11 notebook tesztje - 3. rész

Cikksorozatunk befejező részében a Fujitsu, a Dell, a Portocom és a Sony mérkőzik...

Fujitsu-Siemens Lifebook C-6565

Az igényes tervezésű notebook ezüst páncélja 700 MHz-es mobil Pentium III processzort rejt. A központi egységet alapból csak 64 MB memória támogatja. Felszereltségére nem lehet panasz, ez egyértelműen egy "túranotesz", azaz hosszú távú utakra vagy kimondottan prezentációkra tervezett notebook. A beépített CD-ROM- és floppymeghajtók, infraport és szokásos PC-Card csatlakozókon kívül az összes portot megtaláljuk (egy-egy soros, párhuzamos, USB, külső monitor, billentyűzet, egér), továbbá integrált modemmel és hálókártyával is büszkélkedhet.

Mérete és súlya tekintélyes. Erre a készülékre is igaz a Toshiba notebooknál tett észrevétel, tehát hogy a notesz teteje és alja nem egyforma hosszúságú, amely helykihasználás szempontjából nem a legelőnyösebb. Méretéből adódóan kényelmesen nagy a csuklótámasza, melynek két oldalán helyezkednek el a jó hangzást adó hangszórók. A gép ventillációja jól megoldott, a többlépcsős ventillátor csak szükséges esetben kapcsol be, és az oldalt kiképzett nyílásokon szellőztet.

A szokatlanul nagy látószögű 14,1 colos TFT LCD képernyő jól kitölti a rendelkezésre álló helyet, képe kristálytiszta. A notesz állapotát egyedülálló módon külön kis kijelző segítségével követhetjük nyomon. A magyar billentyűzet kialakítása elfogadható, bár nem mentes a szokásos notebook-os elhelyezési problémáktól (a space mellett kicsik és zsúfoltak a gombok, ezért könnyen összetéveszthetőek gépeléskor). A tapipad és két gombja jól kezelhető.

A szoftverellátottság megfelelő, a Windows 98 mellé Word-öt és Works 2000-et, plusz két CD-n kiegészítőket mellékelnek. Az operációs rendszert és a kiegészítőket természetesen előre telepítik, tehát rögtön munkára fogható a készülék.

A Lifebook C-6565 jól felszerelt notebook, mindennapi hordozásra ugyan kicsit megterhelő, de hosszú utakra vagy gyakori prezentációs célokra kitűnő, hiszen akkumulátora nagy tartalékokkal rendelkezik. (Lapzárta után érkezett: A Fujitsu Siemens leváltotta a C-6565-ös termékét a C-6597-es modellre. Az új notebook-ot PIII-850MHz-es processzorral szerelik, a többi paraméterében megegyezik idősebb testvérével. Kiskereskedelmi ára 509.200 Ft + áfa lesz.)

Műszaki Adatok

Típus Fujitsu-Siemens Lifebook C-6565 Dell Latitude 800C Sony Vaio PCG-FX190 Portocom MultiVision

CPU

PIII 700 PIII 850 PIII 850 PIII 1GHz

Alaplapi Chipset

Intel 82443BX/ZX 440BX/ZX Intel 815E Intel 815 VIA Apollo 133

Memória (PC-100 SDRAM)

64 MB 128 MB 128Mb 256 MB

Videó

ATi Rage Mobility-M 4 MB VRAM ATI Mobility M4 ,16 MB VRAM Intel 815EM, 11 MB SDRAM

ATI Mobility 128 AGP, 16 MB VRAM

Vincseszter

10 GB 9,35 GB 30 GB 20,03 GB

Monitor

14,1" TFT, aktív mátrix 15" SXGA+ TFT, aktív mátrix 15" SXGA+ TFT, aktív mátrix 15" SXGA+ TFT, aktív mátrix

Max felbontás

1024x768 1400x1050 1400*1050 1400 x 1050

Hangvezérlő

Crystal CS-4281+4279A ESS Maestro PCI Audio Windows kompatiblis, 3D surround ESS 1988 Allegro-1

Floppy

belső belső 1,44 belső

CD/DVD

24x CD 24x CD / 8x DVD 8x4x24x (újraírás/írás/olvasás) 8X DVD, 24x CD / 8 x DVD

Egér

Érintőpad + 2 gomb Érintőpad + 2 gomb és pöcök + 2 gomb Érintőpad + 2 gomb Érintőpad + 2 gomb

Modem / Hálózati csatlakozó

56k / 10/100 56K/ 10/100 56 K / 10/100-as 56 K / 10/100-as

Soros / Párhuzamos / PS2 / USB

* / * / * / * * / * / * / ** * / * / - / ** * / * / * / **

Monitor / TV Out

* / * * / * * / * * / *

Line Out / Mic in / Spk out

- / * / * * / * / * * / * / * * / * / *

PC-Card foglalat

2 Type II / 1 Type III 2 Type II / 1 Type III 2 Type II / 1 Type III 2 Type II / 1 Type III

Egyéb

infraport, mikrofon infraport,IEEE 1294, mikrofon infraport IEEE 1394, mikrofon infraport IEEE 1394, RCA

Méret szélesség x hosszúság x mag

308x273,5x39,5 331x276x44,5 325x261x55,8 358x 280 x 50

Súly

3,0 kg 3,2kg 3,5kg 4,2kg

Akkumulátor

Li-Ion Li- Ion Li-Ion Li-Ion

Gyártó által megadott üzemidő

2:20 n.a 2,5- 3,5 óra 3 óra

Szoftver ellátottság

utility és driver CD, Windows, Word és Works telepítő CD rendszer újratelepítő CD, driver CD WinDVD 2000 Microsoft Windows Millennium Edition, Adobe Acrobat Reader, Adobe PhotoDeluxe Home Edition, Adobe PremiereLE, ArcSoft PhotoPrinter 2000 Pro, Quicken 2001 New User Edition, McAfee VirusScan, Microsoft Word 2000, QuickTime, RealNetworks RealPlayer7 Basic, Sony DVgate, Sony Media Bar™, Sony MovieShaker, Sony OpenMGJukebox, Sony PictureGear, Sony Smart Capture, Sony VisualFlow, rendszer visszaállító CD Solid Edge Origin 2D CAD szoftver, Sun Star Office 5.2 irodai programcsomag

Leírás

soknyelvű kezelési útmutató, szoftverhez magyar dokumentáció magyar nyelvű windows 2000 telepítési útmutató, installációs leírás és manuál angol nyelvű leírás, telepítési útmutató, számos brossúra magyar manuál pdf formátumban és telepítési útmutató Win 9x/ME/2000/Nt4.0

Extrák

nagy méretű bőrtáska i.Link csatlakozás, DVD/CD-RW egyben bőrtáska

Teszt OP rendszer

Win 98 win 2000 Win Me win 2000

Ajánlott kiskereskedelmi ár

509.200 Ft + áfa 670 000 + áfa 1.121.400 +áfa 651 900 + áfa

Tesztpéldány

Ant HumanSoft Ant Protocom

Dell Latitude C800

A notebookot magyar billentyűzettel látták el. A gombok formája szinte tökéletes, elhelyezésükön azonban lenne még mit javítani. Az Insert, Del, Home, End, Page Up és Page Down gombok a jobb felső sarokba kerültek, használatuk elsőre meglehetősen nehézkes. Az iránybillentyűk is szokatlan kialakításban kaptak helyet, ezért a tasztatúra használatát tanulni kell. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy mindenképpen látszik a tervezői szándék, hogy az asztali billentyűzettel hasonló megoldást alakítsanak ki. A billenytűzet felett kapott helyet egy "i" feliratú gomb, amellyel közvetlen a Dell internetes oldalára ugorhatunk. Mivel a notebook meglehetősen nagy méretű, ezért a csuklótámasz is hatalmas, ezért gépeléskor nem fárad el az ember keze. Egyedülálló módon az egér szerepét két eszköz veheti át, ugyanis mind tapipaddal, mind kurzorvezérlő pöcökkel ellátták a Dell mérnökei a készüléket. Mindkettőhöz kettő speciális formájú gomb tartozik, amelyek használata sokkal kényelmeseb, mint a legtöbb noteszen. Ez az egyszerű ötlet, hogy mindkét egérhelyettesítő megoldás helyet kapott a készüléken nagyban növeli annak használati értékét. Reméljük a jövőben mind több vállalat lesi el a Dell ötletét.

További figyelmesség a tervezők részéről, hogy a PC Card illesztőhelyre műanyag védőkártyákat helyeztek, hogy óvják a külső behatásoktól (számos cég csapóajtós megoldást alkalmaz ).Az aktív mátrixos monitor bármelyik 17 colos monitorral felveszi a versenyt, az egész mezőny egyik legnagyobb, ezért leginkább használható kijelzője volt. A készülék teszteredményei kiemelkedőek, számos mérésben igen előkelő helyet szerzett.

Súlya tekintélyes, ezért mindennapi cipelése elég fárasztó lehet. Ezen próbál segíteni a dobozban található vállra akasztható komoly bőrtáska, amelyben párnázott helye van a notebooknak és még az iratok is elférnek benne. Nagyon örültünk a több nyelvű, köztük magyar leírásnak. A Dell udvariasságból és előzékenységből megkapja az ötös minősítést. A magyar piacon tapasztalható magyar leírás nélküliség általános betegség, tehát még nem alakult ki a kellő vevőorientált kultúra. Pedig igazán elvárható lenne, hogy amikor az ember vesz egy több százezer forintos készüléket, akkor magyar kézikönyvet is mellékeljenek hozzá.

A Dell notebookjával való mindennapi munka igazán kellemes volt, köszönhetően a remekül eltalált kezelőszerveknek (egér, billentyűzet) és a számos csatlakozónak, ezért a notebook a teszt egyik legkényelmesebben használható notebookjának választottuk.

Sony Vaio PCG-FX190

A Sony Vaio (Video Audio Integrated Operation - integrált kép és hangrendszer) FX sorozata a mindent egyben (All in One) termékvonalba illeszkedik. Ennek megfelelően felszereltsége full extrás, azaz szinte minden perifériát és kiegészítőt beépítettek. A kombinált DVD olvasó/CD-újraíró egység egyedülálló a mezőnyben, a háttértár kapacitása óriási (30 GB).

A készülék mérete és súlya jelentős. A külső és belső felépítése a viszonylag puritán design ellenére is nagyon jól átgondolt. A hátoldali csatlakozókat egy kapu óvja a sérüléstől. A gép oldalán elhelyezett PCCard csatolóba műanyag védőkártyákat helyeztek. A ventilláció jól megoldott, a levegőt oldalt szívja be és főként hátul és alul fújja ki. A notebook alján kis lábacskákat találunk, használatukkal tovább javíthatjuk a szellőztetést.

A billentyűzet kialakítása megfelelő, a jobb oldali Ctrl gomb jól elkülöníthető a mellette lévő funkció, windows, alt gomboktól (az utóbbi három sajnos egyenlő méretű), a sorrendjük talán az egyik legszerencsésebb, a Del billentyű a jobb felső sarokba került, a PgUp, PgDown, Home, End gombok klasszikus notebookos elrendezésűek, jobb oldalt egymás alatt helyezkednek el. A gombok formája és a nyomáshossz megfelelő.

A hangszórók a billentyűzet fölött kaptak helyet, de a notebook viszonylag nagy méretének köszönhetően a csuklótámasz számára még így is rengeteg hely marad.

A tesztjeinkben a PIII-as processzorral felszerelt notebook-okkal összehasonlítva a Sony készülékét megfelelően teljesített. A viszonylag gyengébb memóriaátviteli eredmények az Intel 815-ös lapkakészletnek köszönhetőek. Az egy másodperc alatt végrehajtott multimédiás utasítások száma meglepően magas. A grafikus teljesítménye átlagos. Sajnos a készülék vizsgálatára nagyon kevés idő állt rendelkezésünkre, ezért az akkumulátor üzemidőről csak a gyártó által megadott adatok alapján tájékozódhatunk.

Portocom MultiVision

A Portocom Rt. 6 éve szereplője a magyar notebook piacnak. A magyar alapítású és magyarországi székhelyű vállalat elsősorban tajvani gyártók alkatrészeit építi be termékeibe. A vállalat vevőorientált cégnek vallja magát. Széleskörű szervizszolgáltatást üzemeltetnek, egyedülálló lehetőségeket biztosítanak vásárlóik részére: ilyen például a 4 hetes notebook kipróbálási idő, azaz ha a vásárló 4 héten belül meggondolja magát, akkor egyszerűen visszaviheti a notebookot és visszakapja a pénzét, ráadásul minden noteszre 3 év garanciát vállalnak. Megemlítendő még a visszavásárlási garancia is, amelynek értelmében minden Portocom által forgalmazott noteszt visszavásárol a cég, ha az ügyfél korszerűbbre szeretné cserélni készülékét.

A Portocom zászlóshajója tesztünk legerősebb szereplője. Erejéhez méltán termete sem elhanyagolható, a mezőny legnagyobb készüléke. Összehasonlítva a hasonló kategóriájú Dell C800-assal vagy az ASUS L8400C-vel mindenképpen túlméretezettnek tűnik. A notebook formavilágán még lehetne javítani, a billentyűzet nem illeszkedik tökéletesen a neki kihagyott helyre, a feliratok sem a készülékkel sem egymással nem állnak összhangban. A billentyűzet kényelmes kialakítása a rengeteg hely miatt könnyebben megoldható volt. A mezőny egyetlen olyan készüléke, amely szeparált számbillentyűkkel ellátott. A már többször említett fn, ctrl, windows, alt billentyűnégyes probléma itt is jelentkezik (a gombok egyenlő nagyságúak, ezért könnyen összetévesthetőek). Érthetetlen hiányosság, hogy csak egy alt gomb található a tasztatúrán.

A notesz a SiSoft Sandra és a 3Dmark tesztekben első helyen végzett, de ez az 1GHz-es PIII tükrében egyátalán nem meglepő. Az akkumulátor üzemideje az erős processzor ellenére is kielégítő, tehát utazásokhoz is bátran alkalmazható (az igazsághoz hozzátartozik, hogy a telep több órás töltés ellenére is csak maximum 70%-os telítettséget mutatott). A kijelző képe gyönyörű, felveszi a versenyt bármelyik 17 colos monitorral, nagy méretének és felbontásának köszönhetően eredményesen dolgozhatunk a készülékkel. A csatolók és perifériák tekintetében abszolút győztes a Portocom versenyzője.

A Portocom MultiVision aktív használat mellett többször túlmelegedett. Mivel a noteszt rendkívül erős, azaz sok hőt termelő processzorral szerelik, ezért fokozottan figyelni kell a megfelelő hűtésre. A készülék az alján szívja be a levegőt, ezért nem ajánlott lepedőre vagy terítőre fektetve működtetni, továbbá érdemes használni a kinyitható kis lábacskákat a jobb szellőzés érdekében.

Típus Fujitsu-Siemens Lifebook C-6565 Dell Latitude 800C Sony Vaio PCG-FX190 Portocom MultiVision

3DMark2000

640x480x16

1199 3261 2461 3406

800x600x16

881 2513 1804 2549

SiSoft Sandra 2000

CPU

CPU (MIPS) Dhrystone

1928 2314 2279 2713

FPU(MFLOPS) Whetstone

935 1134 1131 1323

CPU Multi-Media

Integer MMX (utasítás/másodperc)

2184 2640 4572 3096

Float Point SSE (utasítás/másodperc)

2910 3560 5602 4177

Memory

ALU/MEM (MB/s)

257 231 218 301

FPU/MEM (MB/s)

276 253 238 364

CDSpeed99

Átlagos átvitel

18,38 19,12 18, 8 18,15

Teljes elérési idő (ms)

358 156 187ms 150

DVDSpeed99

Átlagos átvitel

- 3,04 n.a 2,61

Teljes elérési idő (ms)

- 149 n.a 187

Zif BatteryMark Lifetime Teszt

3 óra 12 perc 2 óra 37 perc n.a 2 óra 2 perc

650 MB adat tömörítés

7:40 5:50 5:06 8 perc 40

Konklúzió

Tesztünkben megtalálhatóak a kicsi direkte utazásra szánt notebook-ok és nagyobb, de erősebb társaik is. Az ár teljesítmény arányt tekintve kiemelkedőek az Asus gépek. A legmobilabb notesz címet egyértelműen az Asus S8000-es kapta, kicsiny mérete és súlya ellenére megfelelő a teljesítménye, szövegszerkesztésre, jegyzetelésre kitűnően alkalmazható. Aki kicsit jobban felszerelt, ezért drágább gépet szeretne, annak a Fujitsu-Siemens készüléket érdemes szemügyre venni. A felső kategóriában megosztott első helyet hírdetünk, a jól felszerelt Asus L8400C és a rendkívül kényelmesen használható Dell Latitude 800C viszik el a pálmát.



(H'Actor)

Azóta történt

  • Notebook asztali belsővel: ECS Desknote A901

    Asztali, vagy mobil? Olcsó, vagy nem olcsó? A desknote amolyan asztali-mobil hibrid -- kérdés, hogy az előnyök vagy a hátrányok kombinálóciója-e az ECS terméke.

  • Desknote olcsón: ECS i-Buddie A900

    Újabb Desknote járt a laborunkban, ráadásul ezúttal a család legkisebb és egyben legolcsóbb tagja, az i-Buddie A900.

  • Aopen 1847L notebook

    Az Aopen a jelenleg itthon kapható notebookjaival a mindent egyben megkapni vágyókra utazik. Lássuk a celeronos kivitelű változatot!

  • ASUS L5800 notebook

    Az asztali gépek komponenseiből építkező notebookoknak nagy divatja van, az Asus L5800 is ígéretes versenyző.

Előzmények