Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #19 üzenetére

    Éppenséggel az egyre elterjedtebb nagyobb felbontásokon (full HD +) a 60 fps sem éppen mindennapos, a mai komolyabb kártyákkal sem.

    A másik a fogyasztás, ami manapság egyre fontosabb tényező (pl. éppen az emlegetett fenntartható fejlődés miatt). Ha neked elég a jelenlegi kártyád teljesítménye, de szeretnéd mindezt alacsonyabb fogyasztással, akkor az újból végy kisebb kategóriásat: teljesítményben így azonos, fogyasztásban alacsonyabb lesz. Ráadásul olcsóbban.

    Ki mondja még ezek után, hogy nincs értelme a fejlesztésnek?

    Ja, még erre:
    (#14): "Egyébként szerintem első sorban a sebességet fogják növelni" -- Na, ennek nincs így értelme, hiszen nem egyféle kártyát fognak gyártani egyféle kategóriában, hanem többfélét, te meg eldöntheted, hogy mi számodra a fontosabb szempont.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz dezz #42 üzenetére

    (Na jó, persze, a tempó egy kicsit gyors -- bár én a 6000-es szériát nem tekintem külön generációnak. Ha 32nm-es lett volna, ahogy eredetileg tervezték, akkor igen, de ugye a TSMC keresztülhúzta a számításokat. De valószínűleg épp emiatt húztak bele a 7000-esekkel.)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #45 üzenetére

    Nem azt írtam, hogy >full HD (full HD-nál nagyobb), hanem azt, hogy full HD + (full HD és nagyobb). Azt gondolom, nem vitatod, hogy a full HD egyre gyakoribb (már csak a videós szabvány miatt is), egészen 22"-től kezdődően, leginkább 23"-es méretben. Ehhez ne kelljen már 100k-s videokártya-konfig.

    "Szerintem a fogyasztásra mindenki magasról tesz."

    Szerintem ebben nagyon tévedsz! Mindennapos téma, hogy a diszkrét kártya lehetőleg kapcsoljon le, ha éppen nincs a teljesítményére szükség, stb. Az alacsonyabb fogyasztás legtöbbször alacsonyabb zajszinttel is jár.

    A 3. bekezdéseddel nagyban egyetértek, részben ezért is szorgalmazom, hogy pl. ne olcsó "dizájn-monitorokat" (már ami a házat illeti) vegyenek a népek, amit pár hónap múlva már legszívesebben cserélnének is le, mert kijött az új design, hanem egy olyan, komolyabb típust, amit több évig nem akaródzik lecserélni. (Itt újfent megemlíteném, hogy az LCD gyártás az egyik legnagyobb felhasználója a korábbi hírhedt spray hajtógáznál 50x erősebben ózonréteg-bontó gázoknak.)

    Ugyanakkor, a videokártyagyártás volumene nagyjából állandó, csak a fejlődés hatására egyre jobbat gyártanak. (Ellentétben az említett dizájn-monitorokkal, amik belseje nagyrészt ugyanaz.)

    "Ezt úgy értettem, hogy a megfelelő kategóriába tartozó kártyák gyorsabbak lesznek az előző szériákhoz képest."

    Ez mindig is így volt... De te választhatsz, hogy azonos áron és fogyasztás mellett gyorsabbat veszel, vagy olcsóbban és kisebb fogyasztással ugyanolyan teljesítményűt.

    "Például a 6850-nek egy 5850 szintű kártyának kellett volna lennie, és el kellett volna nevezni mondjuk 5850 V2-nek."

    Ők sem így tervezték. Ami végül a 68xx lett, az eredetileg 67xx lett volna (a shader procik számában pl. az 5870 az 5830-assal egyezik meg, nem sokkal magasabb órajelek mellett)! Az eredeti 68xx 32nm-et készült volna, de a TSMC túl későn közölte, hogy törli a 32nm-es gyártást, így az AMD kezében nem volt más, csak a 40nm-re tervezett Barts. És mivel új generációt nem szokás középkategóriás kártyával indítani, nem 67xx néven hozták ki, hanem 68xx... Közben a 32nm-es 68xx terveket is átvitték 40nm-re, ebből lett a 69xx (2 hónappal később)...

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #47 üzenetére

    Min. fps-ekről beszélünk vagy átlag? Nagyon nem mindegy. (Amúgy remélem, te nem hiszed, hogy 24-nél nem is kell több...)

