Kezdjük el megbeszélni
Az emberiség örök kérdései... Nagyobb biztonság vagy több szabadság? Karrier vagy család? Sör vagy bor? És persze: Linux vagy Windows? Lelkes Olvasónk és fórumistánk, Sianis egyfajta missziót készül magára vállalni, és azok számára, akik a nyílt forrású rendszereket választották vagy választanák, az IT.news olvasói rovatán keresztül egy több cikkből álló sorozatban próbálna meg információkkal, ötletekkel segíteni. Fogadjátok ezért szeretettel e bevezető írást, és persze halmozzátok el a szerzőt véleményekkel a fórumban.
Hirdetés
Továbbra is várjuk írásaitokat Az Olvasó ír rovatunkba, az címre. Ugyanezen a címen válaszolunk a terjedelmi, formai és egyéb megkötésekkel kapcsolatos kérdésekre is.
Az IT.news szerkesztői
[Az Olvasó ír rovatban a szerző írásos engedélyével megjelenő cikkek olvasóink véleményét tükrözik, azok tartalmával szerkesztőségünk nem feltétlenül azonosul, értük felelősséget nem vállal.]
Linux – beszéljük meg!
Sokszor szembesül az ember a fórumokon vagy baráti társaságban azzal a kérdéssel, hogy vajon a Windows vagy a Linux a jobb. Én is gyakran szem- és fültanúja voltam egy-egy ilyen vitának, és szomorú tanulságul megállapítottam, hogy sokan még mindig megpróbálnak valamiféle párhuzamot felállítani a két rendszer között. Mint az alábbiakból kiderül, ez nem igazán lehetséges, csak bomlasztja a közösséget – inkább a jó oldalakat kell kiemelni.
A Linux közösség, hogy ezen vitáknak elejét vegye, A Linux Nem Windows címmel elkészített egy dokumentumot, amely már magyar nyelvre lefordítva is bárki számára elérhető a fenti linken. Annak, aki ezen operációs rendszerrel szeretne megismerkedni, feltétlenül javaslom, hogy olvassa el, hiszen rengeteg, elsőre talán érthetetlennek tűnő problémára nyújt megoldást, nem gyakorlati, hanem elméleti síkon.
Például aki a Linux bűvölésének rögös útjára lép, annak bizony elengedhetetlen kelléke lesz a terminál, melyet sokan, akik Windows elől felállva Linux rendszer elé ülnek, nemes egyszerűséggel csak "DOS-nak" neveznek. Holott minden Linuxban már elmélyült ember tudja, hogy a terminál az egyik leggyorsabb, leghatékonyabb eszköz a kezünkben.
Másrészről rengeteg kritika éri a disztribúciókat, hogy egy-egy hardverelem nem működik egy adott disztribúció alatt. Ez, kérem, nem a szabad szoftverek fejlesztőinek hibája, hanem bizony a gyártóké. Tipikus példa erre, az Nvidia és az Ati. Windows alatt nem túl sok különbség mutatható ki teljesítményben és támogatottságban a két gyártó között. Viszont, mint azt a nyílt rendszert használók legtöbbje tudja, ebben a világban az Nvidia messze megelőzi vetélytársát támogatás terén. Az, hogy egy adott videokártya megfelelő meghajtóprogram nélkül nem működik kifogástalanul, semmiképpen sem róható fel a rendszernek. Néha nekünk kell bűvészkedni a működéshez, de ennek is megvan a maga gyönyörűsége. Talán ha minden azonnal működne, nem is értenénk meg igazán, és nem is tudnánk irányítás alatt tartani rendszerünket. Azért mára a legtöbb hardver támogatott, mivel sok gyártó felismerte a tényt, hogy a nyílt rendszert használók is kiváló piacot nyújtanak.
Senkinek sem kötelező a nyílt forrású rendszereket választania, létezik alternatíva. Mindenkinek adott a lehetőség, hogy megértse a két rendszert, és tudatosuljon benne, hogy kinek az egyikre, kinek a másikra van szüksége. A magam részéről azt javaslom minden Linuxszal most és az elkövetkezőkben próbálkozó "kollégának", hogy ne hasonlítgasson, mert ez teljességgel felesleges és értelmetlen vitákat szül.
Akik a fentiek elolvasása után úgy gondolják, hogy van kedvük, idejük arra, hogy megismerjék és használják a GNU/Linux rendszert, azoknak a későbbiekben igyekszem még hasznos és érdekes információkat biztosítani, amennyiben ezt az Olvasók is jó ötletnek tartják. Aki máris kedvet kapott, azt csak bátorítani tudom egy kis próbálgatásra, kísérletezgetésre, hiszen veszteni semmit nem lehet vele, egy kis plusz tudás pedig még senkinek sem ártott meg.
(folytatása következik?)
Sianis