Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz bzs #34 üzenetére

    A réz felületét is lehet érdesíteni, pl. homokfúvással, de biztos van rá elektrokémiai eljárás is.

    Az alumínium felületén a természtes oxidréteg igen vékony, pár molekula vastagságú, így a felületet számottevően nem növeli meg. Ez jó is így, mert az alumínium-oxid rosszabbul vezeti a hőt, vagyis az oxidréteg kismértékben ugyan, de szigetelőként működne. Az oxidréteg vékonyságát bizonyítja az is, hogy két alufelületet összeérintve az áram átfolyik rajtuk. Ha vastagabb lenne az oxidréteg, akkor már nem lépne fel az az alagút-effektus, amelynek köszönhetően az oxidrétegen is átfolyik az elektromos áram. Pl. eloxált alufelületeket összeérintve nem folyik át rajtuk az áram, hacsak meg nem sérted a természetesnél jóval vastagabb oxidréteget.

    A természetes vagy eloxálással megnövelt felület a léghűtés során nem jelent lényeges előnyt, mert a levegő ''eláramlik'' az apró egyenetlenségek fölött, kb. úgy, ahogy egy kapualjban is nagyjából védve vagyunk az utcán átsüvöltő szél elől.

    Amit írsz, annak inkább a hővezetésben van szerepe, ezért van az, hogy nem előnyös tükörfényesre polírozni a hűtők talpát. Mert igaz ugyan, hogy a paszta rosszabbul vezeti a hőt, mint a réz vagy az alumínium, viszont finoman érdesített felszínek esetén a paszta sokkal nagyobb felületen köti össze a két felületet.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Aktív témák