    Szerintem DX11 meg mindenféle effekt ide vagy oda, teljesen mesterkélt a mai játékok képe. Ez a játékokban a legelső 3D-s kártyák óta alkalmazott raszterizációs eljárás számlájára írható. Az élethűséget pl. a ray-tracing technika bevetésével lehet majd drasztikusan növelni, de ahhoz még a mai komolyabb kártyák is nagyon kevesek, hogy egy összetettebb scene-t, kellő részletességgel, poligonszámmal, fényforrással, stb. stb. megfelelő sebességgel renderelgessenek. Szóval, van még hova fejlődni...

    Na ja, akiknek kimondottan teljesítmény kell, azok nem, vagyis inkább nem nagyon törődnének vele. Viszont az azért nekik sem mindegy (mert hogy a gyártóknak sem), hogy a 300-400W-ból, ami fölé nem nagyon érdemes menni (per kártya), mit lehet kihozni. Gyártástechnológiai váltásokkor drasztikusan javul a telj./fogy. arány! Másrészt kérdés, ők milyen arányban vannak az átlagfelhasználók, vagy akár átlagjátékosok között.

    Egy komolyabb kártya 2D-ben is ehet többtíz wattot, ehhez képest egy IGP ennek töredékével beéri.

    "fogyasztóként hol kellene, hogy érdekeljen ez engem"

    Az átlagfogyasztót nyilván nem érdekli, de nekem úgy tűnik, téged nagyon is érdekel, ill. zavart ez az "anomália". :)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #49 üzenetére

    Nem, a 24 onnan jött, hogy egyesek szerint a mozifilmek 24 fps-énél nem is lát az ember többet, ami persze hülyeség. (Az, hogy ez tisztára darabos és stutteres, nem számít.)

    Most hadd ne túrjak elő mindenféle teszteket, de nekem annyi maradt meg a legutóbbiakból is, hogy csúcskártyákkal sem volt éppen szélvészgyors a full HD.

    "várni fogod a következőt, mint a messiást, mert az tudni fog +10%-ot, természetesen 3X annyiért."

    Ez így kissé demagóg. :) Ha lehet, maradjunk a realitás talaján, ha már technikai dolgokról van szó. Csíkszélességváltáskor nagyjából az előző gen. kezdeti árán jóval nagyobb, adott esetben 2x teljesítményt adnak. Vagy választhatod ugyanazt a teljesítményt jóval olcsóbban, eggyel kisebb kategóriás kártyával.

    Persze, a konzolok kissé bekavarnak (pontosabban az, hogy kimondottan PC-re jelenleg nem nagyon éri meg fejleszteni), de azért azt nem mondanám, hogy értelmetlen lenne gyorsabb kártyára váltani. Azt se felejtsük el, hogy a legtöbben nem váltanak évente, hanem kivárják, amíg adott összegért kellően nagy, illetve a meglévőhöz képest elegendően nagyobb teljesítményt kapnak. Sokaknak éppen a 7000 széria fogja ezt elhozni.

    Arról is beszéltünk már, hogy bőven van még hová fejlődni, még ha a jelenlegi játékok olyanok is, amilyenek. De sosem jutnánk el oda, ha leállnának a fejlesztések.

    Hozzáteszem, nem csak játékok vannak a világon. Még csak most fog jobban bejönni a GPU alapú számítási mód (OpenCL). Valószínű a real-time ray-tracing és tsi. széleskörű elterjedésének is ez lesz az alapja.

    Szóval, kéretik egy kicsit távolabb látni az orrunknál. :)

    Ide megint hadd ne kelljen teszteket előszedni, de én 30W-nál nagyobb idle értékekre emlékszem (videokártyára vonatkoztatva). Másrészt, sok gép napi 24 órában megy (torrent, többen használják, stb.). Akkor itt már ezresekről beszélünk. És persze az sem mindegy, hogy ugyanahhoz a teljesítményhez egyre kisebb zaj párosul.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #49 üzenetére

    Ja, még valami. Én pl. kizárólag passzív hűtéses kártyákat használok. Az egyre kisebb csíkszélességekkel egyre nagyobb teljesítményű kártyák mennek el passzív hűtéssel, az 5xxx sorozatból pl. az 5750. (Ez 40nm-es, a 7xxx 28 lesz. Kivéve az átnevezettek. :N )

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #53 üzenetére

    Mint külön írtam, nem teljes rendszer fogyasztásról beszéltem. Nos igen, látom, az újabb kártyáknál igencsak leszorították az idle fogyasztást az órajelek és a fesz jelentős visszavételével, korábban ez nem volt bevett szokás (volt egy 2D érték, ami némileg alacsonyabb volt, mint a 3D). Megjegyezném viszont, hogy ez csak akkor érvényes, ha lényegében hozzá sem nyúlunk a géphez. 2D-s műveletek esetén kapásból fullra kapcsol. Filmnézéskor (amit egy integrálttal is mehet full HD-ben, pár wattból) pedig csak kismértékben veszi vissza az órajeleket. Bár elsősorban a valós terheléstől függ a fogyasztás, azért így is gyorsan ott vagyunk az 50W-oknál.

    De persze az sem mindegy, hogy napi több órát 100, 200, vagy épp 300 W-os fogyasztás mellett ejtünk meg. (Visszatérve itt a "generációs" különbségekre.)

    Annyit tennék még ehhez hozzá, hogy sok kicsi sokra megy! Esetleg érdemes lenne belegondolnod, hogy nem egyedül vagy ezen a földgolyón, hanem vannak itt még pár milliárdan. :)

    Épp elég, ha a kedvenc játékunknál figyelnek be ilyen 23 fps-ek, ami már igencsak döcögős egy "meglett" játékosnak, de a 36-os max. sem valami sok. Tekintve, hogy az LCD monitorok többsége 60 Hz-es frissítést használ, az ez alatti értékek nem kívánatosak ("rángatnak", stb.).

    Esetleg megtudhatnánk, hogy milyen felbontáson, milyen játékokkal, milyen beállításokon játszol, hogy ennyire nem számít az uszkve 5x teljesítménynökedés? (Proci sem mindegy ugye.) A többi változással kapcsolatban megjegyezném, ez mindig is úgy volt, hogy a játékok csak jókora lemaradással követték az újításokat. Arról meg főleg nem a gyártó tehet, hogy te pl. az UVD-vel és a képkimenetekkel kapcsolatos újdonságokat sem használod ki. Aztán ott van még az OpenCL 1.1 és DirectCompute 11, amiknek előbb-utóbb bizonyára használt fogod venni (esetleg anélkül, hogy tudnál róla).

    Legtöbben nem váltanak generációnként, így nem megpelő, hogy egy 6870 birtokosaként nem gondolkodsz a 7xxx szériában. :)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #55 üzenetére

    Az 5xxx is hasonló órajeleket állít be idle-ben, de amint van valamilyen a GPU-t igénybevevő művelet, egyből visszavált maxra. Furcsállanám, ha a 6xxx nem tenné, olyan sok különbség nincs a kettő között. Filmnézéskor úgy 2/3 órajelre áll be. De mint utaltam rá, 1-2 generációval korábbi kártyákból indultam ki, nem tudtam, hogy az újabbaknál ennyire visszaesik a fogyasztás.

    És még1x, nagyon nem mindegy szerintem az emberek nagyobb részének az sem, hogy adott felbontás melletti megfelelő sebesség 100, 200 vagy 300 wattot igényel, napi x órában.

    Nem vagy te egy kicsit mohó? Az 5x növekmény már smafu, rögtön 10x kellene? :)

    Már írtam, hogy a kinézet szerintem most már nem fog addig drasztikusan változni, amíg be nem jön a ray-tracing és néhány egyéb hasonló, erősen teljesítményigényes megoldás. De addig el is kell jutni. Jó, persze, a tesszelációt többet is használhatnák, stb. Előbb-utóbb fogják, de ahhoz az kell, hogy az ezt tudó kártyák kellő arányban legyenek jelen.

    Szerintem cseréld vissza a 4670-et, meglátjuk, meddig bírod majd a 10-20 fps-t az új monitorodon... ;)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #57 üzenetére

    Amit ma a 6870-esed max. 188W-ból tud, azt egy 7xxx sorozatú kártya talán a feléből tudni fogja... Ha ez a teljesítmény rövid távon elég pl. full HD-ra (ami hamarosan a legelterjedebb nagyfelbontás lesz), akkor sokan beérik majd ennyivel. Ez közel 100W mínusz, ami az aktív használatot illeti, és ott van még a szintén jóval alacsonyabb idle fogyasztás, akár napi 24 órában.

    Sajnos az alacsonyabb zajról konzekvensen megfeledkezel.

    Persze, vannak, akik nem adott teljesítményben, hanem adott összegben gondolkodnak, azaz az azért megkapható legnagyobb teljesítményre mennek. Ők ennek örülnek.

    Általában, ha új kártyát vesz az ember, nem dobja a kukába a másikat, hanem legtöbbször eladja, így nem kell a teljes összeget megfizetnie.

    Látom, nagyon szereted erősen túlzó példákba fordítani a dolgokat és utána ezalapján megítélni... De is egyfajta önbecsapás.

    A bioüzemagyagokkal kapcsolatban egyetértünk, de a hibrid/elektromos autókkal kapcsolatban nagyon nem. Itt megint csak rövidtávban gondolkodsz. 1. Az olaj fogytán, a bioüzemanyag ugye nem megoldás, marad az elektromos meghajtás. 2. Ma még az elektromos áramot is nagyrészt környezetszennyező vagy ennek súlyos veszélyét magában hordozó módon állítják elő, de a jövő a fúziós reaktoroké, amik biztonságosak és környezetbarátak lesznek. 3. Az energiatárolás is egy fejlődő dolog. +1. Az sem mindegy, hogy jelenleg a benzin- és főleg dízelüzemű autók rettentően egészségtelenné teszik a városok levegőjét, az elektromos autók erre rövid távon is megoldást jelentenek. Neked talán mindegy, hogy a gyerekeid (ha vannak) jelen pillanatban is naponta szívják befelé a mérgeket?

    Nem tudom, mennyire környezetszennyező 1-1 videokártya legyártása, vannak erről konkrét információid, adataid?

    (#58): Hát látod, ebben különbözünk. Én sosem pazaroltam ilyen sluggal, csak akkor váltottam, ha már muszáj volt, így nincs mit kompenzálnom. :)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #60 üzenetére

    Esetleg vonatkoztass el magadtól, ha általánosan a felhasználókról van szó. Persze, van rá megoldás, de pénzbe kerül, macera, stb. Már említettem az 5750-est, amit egyes gyártók már hőcsöves passzív hűtéssel hoztak ki (ugyanígy a 6750-essel). Nem is gyenge kártya, bár full HD-re még nem tökéletes. A 7000-es sorozatban egy olyan társára kerülhet hasonló vagy akár ugyanez a hűtő, ami akár arra is elfogadható lesz (ugyanazokkal a játékokkal és beállításokkal).

    Na ja, nem haszontalan dolgok a példák, pontosabban hasonlatok, csak ugye manipulatív célzattal is lehet használni őket. Te ezt is nagyon szereted bennük. :)

    Most arra nem reagáltál, hogy általában nem a kukában végzi az előző kártya, így lehet, hogy csak 10-20 ezret fizetett rá az illető, amihez képest havi 1-2 ezer Ft nem elhanyagolható. Hozzátenném, sokan vannak, akik nem azért vesznek meg 1-1 drágább kártyát, mert számolatlanul költekezhetnek, hanem pl. ez a hobbijuk, amire adott esetben spórolniuk is kell.

    Épp az előzőben írtam egy konkrét példát a fogyasztással kapcsolatban, szóval nem értem az ezzel kapcsolatos méltatlankodást. Amikor pedig vásárlásról van szó, utána lehet nézni a pontos adatoknak.

    Nem energiatakarékos autóról beszéltem, hanem elektromos. Ha nem adják majd túl olcsón az áramot, akkor anélkül is lehet környezetkímélő, hogy nagyon a fogukhoz kellene verniük a garast az energiacégeknek. A lobbik hatalmát nem kell bemutatnod, viszont hidd el, az olajcégek sem túl boldogok az elektromos/hibrid autók terjedésnek indulásától, de ők sem mindenhatók.

    Nem egészen értem, hogy elektromos alapon miért lenne több roncsautó, mint most? Az akkumulátorok valahol a kőkorszakban járnak, az igaz, de nagy fejlődési út áll előttük. Ezen a területen igen sok kutatás zajlik és van is egy pár olyan felfedezés, amit a gyakorlatba ültetve jelentős előrelépések következnek be. Miért lenne idealizmus ezzel számolni?

    Egyes városok belvásoraiból nem összességében az autók vannak kitiltva, hanem a belsőégésű motorosak, az elektromosak javára...

  • dezz

    nagyúr

    válasz KKaresz45 #60 üzenetére

    Jahh, annyit tennék még hozzá, hogy olyan ütemben növekszik a világ energiaigénye, hogy az energiacégeknek nem azon fő a feje, hogy hogyan támasszanak új igényeket, hanem hogy hogyan kerüljék el az energiakrízist...

    Elképzelésed alapján az energiatakarékos égőknek sem kellett volna leváltaniuk a wolframszálasakat...

    Csak tudnám, hogy miért nekem kell ilyen alapvető tényekre felhívni a figyelmedet... A helyedben kissé jobban megalapoznám az életfilozófiát. ;)

Új hozzászólás Aktív témák