Hirdetés

19 hüvelykes monitorok tesztje - 2. rész

ViewSonic VP930


ViewSonic VP930 [+]

Utolsó tesztalanyunk a ViewSonic VP930, a Samsung 971P legfőbb riválisa szinte minden szempontból. A ViewSonic VP, azaz Professional szériája mindig egy lépéssel az átlag előtt jár. A VP monitorok nagyon jó képminőséggel, átgondolt és formás dizájnnal, illetve magas ergonómiai követelményeknek megfelelve kerülnek a boltok polcaira. A VP930-ról is elvileg elmondható mindez, cserébe a gyártó olyan árat kér, ami szintén a riválisok előtt jár... A Professional sorozat tagjai sosem olcsóak, de cserébe nagyon jók. Lássuk, hogy a VP930 mit tud felmutatni. A gyártó ezt a típust egy igen terebélyes dobozban kínálja megvételre, a monitor mellett találtunk egy leírást, egy driver CD-t, egy analóg, egy digitális jelkábelt és egy tápkábelt, azaz minden szükséges eszközt a rendelkezésünkre bocsát a gyártó.

Hirdetés

 

Monitor típusaViewSonic VP930
TechnológiaPremium MVA
A panel gyártója / típusaAU Optronics M190EG01 V0
Válaszidő20 ms tipikus, 8 ms g2g
Felbontás1280x1024 (pixelméret: 0,294 mm)
Kontrasztarány1300:1
Fényerő300 cd/m2
Vízszintes betekintési szög178 fok (10:1)
Függőleges betekintési szög178 fok (10:1)
Színek száma16,7 millió
A panel mérete19 hüvelyk
CsatlakozókDVI-D, 2 x D-Sub
Teljesítményfelvétel38 watt
Bruttó fogyasztói árkb. 105–110 000 forint
Gyártó honlapja
Termék honlapja
ViewSonic
ViewSonic VP930

A VP930 a Samsung 971P-hez nagyon hasonló paraméterekkel rendelkezik, ám azért látható néhány apró különbség, melyek végülis megkülönböztetik egymástól a két típust. A ViewSonic ezúttal egy AUO Premium MVA panelre szavazott, mely bár sok hasonlóságot mutat a Samsung 971P-ben található Super PVA-val, azért mégiscsak egy kicsit gyengébbnek tűnik annál, legalábbis a paramétereket tekintve. Az AUO panelja 20 ms-os tipikus és 8 ms-os g2g válaszidővel rendelkezik, ez a Samsung esetében 6 ms volt, valószínűleg észrevehetetlen különbség. Ezen a téren inkább az a kérdés, hogy melyik gyártónál látszik kevésbé az overdrive okozta overshoot jelenség. A VP930 1300:1-hez kontrasztaránnyal rendelkezik, emellé 300 cd/m2 a fényerő. Mivel a kontrasztarány alacsonyabb, a fényerő pedig magasabb mint a Samsung 971P-nél, valószínűleg a fekete sem lesz annyira mély, mint a riválisnál, ettől függetlenül a VP930 így is jóval az átlag felett helyezkedik el. A függőleges és vízszintes 178 fokos betekintési szögek már alapkövetelménynek számítanak, ugyanez elmondható a 16,7 millió megjelenített színről is. A VP930 tehát jó esélyekkel indul csatába a Samsung 971P ellen.


Szemből portré módban és hátulról [+]

A VP930 a nagysikerű VP191 utódjának tekinthető, a panel továbbfejlődött, és a tervezők külsőleg is változtattak egy kicsit a monitoron. A kijelző alakja, formája és színei nem változtak, teljes mértékben megegyeznek a több mint 3,5 éves VP191-gyel, illetve VP171-gyel. A keret ez esetben szürke, a bal felső sarokban a gyártó jellegzetes madaras logója látható, míg alul-középen a kezelőszervek helyezkednek el. A panel hátulról semmi különlegességgel nem kecsegtet, hacsak nem az állványon látható, a kábelek elvezetésére hivatott kis pántokat annak nem vesszük. A VP930 az elődhöz képest kívülről elsősorban a talpat tekintve változott meg, mely korábban háromágú volt, ebből kettő a felhasználó felé nézett, míg egy hátrafelé. A VP930 esetében már hátul is kétágú a talp (felülről nézve X alakú), ez egyfajta fokozott biztonságérzetet kelt, bár a VP191 stabilitásával sem volt soha gondunk (a cikkíró egy éven keresztül egy VP191b-n dolgozott).


