A Core 2-es rendszer megmérettetik

Szereplőink

Az elmúlt időszakban két cikken keresztül mutattuk be olvasóinknak a Core 2 Duo processzorok sebességét, az eredmény pedig mindenki számára egyértelművé tette, hogy az Intel legújabb lapkái minden tekintetben jobban sikerültek a rivális megoldásánál (Core 2 bemutató cikk és tuningos cikk). Azt azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy egy processzort nem csak önmagában, hanem egy rendszer részeként is értékelni kell; azaz mindamellett, hogy a Core 2 Duo gyors, hogyha csak egy rendszer elemeként tekintünk rá és magát a rendszert összességében értékeljük sebesség és ár alapján, akkor vajon nem változik-e meg a kép? Ezúttal megpróbáltunk három olyan tesztrendszert összeállítani, melyekbe kommerszebb hardverkomponenseket válogattunk össze.

Hirdetés

Lássuk először a számítógép lelkét, a processzort!

Processzor megnevezéseIntel Core 2 Duo E6300Intel Pentium D 925AMD Athlon 64 X2 4000+
Órajel1866 MHz3000 MHz2000 MHz
Rendszerbusz órajele266 MHz FSB - 1066 MHz QPB200 MHz FSB - 800 MHz QPB1000 MHz HyperTransport
Gyártástechnológia0,065µ0,065µ0,09µ
Tranzisztorszám (millió)167 (Allendale)376 (Presler)227 (Windsor)
Magméret (mm2)111 (Allendale)162 (Presler)230 (Windsor)
L1 cache2x32 KB adat és 32 KB utasítás (8-utas)2x16 KB adat és 2x12k uop utasítás (8-utas)2x64 KB adat és 64 KB utasítás (2-utas)
L2 cache2 MB megosztott
(8-utas; 256-bit)
2x2 MB
(8-utas; 128-bit)
2x1 MB
(16-utas; 128-bit)
L3 cacheNincs
SIMDMMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3MMX, SSE, SSE2, SSE33DNow!, MMX, SSE, SSE2, SSE3
Más támogatott technológiákEM64T, Execute Disable Bit (EDB), IVT, EIST, C1EEM64T, Execute Disable Bit (EDB)AMD64, Execute Disable Bit (NX)
Feszültség0,8500-1,3525 V1,225-1,325 V1,30-1,35 V
TDP (Thermal Design Power)65 W95 W89 W

Három olyan processzorra esett a választásunk, melyek manapság - mondhatni - megérik a pénzüket. A Core 2 Duo család legolcsóbb tagjára azért voksoltunk, mert egyrészt ez a legolcsóbb, miközben sebessége az Athlon 64 X2 4200+ és 4600+ között mozog, másrészt tuningban sem szégyenkezhet, ráadásul - mint az korábban kiderült -, a magasabb számozású modelleknél 2 MB-tal kisebb L2 cache nem túl nagy veszteség. A már "Dualcore-Celeronná" avanzsálódott Pentium D-k családjából a 925-ösre esett a választásunk, egyrészt mert ez árban közel áll a Core 2 Duo E6300-hoz, másrészt a Pentium D-k órajelének átlaga kb. 3 GHz. A Pentium D 925 egyvalamit kivéve megegyezik a 930-assal: nem támogatja a Virtualizációs Technológiát. Az AMD-s rendszer központi egysége ezúttal egy Athlon 64 X2 4000+ lett. Lehetett volna a 3800+ is (ami egy picit lassabb ennél), de a 4000+ teljesítményére már úgyis régen kíváncsiak voltunk. A három processzor feltűnően eltérő karakterisztikai jellemzőkkel rendelkezik, ami betudható a három teljesen eltérő architektúrának. A táblázat kicsit alaposabb áttekintése után egyértelművé válik, hogy a Core 2 Duo a legfejlettebb szinte minden tekintetben.

Társainál ugyan alacsonyabb az órajele, de ez nem jelent semmit. A rendszerbusz órajele a Pentium D-kéhez képest 66 MHz-cel tovább nőtt, ez pedig még nagyobb sávszélességet biztosít számára a chipset felé. Ahhoz képest, hogy ez a legfejlettebb chip, ez a legkisebb is, így előállítási költsége a legalacsonyabb. A Core 2-esek egyik legnagyobb fegyvere a két mag között megosztott L2 cache, ami nemcsak intelligensebb ellenfelei megoldásainál, de sávszélessége is duplája azoknak. A Core 2 Duo ismeri az összes lényeges SIMD utasításkészletet, még a kiterjesztett SSE3-at is (SSSE3). Egyedül a TDP értékek esetében szorul magyarázatra a táblázat. A két gyártó eltérően értelmezi és méri a TDP-t, ugyanis amíg az AMD TDP-adatai elektronikai maximumra vonatkoznak (termékcsaládon belüli maximális órajelet és maximális feszültséget feltételezve), addig az Intel egy általa meghatározott kód futása során fellépő hőfejlődési mutató alapján határozza meg chipjeinek TDP-értékét. Ha a két gyártó chipjeit odaadnánk a másiknak, akkor azok más TDP-osztályba sorolnák be, mint maga a gyártó, az Intel alacsonyabb, az AMD pedig magasabb TDP-értéket adna riválisa chipjeinek. Erre a kis magyarázatra azért volt szükség, mert a táblázatban található TDP-értékek megtévesztőleg hatnak, és - mint látni fogjuk - ellentmondanak a mért fogyasztási adatoknak.

