Összefoglalva
Ismerve most már két év lényegesebb hardverárainak alakulását, talán tudunk valamiféle ajánlást adni azzal kapcsolatban, hogy mikor érdemes hardvert vásárolni. Nyilvánvaló, hogy az előző oldalon tárgyalt, árukat jól tartó kivételek mellett minden számítógépes komponens ára fokozatosan csökken. Aki viszont a végletekig kivár, annak soha nem lesz új hardvere. Érdemes egy olyan pontot megtalálni – már ha van ilyen –, amikor a párhónapos birtoklás öröme, előnye már nem éri meg azt az összeget, amit a várakozással megspórolnánk. Amit még ki kell emelni bárminemű következtetés levonása előtt, az a múlt év végén kialakult áremelkedés. Ez korábban nem volt jellemző, bízunk benne, hogy egyedi eset, bár elemzők és a hírek szerint a gazdasági gyengülés továbbra is hatással lesz a hardverpiacra.
Tehát! Alsókategóriás termékeknél, legyen az processzor, merevlemez, memória vagy monitor folyamatos a csökkenés. Ezeket lényegében bármikor megvehetjük. Az elkerülhetetlen elavuláson kívül nem számíthatunk más veszteségre. Feljebb úgy tűnik, hogy nyár végén érdemes elkölteni a pénzünket, esetleg később, de semmiképpen sem tavasszal. Olyankor a friss vagy az előző év végén megjelent újdonságok még nagyon drágák, a kifutó termékek, melyek átadják nekik a helyüket, pedig még nem érték el áruk legalját.
Ugyan 2007-ben elég nyugalmas volt, tavaly a leggyorsabban a grafikus kártyák ára és teljesítménye változott. Itt aztán végképp nincs értelme megvenni egy drága csúcsmodellt arra hivatkozva, hogy így időtálló lesz. Hova jutott például a januárban majd 80 000 forintos GeForce 8800 GTS 512 MB? Mára utódját a feleannyiba kerülő Radeon HD 4830 is lekörözi, a használt GTS-ért pedig januári árának harmadát kapjuk.
A vásárlás pontos idejének megválasztása mellett – sőt inkább előtt – komoly pénzeket takaríthatunk meg azzal, ha nem veszünk feleslegesen drága, nagyteljesítményű processzort, alaplapot, memóriát, grafikus kártyát vagy akár tápot. Mindig tartsuk szem előtt azt, hogy mire szeretnénk használni a számítógépet, és mit tudnak meglévő komponenseink.
Végezetül szeretnénk még kiemelni pár hardvert, eseményt, trendet, melyek nekünk a legjobban tetszettek a 2008-as évben. Minden bizonnyal a legnagyobb dolog 2008-ban az volt, hogy az Intel elő merte húzni az addigi elveinek szembemenő gyenge, kis fogyasztású, olcsó Atomot. Alaplapok területén annak örülünk, hogy idén végre születtek olyan chipkészletek, melyekre külső VGA nélkül lehet nagyszerű, HD videókat is lejátszó, de emellett kisfogyasztású, csendes és nem túl drága multimédiás gépeket építeni. Memóriafronton az tetszik, hogy a veszettül olcsó DDR2 még tartja magát.
Az Atom után a második legnagyobb dobásnak a Radeonok újra versenybe, sőt bizonyos területeken előnybe kerülését érezzük. Merevlemezeknél a kicsi notebookosok fejlődésének tapsoltunk, örülünk az 500 GB-osok halkságát és 750 GB-osok sebességét ötvöző 640 GB-os 3,5 hüvelykeseknek, de szomorúan látjuk, hogy az SSD-k még mindig nem terjedtek el, nem fejlődtek fel a HDD-k szintjére. Ugyancsak sajnáljuk, hogy a TFT-k piacán egyre jobban dominál a TN+Film panel, és a nagyobb modellek ára már nem csökken olyan gyorsan, mint pár éve. Tápok területén az tetszett, hogy teljesítményben nem nőttek tovább, és egyre több a jó, halk és nem túlzottan erős 400-500 wattos termék.
rudi