Biztonsági mentés egyszerűen

Hirdetés

Próba

A számítógéphez USB-vel csatlakoztatva a szokásos automatikus start után tényleg csak párat kellett klikkelnünk a regisztrációval és a használati feltételek elfogadásával kapcsolatban, és máris megindult a mentés. Egészen pontosan a teljes rendszerlemez tartalmát menteni kezdte a gépecske. Sajnos csak Windows operációs rendszerekkel működik, linuxos és maces támogatás nincs. Továbbá akkor is gondban leszünk, ha rendszerlemezünk FAT32-re és nem NTFS-re van formázva, ugyanis ilyenkor sem használható a Replica. Szerencsére a mai gépek többségét már NTFS-re formázzák.

Annyira diszkréten tette a dolgát a kicsike Seagate, hogy a működéséről csak egy kis ikon tájékoztatott a tálcán. Erre klikkelve láthattuk, hogy éppen mit csinál, és kérhettünk leírást a működéséről. Közben azért szép csendben vagy 100 MB adatot felrakott a rendszerlemezre. Tesztgépünk egy Toshiba Statellite U500 notebook volt 64 bites Windows Vistával szerelve. Ennek 160 GB-os merevlemezén található 83 GB adatát az operációs rendszerrel egyetemben nagyjából két óra alatt mentette le a Replica. Eközben nem éreztünk számottevő lassulást a rendszer működésében, pedig közben Full HD filmet néztünk, és az interneten szörföztünk. Sunyi módon egy HD Tune tesztet is beiktattunk, ami nem mutatott lassulást. Ebből arra gyanakszunk, hogy intenzívebb merevlemezes üzem közben a Replica felfüggeszti az archiválást.

A tálcás ikonra jobbal kattintva egyszerű menürendszer került elő. Ebben böngészni tudtuk a Replica tartalmát, biztonságosan leválaszthattuk a rendszerről, találtunk némi segítséget és pár beállítási funkciót. Végtelenül egyszerűre tervezték az eszközt, így csak arra volt módunk, hogy jelszóval védjük a mentésünket, töröljük egy PC mentését a tárról, vagy kiválasszuk, mely partíciókról szeretnénk biztonsági másolatot. Kár, hogy nincs könyvtár vagy állomány szintű mentési lehetőség.

Ugyan meghajtóhoz való betűt nem kapott a Replica, de a tartalmát böngészhettük. Ez akkor lehet hasznos, ha véletlenül töröltünk egy állományt (vagy állományokat), és szeretnénk visszakapni. Gyorsan elérhető a felületről az asztalunk vagy a dokumentumaink, de a teljes lementett merevlemez is. Bár nem szereltük ki a Replika winchesterét, és nem néztük meg, milyen formában tárolja rajta az adatokat, de a viszonylag lassú, 5-10 MB/s körüli olvasási sebességből arra tippelünk, hogy valamiféle titkosító kódolást használ.

Feljebb említettük, hogy a Replica több géppel is használható. Ilyenkor minden rendszer saját mentést kap. Asztali számítógépünkhöz csatlakoztatva választhattunk, hogy a Toshiba notebook adatait akarjuk-e böngészni, vagy inkább mentést szeretnénk. Egy asztali gép terabájtos nagyságrendű tárához kevés lesz a Replica, de a legtöbb notebookhoz bőven elegendő. Míg van hely rajta, addig több mentési pontot megőriz, többféle variációval az állományainkról, de amikor elfogy a tár, akkor felszámolja a legrégebbi verziót. Kíváncsiak voltunk a Replica hibatűrésére, ezért mentés közben lehúztuk a gépről. Újra csatlakoztatva zavartalanul folytatta munkáját.

Hogy zajlik a visszaállítás? Korábban írtuk, hogy az egyes állományokat egyszerűen kimásolhatjuk a Replicáról, de a teljes visszaállás kissé összetettebb. Először is CD-t igényel, szóval netbookoknál körülményesen érünk csak célt. A mellékelt CD-ről bootolva automatikusan elindul a visszaállító rendszer, melyben csak azt kell kiválasztanunk, melyik gép adatait, és több visszatérési pont esetén melyiket szeretnénk felújítani. Toshiba laptopunkon a teljes visszaállás valamivel kevesebb mint másfél órát vett igénybe.

A működésével kapcsolatban még pár részlet tűnt fel. Talán a legfontosabb, hogy egyáltalán nem rázta az asztalunkat, teljes némaságban tette a dolgát. Emellett viszont folyamatosan villogott a méretes kék LED a tetején, ami zavaró lehet. A mentésnél az nem tetszett, hogy nem csinált azonnal – csak néhány perc elteltével – biztonsági másolatot az állományokból. Ez az időintervallum pedig nem volt állítható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények