Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • totron

    addikt

    válasz Apollyon #320 üzenetére

    Aki meg benne van netalántán tudod annak meg a kívülről jövő kibic okosságok az unalmasak. A szénhidrát mennyisége, milyensége, bevitel ideje, mozgás, lelkiállapot, egy rakat további egyéni mutató, de még a légnyomás/páratartalom is számít és az említett alvás, komplex műfaj, ne foglalkzzon vele akinek nem muszáj, de megkérdőjelezni laikusként semmi jogalap nincsen, maradjunk ennyiben. Nem kell elbagatelizálni a többi részét sem a felületes ismeretek okán.
    Elhangzott itt az ide vágó varázsszó már, a cirkadian ritmus, ha esetleg valaki nem tudná összekötni.
    Létezik emellett a könnyen hozzászólható témák hozzászólóinak hangja, van köztük klasszik magyar rinya bajnok is, van, akinek ezen a szinten van sikerélménye csak, mert nincs hobbija/más nem jött vele szembe/specifikus területek túl bonyolult neki, ők is részei a nép hangjának ahogy a képzelt betegek is, s ezek a halmazok semennyiben nem tüntetik el azokét, akik tényleg megszenvedik a dolgot. Micsoda egy nehéz témakör. Kicsivel több empátiával/tudással már sem a "valaki itt hazudik!", ill. a mindenkire is kikiáltott üres panaszkodás szintjén vagyunk (lennénk).

  • Crus

    őstag

    válasz Apollyon #320 üzenetére

    Ezért a laikus valamiért, én kérek elnézést, mindenkitől akit érint, ne adja ég kutatja a témát.
    Kb. egyenértékű a "nem látom a levegőt, így nincs levegő" szinttel.
    Sajnos az emberek egy része hajlamos azt képzelni, hogy az emberi szervezet egy faék egyszerű valami, amit a szájon át megtömnek, az alfélen meg lerendeződik, közben energiához jut és nagyjából ennyi. Hát nem. A planéta legkomplexebb szerveződése, amire a filogenezis kezdete óta egy rakás dolog hat.

    Nekem nem fájnak az ízületeim frontváltozáskor -> másoknak sem fáj! Kamuzó horda :DDD

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc - Young men die, because old men hate each other.

  • Crus

    őstag

    válasz Apollyon #326 üzenetére

    Abszolút nem igaz, mivel elbagatellizálod, mert téged nem érint. Innentől pedig nehéz a legkisebb mértékben is komolyan venni a másik álláspontját, mert konkrétan tudományos tényeket húzol át egy tollvonással. Nyugodtan keresgélj rá a témára, hogy hány és hány kutatás bizonyította már be, hogy az óra átállítása sok embernél negatív hatásokkal jár.

    Nincs ébresztőm, mivel gyerekkoromtól fogva magamtól ébredek. Most 1 órával korábban még vagy bő 1 hónapon át, mire nagy nehezen átáll a biológiai órám.

    Mégis kit érdekel a jetlag, amikor csak az emberek egy nagyon kis százalékát érinti? 40+-os létemre még soha nem ültem repülőn. Ellenben autóval bejártam már cirka az egész Európát. Konkrétan a legtágabb ismerősök körében egyetlen egy ismerősöm van, akit érint a jetlag kérdésköre, őt is csak esetenként. Ezzel szemben az óra állítgatása mindenkire vonatkozik, nem lehet helyette autóval menni...

    Az általam linkelt csatornán, egy nálam és nálad is jóval képzettebb ember regél szélsőséges helyzetekről. A hatásvadászat alap a YT-on, mert ha nem kelted fel az érdeklődést a többnyire laikus nézőknél, akkor nem nézik meg a videóit... ettől még végig igazat beszél.

    Mire érv az about oldala? Semmiféle orvosi tanácsot nem ad, még magad is írod, hogy nem is annak szánja őket. Hoztam egy random érdekes példát a témában, ennyi történt.

    Azért a Google használatát, ne én tanítsam már meg. Találsz itt kutatási eredményeket is.

    Az világosan látszik, hogy ez a társalgás így sehová nem vezet. Lusta vagy rákeresni, valódi ellenérv meg még egy sem hangzott el. A slusszpoén, hogy téged nem érint, de be akarod magyarázni másoknak, hogy őket sem érinti és ebbe még energiát is ölsz.

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc - Young men die, because old men hate each other.

  • Dr. Romano

    veterán

    válasz Apollyon #332 üzenetére

    Engem a reggeli koránkelés a munkába visel meg. Remélem eltörlik azt is valamikor. ;]

    Mindenesetre engem totál nem érint az óraátállítás, de annyira hogy kb semmit nem érzek meg belőle.
    Ha nem ez a természetes, akkor örülök, mert ezek szerint van egy szuperképességem.
    Ha egy sötét sikátorban óraátállítással támadnak meg, nem tudnak majd kárt tenni bennem.

    Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

  • Crus

    őstag

    válasz Apollyon #332 üzenetére

    Még kell ide 10 másik is, vagy ha ennyire érdekel a téma (miért is?), akkor méltóztatod megkeresni magadnak? [link]

    "könnyedén tudsz tenni ellene, mondjuk időben lefekszel"

    Nesze neked feküdj le 1 órával előbb... el is tudsz aludni? Ok, te lehet. És másnap? És a 3. napon? Hát nem. Akinél problémát okoz, az nem tud elaludni 1 órával előbb, mert a cirkadián ritmusa szerint még 1 óra van a megszokott(!) alvás kezdetéig. Vagy ha el is alszik, reggel 1 órával előbb fent is van, ami szintén nem jó...

    "és/vagy munkahelyet váltasz, és korábban kell kelned, mint az eddig megszokott?"

    Ha munkahelyet vált a DST-re érzékeny személy, akkor az ismét egy állandó lesz. Megszokja és 7 hónap múlva nem kell neki újra megszokni valami, ha nincs DST. Ezt a marhaságot, amiről a topik szól, viszont évente 2x nyomják le mindenki torkán. Ha 1980-ban 1x átállították volna az időt és azóta úgy maradott volna, ez a topik se létezne, meg az értetlenek sora se.

    (Aki váltott műszakban dolgozik, az pedig szépen lassan gyilkolja magát, de ezt csak azt tudja, aki ebben benne van. Nem is bírja a legtöbb ember pár évnél tovább, mert a szervezet különféle módokon ellen fog állni.)

    Mivel absztinens voltam egész életemben, így fogalmam sincs milyen lehet buliban berúgni, ellenben, ha valaki alig alszik éjszaka, az egy rakás értékén meg fog látszani. Viszont ez sem állandó. Egyik nap kimarad, másik nap rendesen alszik, majd a köv. nap is, etc. és nincs probléma. A DST-s történet esetében viszont hétfőn is 1 óra difi van a biológiai ritmushoz képest, meg kedden is, meg szerdán is... miközben ráadásul a Nap is egészen másképp éri a delikvenst, ilyenkor pl. már hirtelen egyik napról a másikra, hazafelé nem éri. Ez pedig - többek között - kőkemény befolyásolja a kortizol és melatonin szintet is. Az alkoholos befolyásoltság terén végre egyet értünk, az úgy minden csak nem regeneráló alvás.

    A végére is csak azt tudom reagálni, amit már írtam: Nincs olyan, hogy egy órával előbb alszok, mert nem megy. Az álmosság jelenleg a régi idő szerint kap el, így atombiztosan minden reggel 1 órával előbb ébredek. Sok idő, mire átállok.

    Továbbra is azt látom, hogy mivel ez téged nem érint, így a másikat se kell, hogy érintse, biztos csak beképzeli magának, műhiszti, etc. Pedig el kellene már végre fogadni, hogy az emberek nagyon is különbözőek, hiába van 2 fülük, meg 2 szemük...