Elforgathatóság és magasságállítás [+]

A második újítás a magasságállítás módját illetően érhető tetten: a korábbi típusoknál egy teleszkópos szerkezet végezte ezt a feladatot, míg a VP930-on egy sínt alakítottak ki az állványban, és ezen csúszik a panel le-fel (maximum 13 cm). A panel elfordításának módja is megváltozott, a széria korábbi tagjaival ellentétben a talpat alakították ki úgy, hogy az állvány és vele együtt a panel elforoghasson, akár 270 fokot (135 fok mindkét irányba). A VP930 támogatja a portré módot is, a kijelző összevissza forgatható (az OSD a forgatással együtt mozog), tehát a beállításnak csak a képzeletünk szab határt. A panel dönthető, 5 és mínusz 20 fokba állítható, ami megfelel az általános gyakorlatnak.


A talp [+]

A már említett négyágú talp fémnehezékkel lett ellátva, így a monitornak még megbillenni sincs esélye.


A csatlakozók [+]

A Professional széria tagjait mindig három bemenettel látja el a ViewSonic, egy digitális és két analóg porttal. Ennek köszönhetően a monitor egyszerre akár három számítógépre is rácsatlakoztatható, a bejövő jel forrását pedig a kezelőszerveken keresztül szabályozhatjuk. Ezeken kívül egy tápcsatlakozó és egy ki-/bekapcsoló gomb kapott helyett a monitor hátuljának alján.


Kezelőszervek [+]

A kijelző alatt találhatók a kezelőgombok. Ezek könnyen kezelhetőek, a lenyomásra jól reagálnak, viszont a feliratok sötétben nehézkesen kivehetők, jó lett volna, ha ezeket kihúzza a gyártó valamilyen színnel, hogy a panel színétől elüssenek. A monitoron a Power gomb mellett beüzemelt állapotban egy LED zölden világít.


OSD [+]

Az OSD-rendszer egyszerű és átlátható. Az összes lényeges és szükséges funkciót megtaláljuk a menürendszerben, az egyes menüpontok könnyen és gyorsan elérhetőek. A fokonkénti színhőmérséklet-állításra a VP930 esetében sincs mód, viszont jópár előre eltárolt profilból válogathatunk és persze használhatunk manuális beállítást is.


Filmek és játékok a ViewSonic VP930-en [+]

A VP930-at a Samsung 971P után teszteltük, így nagyon kíváncsiak voltunk, hogy az AUO panelja hogyan teljesít a Samsung ellenében, a gyárilag specifikált paraméterek alapján nagyon szoros meccsnek néztünk elébe. A VP930 gyári állapotban 971P-nél némileg jobb értékeket adott, a gamma közel tökéletes volt, viszont a színhőmérséklet és a fényerő nagyon messze állt az ideálistól. A színhűséget nézve gyári állapotban szintén jobb a VP930, bár nem dicsekedhet... A 2,2 gammára/6500 kelvinre és 120 cd/m2-re kalibrálás után a VP930 119 cd/m2-es fehéren és 0,1 cd/m2-es feketén mért fényerővel azonnal lenyűgözött minket. Ezen a téren tehát a két fő rivális nagyon hasonló, a fekete a VP930-on is kellően mély, a kérdés ezzel kapcsolatban már csak a homogenitás. Megvizsgáltuk, hogy a panel hétköznapi viszonyok között mennyire világos, 50%-os kontrasztnál 32, 100%-os kontrasztnál pedig 56 cd/m2-es fényerőt mértünk, ezek sajnos alacsonyak, így a fényerőt mindenképpen erőteljesen fel kell nyomnunk, főleg nappali használatnál (ez jól látszik a kalibrált értékeket tartalmazó táblázatból is). Később megmértük a maximális fényerőt is, ami fehéren 212 cd/m2 lett, míg feketén 0,2 cd/m2, ami a 971P-hez hasonlóan 1000:1-hez feletti (pontosan 1060:1) kontrasztot jelent. Bár ez alacsonyabb, mint a Samsungon mért a 0,2 cd/m2-es fekete, mégis nagyon jó eredmény. A 212 cd/m2-es maximális fényerő igen alacsony, bár átlagfelhasználói szempontból ez nem gond, nappali vagy erős fényviszonyok között megrendezett kiállításokon azonban problémás lehet.

 

ViewSonic VP930fényerőkontrasztvöröszöldkékICC profil
120 cd/6500K/2,2 gamma5585666866>katt<

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés