Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hexagon

    csendes tag

    Ha egy űrhajóval közel fénysebességre gyorsulunk, akkor egy adott távolságot mondjuk egy másik csillagig nagyon rövid idő alatt meg lehet tenni. Ha az eredeti álló koordináta rendszer távolságával, és a mozgó koordináta rendszer idejével számolok sebességet, akkor a fénysebességnél nagyobb sebesség is lehet az eredmény. De nyilvánvalóan ez hibás számolás, hiszen két inerciarendszert kevertem össze.
    A sebesség mindkét koordináta rendszerben egyforma. A csillag szerint én ugyanolyan sebességgel közeledek felé, mint ahogy az közeledik felém.
    De hogy lehet az, hogy az én lelassult időmmel is ugyan akkora a sebesség? Úgy, hogy miután felgyorsultam, a csillagot távolságát tőlem kisebbnek SZÁMOLOM.

    Ez most nem az optikai csalódás, amiről már írtam. Most az órák egyidejűségéről van szó. Hiszen arról az óráról, ami most a távolban ugyan annyit mutat, mint a nálam levő, még nem érkezhetett fényjel. Ezt a relativitásban térszerűen elválasztott eseményeknek hívják.

    Miután fegyorsultam, az órák mozgásirányú késése miatt át kell minden órát állítani, SZERINTEM, mint mozgó megfigyelő szerint a célcsillagon is. Emiatt a mozgó szerint az a célcsillagon levő óra, ami ugyanannyit mutat, mint most az enyém, az időben közelebb van, mint ami az álló koordináta rendszer szerint. Mivel időben közelebb van, ezért térben is közelebb van hozzám. Hiszen folyamatosan közeledik .

    Az álló koordináta rendszer a bal oldali rajz. A baloldali fehér fényóra a Föld, a jobboldali a cél csillag. A fekete a mozgó űrhajóban lévő fényóra. /hogy mi a fényóra, nem írom le megint, az a lorentzrelativity linken megtalálható./
    A magányos szürke vonal a mozgó koordináta szerinti egyidejű órákat jelöli. Látszik, hogy ez közelebb metszi a célcsillag világvonalát. Ezért számolom azt közelebbinek.
    A jobb oldali ábra az űrhajó koordináta rendszere. Itt természetesen a fekete óra nem mozog, hanem a jobb oldali fehér csillag közeledik felé. Mint látható, a dőlése ugyan akkora, mint az űrhajó világvonalának baloldalt. Mivel az y(függőleges) koordináta az idő, emiatt ez egyforma sebességet jelent.

    [link]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák