Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KIZS

    aktív tag

    Kicsit a DLNA témához...
    Nem vagyok szakértője a témának, de kb. 4 éve DLNA-n keresztül nézem a filmeket a TV-n (LE40B650) és talán van már némi tapasztalatom a témában.

    Szóval a DLNA két részből áll ugye:
    - szerver
    - kliens

    Mi megy át a szerver és a kliens között?
    - Hát egy média folyam. Folyam. Tehát nem fájl. Ergo a lejátszott film fizikai mérete a kliens szempontjából indifferens (végtelen méretű is lehet akár, pl TV adás, on-line youtube közvetítés, stb...), ezzel szemben a sávszélesség döntő tényező.

    Milyen formátumban megy át a film/zene/kép a hálózaton?
    - Előre definiált formátumok, tömörítések, felbontások és konténerek vannak, amiket a DLNA feliratos készülékeknek ismerniük kell (kéne). Ezt így képzeljétek el pl.:

    Ezen felül támogathat még más formátumokat a szerver és kliens is, de esetleges, hogy pont egyformákat ismernek és egyáltalán jól kezelik-e ezeket.

    Mi történik ha beletekerek egy filmbe?
    - Hát bizony ekkor a kliens (TV) leszól a szerverhez (mondjuk a NAS), hogy "Helló! Ugorj vissza 10 másodpercet". Aztán a szerver vagy visszaugrik, vagy nem. Attól függ, hogy tud-e, lehet-e és egyáltalán megérti-e amit a kliens kér. Tehát simán elképzelhető, hogy míg a TV önmagában lejátszik egy filmet USB-ről, addig nem, vagy rosszul (tekerés/hangsáv/felirat nélkül) teszi ezt DLNA-n keresztül.

    De hát a DLNA nem támogat például MKV formátumot és nekem mégis lejátsza!
    -Igen, mert a szervered röptiben átkonvertálja valami mássá (-> rögtön bejön a kérdés, hogy jól konvertál? konvertálás közben tud tekerni? nem vesznek el hangsávok? stb.. Ez a DLNA szerveredtől függ.)

    És még mindezek mellé az egész folyamba beleszól a router is ami két gép között van. Persze hivatalosan nem szól bele, de mégis. Nekem pl. a T által adott Cisco routerem van ami kábel és wifi között nem enged DLNA-t (pontosabban upnp-t ami ahhoz kell, hogy szerver és a kliens egymásra találjon). Bugos. Ha szerver is és a kliens is kábelen van, akkor okés a dolog. De ha például a szerver kábeles, viszont a kliens wifis, akkor nem engedi. Ennyi.

    Egyébként én Serviio szervert használok Windows alatt és MediaTomb szervert Linux alatt. Mind a kettőt igen jól be lehet konfigurálni (mert a szerver konfigurálásakor azért jó tudni milyen kliensed van, hogy a szerver pont olyan formátumban, pont olyan tömörítéssel, pont olyan blabla...). És mind a kettő tud röptében konvertálni sok-sok formátumot

    A MediaTomb jobb, de nehezebb belőni, a Serviio sokkal kényelmesebb, de gyakrabban akadok bele pl. a nem tekerős hibába, illetve többször van olyan amit nem tudok rajta keresztül lejátszani. Viszont a Serviio-t könnyedén be lehet konfigurálni on-line adások vételére vagy akár youtube csatornákra is (mondjuk ez már fizetős, de nem drága, illetve tán 30 napig ingyenes, érdemes kipróbálni).

    Van beépített DLNA szerver és kliens alapból a Windows 7-ben is, de nekem azzal még soha semmit sem sikerült lejátszanom. Se szerverként, se kliensként. Úgyhogy inkább letiltottam az egész szolgáltatást.

    Ennyi.
    Mondom ezek tapasztalatok, mert sose ástam be magam felhasználási szintnél mélyebben a DLNA témakörbe, de majd jönnek okosok és kijavítják a tárgyi tévedéseimet.

Új hozzászólás Aktív témák