A három processzor 45-50 000 forintba kerül, így kiválasztásuk nem volt nehéz feladat, viszont most essen szó a memóriáról is, aminek több feltételnek is meg kell felelnie. Kétszer 1 GB-ban gondolkodunk, ugyanis hamarosan itt a Vista és egyre több az 1 GB-nál is több memóriát igénylő játék. Először is legyen olcsó, legyen kompatibilis a legtöbb alaplappal, és ha lehetséges, akkor legyen benne némi tuningpotenciál. A választásunk a Corsair Twinx2048-6400-as memóriapárra esett több okból is.

Egyrészt ez a memóriapár a DDR2-800-asok között még egész jó áron kapható, bár az utóbbi hetekben a memóriaárak elkezdtek emelkedni. Másrészt kompatibilitás terén a Corsairrel még sosem volt problémánk, nem véletlenül használunk Corsair memóriákat mindent teszthez (köztük a sokszereplős alaplapbemutatókhoz is). Harmadrészt bíztunk benne, hogy ez a DDR2-800-as pár hajlandóságot fog mutatni a tuningra, ez persze lutri. Azt hozzá kell tennünk, hogy a DDR2-667-es és 800-as memóriák között árban igen nagy a különbség, így ha 667-esre esik a választásunk, akkor sok pénzt megspórolhatunk, viszont a tuningnál lehetnek problémáink, igaz, ez inkább csak a Core 2-es rendszer esetében áll fenn.

Szóval választhatunk, hogy vagy egy magasabb szorzójú procit veszünk drágábban és e mellé olcsóbb memóriát, vagy egy alacsonyabb szorzójú processzort, de magasabb órajelre képes memóriát. Az első eset pozitívuma, hogy a processzorunk már alapjáraton is gyorsabb lesz, viszont a 667-es memóriákkal később mit fogunk kezdeni? A második esetben, bár a processzor alapjáraton lassabb lesz, a tuningra nagyobb lesz az esélyünk és a DDR2-800-as memóriák egy későbbi rendszerbe is beilleszthetőek lesznek. Legalábbis egy Core 2 Duót tuningolni szándékozó felhasználónak ezeket a szempontokat figyelembe kell vennie a vásárlás során. Egy Athlon 64 X2 vagy Pentium D tulajdonosának a memória kérdése nem olyan lényeges, hiszen az alaplapok mindkét processzor esetében lehetőséget adnak a memória-órajel visszaskálázására, így nem lépjük túl a specifikációkban meghatározott értéket. Ez ugyan igaz a Core 2-es CPU-kat fogadó alaplapokra is, azonban mivel a Core 2 processzorok FSB-je magasabb, így minél magasabb órajelet akarunk elérni a tuning során, annál magasabb FSB-tartományokba kell "feltörtünk".

Következzenek az alaplapok, melyeknél a Core 2-est kivéve szintén nem volt túl nehéz a választásunk.


Abit IL8 / Abit KN9 / Asus P5B

A Pentium D alá egy i945P chipsetes alaplapot akartunk berakni, mert egy korábbi tesztünkből kiderült, hogy a 945P és a 975X chipsetes alaplapok sebessége között a különbség elenyésző. Ebben az Abit IL8-ra esett a választásunk, ez kb. 25 000 forint, a FireWire porton kívül minden megtalálható rajta és tuningra is alkalmas. Az Athlon 64 X2 esetében is hasonló elv vezérelt minket, az A64-es platform sebessége nem függ az alaplaptól, így az ár/felszereltség/tuningolhatóság szempontok mérlegelése után a szintén Abit márkájú KN9-re esett a választásunk, ami az IL8-hoz hasonlóan kb. 25 000 forint. A Core 2-es rendszer esetében kicsit zavarban voltunk, mert több nagy sláger is fut a fórumokon. A Gigabyte 965P-DS3 és DS4 mellett az Abit AB9 és az Asus P5B tetszik a legtöbb olvasónak, végül mi a P5B-t választottuk, egyrészt, mert a Gigabyte lapok sokaknál memóriakompatibilitási problémákkal küzdenek, másrészt Abitból már van két tesztalanyunk, és a legfőbb érv, hogy az Asus P5B-t előzőleg már teszteltük, és tudjuk, mire képes FSB-tuning terén. Árban egyébként nincs túl sok különbség a négy jelölt között, az Abit AB9-nél 1-2000 forinttal drágább az Asus P5B, a Gigabyte pedig újabb 1-2000 forintos ugrásokat követően vásárolható meg (a 965P-DS4 a legdrágább).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés