Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gubbba

    tag

    Sziasztok!

    Fűtés okosítás kapcsán szeretnék egy kis segítséget kérni. Próbáltam művelődni a témában, de minél mélyebbre ásom magam, annál jobban összezavarodok, hogy mi is lenne a jó megoldás.

    Egy kétszintes családi házról van szó, kombi kazán, padló és radiátoros fűtés vegyesen. Jelenleg egy sima on/off-os Computherm termosztát van (rádiós), amit mindig oda viszek magammal, ahol épp szükség van rá, de ez elég fapados megoldás ugye. Jó lenne néhány szoba hőmérsékletét külön zónaként külön vezérelni és programozni, illetve szeretném távolról is elérni a rendszert, ha nem vagyok otthon.

    A kazán az emeleten van a fürdőszobában, alatta ott van egy 5 körös osztó-gyűjtő az 5 db emeleti radiátornak.

    A földszinten egy külön helyiségben van a padlófűtésnek szintén egy 5 körös osztó-gyűjtő (előtte egy szivattyú és egy keverőszelep) és egy kisebb 2 körös a két földszinti radiátornak. Ez a helyiség sajnos a kazántól csak vezeték nélkül érhető el.

    Nem akarok minden kört külön zónaként irányítani, de jó lenne mondjuk az emeleten 3 radiátort és a földszinten az egyik radiátort és a padlófűtést "zónásítani".

    Ami még nehézség, hogy a radiátorokon mindenhol hagyományos szelep van, nem thermo, azok az osztógyűjtők gyűjtő (a képen a felső) ágán vannak. Innen is megoldható a nyitás/zárás? Ha igen akkor viszont külön érzékelő kell a szobákba, az nem lehet a szelep maga.

    A kérés tehát, milyen rendszer lenne alkalmas erre a feladatra. Az Evohome talán igen, az alapján amit láttam róla, de mocsok drágán. A Tado sem olcsó és úgy tudom a padlófűtésre nekik nem nagyon van még megoldásuk, illetve nem tudom ott is megoldható-e a termo szelep és a hőérzékelő szétválasztása.

    Kompromisszumos megoldások is érdekelnek, pl padlófűtés marad állandó, nem külön vezérelt, ha az egyszerűbben/olcsóbban megoldható.

  • Gubbba

    tag

    válasz vampire17 #39917 üzenetére

    Igen Ariston kazán (Cares Premium 24 EU2). Alapvetően leginlább az a gondom, hogy a radiátorokon nincs termo szelep. Ha nem muszáj, azokat nem bántanám. Az osztó-gyújtőkön viszont úgy látom mindenhol van. A legtutibb megoldás az lenne, ha a kazánnál lenne egy központi egység, ami akár vezetékes összeköttetésben is lehetne közvetlenül alatta az osztó-gyűjtőkön lévő szelepvezérléssel, a kapcsolást viszont a szobákban lévő hőmérők vezérelnék. Azért is lenne nekem logikusabb ha a termoszelepek nem a radiátoroknál lennének, mert nem tudom ezek mennyire hangosak/zavaróak működés közben. Az alsó szinten lévő osztó-gyűjtő is hasonló módon múködhetne, csak ott padlófűtés is van a radátorok mellett, de vezetéskes összeköttetésre nincs lehetőség a kazánhoz. Megnézem a Wiser-t is, de a legfontosabb kérdés az lenne, hogy lehet-e a szelepvezérlés a radiátorok helyett az osztó-gyűjtők gyűjtő részén, külön hőmérséklet érzékelőkkel a szobákban, vagy ez így felejtős?

    Illetve lehet, hogy hülye kérdés, de lehet egy kazánra két külön kapcsoló egységet kötni egyszerre? (pl két Computherm Q7 RF, két külön szobai termosztáttal, és bármelyik termosztát küldhet bekapcsolási kérést a saját vevőjén keresztül).

  • Gubbba

    tag

    válasz vampire17 #40156 üzenetére

    Köszi az eddigieket, folyamatosan olvasgatok és informálódok a Wiser-ről, szimpi a rendszer, bár nem olcsó. Egy valami nem tiszta még mindig, bár lehet, hogy pont erre céloztál. A radiátorok nálam csillagpontosak, azaz van hozzájuk osztó-gyűjtő, magukon a radátorokon pedig nem termo szelep van, hanem hagyományos. Ezért gondoltam arra, hogy a Wiser vezeték nélküli radiátor szelepét az osztóra tenném. Vagy az ott nem működik? Mindenképp egy padlófűtés vezérlő és a vezetékes termoelektromos szelepek kellenek? Tehát a radiátorokat is kvázi ugyanúgy tudom csak vezérelni, mint a padlófűtést?

  • Gubbba

    tag

    Sziasztok!

    Elnézést az amatőr kérdésért, próbáltam rákeresni is a fórumban, de szeretnék biztosra menni. IKEA-s TRADFRI izzók vannak távirányítóval vezérelve, de rettentő idegesítő, hogy áramszünet után az összes felkapcsol. Tudom, hogy az IKEA-s app-ban ez a működés állítható, de egyrészt nem fér a fejembe, hogy miért ez az alapértelmezett működés, másrészt, a kérdés lényegi része, hogy ezt csak akkor tudom átállítani, ha egy DIRIGERA hub-ra is beruházok igaz? Vagy bármilyen Zigbee-s hub-bal át fogom tudni konfigurálni a TRADFRI izzókat? Ezen a ponton vagyok kicsit elakadva, mert kicsit fájó, hogy egy beállítás 28e ft-ba kerül. Van esetleg olcsóbb megoldás?

  • Gubbba

    tag

    válasz amargo #49357 üzenetére

    Igen, csak ledek és távirányító van, és a fizikai kapcsoló hiánya/elérhetetlensége miatt csak azzal van kapcsolva mindig, így nekem az alapértelmezett beállítás sajnos nem jó, de értem a logikát mögötte. Akkor marad egy Dirigera vagy egy régi hub használt beszerzése. Köszi

Új hozzászólás Aktív témák