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc - Young men die, because old men hate each other.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Apollyon #335 üzenetére

    Illetve még annyit hozzáteszek, hogy az is furcsa nekem ebben az óraállítás kiváltotta problémában, hogy ezen kívül még számos más körülmény is változik egy év alatt az ember körül. Június végétől december végéig csökkennek a nappali órák és növekednek az éjszakai órák száma, december végétől június végéig pedig fordítva.
    Azaz téli napfordulókor kevesebb, mint 9 órát van világos, és több, mint 15 órát sötét. Nyáron pedig 15 órát van világos, és kevesebb, mint 9 órát sötét. Ez azért elég nagy változás évente többször is, minden évben. Persze ezt lehet ellensúlyozni megfelelő sötétítőkkel, de attól még a kinti fénykörülményeket nem érinti. De mindez nem okoz globális szívrohamot és alvászavart? És akkor még nem beszéltünk az időjárásról, ami pl. a téli kevés világos órákat is besötétítheti, főleg akkor ha jó vastag, sötét felhők jönnek, és még sötétebb lesz, ráadásul hó nélkül, amely az esetleges légköri fényeket, holdfényt is visszaverhetné.

    Szóval évszaktól és időjárástól függően is elég sokat változnak az embert érintő fénykörülmények, ezeknek is sok gondot "kellene" okozniuk, ha már mindössze egy óra állítás annyira padlóra küld pár bizonyos embert. Továbbá ott vannak az elektromos eszközök, ugye a night light mindenkinél be van kapcsolva a sötétebb órákban? Ha egyáltalán tudja mi az...
    és akkor lehet kinti zaj, amely megzavarhatja az alvást, meg úgy általában az élet nem éppen szupportálja minden alkalommal a megfelelő körülményeket a mindennapi pontosan ugyanakkori elalváshoz. De reggelig sorolhatnám, mennyi más eset és input lehetséges, amely közbeszólhat az ember éjszakai nyugalmának, nap mint nap (éjszaka mint éjszaka :D ). Valahogy ezek is mintha el lennének bagatellizálva.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • dabadab

    titán

    válasz Apollyon #336 üzenetére

    Ha már így belejöttél, akkor azt is levezethetnéd nekünk, hogy honnan lehet tudni, hogy a Föld banánalakú.

    DRM is theft

  • totron

    addikt

    válasz Apollyon #327 üzenetére

    A kifele mutogatáshoz/belemagyarázáshoz kell egy megfelelően alacsony érzelmi intelligencia/önismeret-hiány-önbecsapás hajlam; nem mintha ezek nem lennének népsportok. Amiről írtam nem tavolról igazságtalanul témán belülre citált bűnbak, hanem kimutatott tény. Én sem kívánom kikiáltani egyigaz NagyEllenséggé, ahogy nem is érdemes kiemelni 1 rizikófaktort, ez egy komplex buli, sokan pont emiatt egyszerűsítik le, persze a saját és rosszabb esetben más betegtársaik kárára is. Ahogy írod több példán keresztül, erre is áll az egyéni érzékenység - az írásod többi részét illetően egyezünk. Csak azt nézem el nehezen, mikor valaki ordító összefüggéseket tagad felületességéből fakadóan, nem súlyoz, nem olvas utána és hiszi, hogy a tudatlansága a nyerő (nem te).

  • updog

    senior tag

    válasz Apollyon #332 üzenetére

    Mondjuk azt azért tegyük hozzá, hogy de, elég sok megfelelően tudományos alátámasztása van a következő "jósági" sorrendnek: csak eredeti (téli) időszámítás > óraállítgatás > csak nyári időszámítás.

    A többi érveddel továbbra is egyetértek, ahogy írtam, persze, eggyel kevesebb kín azoknak akiket érint, csak ez kutyafüle az összességhez képest amiket már felsoroltunk, kb. mint a példám hogy ha betiltanák a félzsíros sima túrót, attól én még laktózérzékeny maradok.

    Másrészt ugye itt a topicban is többször előkerült hogy az emberek a nyárit preferálnák (tovább lehessen kutyát sétáltatni / bulikázni este), és - szintén tudományosan alátámasztották - ez kurcizná legjobban össze a cirkadiánt...

    Szóval még mindig nem tudok az "emberek eldöntötték" vonallal azonosulni, mert épp lehet tudományos alapot találni hozzá - akkor ne az legyen hogy ami nekünk jó tudományos alap (töröljük ez az óraállítást) azt kicsemegézzük, ami meg nem tetszik (maradjon a téli) azt meg figyelmen kívül hagyjuk.

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

Új hozzászólás Aktív témák