Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gyantusz

    tag

    válasz Menahem #909 üzenetére

    A MH gyakorlatilag a külföldi missziókban szolgáló alakulatok felszerelését fejleszti. Azaz a NATO-nak vállalt kötelezettségeinek próbál eleget tenni. A többi (alakulat) le lett sorvasztva kiképzésfenntartási szintre (meg a köv. kormányzati ciklusra): harckocsik, tüzérségi eszközök, "légierő(lködés)", illetve az így "feleslegessé" vált alakulatokat megszüntették. Ez a folyamat nem most kezdődött (haderő-átalakítás), hanem az 1990-es évek első felében.

    Én pusztán csak azt nem értem, miért kell ezen meglepődni, hogy mára már csak az expdedíciós erők (tisztában vagyok a fogalmával daa-raa, épp azért használom és más is) képviselnek komolyabb harcértéket? Bár azokon belül is csak a KFOR- és az ISAF-kontingens nevezhető annak...

    A fejlesztés alatt értem:
    - komolyabb lövedékálló mellények és sipkák beszerzése
    - egyenruhák "bérlése", kikínlódása pl. az amerikaiaktól - (mert a magyar lófütty volt)
    - Mercedes terepjárók gk-ik védelmének "egységesítése" és légkondikkal való ellátása szintén csak a kiutazó gépparkot érintette.
    - Ez lófing maradt (szarból-vár kategória), ezért került "beszerzésre" 27 db M1151A1, szintén csak az MH PRT-nek.
    - 2 db tűzszerész robot, szintén az ISAF-nak.
    - Tűzszerész Unimogok aplikálása szintén a kiutazóknak (tán mintha lett volna Irakban is :F ). Idehaza csak VW Transporter-ekkel marháskodtak korábban. Azért egy cseppet más jműkategória a kettő.
    - UAV-ok vétele szintén a MH PRT-nek (közbeszerzésen kívül: vajon miért kellett megkerülni? Erről se sok szó esik. Döntésképtelen (korrupt) a kiválasztási rendszer? Vagy a kiválasztás volt az? Vagy mindkettő?).

    - A tehergépjmű-flotta az kivételesen egységesen fejlődik (Rába).
    - A BTR-80 fejlesztés folyik, de sok konkrétumot azokról sem tudni...

    - A 4 db An-26-hoz +1 megvétele az iraki csöcsölés miatt. Eztán jóelőre tervbe vett modernizáció mind az 5 gépre (nátósítás, önvédelmi rendszer beépítése). 2013-tól csereérettek, bármit csinálunk velük (a 2014-es kormányciklust terheli - "igen messze", ha a politika oldaláról szemléljük). Tender a fasorba sincs még (mondjuk az is naivitás felőlünk, hogy bevonja a kedves állampolgárokat az akármelyik magyar kormány a döntésekbe, mint a svájciak esetében - náluk is vagy 8 év volt, mire a 18-asokat kiválasztották és nagy valség szerint kútba ejtik az újabbat).
    - Az 5 db Mi-17 felújítása és modernizálása 2010-ig (szerintem inkább 2012, már ha a köv. ciklus is "szeretné"; ugye a jobboldal "élből" nem orosztechnika-barát, mindegy, mennyibe is kerüljön). Szintén az MH PRT-hez és a KFOR-ba kerülnek ezek. A "képességeket" berakták/-ják a gépekbe, de a tényleges (teljeskörű) használathoz újabb beszerzések kellenek (ld. terepkövető üzemmód, digitális térkép, IR-szűrő a keresőfényszóróhoz és a teljes műszerfal komp. stb., de a Gripen-nel is ez a helyzet)
    A többi "minyó" majd megy a ruszkikhoz a 29-esekkel együtt (2010?). Erről sincs konkrétum. Illetve van, csak nem hozódik nyílvánosságra ("nemzetbiztonsági érdek", vagy inkább politikai).
    - Mi-24-program halódása nem újkeletű, de nemcsak idehaza. Erős kérdés és dilemma, hogy kell-e egyáltalán rájuk költeni huncut vasat is?
    - A Gripenek esetében, eleve épphogy ki tudják repülni a tervezett és megvett repórákat (a svéd pilóták segedelmével) és komoly lépés lesz a 2010. jan. 01-ei teljes hksz. átadása (sic). Eztán a felajánlott 4 db NATO-gép fogja a legnagyobb hangsúlyt kapni repóraszám kapcsán, vélhetően a négy-hat "legtapasztaltabb" pilóta kerül rájuk. Aztán irány a Baltikum, vélhetően 2011 második felénél nem korábban. Magyarán az első és legfontosabb igénylés megintcsak a kirepülő gépekre van kiírva. => A baltikumba csak légirendészkedni mennek (itthon is csak azt fognak elsősorban), a csapásmérő képesség (megintcsak) sokadrangú beszerzési cél. Értsd: 2011-nél korábbra "felesleges" pénzt elkülöníteni a csapásmérő fegyverek beszerzésére, mert úgysem használnánk (tudom, hogy pénzügyileg necces, hiszen 2 év múlva nem lesz olcsóbb a cucc, de racionális ez a gondolat)! Magyarországon már nincs aktív "légi lőtér" (csak virtuális), ezért ki kell menni Lengyelországba. De "elméletileg" a Gripen elég önálló gép, képes a Hornet-szintű autonómiára. A USN nemegyszer prezentálta, hogy párnapos éles demonstrációra csak maguk a gépek mentek és a pilóták. A fegyvereket a vendéglátó ország adta. De úgyis kimegy pár attasé nyaralni egy kicsit, úgyhogy azt is kell fizetni (azt nem értem, miért nem a saját fizujukból mennek ilyesmire - persze el lehet kendőzni, hogy szolgálatban vannak...).

    Ki állítja, hogy marhára kitűnő az egész MH? Csak világosan kell látni, hogy a külföldi csapatoknak jobban kell a zsozsó! Az itthoniak "kevesebbet" (fimon voltam) kapnak, mert "alacsony a kockázati tényező". Ez reális érv, csak az a kérdés: elfogadható-e?
    Pláne, hogy a EU BG folyamatosan harckészültségben van 6 hónapos váltásban, tovább billenti a mérleg nyelvét a kockázati értékcsökkenésre. Nem is néztem, most kik a sorosak...(francia-német-brit)
    Kíváncsi vagyok, kiket akar majd kiküldeni az EU Kongóba...

    Nem tudom, ki nézte a Szempontot ma. Nem volt túl hurka. Ez a laktanyaőrzési kiszervezés is "költségcsökkentő" elméletileg (3,4 mrd HUF-ot vár a tárca). 2006-ban 3,5 mrd-t, 2007-ben 7,5 mrd-t, 2008-ban 8,5 mrd HUF-ot költött a HM erre (érdekes adatok, nem ártana már összeírni). Valami 270akárhány laktanyáról van szó szerte az országban (sajnos még nincs feltéve az mtv/videotar-ba a mai). Mindazonáltal így legalább a "többcélú" bakák mehetnek harcászkodni, az őrzés szinte egyfunkciós tevékenység.
    Ez lehetne egy újabb további racionális lépés. Bocskai HM-szv. szerint felelősségre lehet őket vonni, ha nem a szerződés szerint végzik a feladatokat.
    Viszont kivételesen Simicskónak is igazat kell adjak (ritka pillanat), miszerint ezzel a húzással fokozott nemzetbiztonsági kockázatokat visz be a HM a rendszerbe (már amelyik aktív laktanya). De ha bevállalható... (?) No meg a korrupció, ami gyakorlatilag "alapértelmezett": A "minősített" őrző-védő csoportok sem angyalok (az egyéb cégek végképp). A fekete zsozsó úgy megy jobbra-balra, ahogyan a nagykönyvben meg vagyon írva. Erre gyak. nem is lehet már mit írni.

    Szánalmas-e a MH? Meglehet.
    Itt csak az a kérdés, hogy Te mit vársz a MH-től?

    daa-raa: A Leo 2A4 minden, csak nem korszerű. Mikor átadták volna, sem volt az, lényegében a T-72-k sem (valjuk be: nem is voltak soha azok, még megtervezésükkor sem). Egész biztos lehetsz abban, hogy mára egy sem lenne hadrendben, ha átvettük volna őket. Úgy jártak volna, mint az LSK/LV-től (NDK légiereje) átvett Mi-24-esek. 10 év alatt csak sikerült belőlük 2-4 db-ot hadrendbe állítani... Azt is csak hiánypótlásra, nem csapaterősítésre. Ráadásul az ISAF-ban csak azok a seregek visznek ki ekkora páncélos dögöket, amik már eleve kiépítették az üzemeltetésükhöz szükséges logisztikai feltételeket (USA, NB., Kanada, Németország, Olaszo.). Mivel visszük ki őket? Annak a 180-200 főnek hány ilyen kéne? 12-24 db? Miért nem veszünk melléjük mindjárt ex-svájci M109-eket, már ha úgyis kivontak 200 db-ot a biciklikkel együtt (már ha még van, 4 éves a cikk).
    Egyelőre nem harcolni ment ki a magyar kontingens, hanem rendfenntartásra és a tartomány építésének védelmére (humanitárius célok). Ténylegesen harcoló alakulatok elméletileg a jövő évtől várhatóak (vagy inkább 2010). Láthattad Lippai előadásait nemegyszer. Még szájbanyomott utak sincsenek jóformán odaát. A tartomány egyes pontjait el sem tudják érni csak többheti késéssel... Ennyi idő alatt akármit meg lehet csinálni a törzsi rongyfejüeknek (és meg is tesznek).
    Egyébként igazad van: Baghlan tartomány tipikusan az iraki terepviszonyokat (asztallap) mintázza... Király üzemanyagszámlája lehet majd a MH-nak, ha beveti őket ott, úttalan utakon is. De végül is a MOL csak díjazhatja ezt... más nemigen.
    Majdnem azt lehet mondhatni, hogy az életképtelenség határán táncol a csapat (ekkora létszám - az UAV-ok jól fognak jönni). Ráadásul a kiküldött zsozsót sem ésszerűen költi el az ISAF-központ (nem a reális helyi igényeknek megfelelően). De ez globálisan igaz az egész programra, úgy ahogy van (bürokratikus).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

Új hozzászólás Aktív témák