Hirdetés

Asus G501 – a karcsú gamer notebook

Gyakorlati tapasztalatok

Kézbe fogva az ASUS G501-et sokkal inkább éreztük egy felsőkategóriás, multimédiás notebooknak, mint gamernek. Ez elsősorban elegáns vonalvezetésének és igényes anyaghasználatának köszönhető, igaz utóbbit inkább látni lehet, tapintva, kicsit megforgatva már érezni, hogy a szálcsiszolt fémfedél csak díszbetét, és a billentyűzet környéke is jobban rugózik annál, mint amit a Dell XPS vagy Apple MacBook elitmodelleknél megismerhettünk. Azért panaszra semmi ok, a G501 korrektül össze van rakva, és kifejezetten csinos a jobbára szálcsiszolt fém a kis matt műanyag és leheletnyi vörös kombinációjával.

Billentyűzete a középmezőny élére sorolható, láttunk már valamivel jobb szigetes megoldásokat is, de a G501-en lévőért sem kell szégyenkeznie az ASUS-nak. Az 1,6 milliméteres nyomásút nem valami sok, de a nyomáspont éppen jól érezhető. Menő a vörös háttérvilágítás a WASD kiemelésével, de sajnos a vörös feliratozás kontrasztja háttérfény nélkül kicsit gyenge. A touchpad szépen teszi a dolgát, finoman érdesített felülete rendben van, de gombjai járhatnának picivel elegánsabban is. A hangszórók képességével meg voltunk elégedve, bár érezni, hogy az alig két centiméter vastag gépházban már komoly kompromisszumokat kellett hozni, a vaskosabb ASUS gamer notebookok és elit multimédiások, mint az NX500 azért jobban szólnak.

Kifejezetten jónak találtuk az IPS paneles, Full HD felbontású kijelzőt, 15,6 hüvelykes méretben a Geforce GTX 960M mellé ezt érezzük ideálisnak, a 3840x2160 pixel szerintünk fölösleges. Nem túl magas a kijelző 181 cd/m²-es maximális fényereje és 350:1 körüli kontrasztaránya sem, de a matt felület révén erősebb fényben is jól használhatónak bizonyult. Amúgy is valószínűtlen, hogy ekkora laptopot kiviszünk majd a szabadba, erős napsütésbe.


Felületi hőmérséklet egy óra játék után

Azért sem ajánlott ez a mutatvány, mert a gép alaposan tud melegedni. A nyári, 25-26 °C-os szobahőmérséklet mellett félórányi processzorterhelés hatására a fenéklemez középső része közel 50 °C-ra melegedett, ami a fémburkolat miatt egyáltalán nem kellemes, ha mondjuk az ember fedetlen combjával érintkezik. Hasonlóan kellemetlen, hogy meghajtva a CPU vesztett maximális órajeléből, ami 2,4 GHz-ig ment le. Egyébként a hűtés 28 dB-es hangereje nem olyan vészes.

Nem volt problémás a billentyűzet hőmérséklete, mely a WASD gombok környékére összpontosított szellőzés miatt csak 30 °C volt, igaz, a többi részen 35-39 °C között mozgott. A GPU-t is megterhelve a fenéklemez 50 °C-ig, a billentyűzet 31-40 °C-ig melegedett. A hűtés ugyan nem lett hangosabb, de a CPU már 2,0-2,2 GHz közé lassított, a GPU pedig 1092 MHz helyett 800-900 MHz-en dolgozott, sőt itt-ott még lejjebb is ment.

Visszafogva a hardvert és a kijelzőt, a 60 wattórás akkuval nagyjából kilenc és fél órás üzemidőt értünk el, ami elég jó teljesítmény, akárcsak az ilyenkor tapasztalt 6,4 W körüli fogyasztás. Kár, hogy a hűtőventilátor ekkor sem állt le teljesen. Nagyfelbontású videót nézve feles fényerőn már három és fél óra után nyúlhattunk a töltőért, ennél azért többet vártunk az Optimus miatt, de végülis IPS panel és két adattár mellett a 17 watt körüli fogyasztás elmegy. Teljes terhelésen nagyjából egy órát bírt a G501, ráadásul ilyenkor alaposan visszavette a GPU órajelét, teljesítményének nagyjából fele maradt meg. Teljesen kihajtva valószínű, hogy akár 80 wattot is felvesz, nem viccből adnak hozzá 120 wattos tápot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés