Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • duke

    aktív tag

    válasz szilagyiv #16 üzenetére

    "A ledes izzók meg azért mennek tönkre, mert túl vannak hajva, a megfelelő fényerő miatt."

    Az a baj, hogy a ledes lampak osszeegyeztethetetlenek a jelenlegi fogyasztoi tarsadalommal, a vedd meg, dobd el, vegyel ujat vilaggal. Ledes lampabol, konnyu lenne, emberi mercevel szinte korlatlan elettartamut csinalni, csak a nevlegesnel kisebb arammal kene mukodtetni oket, es akkor meg a hatasfok is lenyegesen jobb lenne. Persze az ilyen lampak meg dragabbak lenenek, mert tobb ledet kene felhasznalni, viszont cserebe szaz evekig mukodnenek.
    Es hat nehezen kepzelheto el, olyan valalkozo, aki legyart 1 milliard ledet, aztan onkent bezarja a gyarat, mert a kovetkezo 200 evben nem lesz igeny ujabb lampakra. Ezert gyartjak, meg a jobb a gyartok is tervezett elettartamra a ledes lampaikat.

  • duke

    aktív tag

    válasz Reggie0 #117 üzenetére

    Tenyleg jok a femhalogen lampak, nagyon szep a szinuk, jo a hatas fokuk, de cserebe minimum annyiba kerulnek mint a ledek, (lampa+gyujto aramkor) es az elettartamuk azert kisebb. Ezenkivul a felhasznalhatosag eleg korlatozott, a 4-5 perces gyujtasi ido miatt. Plusz, ha leoltjak, akkor a kovetkezo gyujtas elott meg kell varni, hogy kihuljon, igy a gyujtasi ido akar 10 perc is lehet. Ez nem hogy lakasban, de meg egy munkahelyen is problema lehetne.
    Es hat a jelenlegi legkorszerubb ledek hatasfoka mar meghaladja a femhalogen lampak 100 L / watt hatasfokat. Ha hinni lehet a gyartoknak, akkor a jelenlegi rekord 170 lumen per watt, vagyis 25 %-os hatasfok.

  • duke

    aktív tag

    válasz #06658560 #122 üzenetére

    "Milyen életartamra tervezik? Üzemórára? Adott évre? "

    Elore meghatarozott uzemorara. A mernokoknek sok evtizednyi tapasztalata van a temaban, pontosan tudjak, es gyorsitott oregedes vizsgalattal (ami kulon tudomany) pontosan le is tesztelik, hogy mennyi idot bir ki az adott termek. A legegyszerubb, hogy a ledeket egyszeruen tulterhelik, nagyobb aramon jaratjak, mint amit gyarto meghatarozott. Ez ket okbol elonyos, a tulterhelt ledbol kevesebb kell, az adott lampahoz, ezert olcsobban gyarthato, es garantaltan tonkre megy par ezer ora mulva, mikozben normal aramon, evtizedekig is mukodne folyamatos uzemben. Vagy amit duracellm is irt, a szuksegesnel kisebb hutest tesznek ra, es a led szamara a magas homerseklet a legveszelyesebb. Es tipikus az elektronika szandekos alulmeretezese. Jellemezo az ilyen keszulekekre, hogy 50-100 forintnyi plusz vagy jobb alkatresszel, kb orokeletuve lehetne tenni az elektronikat. Mondjuk egy 250 voltos kondenzator helyett (ami elmeletileg persze eleg) plusz 40 forint koltseggel 400 voltos kondit hasznalnanak, akkor tuti nem fordulhatna elo, hogy egy kis halozati feszultseg ingadozas hatasara, a melegtol mar amugy is gyengelkedo kondi atmenjen rovidzarba, tonkreteve az egesz elektronikat.
    Ez nem osszeskuves elmelet, hanem ma mar tenyleg ott tartunk, hogy nemi tulzassal, a szak emberek percnyi pontosaggal megtudjak mondani egy keszulek elettartamat.

  • duke

    aktív tag

    válasz mzso #131 üzenetére

    Ha beirod a keresobe a "170 lumen per watt Cree" kifejezest, akkor millio talalat van ra,de itt sajatjuk. [link]

  • duke

    aktív tag

    válasz #06658560 #155 üzenetére

    "Épp itt van elrontva az egész konteó. Az a vizsgálat csak egy szimulált öregedést tud igazolni, egyféle használatot. Amit gyakorlatilag senki nem folytat."

    A gyorsitott oregedes vizsgalat, az nem valami 5 perces, "nem szamit csak legyunk tul rajta, ugyse fogja senki sem szamonkerni 20 ev mulva" tipusu gyors teszt. :) Hanem sok evtizednyi professzionalis kutatasokon alapulo bonyolult anyagszerkezeti vizsgalatok sokasaga. Persze nem kifejezetten a ledes lampak vizsgalata miatt fejlesztetek ki. :) Nem nagyon kell hangsulyozni, hogy az atomeromuvekben, a repulogepiparban, a gyogyaszatban, epitoiparban felhasznalt anyagok, gepek elettartamanak atombiztos meghatarozasa, mennyire fontos. A nyomas, homerseklet, vibracio, paratartalom, mindenfele sugarzasok, meg a kozmikus hatersugarzas hatasat is atomi reszleteseggel merik szimulaljak, ellemzik. Es ezert a gyartok, tokeletesen tisztaban vannak azzal, hogy egy lednek mekkora lesz az elettartama, kulonbozo aram es homersekleti viszonyok kozott.

    "A cégek közötti versenyben a minimumok meg inkább nőni szoktak, mint csökkenni- benchmark és a mienk legyen jobb mint a konkurensé."

    A lampa gyartas, a legjobb pelda arra, hogy az "osszeeskuves elmeletek" neha valosagosak. Komolyan elhiszi azt valaki, hogy egy ilyen egyszeru szerkezet, mint a izzoszalas lampa, az elmult szaz evben, nem sikerult tovabb fejleszteni, hanem meg a nanotechnologia koraban is, stabilan tartja az 1000 oras elettartamot ? Mar a szam is gyanus, pont 1000. Lett volna mondjuk 1150, akkor talan elhinnem, hogy hat igy sikerult.
    Persze van verseny a cegek kozott, de biztos hogy van jo nehany titkos megallapodas is, mert tudjak, ha komolyan elkezdenenek harcolni, abbol vegul mindekinek oriasi vesztesege lenne.
    A szamitogep iparban szinte minden evben leleplezodik valamilyen kartel. (memoria, lcd, merevlemez gyartok)

  • duke

    aktív tag

    " Pont ezért lehetett meglépni a túlvezérlést, s csökkentett hűtést, mert a
    minimumigényt nem nyeste keresztbe."

    A problema az, hogy ezt a minimum igenyt nem a tudomanyos tenyek, fizikai korlatok hatarozzak meg,
    hanem gazdasagi szamitasok alapjan mestersegesen alakitjak ki a gyartok. A led lampak gyartasa meglehetosen hasonlit a 100 evvel ezelotti izzoszalas lampakehoz. Kezdetben az izzok 2500 orat birtak, es az elso ledes lampakra meg 50-100 ezer ora uzemidot mondtak. Aztan eszre tertek a gyartok, akkor is, most is, es az izzok elettartamat 1000 orara mersekeltek, az ujabb ledes lampak uzemidejet pedig 10-20 ezer orara csokkentetek.
    A technika valtozott, a vilag mukodese meg mindig a regi. :N

  • duke

    aktív tag

    válasz #06658560 #172 üzenetére

    "Mesélj, hogy tudják szabályozni, hogy egy izzó ezer óra használat után menjen tönkre akkor is, ha tízpercenként kapcsolgatom fel-le, meg akkor is, ha egyben lezakatolja az ezer óráját?"

    Peldaul novelik az izzoszal homerseletet. Igy azonos fenyerohoz kevesebb wolfram kell, es hamarabb kieg. Vagy egyszeruen megvaltoztatjak a wolframszall osszetetelet, otvozeset. Esetleg az izzoban levo semleges gaz osszetetelet lerontjak, hogy megse legyen annyira semleges. A eredmeny, olcsobb lesz a gyartas, es hamarabb tonkre megy.
    Biztos vagyok benne, hogy a tobb evtizedes izzo tervezesi, gyakorlattal rendelkezo mernokoknek, volna meg par otletuk. Valoszinuleg az izzoszal geometriaja, felfuggesztese, is lenyeges, ezzel is biztos lehet jatszani.

    Ja amugy nem vagyok benne biztos, de szerintem az izzokat, folyamatos 1000 ora uzemre tervezik, nem kapcsolgatasra. Ha kapcsolgatva is kibirna az 1000 orat, akkor folyamatosan biztos mennenek vagy 10 ezer orat.

Új hozzászólás Aktív témák