Hirdetés

24 colos, IPS paneles TFT monitorok tesztje

Három, különböző IPS panellal szerelt monitor járt nálunk: az Asus PA246Q, a Dell U2410 és a Fujitsu P24W-6 IPS.

Használat


Asus / Dell / Fujitsu

A kalibrálás után a szokásos szemmel tesztelés következett, először sötét szobában a feketét vizsgáltuk. Ezen a téren már nem ért minket meglepetésként a három IPS-paneles monitor szereplése, miután a HP ZR24w-t már korábban leteszteltük: sajnos teljesen feketéről közel sem beszélhetünk. Ennek ellenére még számunkra, kóros filmnézők számára is elfogadható mértékű a fekete világossága, amennyiben (és ez fontos) 0-ra állítjuk a fényerőt. Egyébként mindhárom panelen megfigyelhető némi bevilágítás a szélekről, ez talán a Dellen a legfeltűnőbb a bal alsó sarokban.


Asus / Dell / Fujitsu

A panel homogenitását az egyszínű barnateszttel vizsgáltuk. Ebben a tesztben ki szokott jönni, hogy a TN+film panelek már szemből nézve is a szélek felé sötétednek, sokszor ugyanez igaz a PVA-panelekre is, és most az IPS-ek sem kápráztattak el minket különösebben; bár az Asus már majdnem tökéletesnek tekinthető, a Dell már korántsem az, a Fujitsu pedig fantasztikusan gyengén szerepelt.

Hirdetés

A szürke gradiensekre is vetettünk egy pillantást (balról jobbra, fentről lefelé) és ezen a téren mondhatni tökéletes volt mindhárom monitor, a folytonos átmeneteknél nem találkoztunk sávosodással.


Asus / Dell / Fujitsu

A látószögek vizsgálatával kapcsolatban egyértelműen kijelenthető, hogy ezen a téren az IPS a csúcs, de ez sem tökéletes. Oldalról nézve az úgynevezett "glow effekt" (amikor a fekete kép szürkül vagy mondhatnánk úgy is, hogy csillog) kifejti hatását, látszik hogy fakul a kép, bármilyen színről is legyen szó, ez nem csak a teljesen fekete kijelzőn látszik. Lentről figyelve ugyanez látható, de ehhez tényleg nagyon lentről kell nézni a monitort, így fentről lefelé sötétedik el a panel, míg fentről nézve lentről felfelé indul meg a sötétedés, de még mindig ez a legjobb, ha már választani lehet az IPS/TN+film/PVA trióból.

A Pókember című filmből lefényképeztünk egy részletet, ezen a képen jól látszik, hogy a színekkel igazából nincs baj (bár a színek változnak, de a TN-hez és a PVA-hoz képest elhanyagolható mértékben), de az alsó szélesvászon oldalról nézve már fekete helyett szürke.


Asus


Dell


Fujitsu

Végül megvizsgáltuk az utánhúzást és az input lagot is, ami szerintünk egy felfújt lufi. Az Asus 30-50, a Dell 30-40, míg a Fujitsu 10-20 ms-os késéssel jeleníti meg a képkockákat. A régebben nálunk vendégeskedő TN+film paneles típusok 15-30 ms-os értékekkel bírtak, tehát az Asus és a Dell egyértelműen lassabb ezeknél, míg a Fujitsu nagyon jól teljesít. Készítettünk képeket a PixPerAn kis kocsijáról is, amiből igazából nem derült ki túl sok minden, csak annyi, hogy a három monitor ezen a téren hasonló, legalábbis ha a PixPerAn képeket vesszük alapul. Csakhogy készítettünk egy-egy utánhúzást bemutató videót is, ami talán többet ér a fényképeknél.

Ebben a kis tesztecskében egy téglalap alakot húzogatunk ide-oda a különböző színű hátterek előtt. Ebből az derült ki, hogy ez a három monitor gyakorlatilag ugyanúgy teljesít, ezeken nincs észrevehető utánhúzás. Azt vettük észre, hogy a téglalap az ide-oda húzogatás alatt össze-összemegy (négyzetté zsugorodik), és az alak körül egy pirosas-rózsaszínes árnyék "képződik" (nem tudjuk szebben megfogalmazni). Mindez jobb utánhúzás-érzetet biztosít, mint akár egy PVA-MVA paneles monitor, amelyen jól láthatóan "megnyúlik" a téglalap.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények