A rablóból lett pandúr

A törvény lecsap

A szökevény

A Digital Equipments-féle betörés után Kevin – a börtönbüntetését enyhítendő – elvállalta, hogy részt vesz egy "elvonókúrán", ami leszoktatja a számítógép-függőségéről. A program keretében tilos volt számítógéphez nyúlnia, és időről időre jelentkeznie kellett a felügyelő tisztjénél. Úgy tűnt, a hacker felhagyott korábbi életével: San Franciscóba költözött, munkát vállalt egy magánnyomozó-irodában, több mint 50 kilót fogyott – látszólag új életet kezdett. 1992-ben azonban kiderült, hogy mindez csak álca volt.

Kevin bátyja meghalt herointúladagolásban, és hősünk Los Angelesbe utazott a temetésre, csakhogy erről nem értesítette a felügyelő tisztjét. Mivel nem jelent meg ellenőrzésre, házkutatást tartottak a munkahelyén – ahol kiderült, hogy a munkája során bizony Kevin nemcsak hogy igénybe vett számítógépet, de hackelésekkel, betörésekkel szerzett bizonyítékokat a nyomozásokhoz. Mint visszaeső adták ki ellene az elfogatási parancsot, de Kevin egyszerűen eltűnt.

Vendégként az Aliasban – joggal féltek tőle

A könyvek, a Takedown film és a számolatlan tévés talkshow mellett Kevin kedvenc média-megjelenése az Alias tévésorozatban volt 2001-ben. A sorozat készítői egy apró mellékszerepre kérték fel egyetlen epizód erejéig: a CIA alkalmazásában álló hackert alakított. A stáb bizalmatlanságát jelzi, hogy a gépet, amelyen Kevin a szerepe szerint dolgozott, gondosan leválasztották mindenfajta hálózatról, majd a forgatás végeztével szakértőkkel formattáltatták le.

Csaknem négy évig menekült a hatóságok elől, időnként hírt adva magáról az interneten, számolatlanul törve fel különféle szervereket. A hackerek világában hamar valóságos népi hőssé vált, a rendőrség számára pedig egyre kínosabb volt, hogy nem képes elkapni egy figurát, aki egyedül van, és bár hackernek profi, bűnözőnek saját bevallása szerint is amatőr. 1994 karácsonyán még azt a világraszóló szemtelenséget is elkövette a hackerkirály, hogy feltörte a világ első számú biztonságtechnikai szakértőjének, Tsutomu Shimomurának a gépét. Innentől a média szemében kettejük macska-egér harcává változott a nagy menekülés. Az FBI-nak végül 1995. február 15-én hajnalban sikerült lecsapnia Kevinre, egy észak-karolinai bérelt lakásban. A kommandósok azt várták, a hacker az igazak álmát alussza majd, Kevin azonban a számítógép előtt ült, és éppen egy szerver feltörésén dolgozott.

Rablóból pandúr

A Mitnick-per a precedensekre épülő amerikai jogrendszer miatt borzasztó fontos volt, hiszen ez volt az első, nagy nyilvánosságot kapó hackertárgyalás: ez az ítélet fektette le azokat az alapelveket, amelyek mentén bánnak azóta is a számítógépes bűnözőkkel. Az ellene felhozott 48 vádpontból hétben találta bűnösnek az esküdtszék, és ezért összesen 68 havi börtönre ítélte. Kevin 2000. január 21-én szabadult a börtönből (60 hónapot húzott le a büntetéséből, a többit a jó magaviseletére való tekintettel elengedték), és azonnal a média kedvencévé vált. Az összes létező amerikai rádiós beszélgetős műsorban és tévés talkshow-ban megjelent, és könyveket is írt: a Fugitive Game az FBI előli menekülés története, az Art of Deception és az Art of Intrusion pedig a social engineeringről, illetve a hagyományos hackertechnikákról és kivédésükről szól. Természetesen Shimomura is megírta a történetet a maga szempontjából Takedown címmel – ebből később film is készült, amelyet nemrégiben az egyik magyar kereskedelmi tévé is a műsorára tűzött.


Balra: A precedens értékű per kapcsán Kevint hosszú ideig előzetes letartoztatásban tartották: közben a szimpatizánsok Free Kevin feliratokkal árasztották el az USA-t.
Jobbra: Steve Wozniaknak, az Apple legendás társalapítójának karikatúrája: egy teljesen új, titániumcellás PowerBook mint szabadlábra helyezési ajándék.

Kevin a börtön után, úgy tűnik, végleg jó útra tért – igaz, a média reflektorainak kereszttüzében nem is igazán volt más választása. Defensive Thinking néven biztonságtechnikai céget alapított Los Angelesben (weboldalának feltörése egyfajta Szent Grál a mai hackernemzedék számára), ami a "rablóból lesz a legjobb pandúr" szlogennel igencsak jól összecseng. Aztán ki tudja, vajon Kevinből végképp kiveszett-e a hackervirtus, vagy éjjelente, amikor senki nem látja, a gépéről nem újabb, minden eddiginél nagyobb szabású betöréseket szervez-e.


Kevin lázas munkában: a Keselyű mindig is a konferenciák kedvelt vendége, sztárja volt

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés