Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • GIJoe

    addikt

    Jó hír, akkor remélem mondjuk jövőre lecserélem a HD 5650et a notimban ha lesz értelme...
    Bár szinte biztos hogy a 28 nmra átállásban csúszni fognak tájvánon :U

  • Pug

    veterán

    válasz GIJoe #1 üzenetére

    Ha a GloFo-val gyártatnak részben, akkor ez nem biztos, hogy nagyon bezavar majd... :U

    Szerk:

    Akkor ezekre marad a TSMC? :U

    [ Szerkesztve ]

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Pug #2 üzenetére

    Biztos nem a GloFo-val gyártják a Thames, Chelsea, Heathrow GPU-t. A GloFo a 28 nm-es Fusiont kapta meg. A gate first HKMG-re az való, vagy egy nagy lapka. A köztes lapkákat és GPU-kat jobb gate last HKMG-re rakni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz GIJoe #1 üzenetére

    Ezt így lehet?

    Még nem nagyon láttam MXM-es VGA-kat csak így külön...
    Enyémben 3470 van, akkor elviekben ezt ki lehetne cserélni egy újabb MXM-es kártyára?

    Csak elméletben érdekel, mert sosem játszanék notin, van PC.

  • capulet75

    addikt

    Toljátok csak az árakat lefelé, ideje már az 5870 cfx-nek. :C

    Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Ren Hoek #4 üzenetére

    Elméletben lehet, de sokszor jobban jár az ember ha inkább eladja a laptopot és vesz egy újat a kiszemelt kártyatípussal, a különbözet ugyanis még így is kevesebb lenne mint ha külön veszi meg a kártyát és cseréli ki... A másik gond a laptopok bios-a, mert sok nem jól van felkészítve a kártyacseréle és egyik-másik nem szereti a saját típusánál különböző kártyát..

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • vanhalen

    senior tag

    válasz capulet75 #6 üzenetére

    E a hír mobil termékekről szól. Mobil gépekben még nem láttam cfx-et, de lehet én vagyok tájékozatlan.

  • GIJoe

    addikt

    válasz stratova #10 üzenetére

    megelőztél :U ,bár őszintén megmondva, notebooknál kisebb a kijelző, ritkán fullHD, az alacsonyabb felbontáson meg egy erős vga is dedikált is megfelelő lehet...

  • Ł-IceRocK-Ł

    addikt

    Kíváncsi leszek mennyi változást hoz a 28 nm - re való átállás. gondolom a szokásos, kisebb fogyasztás, kevesebb hő, jobb tuningpotenciál.
    "...A középkategória a Chelsea GPU-val kezdődik.." na ilyet a manchester fanok sosem fognak venni ;]

    "lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz Ł-IceRocK-Ł #13 üzenetére

    A 28 nm-re átállást garantáltan észre fogod venni az árcédulákon. :D

    Egyébként szerintem első sorban a sebességet fogják növelni, aminek mobil termékek esetében még van is értelme.

  • Ł-IceRocK-Ł

    addikt

    válasz KKaresz45 #14 üzenetére

    Az lehet.

    Asztalinál mért nincs értelme a sebességnövekedésnek?

    "lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz Ł-IceRocK-Ł #15 üzenetére

    Miért, van? :) Mondj valamit, aminek nem elég a mostani generáció.

  • UnSkilleD

    senior tag

    válasz KKaresz45 #16 üzenetére

    hát aki 100fps-el szeret játszani (mint pl én :D ) annak van értelme :D

    "Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

  • TOM-202

    senior tag

    Ez az új HD7k széria is ugyanolyan méretű MXM modulokon fog kijönni mint a korábbi szériák? Kíváncsi lennék hogy ki lehet-e cserélni egy HD3470-es modult egy ilyen új tipusúra, tehát kompatibilis lesz-e. Gondolom a CFX az nem fog működni, de ez nem is baj ha egy HD7k számolja a képkockákat a notebook-ban. :)

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz UnSkilleD #17 üzenetére

    Igazad van. Régen várt feature, hogy végre legalább 100 fps-sel lehessen nyomni minden játékot. Köszönjük, Emese AMD. :)

  • Pug

    veterán

    válasz KKaresz45 #19 üzenetére

    Úgy látszik még mindig vannak akik nem értették meg, hogy amíg lehet, addig az ember egyre nagyobb és nagyobb számítási kapacitást fog kisajtolni a hardware-ekből....... :U
    Szóval Emesézés helyett gondolkodj egy kicsit.... :U

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz Pug #20 üzenetére

    Tényleg nem értem, hogy, minek kell egyre nagyobb és nagyobb számítási kapacitást kisajtolni a hardverekből, amikor nincsen (és még készülőben sincsen) olyan program, ami kihasználja ezt (és ha esetleg használja is, akkor sem látszik rajta). Továbbá azt sem nagyon értem, hogy egészen pontosan miről kellene gondolkoznom, és mi lenne az a konklúzió, ami miatt nem kellett volna emeséznem. De nem akarom szétoffolni a topikot (mert alapvetően nem erről szól), úgyhogy ezt a témát a magam részéről lezárom.

  • ftc

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #21 üzenetére

    Attól, hogy Te nem használsz olyan programokat más még használhat :U

  • Angel1981

    veterán

    válasz Ł-IceRocK-Ł #13 üzenetére

    Így van, és kb. dupla teljesítmény - mint az szokásos csíkszélesség csökkentés esetén.

  • Sennalacy

    aktív tag

    válasz KKaresz45 #21 üzenetére

    Ez tyúk és tojás alapeset. A crysis-nál tökéletesen látszott.. Arra írnak ami van, ha nem fejleszt az emberek többsége, akkor a programozók se fogják erőltetni, mert a Crysis első része is bukott emiatt, hogy szinte senkinél nem futott anno.. Igaz a hardvergyártóktól kaphattak volna pénzt mivel később emiatt vett mindenki új gépet, de ezt ugye nehéz megvalósítani. Pedig csak így működne szerintem.
    Emellett van még két dolog.. az egyik a konzolok hatása.. ezt nem részletezem, mindenki tisztában van vele, hogy fogja a PC-s fejlesztéseket.. A másik pedig, hogy minél bonyolultabb és szebb valami annál több meló van vele.. és úgy tűnik nem éri meg egy bizonyos szintnél jobbat alkotni a jelenlegi módszerekkel.
    Mindenki azt csinálja amiben több pénz van és kevesebb meló. Ez pedig most a mobil piac, ahol 10-15 évvel ezelőtti PC-s sikerjátékokról húzzák majd le a 25. bőrt is.. ezzel párhuzamosan pedig új fejlesztés nyilván kevesebb lesz.. Ezt csak azok érzik meg igazán akik 10-15 éve is játszottak és számukra már nincs annyi újdonság mint régen, de egy újszülöttnek és a mai tiniknek minden új, ők nem élik meg ilyen "tragikusan".
    Ami pedig a lényeg... hogy az a szellem ami PC-s játékipart elindította és egyre jobb és jobb megoldások keresésére sarkallta a fejlesztőket, hardver és szoftver oldalon egyaránt, az nem lenne jó, ha kihalna, márpedig jelenleg eléggé tökön van szúrva.. :D Régen egymással versengve adták ki a jobbnál jobb cuccokat, ma meg mindenki vár és a másikra mutogat, hogy miért kell várni... :(((

    Pssszt, csendet kérek BIOS-t frissítek!

  • EkSYS

    senior tag

    most akkor vegyen valaki gamer noteszt, ha 1 éven belül a mobil vga-k kétszer olyan gyorsak lesznek. :W
    Azért érdekelne hogy mi a francnak ide a 7000-es gpu-s széria amikor még az 5-ös se nagyon van kihasználva, nem beszélve a 6-osról- Jó az áruk, elbírnak mindent, viszik is őket.
    Akkor minek ide radeon 7990 vagy amit akartok?

    Eki - az eredeti

  • capulet75

    addikt

    válasz EkSYS #25 üzenetére

    A fenntartható fejlődés erről szól.

    Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

  • _Volkovy_

    nagyúr

    válasz capulet75 #26 üzenetére

    ..meg a parasztvakítás és a piac mesterséges generálása is.
    Kár, hogy a kapitalizmusba bele van kódolva, hogy 40 évente összedől a gazdaság :)

  • stratova

    veterán

    válasz EkSYS #25 üzenetére

    Azért finomítsunk egy kicsit a dolgon. Korábban választhattál vagy integrált vagy diszkrét grafikus kártyával szerelt notebook közül, ezért is tartották sokan úgy hogy a notebook nem játékra való. Mert megöli a lényegét a hordozhatóságot, pontosabban az akkumulátoros használat lehetőségét rövidíti le drasztikusan. Ma egy mobil kártya tényleg nem fog olyan teljesítményt elérni mint az aktuális asztali kártyák (ha megnézed egy kártya mobil verziója legalább egy sorozattal gyengébb asztali GPU-ra épül).
    Most viszont eljutunk lassan oda, hogy adott esetben együtt van egy integrált grafikus mag és egy diszkrét kártya az alacsony csíkszélességnek köszönhetően kezelhetőbb a hőtermelés is. Lekapcsolható a diszkrét kártya ha nincs rá szükség, ezt ha jól emlékszem már Atom + ION is kínálta, s egyelőre AMD oldalon értelmet is nyer a Hybrid Crossfire -> Dual Graphics (ha hinni lehet a + 75%-os teljesítménynövekedésnek). De jó kérdés, hogy olyan környezetben ahol nem tudja levenni a terhet a CPU válláról nem tud összedolgozni vele így "csak fogyaszt", mennyire képesek visszavenni az étvágyát.

  • Ł-IceRocK-Ł

    addikt

    válasz capulet75 #26 üzenetére

    Fenntartható fejlődés? te tudod mit beszélsz egyáltalán? mert ez rohadtul nem az.

    KKaresz45: azért nem olyan rossz hogy fejlesztenek ugye? van választék, nyomják le a régiek árát. ha nem lenne fejlesztés hol tartanánk? 9250? netán x800?

    [ Szerkesztve ]

    "lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

  • buzus

    aktív tag

    Na most ez a 70 vagy 100, kb annyit jelent egy erős notebooknal hogy 60 vagy 40 perc múlva merül le. Egyértelmű hogy ilyen notinak nem a hordozhatóság az erénye (márcsak azért is mert dög nehéz), szóval nyugodtan mehet bele a 100as MXM aki ilyet vesz nem fogja meghatni a dolog.

    Sokkal nagyobb előrelépésnek tartanám, ha végre a platformosodás előnyei az AMD által támogatott játékokban megjelennének, mert a Fusion APU-k már majdnem kimerítik a fix hardver fogalmát amire elvileg könyebben/gyorsabban lehetne játékot optimalizálni.
    -De hát miket beszélek, így veszteséges lenne a biznisz és nem tudnának minden évben új hardwaret eladni. $$$ Bocs hogy élek.

  • stratova

    veterán

    válasz buzus #30 üzenetére

    Viszont teszem azt nem 17"-18" DTR notiban gondolkozol de a 15,6" még elkél (szerintem 2-3 kg nem a dögnehéz kategória de ez szubjektív). Van egy APU-d amivel elvagy mondjuk 3-5 órát akkuról (ez csak úgy mérnöki rekeszizommódszerrel) de ott lapul a gépben még egy HD6770M (ez persze spekuláció) is ha úgy hozza a szükség csak épp lekapcsolt állapotban, az azért nem rossz. Még mindig nem a 75-100 W-ot fogyasztó szörnyeteg (csak 30-40 W), de Dual Graphics-szal még rádobsz egy lapáttal ha akarsz. Nekem ez tetszik ebben csak el ne lehetetlenítsék azzal, hogy DDR3-as VGA-kkal (6730M-től lefelé) működik ez a funkció.

  • buzus

    aktív tag

    válasz stratova #31 üzenetére

    A diszkrét vga teljes lekapcsolása sokat dobhat a dolgon valóban. Én csak azt mondom, hogy a vonaton/buszon nem kezdesz el nagyon pl.játszani, tervezni stb. csinálni, kisebb erőforrásigényű feladatokra pedig az APU tökéletes, ha meg hazaérsz és bedugod magad már mindegy hogy 50 vagy 100w ot eszik-e a kártya.

  • capulet75

    addikt

    válasz Ł-IceRocK-Ł #29 üzenetére

    Ellenérveket nem olvastam csak egy szimpla beszólást. ;)

    Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

  • Hiftu

    senior tag

    válasz capulet75 #33 üzenetére

    Tudom, wikipédia nem hivatalos forrás, de:

    "A fenntartható fejlődés (sustainable development) olyan fejlődési folyamat (földeké, városoké, üzleteké, társadalmaké stb.), ami „kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy csökkentené a jövendő generációk képességét, hogy kielégítsék a saját szükségleteiket”....

    Energetika, vízkészlet, mezőgazdaság. Ilyesmik szoktak szóba jönni. Tehát, hogy lehessen élet még 100 év múlva is a bolygón. (Na jó, ez kicsit sarkos.)
    Nem pedig az egyre kisebb csikszélességű ostyák létrehozása, hogy egyre durvább hardvered legyen. Mert ez irreleváns az életben maradáshoz képest.
    Te a Moore törvényre/jóslatra gondolsz.

    Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

  • Ł-IceRocK-Ł

    addikt

    válasz capulet75 #33 üzenetére

    Téves megállapításra hogy írjak ellenérvet? A gógle a barátod. A fenntartható fejlődés nem azt jelenti hogy évről évre hoznak ki új cuccokat. El vagy tévedve. Mivel felsőoktatásban ezt tanulom már 2 éve, tudom miről beszélek.

    Hiftu kollega első bekezdése nagyon közel jár a valósághoz. Kicsit részletesebben tanuljuk, de a lényeget leírta.

    [ Szerkesztve ]

    "lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

  • Joe.36

    addikt

    A 7990 vajon milyen lesz ? :D

    A siker nem végleges, a kudarc nem végzetes: a folytatáshoz való bátorság az, ami számít ! / Redmi Note 13 pro + Samsung Gear S3 Frontier /

  • Ł-IceRocK-Ł

    addikt

    válasz Joe.36 #36 üzenetére

    Kétchipes :DDD

    "lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

  • EkSYS

    senior tag

    válasz stratova #28 üzenetére

    ezt én értem...annak örülök is hogy gyorsulnak a mobilvga-k, de az asztali 7000-esek, minek??. Ember nem bírja ezt pénztárcával. Most dobjam ki a 6970CF-emet? :DD :DD
    Nem, én most alig 5 hónapja beruháztam videokarira 150k-t, nincs az a game ami megakasztaná a rendszeremet akár 1920-ban. Nyilván semmi értelmét nem látom beruházni egy 7xxx CF-re vagy akár szimpla kártyára, és szerintem még sokan vannak ezzel így.
    Mindaddig amíg valami olyan nagyon jó újdonságot nem hoz, mint pl. szuper alacsony energia fogyasztás ha csak vegetálok a géppel (max.10W) vagy olyan teljesen új grafikai eljárás ami berobban és utat tör magának és a programozok is használják - ergo gyorsan terjed.Most az hogy esetlegesen dx12-öt majd támogatják, vagy valami új x.1 verziós shader eljárást...áhhh...nekem ez kevés hogy beruházzak.
    6970 CF power !

    Eki - az eredeti

  • EkSYS

    senior tag

    válasz Ł-IceRocK-Ł #37 üzenetére

    tényleg..miért nem csinálnak már valami tricsippet, vagy quadcore-t itt is?
    7990x4, vagy 7970x3? :DD

    Eki - az eredeti

  • Ł-IceRocK-Ł

    addikt

    válasz EkSYS #39 üzenetére

    Az nvdia legutóbbi csúcskarija is milyen fogyasztást produkált... akkor egy 3 esetleg 4? áááá az nagyon durva már. :N

    "lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

  • _Volkovy_

    nagyúr

    válasz EkSYS #38 üzenetére

    ..nyugi, még egy szutyok 5000-esen is elmegy minden..
    tényleg nem értem, hova rohannak, szoftveres támogatás megléte (=hardvert megizzasztó játékok, de a látvány, és nem a hanyag programozás miatt) nélkül

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #19 üzenetére

    Éppenséggel az egyre elterjedtebb nagyobb felbontásokon (full HD +) a 60 fps sem éppen mindennapos, a mai komolyabb kártyákkal sem.

    A másik a fogyasztás, ami manapság egyre fontosabb tényező (pl. éppen az emlegetett fenntartható fejlődés miatt). Ha neked elég a jelenlegi kártyád teljesítménye, de szeretnéd mindezt alacsonyabb fogyasztással, akkor az újból végy kisebb kategóriásat: teljesítményben így azonos, fogyasztásban alacsonyabb lesz. Ráadásul olcsóbban.

    Ki mondja még ezek után, hogy nincs értelme a fejlesztésnek?

    Ja, még erre:
    (#14): "Egyébként szerintem első sorban a sebességet fogják növelni" -- Na, ennek nincs így értelme, hiszen nem egyféle kártyát fognak gyártani egyféle kategóriában, hanem többfélét, te meg eldöntheted, hogy mi számodra a fontosabb szempont.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz dezz #42 üzenetére

    (Na jó, persze, a tempó egy kicsit gyors -- bár én a 6000-es szériát nem tekintem külön generációnak. Ha 32nm-es lett volna, ahogy eredetileg tervezték, akkor igen, de ugye a TSMC keresztülhúzta a számításokat. De valószínűleg épp emiatt húztak bele a 7000-esekkel.)

    [ Szerkesztve ]

  • capulet75

    addikt

    válasz Ł-IceRocK-Ł #35 üzenetére

    Nyilván a fentartható fejlődés jóval komplexebb modell az új termékek kifejlesztésénél és piacradobásánál, de a végeredménye a piac ezen szegmensében ez. ;)

    Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #42 üzenetére

    "Éppenséggel az egyre elterjedtebb nagyobb felbontásokon (full HD +) a 60 fps sem éppen mindennapos, a mai komolyabb kártyákkal sem."

    Azt azért nem hiszem, hogy ez annyira nagyon elterjedt lenne... szerintem a full HD megfelelően nagy monitorral (27"+, persze van nagyobb is) még nagyon sok embernek elég. Egy ilyen monitor már árban is combos (75K-tól kezdődik, de persze határ a csillagos ég), még a tehetősebb usereknek is bőven elég. Ha azokra kellene alapozni az eladásokat, akik tényleg ennél nagyobb felbontáson, több monitorral játszanak, akkor gyorsan vége lenne a VGA piacnak. Másrészt meg, aki tényleg így tolja, annak nehogy már gond legyen egy 590 SLI vagy annak megfelelő konfig, azzal azért összejön az a 60 fps szűken. :)

    "A másik a fogyasztás, ami manapság egyre fontosabb tényező"

    Szerintem a fogyasztásra mindenki magasról tesz. :) A fenntartható fejlődés max. az egyetemi tankönyvekben meg néhány idealista fejében létezik. Sorry, tudom, hogy kemény dolog ezzel szembesülni, de így van. A vásárlókat csak az érdekli, hogy mi mennyibe kerül, és mit tudnak megvenni. A fogyasztásnál az egyetlen tényező, ami befolyásolja az embereket az, hogy erősebb táp kell, ami bizony megintcsak pénzbe kerül. Viszont ha szükségem lenne egy 6990-es teljesítményre (mármint ha megengedhetném magamnak :) ), akkor biztosan nem azon a 15-20K-s tápon múlna dolog, amikor 160K-t kiadok egy kártyára. Egyébként engem kivételesen érdekel a fogyasztás, de a legtöbb embert ez nem befolyásolja a vásárlásban. Engem sem befolyásolna, ha vehetnék egy erősebb kártyát.

    Ja, még egy gondolat a fenntartható fejlődésről. A kártyák legyártásának a környezetkárosító hatása nagyságrendekkel nagyobb, mint amennyire kíméled a környezetet azzal, hogy kevesebb áramot használsz. Össze sem lehet hasonlítani a kettőt. Akit kicsit is érdekel a fenntartható fejlődés, az nemcsak hogy VGA kártyát ne vegyen, de semmilyen elektronikai terméket sem, mert ezeket gyártják a legkörnyezetszennyezőbb módon. Kevés álságosabb dolog van annál, mint ilyen termékeknél a kisebb fogyasztásra hivatkozni. Ez is csak egy jól csengő marketing hazugság.

    "Egyébként szerintem első sorban a sebességet fogják növelni" - Ezt úgy értettem, hogy a megfelelő kategóriába tartozó kártyák gyorsabbak lesznek az előző szériákhoz képest. Bár elismerem, hogy nehéz ilyen összehasonlítást csinálni, mivel a kategóriákkal is mindig variálnak, de például egy 6670 valószínűleg elver egy 4670-et teljesítményben.

    (#43)-ra: Igen, a legnagyobb baj a marketinggel van. A 6000 szériát nem kellett volna új szériaként kihozni, és nem kellett volna a teljesítményekkel sem variálni. Például a 6850-nek egy 5850 szintű kártyának kellett volna lennie, és el kellett volna nevezni mondjuk 5850 V2-nek. Például. Ugyanez igaz a DX11-re. Ha nincs látványos fejlődés, akkor miért nem hívják DX 10.2-nek? Most komolyan annak örüljek, hogy több szálú feldolgozással állítják elő a PS3 látványt?

    Ja, hogy ha nem nevezzük el 6000-nak meg DX11-nek, akkor kevesebb terméket adunk el? És nem villoghat a management az eladási adatokkal, meg az EBITtel? Az lehet. Csak mondjuk nem éreznék úgy a fogyasztók, hogy át lettek dobva a palánkon, mert már évek óta ugyanazt adják el nekik újracsomagolva. És még mindig jönnek azzal, hogy szebb lesz, jobb lesz, gyorsabb lesz, és jön a 7000-ás széria, te jó ég, már alig várom, hogy fogom kibírni, amíg megjelenik... :)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #45 üzenetére

    Nem azt írtam, hogy >full HD (full HD-nál nagyobb), hanem azt, hogy full HD + (full HD és nagyobb). Azt gondolom, nem vitatod, hogy a full HD egyre gyakoribb (már csak a videós szabvány miatt is), egészen 22"-től kezdődően, leginkább 23"-es méretben. Ehhez ne kelljen már 100k-s videokártya-konfig.

    "Szerintem a fogyasztásra mindenki magasról tesz."

    Szerintem ebben nagyon tévedsz! Mindennapos téma, hogy a diszkrét kártya lehetőleg kapcsoljon le, ha éppen nincs a teljesítményére szükség, stb. Az alacsonyabb fogyasztás legtöbbször alacsonyabb zajszinttel is jár.

    A 3. bekezdéseddel nagyban egyetértek, részben ezért is szorgalmazom, hogy pl. ne olcsó "dizájn-monitorokat" (már ami a házat illeti) vegyenek a népek, amit pár hónap múlva már legszívesebben cserélnének is le, mert kijött az új design, hanem egy olyan, komolyabb típust, amit több évig nem akaródzik lecserélni. (Itt újfent megemlíteném, hogy az LCD gyártás az egyik legnagyobb felhasználója a korábbi hírhedt spray hajtógáznál 50x erősebben ózonréteg-bontó gázoknak.)

    Ugyanakkor, a videokártyagyártás volumene nagyjából állandó, csak a fejlődés hatására egyre jobbat gyártanak. (Ellentétben az említett dizájn-monitorokkal, amik belseje nagyrészt ugyanaz.)

    "Ezt úgy értettem, hogy a megfelelő kategóriába tartozó kártyák gyorsabbak lesznek az előző szériákhoz képest."

    Ez mindig is így volt... De te választhatsz, hogy azonos áron és fogyasztás mellett gyorsabbat veszel, vagy olcsóbban és kisebb fogyasztással ugyanolyan teljesítményűt.

    "Például a 6850-nek egy 5850 szintű kártyának kellett volna lennie, és el kellett volna nevezni mondjuk 5850 V2-nek."

    Ők sem így tervezték. Ami végül a 68xx lett, az eredetileg 67xx lett volna (a shader procik számában pl. az 5870 az 5830-assal egyezik meg, nem sokkal magasabb órajelek mellett)! Az eredeti 68xx 32nm-et készült volna, de a TSMC túl későn közölte, hogy törli a 32nm-es gyártást, így az AMD kezében nem volt más, csak a 40nm-re tervezett Barts. És mivel új generációt nem szokás középkategóriás kártyával indítani, nem 67xx néven hozták ki, hanem 68xx... Közben a 32nm-es 68xx terveket is átvitték 40nm-re, ebből lett a 69xx (2 hónappal később)...

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #46 üzenetére

    Nem vitatom, hogy a full HD elterjedt, de arra nem is kell 100K-s konfig most sem. Még mindig kapható a Sapphire HD 5850 Xtreme 33K-ért, már önmagában nagyon jó teljesítményt nyújt, de ha kettőt bekötsz CF-be, akkor meg sem fog döccenni semmi full HD-ben 66K-ért, ami még mindig nagyon messze van a 100K-tól. De ha ettől az akciótól eltekintünk, akkor is óriási videokártya választék van, egyáltalán nem kell 100K-s kártya full HD-s játékhoz ma sem. Akinek meg nagyobbak az igényei, az fektessen be többet. A nagyobb igények problémáját nem fogja megoldani a 7000-ás széria sem, mert ha most hirtelen előkapnánk egy 7990-et a jövőből, akkor is rögtön elkezdene sikítani valaki, hogy fúúúú, a DA2-ben full beállításoknál 5760*1080-ban leesett az fps 95 alá, de gagyi... ide a 8000-ás szériával, most rögtön! :)

    Fogyasztás. Természetesen a mobil termékek esetében ez egy fontos tényező az akku idők miatt, de ezt soha nem is vitattam. Desktop téren nem törődnek a fogyasztással egyáltalán. Hidd el nekem, hogy akinek teljesítmény kell, az nem foglalkozik a decibelekkel, mert a képernyőt nézi úgyis. Legfeljebb kicsit feljebb csavarja majd a zenét, hogy ne hallja a ventiket játék közben. :) Lehet, hogy mindennapos téma, hogy kapcsoljon le a diszkrét kártya, de attól még ugyanolyan parasztvakítás. Ezzel nagyon-nagyon kevés energiát lehet spórolni, csak marketing értéke van, ráragaszthatják a szép zöld címkéket dobozokra, meg elmondhatják magukról, hogy milyen környezetbarát cég, de ennek a gyakorlati jelentőssége zéró. Tudod, hogy miért lehet erről ennyit olvasni? Mert nincsenek érdemi feature-ök a kártyákban, ezért ezzel kell reklámozni. A zaj probléma meg van oldva. A 6000-ás kártyák power managementjében a teljesítmény és fogyasztás értékek szépen lecsökkenek 2D-ben. Gyönyörűen visszaáll a ventillátorok fordulatszáma, nincsen zaj sem. Még mindig nem értem, hogy minek ide 7000-ás széria.

    Én sajnálom, hogy az AMD-nek keresztülhúzta a terveit a 32 nm törlése, de nem tudom, hogy fogyasztóként hol kellene, hogy érdekeljen ez engem. :) Egyébként arról nem a 32 nm törlése tehet, hogy nincsenek érdemi feature-ök a kártyákban. És még ezzel együtt sem látom, hogy mire lesz jó a 7000-ás széria. :)

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #47 üzenetére

    Min. fps-ekről beszélünk vagy átlag? Nagyon nem mindegy. (Amúgy remélem, te nem hiszed, hogy 24-nél nem is kell több...)

