Hirdetés
Az AM2 közelebbről
Az AM2-es foglalat első pillantásra szinte teljesen megegyezik a Socket 939-cel, mindössze plusz egy érintkező a különbség, ugyanis az AM2 egy 940 érintkezős foglalat, ami inkompatibilis a Socket 939-cel és az Opteronoknál megszokott Socket 940-nel is!
Balra az AM2, jobbra a Socket 939 [+]
Annak érdekében, hogy a felhasználók még véletlenül se tudják belegyömöszölni egy Socket 939-es alaplapba az AM2-es processzorokat (vagy fordítva), az AMD pár ponton megváltoztatta a lábak elrendezését. Az AM2 bevezetésével egyúttal az AMD hosszú idő után ismét tanúbizonyságot tett felhasználóbarát piacpolitikájáról, hiszen az AM2 egy olyan „univerzális” processzorfoglalat, amely képes fogadni a drága Athlon 64 X2-ket, az egymagos sima Athlon 64-eket és az olcsó Sempronokat is, vagyis ezentúl nem lesz szükség alaplap- és foglalatváltásra például egy Sempronról Athlon 64-re váltás esetében (a Socket 939-es Sempronok még nem igazán terjedtek el).
Jó kérdés ugyanakkor, hogy az egyes processzorfoglalatokat az AMD meddig fogja újabb CPU-kal ellátni. Az AM2 egyes források szerint 2008-ig biztosan ki fogja húzni, amikor is megjelennek a négymagos CPU-k, bizonytalan viszont, hogy ezek még AM2-esek lesznek-e. A Socket 939 állítólag addig fog élni, amíg a felhasználók érdeklődése megmarad a sima DDR400-as memóriát támogató platform iránt, a Socket 754 pedig 2007 végéig.
Korábban szóltunk a Socket AM2-es processzorok 939-es megfelelőiknél alacsonyabb fogyasztásáról, ugyanakkor maga a platform magasabb energiaigényű processzorok tervezését is lehetővé teszi, hiszen a Socket 939 maximálisan 110 wattos chipeket tud elvileg kiszolgálni, míg a Socket AM2 120 wattos CPU-k fogadására is fel lett készítve (mint amilyen az FX-62).
Socket AM2-es referenciahűtő [+]
Talán ennek köszönhető az is, hogy az AMD új CPU-hűtő keretet dolgozott ki. Az S754-es és S939-es hűtőkeret két csavarral volt hozzáfogatva az alaplaphoz, viszont az AM2-es keret már néggyel kapaszkodik bele, ennek köszönhetően elvileg tartósabb és stabilabb lesz az egész hűtőrendszer. Az igazat megvallva nekünk nem volt semmi bajunk a korábbi kerettel sem, soha nem volt vele stabilitási problémánk, így nem igazán értjük ezt a lépést. Egy biztos, ezzel az újítással egy nagy csomó eddig megjelent processzorhűtő inkompatibilissá válik az AM2-vel, főleg azok, melyeknél egyedi lefogató mechanizmust valósított meg a hűtő gyártója.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!