    Szerintem DX11 meg mindenféle effekt ide vagy oda, teljesen mesterkélt a mai játékok képe. Ez a játékokban a legelső 3D-s kártyák óta alkalmazott raszterizációs eljárás számlájára írható. Az élethűséget pl. a ray-tracing technika bevetésével lehet majd drasztikusan növelni, de ahhoz még a mai komolyabb kártyák is nagyon kevesek, hogy egy összetettebb scene-t, kellő részletességgel, poligonszámmal, fényforrással, stb. stb. megfelelő sebességgel renderelgessenek. Szóval, van még hova fejlődni...

    Na ja, akiknek kimondottan teljesítmény kell, azok nem, vagyis inkább nem nagyon törődnének vele. Viszont az azért nekik sem mindegy (mert hogy a gyártóknak sem), hogy a 300-400W-ból, ami fölé nem nagyon érdemes menni (per kártya), mit lehet kihozni. Gyártástechnológiai váltásokkor drasztikusan javul a telj./fogy. arány! Másrészt kérdés, ők milyen arányban vannak az átlagfelhasználók, vagy akár átlagjátékosok között.

    Egy komolyabb kártya 2D-ben is ehet többtíz wattot, ehhez képest egy IGP ennek töredékével beéri.

    "fogyasztóként hol kellene, hogy érdekeljen ez engem"

    Az átlagfogyasztót nyilván nem érdekli, de nekem úgy tűnik, téged nagyon is érdekel, ill. zavart ez az "anomália". :)

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #48 üzenetére

    Persze, a minimumokat kell nézni, de szabad megkérdeznem, hogy honnan jött ez a 24 fps? Ezt vajon tényleg az általam ajánlott 5850 cf hozta össze? Mondtam, hogy akinek jobb kell, az vegyen GTX 590 SLI-t, lehet kapni vízhűtéssel, még a zajra sem fog panaszkodni. :)

    Én arról beszéltem, hogy milyen problémákat fog megoldani a 7000-ás széria. Ott is el fogják kérni a teljesítmény árát rendesen. Gyanítom, nem úgy lesz, hogy megveszem majd HD7650-est 20K-ért és az porba fog alázni mondjuk egy 6990 crossfire-t. Úgy fogják megcsinálni, hogy mindenképpen ráfizessél, ha rendes teljesítényt akarsz. Mire az lesz, amire te vársz (nevezetesen, hogy a mai játékokban 100 fps lesz a minimum, elérhető áron), addigra már a full HD régen elavultnak fog számítani, és senki nem fog játszani ezekkel a játékokkal. Akkor is az lesz, ami most van, hogy lesz egy adott generáció, ami 24 fps-t fog tudni, és várni fogod a következőt, mint a messiást, mert az tudni fog +10%-ot, természetesen 3X annyiért.

    De egyébként összességében nem is az fps-ekről van szó. Én arról beszélek, hogy a mai videokártya generáció a mai szoftverekhez bőven elég mindenre. És nem is várható olyan játék, aminek ennél nagyobb igénye lesz. A következő konzol generáció kb. 2 - 2,5 év múlva jön, majd akkor lesz megint egy ugrásszerű fejlődés, addig minden újabb videokártya generáció tök fölösleges. Lehet vitatkozni az fps-ekről, meg az effektekről, de a lényeg az, hogy a mai kártyákkal még évekig el lehet lenni. 4850-től fölfelé tök fölösleges cserélni, csak a pénzt szórja az ember, meg a környezetet szennyezi a sok hulladékkal (ha már fenntartható fejlődés :) ). Akinek nincs jobb dolga, mint számolni az fps-eket, annak nyilván a 7000 sem lesz elég, mert úgyis bele fog kötni, aki meg élvezni akarja a játékot, az most is kiváló minőségben tud játszani a legújabb játékokkal a jelenlegi kártyákkal.

    Igen, javulni fog a teljesítmény/fogyasztás arány, de ebben a párosításban a teljesítmény érdekli egyedül a fogyasztókat. Akiknek teljesítmény kell, azok is a te malmodra hajtjáka vizet, mert meg fogják venni a 7990-et, de nem azért, mert mondjuk 30%-kal kevesebbet fogyaszt a 6990-nél, hanem mert 30%-kal több fps-t hoz. A fogyasztással nem fognak foglalkozni (max. örülnek, hogy nem kell tápot cserélniük, de ha kellene, nem lenne akadály).

    "Egy komolyabb kártya 2D-ben is ehet többtíz wattot, ehhez képest egy IGP ennek töredékével beéri."

    Te jó ég, több tíz wattot is megeszik? A kis mohó! :) Tudod, hogy miről beszélünk? Tudod, mennyibe kerül az áram? 46Ft 1 kW. együk fel, hogy mondjuk 30 wattot eszik a kártya 2D-ben. Ha ez a kártya 1 hónapon keresztül napi 8 órát folyamatosan megy 2D-ben, akkor tudod, hogy mennyivel növeli az áram számládat? (8 * 0.03 * 46 * 30) = 331.2 Ft. Egész hónapban. Házi feladatként légyszi számold ki, hogy mennyiért éri meg leváltani a jelenleg jól működő rendszeredet egy ugyanolyan (vagy jobb) teljesítményű IGP-s konfigra, hogy havi 330 Ft megtakarítással számolva belátható időn belül megtérüljön. (Megjegyzés: azt a 330 Ft-ot sem teljesen spórolod meg, mert azért valamennyit az IGP is enni fog, meg nem is mindig 2D ben megy, de ettől nagyvonalúan eltekintek :) )

    Az utosó bekezdéshez annyi fűznék hozzá, hogy én azt írtam, hogy nem kellene, hogy érdekeljen. Azért nem kellene, mert elégedett fogyasztónak kellene lennem. Sajnos ennek ellenére érdekel ez az anomália, mert a fogyasztóknak van egy olyan rossz tulajdonságuk, hogy nem szeretik, ha hülyének nézik őket. :) És igen, ez kifejezetten zavar is.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #49 üzenetére

    Nem, a 24 onnan jött, hogy egyesek szerint a mozifilmek 24 fps-énél nem is lát az ember többet, ami persze hülyeség. (Az, hogy ez tisztára darabos és stutteres, nem számít.)

    Most hadd ne túrjak elő mindenféle teszteket, de nekem annyi maradt meg a legutóbbiakból is, hogy csúcskártyákkal sem volt éppen szélvészgyors a full HD.

    "várni fogod a következőt, mint a messiást, mert az tudni fog +10%-ot, természetesen 3X annyiért."

    Ez így kissé demagóg. :) Ha lehet, maradjunk a realitás talaján, ha már technikai dolgokról van szó. Csíkszélességváltáskor nagyjából az előző gen. kezdeti árán jóval nagyobb, adott esetben 2x teljesítményt adnak. Vagy választhatod ugyanazt a teljesítményt jóval olcsóbban, eggyel kisebb kategóriás kártyával.

    Persze, a konzolok kissé bekavarnak (pontosabban az, hogy kimondottan PC-re jelenleg nem nagyon éri meg fejleszteni), de azért azt nem mondanám, hogy értelmetlen lenne gyorsabb kártyára váltani. Azt se felejtsük el, hogy a legtöbben nem váltanak évente, hanem kivárják, amíg adott összegért kellően nagy, illetve a meglévőhöz képest elegendően nagyobb teljesítményt kapnak. Sokaknak éppen a 7000 széria fogja ezt elhozni.

    Arról is beszéltünk már, hogy bőven van még hová fejlődni, még ha a jelenlegi játékok olyanok is, amilyenek. De sosem jutnánk el oda, ha leállnának a fejlesztések.

    Hozzáteszem, nem csak játékok vannak a világon. Még csak most fog jobban bejönni a GPU alapú számítási mód (OpenCL). Valószínű a real-time ray-tracing és tsi. széleskörű elterjedésének is ez lesz az alapja.

    Szóval, kéretik egy kicsit távolabb látni az orrunknál. :)

    Ide megint hadd ne kelljen teszteket előszedni, de én 30W-nál nagyobb idle értékekre emlékszem (videokártyára vonatkoztatva). Másrészt, sok gép napi 24 órában megy (torrent, többen használják, stb.). Akkor itt már ezresekről beszélünk. És persze az sem mindegy, hogy ugyanahhoz a teljesítményhez egyre kisebb zaj párosul.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #49 üzenetére

    Ja, még valami. Én pl. kizárólag passzív hűtéses kártyákat használok. Az egyre kisebb csíkszélességekkel egyre nagyobb teljesítményű kártyák mennek el passzív hűtéssel, az 5xxx sorozatból pl. az 5750. (Ez 40nm-es, a 7xxx 28 lesz. Kivéve az átnevezettek. :N )

  • atti_2010

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #16 üzenetére

    Hagyjuk már ezt a miért nem "elég dumát":mert a következő kevesebbet fogyaszt és nem termel annyi hőt, ha nem is lenne erősebb már megéri váltani, de senki nem kényszerít hogy kidobd a mostani VGA-t, viszont ha ezeken az elveken megyünk minek új csaj vagy új autó, vagy esetleg kunyhókba is lakhatnánk.

    1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #50 üzenetére

    A fogyasztás tekintetében azért emlékszel nagyobb idle értékekre, mert általában az egész rendszer fogyasztását szokták megadni a tesztekben. Konkrétan a 6870-ről tudom, hogy a kártya 19 wattot eszik idle-ben, és ha jól tudom, a cayman is kb. ennyi (legalábbis a rendszer üresjárati étkek nem térnek el). Nyilván a kétmagos kártyáknál lehet kétszeres ez az érték, de az is kb. 40 watt.

    Az órajelek tekintetében itt van ez a csúcskategóriás CPU - VGA teszt. Némileg igazad van, hogy pl. egy elérhető árú 6870 esetében nincsenek 100 fps-es minimum értékek, de azért a minimum 24 fps is ritka a táblázatban.

    De egyébként nagyon sok mindenben egyetértek veled, még akkor is, ha az eddigi hsz-okból nem ez derül ki. :) Én is úgy gondolom, hogy a folyamatos fejlődés viszi előre a világot. Csak a csalódottság beszél belőlem, mert úgy érzem, hogy most nem erről van szó. Elég régóta figyelem a játékpiacot (tudom, hogy közhely, de még C64-gyel kezdtem :) ). És eddig tényleg töretlen volt a fejlődés. 3Dfx Voodoo, Riva TNT, GeForce, Radeon, stb. jöttek az újabb és újabb generációk, és egyértelmű fejlődés volt, látszott is a játékokon. Most meg mintha megtorpant volna a világ, és ugyanúgy jönnek az új kártyák, csak látható fejlődés nincs már jó ideje. Én nemrég 4670-ről váltottam 6870-re. A 4670 kb. 2,5 évvel ezelőtt kerül 25K-ba, a 6870-et 60K-ért vettem februárban (persze, tudom, most már 50-ért is lehet). Nyilván van különbség a kettő között, látom is, de nem akkora, mint az árkülönbség (kb. 2,5X) Pár évvel ezelőtt ha végrehajtottam volna egy ilyen cserét, akkor fényévekkel jobb látványt kaptam volna. Ezért vagyok csalódott. És ezért mondom azt, hogy parasztvakítás megy (igen, én vagyok a paraszt :) ), és a tudatos fogyasztónak igenis meg kell néznie, hogy miért ad ki pénzt, nem pedig ész nélkül megvenni, amit elé tesznek. A cégek pedig igenis felelősek a vásárlóik elégedettségéért, tehát ha megcsúszott az ütemtervük, és nem tudják legyártani a GPU-kat a tervezett 32 nm-en, akkor legyenek szívesek nem 6000-nak nevezni őket (félrevezető módon), ha pedig nem tudják megfelelő módon kifejleszteni a tesszellációt hogy használható is legyen, akkor legyenek szívesek nem azzal reklámozni a DX11-et. Csak ennyit mondok.

    Most a legújabb, amit a PH-n olvastam (nyilván te is olvastad), hogy úgy csinálnak 6750-et meg 6770-et, hogy egy az egyben ráteszik az 5750 és 5770 GPU-kat az új kártyákra. Hát mi ez, ha nem a vásárlók átb@*sa?

    Persze, hogy a fentebb leírtakból nem következik az, hogy a 7000-ás széria rossz lenne. Biztosan nagyon jó kártyák lesznek. De én ezt a szériát elvből el fogom kerülni. Azért a 6870 elég gyors kártya, azzal nem lesz nehéz kibírni, ilyen értelemben szerencsém is van. Ha valaki megveszi, akkor egészségére, de én nem vagyok hajlandó mostanában több pénzt adni nekik.

    (#52) atti_2010: "... mert a következő kevesebbet fogyaszt és nem termel annyi hőt, ha nem is lenne erősebb már megéri váltani ..."

    Ez azért így önmagában kicsit furcsa, milyen értelemben éri meg váltani? Anyagiban biztosan nem... Ha valakinek megéri ráfizetni, hogy kevésbé melegedjen, meg kevesebbet fogyasszon (46 Ft-os KW árak mellett, ld. (#49)-es hsz), akkor egészségére.

    "... ha ezeken az elveken megyünk minek új csaj vagy új autó ..."

    Biztosan bennem van a hiba, de én a csajomat meg az autómat sem váltogatom évente (vagy amikor kijön egy új széria :) )

    Összességében lehet, hogy a "miért nem elég a régi" duma rossz, de a te "minden áron új" dumád sem jobb. :)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #53 üzenetére

    Mint külön írtam, nem teljes rendszer fogyasztásról beszéltem. Nos igen, látom, az újabb kártyáknál igencsak leszorították az idle fogyasztást az órajelek és a fesz jelentős visszavételével, korábban ez nem volt bevett szokás (volt egy 2D érték, ami némileg alacsonyabb volt, mint a 3D). Megjegyezném viszont, hogy ez csak akkor érvényes, ha lényegében hozzá sem nyúlunk a géphez. 2D-s műveletek esetén kapásból fullra kapcsol. Filmnézéskor (amit egy integrálttal is mehet full HD-ben, pár wattból) pedig csak kismértékben veszi vissza az órajeleket. Bár elsősorban a valós terheléstől függ a fogyasztás, azért így is gyorsan ott vagyunk az 50W-oknál.

    De persze az sem mindegy, hogy napi több órát 100, 200, vagy épp 300 W-os fogyasztás mellett ejtünk meg. (Visszatérve itt a "generációs" különbségekre.)

    Annyit tennék még ehhez hozzá, hogy sok kicsi sokra megy! Esetleg érdemes lenne belegondolnod, hogy nem egyedül vagy ezen a földgolyón, hanem vannak itt még pár milliárdan. :)

    Épp elég, ha a kedvenc játékunknál figyelnek be ilyen 23 fps-ek, ami már igencsak döcögős egy "meglett" játékosnak, de a 36-os max. sem valami sok. Tekintve, hogy az LCD monitorok többsége 60 Hz-es frissítést használ, az ez alatti értékek nem kívánatosak ("rángatnak", stb.).

    Esetleg megtudhatnánk, hogy milyen felbontáson, milyen játékokkal, milyen beállításokon játszol, hogy ennyire nem számít az uszkve 5x teljesítménynökedés? (Proci sem mindegy ugye.) A többi változással kapcsolatban megjegyezném, ez mindig is úgy volt, hogy a játékok csak jókora lemaradással követték az újításokat. Arról meg főleg nem a gyártó tehet, hogy te pl. az UVD-vel és a képkimenetekkel kapcsolatos újdonságokat sem használod ki. Aztán ott van még az OpenCL 1.1 és DirectCompute 11, amiknek előbb-utóbb bizonyára használt fogod venni (esetleg anélkül, hogy tudnál róla).

    Legtöbben nem váltanak generációnként, így nem megpelő, hogy egy 6870 birtokosaként nem gondolkodsz a 7xxx szériában. :)

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #54 üzenetére

    Igen, visszanéztem, és látom, hogy nem a teljes rendszer fogyasztására gondoltál. De nincs igazad, a 6000-ban bemutatkozott power management pont arról szól, hogy nem csak teljesen idle állapotban vesz vissza a teljesítményből, hanem minden 2D-s művelet esetén. Tudom monitorozni is, hogy amikor kikapcsolom a játékot, akkor egyből visszaesik a CPU teljesítmény 900 Mhz-ről 100-ra (a memória meg 1050 Mhz-ről 150-re), és így is marad, akármit is csinálok, bár filmnézés közben még nem néztem, de netezés, office használat, MP3 lejátszás esetén marad (és persze így marad a 19W fogyasztás is). Biztos vagyok benne, hogy filmnézés közben sem emelkedik.

    Valóban, hülyeség is lenne 7XXX-et vennem, sajnálom, hogy nem sikerült a 6XXX szériát bojkottálnom, igazán ez érdemelné meg, hogy senki ne vegye meg (az elveim szerint), de ezt már elrontottam. :) Meglátom, hogy mit veszek legközelebb, de nem mostanában lesz, az biztos.

    Egyébként elég nehéz lekövetni, hogy milyen beállításokkal játszottam, mert a hardverelemeim is folyamatosan változtak. A 4670-et először egy X2 4600+-szal használtam (ez volt még 2,5 éve), de akkor még csak 1024*768-ban nyomtam. Aztán először a procit cseréltem le egy 4 magosra, ennél a cserénél volt egy érezhető teljesítménynövekedés, aztán vettem egy full HD monitort, de ahhoz viszont már kevés volt a 4670, ezért vettem a 6870-et. Olyan szempontból érzem a teljesítménynövekedést, hogy full HD-ban mennek úgy a játékok, mint korábban a 4670 + X2 4600+-szal mentek 1024*768-ban (sebesség tekintetében). És persze azért érzem, hogy a képminőség is javult, csak nem annyit, mint amennyit belefektettem. Röviden ennyi a sztori.

    Azért vettem ezeket a cuccokat, mert én is hittem abban, amiben te, hogy fejlődéssel jobbak lesznek a játékok, meg az utóbbi 1-2 évben minden a DX11-ről szólt gamer téren, ki akartam próbálni én is. Jöttek az újabb játékok, Aliens versus Predator, Forma 1 2010, Civilization 5, például ezt mind a 3-at próbáltam 4670-nel és 6870-nel is (Starcraft 2-t is), és persze a 4670 esetében bőven varázsolni kellett a beállításokkal, de azért teljesen játszható volt. Nem mértem fps-eket, de megtaláltam azokat a beállításokat, amikkel szép is volt, és folyamatos is. Persze a 6870-nel sok mindent ki tudtam maxolni, bekapcsoltam a DX11-et, és láthatóan szebb lett, de messze nem annyira, mint amennyit egy kihagyott generáció, és annyi befektetett pénz után vártam. Kábé azt vártam, hogy meglátom a szénné tesszellált alient, és már érzem is, ahogy belém mártja a fogait. :) Najó, ez erősen sarkítva van, de szerintem érthető, hogy mit akarok mondani. És ez az érzés elmaradt.

    Nyilván nem mondom, hogy játsszon mindenki 4670-nel, de egyszerűen úgy látom, hogy az árbeli különbségek egyáltalán nincsenek arányban a minőségbeli különbségekkel. Közben meg a konzolosok meg simán körberöhögnek, hogy annyiért veszek videokártyát, mint amennyibe egy PS3 kerül, és ugyanolyan minőségű játékok készülnek nekem is. Lehet, hogy a 7-es széria ezen változtatni fog, de pillanatnyilag az a helyzet, hogy első sorban konzolra megy a játékfejlesztés, aztán ha jó kedvük van, akkor áthozzák PC-re is. Lehet, hogy a játékosok sokkal jobban járnak majd egy xbox-szal, mit egy 7000-ás radeonnal... Sőt, lehet, hogy már a 6000-ásnál is jobban jártam volna. :)

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #55 üzenetére

    Az 5xxx is hasonló órajeleket állít be idle-ben, de amint van valamilyen a GPU-t igénybevevő művelet, egyből visszavált maxra. Furcsállanám, ha a 6xxx nem tenné, olyan sok különbség nincs a kettő között. Filmnézéskor úgy 2/3 órajelre áll be. De mint utaltam rá, 1-2 generációval korábbi kártyákból indultam ki, nem tudtam, hogy az újabbaknál ennyire visszaesik a fogyasztás.

    És még1x, nagyon nem mindegy szerintem az emberek nagyobb részének az sem, hogy adott felbontás melletti megfelelő sebesség 100, 200 vagy 300 wattot igényel, napi x órában.

    Nem vagy te egy kicsit mohó? Az 5x növekmény már smafu, rögtön 10x kellene? :)

    Már írtam, hogy a kinézet szerintem most már nem fog addig drasztikusan változni, amíg be nem jön a ray-tracing és néhány egyéb hasonló, erősen teljesítményigényes megoldás. De addig el is kell jutni. Jó, persze, a tesszelációt többet is használhatnák, stb. Előbb-utóbb fogják, de ahhoz az kell, hogy az ezt tudó kártyák kellő arányban legyenek jelen.

    Szerintem cseréld vissza a 4670-et, meglátjuk, meddig bírod majd a 10-20 fps-t az új monitorodon... ;)

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #56 üzenetére

    Úgy látszik, hogy ezekkel a fogyasztásos dolgokkal nagyon nem tudunk dűlőre jutni. :) Én még mindig azt mondom, hogy a fogyasztás sokadrendű szempont a vásárlóknak. Számoljunk megint egy kicsit.

    Tegyük fel, hogy valaki (a feltételezésed szerint) tényleg meg tud spórolni 200 Wattot egy új kártyával (baromira extrém feltevés, az én 6870-em fogyaszt kb. 150-170 wattot maximumon, de legyen). Nézzük meg, hogy mennyibe kerül ez a 200 watt napi 8 órában 1 hónapon keresztül. 30 * 8 * 46 * 0,2 = 2208 Ft. Tegyük fel, hogy ezt mindet meg tudja spórolni (persze az új kártya is fogyaszt majd, de mindegy, tegyük fel, hogy midet megspórolja). Na de könyörgöm, melyik kártya fogyaszt 200 wattot? A csúcskártyák. Jelenleg a 6950/6970 párossal kezdődően. Ne akarja nekem bemagyarázni senki, hogy akinek van legalább 70 ezer forintja egy videokártyára (csak egy videokártyára (!) ) azt földhöz fogja vágni havi plusz 2200 Ft... Én tisztában vagyok a mai magyar valósággal, hogy az emberek és a családok küzdenek a rezsivel, a frank árfolyammal, mindenki ott spórol, ahol tud. De ahol nehéz anyagi helyzetben vannak, ott nem is dobálóznak 6970-ekkel. Ott beérik az alaplapra (vagy a prociba) integrált megoldással, az tényleg elhanyagolható fogyasztású. Egy kicsit arra emlékeztet ez a szituáció, mint amikor vesz valaki egy 30 milliós autót (mondjuk BMW vagy Volvo, ami tetszik), aztán nem marad pénze teletankolni. Szerinted ez életszerű szituáció? Akinek nincs pénze benzinre, az nem is fog ilyen autót venni, aki viszont megveszi, annak nem lesz akadály a benzin.

    Egyébként a fenti számítást nem csak 200W-ra lehet elvégezni, hanem tetszőleges értékre. Minél nagyobb teljesítmény értéket írsz, annál nagyobb lesz a spórolás, de az is igaz, hogy annál nagyobb kártyából indultunk ki. A max. fogyasztás (hivatalosan) ugyebár a 6990, jelenleg 450W-tal. Na ott bizony meg lehet spórolni a 200 Wattot. De azért hidd el, hogy aki vett egy 6990-et, azt a havi 2200 Ft, meg a környezetszennyezés érdekli a legkevésbé. :D

    Az a baj ezekkel a fogyasztásos dolgokkal, hogy amíg általánosságban beszélünk róluk, addig mindig baromi jól hangzik, amikor elkezdjük kiszámolni, hogy konkrétan mennyit takarítunk meg vele, és mennyire óvjuk a környezetet, akkor derül csak ki, hogy mekkora bullshit. De egyébként környezetkíméléssel meg gazdaságossággal baromira jól el lehet adni a dolgokat, már régen észrevették a marketingesek, hogy ha valamire ráírják, hogy környezetkímélő, meg gazdaságos, akkor senki nem fogja megnézni, hogy miért jó az, úgyis többet vesznek belőle.

    Most már űber off leszek, de ott van például a bio üzemanyag témája. Valaki kitalálta, hogy lehet természetes alapanyagból (növényből) dízel üzemanyagot gyártani, és az környezetkímélő, mert kevesebb káros anyagot juttat a levegőbe. Az emberek meg szépen el is kezdték fogyasztani, hogy ők aztán fúúúú mennyire környezettudatosak, és kímélik a természetet. Csak sajnos közben a világ másik felén meg esőerdőket irtanak ki azért, hogy a biodízel alapanyagát termesszék, mert iszonyatosan sok termőföldet igényel. Epic fail.

    A másik kedvencem az elektromos meg a hibrid autók körüli hype. Na, annál nagyobb parasztvakítás kevés van. Igaz, hogy nagyon kevés mérgező anyagot juttat a környezetbe, más autóval összehasonlítva a töredéke, viszont azt baromira nem reklámozzák, hogy a gyártása kb. annyira környezetszennyező, mintha 50 db. kétütemű trabant 100 éven keresztül folyamatosan köpné a füstöt bele a világba. Ráadásul az elhasznált akkuk tárolása/megsemmisítése az egyik legnagyobb környezetvédelmi probléma manapság. De azért baromira jól hangzik, hogy járjál hibriddel, mert mennyire környezettudatos vagy.

    Az energiatakarékosság egy marketing termék, amivel jobban el lehet adni dolgokat. Rosszul mennek a Toyota eladásai? Dobd be a varázsszót, hogy hibrid, rögtön kapsz plusz 10%-ot. Féligazságok hozzá nem értő (vagy csak félig hozzáértő) embereknek. Mint a hollywoodi filmekben az áltudományos dumák. Majd fluxuskondenzátorral utazunk a jövőbe meg a múltba, és hiperhajtóművel fogunk térugrást végrehajtani a másik galaxisba. Fikció, kitaláció, minden alapot nélkülöző, áltudományos bullshit. Marketing szakemberek rengeteg pénzt kapnak ezért, hogy ilyeneket kitalálnak. Egy egész szakma épül erre.

    És összességében a kártyákkal is az a helyzet, amit már leírtam X hsz-sal ezelőtt. Mindegy, hogy 10W-tal, vagy 100W-tal vagy 200W-tal kevesebbet fogyaszt. Azzal, hogy legyártották azt a nyomorult kártyát, annyi környezetszennyezést hajtottak végre, amennyit nem fogsz behozni akkor sem, ha 100 éven keresztül napi 8 órában spórolod azt a 200 wattot. De persze nem fogod ilyen sokáig használni, használod majd 2 vagy 3 vagy 5 vagy (nagyon maximum) 10 évig, aztán a kukában végzi a többi hulladékkal együtt. És ahogy találóan megjegyezted nemrég, sok kicsi sokra megy (csak te a spórolásra értetted :) ) előbb utóbb lesz egy földgolyónk sok-sok hulladék VGA kártyával, benne lesz a 4670-em, meg a 6870-em, meg a te jövendő beli 7000-ás csodád is. :)

    De persze azért az emberek baromira önelégültek lesznek akkor is, mert ők aztán mindig a legkorszerűbb, és legkörnyezetkímélőbb terméket vették meg. Azzal telt meg a szeméttelep.

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz KKaresz45 #57 üzenetére

    És még valami. Az utóbbi 15 évben én is orrba-szájba vásároltam a hardvert. Amit csak tudtam, megvettem. Videokártyát, alaplapot, procit, ramot, vinyót, amit csak el tudsz képzelni. De soha nem álltattam magam azzal, hogy "én ezt most azért veszem, mert kevesebbet fogyaszt, áramot spórolok", meg hogy "ettől az új, takarékos videokártyától majd visszanőnek az esőerdők Brazíliában". Azért vettem, mert nekem kellett. Kellett a teljesítmény, a látvány, az újdonság varázsa, ki akartam próbálni. Tudtam, hogy a környezet szempontjából rosszat teszek, de megengedtem magamnak. Mert egy önző állat vagyok, de legalább nem mentegetem magam hazugságokkal. :)

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #57 üzenetére

    Amit ma a 6870-esed max. 188W-ból tud, azt egy 7xxx sorozatú kártya talán a feléből tudni fogja... Ha ez a teljesítmény rövid távon elég pl. full HD-ra (ami hamarosan a legelterjedebb nagyfelbontás lesz), akkor sokan beérik majd ennyivel. Ez közel 100W mínusz, ami az aktív használatot illeti, és ott van még a szintén jóval alacsonyabb idle fogyasztás, akár napi 24 órában.

    Sajnos az alacsonyabb zajról konzekvensen megfeledkezel.

    Persze, vannak, akik nem adott teljesítményben, hanem adott összegben gondolkodnak, azaz az azért megkapható legnagyobb teljesítményre mennek. Ők ennek örülnek.

    Általában, ha új kártyát vesz az ember, nem dobja a kukába a másikat, hanem legtöbbször eladja, így nem kell a teljes összeget megfizetnie.

    Látom, nagyon szereted erősen túlzó példákba fordítani a dolgokat és utána ezalapján megítélni... De is egyfajta önbecsapás.

    A bioüzemagyagokkal kapcsolatban egyetértünk, de a hibrid/elektromos autókkal kapcsolatban nagyon nem. Itt megint csak rövidtávban gondolkodsz. 1. Az olaj fogytán, a bioüzemanyag ugye nem megoldás, marad az elektromos meghajtás. 2. Ma még az elektromos áramot is nagyrészt környezetszennyező vagy ennek súlyos veszélyét magában hordozó módon állítják elő, de a jövő a fúziós reaktoroké, amik biztonságosak és környezetbarátak lesznek. 3. Az energiatárolás is egy fejlődő dolog. +1. Az sem mindegy, hogy jelenleg a benzin- és főleg dízelüzemű autók rettentően egészségtelenné teszik a városok levegőjét, az elektromos autók erre rövid távon is megoldást jelentenek. Neked talán mindegy, hogy a gyerekeid (ha vannak) jelen pillanatban is naponta szívják befelé a mérgeket?

    Nem tudom, mennyire környezetszennyező 1-1 videokártya legyártása, vannak erről konkrét információid, adataid?

    (#58): Hát látod, ebben különbözünk. Én sosem pazaroltam ilyen sluggal, csak akkor váltottam, ha már muszáj volt, így nincs mit kompenzálnom. :)

    [ Szerkesztve ]

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #59 üzenetére

    Valóban, a zajról megfeledkeztem, ennek egészen egyszerűen az az oka, hogy engem nem érdekel. Nem tudom, miért, de nem vagyok rá érzékeny egyáltalán, persze megértem, ha valakit zavar. Viszont azt gondolom, hogy erre is van megoldás. Minden célra kapható ezer féle hűtő, VGA-ra, alaplapi chipsetre, CPU-ra, ház hűtők is vannak, stb. Vannak halk ventillátorok, rendkívül jó hatásfokú passzív hűtők, vízhűtés, van millió féle megoldás. Tegyél a VGA-dra passzív hűtést, és tegyél a házba 2 nagy ventillátort alacsony fordulatszámon, meg sem fogod hallani. De ha ez nem tetszik, akkor a vízhűtés megold mindent, azzal aztán tényleg bármit le lehet hűteni halkan. A gyártóknak nem érdeke kifejezetten halk megoldásokat csinálni (eltekintve bizonyos kategóriáktól, pl. HTPC, és speciális esetektől), mert egyszerűen nem fogják megfizetni a felhasználók. Bármire tudnának gyárilag sokkal csendesebb hűtést rakni, de ha a hangosabb változat ugyanolyan teljesítmény mellett olcsóbb, akkor inkább azt fogják megvenni az emberek. Akit nem érdekel a zaj, az az olcsóbbat veszi, akit meg érdekel, annak úgyis az első dolga lesz, hogy lekapja a gyári hűtőt, és ráteszi a sajátját. Vannak, akik pont fordítva gondolkoznak, hogy nem érdekli őket a zaj, viszont tunningolni akarnak ezerrel (megkockáztatom, hogy ők vannak többen... ). Ők rátesznek majd egy hangosabbat (vagy ugyanolyan hangosat), de jobb hűtési teljesítménnyel. Ilyen értelemben az alacsony zajszint egy extra igény, amit oldjon meg az, akit ez kifejezetten zavar. Például ha valakinek az az igénye, hogy zöld-lila katicabogarak díszítsék a házát, akkor fesse fel magának, ezért nem fognak egy "katicabogár" szériát kihozni, mert nem éri meg.

    "Látom, nagyon szereted erősen túlzó példákba fordítani a dolgokat és utána ezalapján megítélni... De is egyfajta önbecsapás."

    Szeretem a példákat, mert példákon keresztül lehet megérteni, hogy miről is beszélünk. Ha szerinted túlzó, akkor cáfolj meg. Igenis szeretem tudni, hogyha általánosságban azt mondja valaki, hogy valamivel jobban fogok járni, akkor mennyi is az annyi. A boltokban is kiírják sz árakat, szép is lenne, hogyha csak "olcsó" meg "még olcsóbb" címkék lennénk a polcokon, és csak a kasszánál derülne ki, hogy mennyit kell fizetni. Vagy ki sem derülne hogy mennyi, csak simán levonnának egy ismeretlen összeget a kártyádról. Te vásárolnál így, ilyen helyen?

    Ha azt mondja valaki, hogy egy kártya kevesebbet fogyaszt egy másiknál, az nekem még nem mond semmit. Ha megmondja, hogy pontosan (wattban) mennyi a különbség, akkor a használati idő alapján már ki tudom számolni, hogy az mennyit jelent nekem pénzben, és azt már bele tudom kalkulálni a havi költségvetésembe. Mert végülis ez lenne a lényeg a kisebb fogyasztásnál. (Meg persze a zaj, mielőtt elfelejteném. :) ). De más példáknál is jobban szeretem számokban látni a dolgokat, mert sokszor általánosságban beszélni értelmetlen (mit jelent a sok, a kevés, a jelentős, a számottevő :F ). Például az fps-ekről is csak számokban erdemes beszélni.

    Szerintem nem nagyon léteznek független kimutatások arról, hogy mennyire környezetszennyező egy-egy videokártya legyártása. Ha a gyártó cég tanulmányát olvasod, akkor valószínűleg az lesz benne, hogy a gyár környezetszennyezése egy cigarettacsikk eldobásával egyenértékű. A greenpeace kimutatásábán meg az lesz, hogy egy-egy videokártya miatt naponta 300 állatfaj pusztul ki (ha nagyon meg akarnálak győzni, simán belinkelnék egy ilyen cikket, de nyilván nem lenne korrekt :) ). Az igazság persze a két véglet között van. De ez egy nagyon szerteágazó dolog, ami rengeteg mindent érint. Az alapanyagok bányászásától kezdve a nyers, és a félkész termékek szállításán keresztül a feldolgozó gyár által kibocsájtott szennyezésekig mindent. Ezeket persze megeglőzi a termékek tervezése, és követi a hulladék tárolása, ami szintén szennyezés. Például azokat az anyagokat, amiknek az újrahasznosítása költséges lenne, egyszerűen átszállítják Kínába és Indiába, apró darabokra törik, és simán elhelyezik szeméttelepeken. Ha kicsit is belegondolsz a gyártás folymatába, akkor nem kell környezetvédelmi elemzés ahhoz, hogy lásd a szennyezést. Annyira kézenfekvő, mint az egyszeregy.

    A hibrid autós gondolatmeneted tipikusan az idelista álmodozók világképét tükrözi. Csináljunk egy gigantikus kupac szemetet, hogy majd egyszer (1000 év múlva, talán, nagy szerencsével) készüljön egy olyan elektromos autó, ami tényleg kíméli majd a környezetet. Ébredj fel. Soha nem készül majd ilyen autó, mert ha megfelelően energiatakarékos lenne, akkor az energialobbi megakadályozza, hogy megcsinálják. Az áramot is el kell adni, és ha nem lenne megfelelő mértékű a kereslet (mert annyira energiatakarékos minden), akkor felkopna az álluk azoknak, akik ebből élnek. Ebben rengeteg pénze van nagy hatalmú embereknek, akik a fejlesztést irányítják. Igazad van, az olaj fogytán, most már az olaj lobbi nem nyerő (meg különben is, ott már nagyjából le vannak osztva a lapok, amíg még tart a kitermelés), de az akkumulátor gyártásban rengeteg pénz van, most nekik áll a szekér, ezért készülnek elektromos (meg hibrid) autók.

    Én sem örülök neki, hogy a nagyvárosok levegője szennyezett. De ha minden nagyvárosban minden autót kicsrélnénk hibridre, akkor már térdig járnánk a hulladékban. Lenne egy kontinensnyi roncs autónk, és néhány év múlva ugyanennyi használt akkumulátorunk. Erre nem ez a megoldás. Simán ki kellene tiltani az autókat a városokból. Vannak olyan helyek, ahol ezt már meg merik csinálni. Sőt, én korlátoznám az autóforgalmat, nem csak a városokban, hanem máshol is. Ha ezt megcsinánák, az olaj is elég lenne még sok ideig, és sokkal kiegyensúlyozottabb lenne a fogyasztás. Ennek hatására csökkenne az üvegház hatás, könnyebben regenerálódna a természet. Csak persze ennek következményei lennének, amit a politikusok nem mernek felvállani. Azok a politikusok, akiknél a hibrid autókkal is lobbiznak. Remélem, hogy nem kell magyaráznom az összefüggést.

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #60 üzenetére

    Esetleg vonatkoztass el magadtól, ha általánosan a felhasználókról van szó. Persze, van rá megoldás, de pénzbe kerül, macera, stb. Már említettem az 5750-est, amit egyes gyártók már hőcsöves passzív hűtéssel hoztak ki (ugyanígy a 6750-essel). Nem is gyenge kártya, bár full HD-re még nem tökéletes. A 7000-es sorozatban egy olyan társára kerülhet hasonló vagy akár ugyanez a hűtő, ami akár arra is elfogadható lesz (ugyanazokkal a játékokkal és beállításokkal).

    Na ja, nem haszontalan dolgok a példák, pontosabban hasonlatok, csak ugye manipulatív célzattal is lehet használni őket. Te ezt is nagyon szereted bennük. :)

    Most arra nem reagáltál, hogy általában nem a kukában végzi az előző kártya, így lehet, hogy csak 10-20 ezret fizetett rá az illető, amihez képest havi 1-2 ezer Ft nem elhanyagolható. Hozzátenném, sokan vannak, akik nem azért vesznek meg 1-1 drágább kártyát, mert számolatlanul költekezhetnek, hanem pl. ez a hobbijuk, amire adott esetben spórolniuk is kell.

    Épp az előzőben írtam egy konkrét példát a fogyasztással kapcsolatban, szóval nem értem az ezzel kapcsolatos méltatlankodást. Amikor pedig vásárlásról van szó, utána lehet nézni a pontos adatoknak.

    Nem energiatakarékos autóról beszéltem, hanem elektromos. Ha nem adják majd túl olcsón az áramot, akkor anélkül is lehet környezetkímélő, hogy nagyon a fogukhoz kellene verniük a garast az energiacégeknek. A lobbik hatalmát nem kell bemutatnod, viszont hidd el, az olajcégek sem túl boldogok az elektromos/hibrid autók terjedésnek indulásától, de ők sem mindenhatók.

    Nem egészen értem, hogy elektromos alapon miért lenne több roncsautó, mint most? Az akkumulátorok valahol a kőkorszakban járnak, az igaz, de nagy fejlődési út áll előttük. Ezen a területen igen sok kutatás zajlik és van is egy pár olyan felfedezés, amit a gyakorlatba ültetve jelentős előrelépések következnek be. Miért lenne idealizmus ezzel számolni?

    Egyes városok belvásoraiból nem összességében az autók vannak kitiltva, hanem a belsőégésű motorosak, az elektromosak javára...

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #60 üzenetére

    Jahh, annyit tennék még hozzá, hogy olyan ütemben növekszik a világ energiaigénye, hogy az energiacégeknek nem azon fő a feje, hogy hogyan támasszanak új igényeket, hanem hogy hogyan kerüljék el az energiakrízist...

    Elképzelésed alapján az energiatakarékos égőknek sem kellett volna leváltaniuk a wolframszálasakat...

    Csak tudnám, hogy miért nekem kell ilyen alapvető tényekre felhívni a figyelmedet... A helyedben kissé jobban megalapoznám az életfilozófiát. ;)

  • KKaresz45

    senior tag

    válasz dezz #61 üzenetére

    Hidd el, hogy szeretnék, de sajnos nem tudok mindenre reagálni. :) Így is baromi hosszúra nyúlnak a hsz-ok, ezt időben sem könnyű összehozni, meg gondolom, hogy olvasni sem könnyű.

    De egyébként azt gondolom, hogy lassan lezárhatjuk a vitát, mert szerintem már eléggé megismertük egymás álláspontját, és szerintem kijelenthetjük, hogy nem nagyon fogjuk meggyőzni egymást. Ez egyébként nem feltétlenül baj, mindenkinek joga van a véleményéhez, és különben is, lehet, hogy mind a ketten tévedünk. :) Jó dolognak tartom meghallgatni másnak a véleményét, mert biztos, hogy abban is van igazság.

    Én maximálisan megértem, hogy miért gondolkodsz úgy, ahogy, és bizonyos értelemben tisztelem is ezt a hozzáállást. Hinni kell a fejlődésben, mert tényleg az visz előrébb mindenkit. Én egy kicsit szkeptikusabb vagyok ezzel kapcsolatban, mostanában elég sok csalódás ért ezen a területen, és valószínűleg ez az, ami miatt nem tudok őszinte várakozással és gyermeki kíváncsisággal tekinteni a 7000-ás széria elé (nem csak azért mert már van egy 6870-em :) ). De az az én egyéni problémám, tulajdonképpen teljesen érthető, hogy másokat érdekel a téma. Remélem, hogy tényleg nagyon jó 7000-ás széria készül, ebben az esetben "belekóstolok" majd a 8000-ba.

    A környezetvédelemmel is nagyon szkeptikus vagyok. Én is zöld párti vagyok, nagyon örülnék, ha érdemi előrelépések történnének a környezetvédelem területén, csak összességében úgy látom, hogy túl sok a látszatintézkedés, és kevés az eredmény. És még több az anomália, vég nélkül lehet sorolni az érthetetlen eseteket.

    (Csak még egy, ami eszembe jutott, az az eset, amikor egy bizonyos "zöld" szervezet éveken keresztül akadályozta az M0-ás körgyűrű északi részének az építését környezetvédelmi okokból. Az alatt a néhány év alatt az összes kamion, ami azon az útvonalon haladt volna, bejött a belvárosba, úgy jutott át Budapesten. A városi forgalomban a kamionok több üzemagyanyagot használnak, és sokkal több káros anyagot bocsájtanak ki, mintha szépen, gyorsan végigmentek volna az M0-son, tehát éveken keresztül több füstöt szívtunk a "környezetvédelem" miatt. Mindegy, ez csak zárójeles kitérő volt.)

    Szóval összességében nem vagyok a környezetvédelem ellen, csak azt mondom, hogy (mint mindent) ezt is ésszel kell csinálni, nem pedig ész nélkül bekajálni a marketingszövegeket meg a kampányígéreteket. De ezt az utóbbi mondatot nem személy szerint neked szánom (látom, hogy te azért gondolkozol), hanem úgy általában mondom.

    Szkeptikus vagyok, mert amikor valamit "környezetbarát" címkével reklámoznak (legyen az elektromos kocsi, VGA kártya, vagy villanyégő), akkor a fogyasztók lelkiismeretére akarnak hatni. Amikor ilyen módon felcímkézett terméket vesz valaki, akkor megnyugszik a lelkiismerete, hogy tett valamit a környezetéért. De ez a megnyugvás csak a címkének szól, valójában nem látunk mögé, hogy ténylegesen mennyire környezetbarát egy-egy termék. Lehetetlen is lenne felsorolni az összes környezeti hatást, ami egy-egy termék legyártása és használata során keletkezik. Ezért mondom azt, hogy marketing célokra használják környezetvédelmet. Egészen biztosan léteznek olyan termékek, amiknél nem kamu a címke. De az is biztos, hogy olyan is létezik, ahol igen.

    De most már tényleg leállok a témával. :)

    [ Szerkesztve ]

  • KIRA\/NOVA

    aktív tag

    Sziasztok a kérdésre hogy minek ide a 7000-es széria én megadom a választ azért hogy végre lecserélhessem a hd3850-est :DD
    Na és ezzel kapcsolatban egy kérdés kering bennem ugye ez már PCIE 3.0 val jön tudom majd használni 2.0/2.1 felületen.

    Anyadeszka & kulcsdeszka szimuláló MásFélKegyElmű ZKHT.﷼

Új hozzászólás Aktív témák