Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19594 üzenetére

    Na igen, az még egy régebbi hozzászólás volt. Bár az igaz, hogy akkoriban a PC hátlapi USB 2.0 portján használtam évekig a 2,5" | 5400 RPM külső HDD-ket és még 1,8 méteres hosszabbító kábellel sem voltak tápellátási problémák. Illetve jobb alaplapok (rövid ideig) akár a névleges áramértéknél (A) nagyobbat is le tudnak adni. Tehát azt továbbra is tartom, hogy a hátlapi USB 2.0 portok esetén nem feltétlen muszáj Y-kábelt használni. Viszont az előlapi portoknál már (erősen) ajánlott, mert azoknál lehetnek felpörgésnél és egyéb helyzetekben tápellátási problémák.

    Továbbá megint más ilyen téren egy 1 TB-os, illetve egy 2 TB-os 2,5" | 5400 RPM külső HDD. Utóbbinak pl. a több adattányér miatt kicsit magasabb lehet működés közben (is) az áramfelvétele, amit 1 db USB 2.0 port nem feltétlen képes (egyenletesen) biztosítani.

    Egy hazai IT magazin egyik tavalyi számában volt egy teszt, amelyben 2,5" kompakt külső HDD-k sebességét és áramfelvételét, illetve pontosabban az energiafelvételét (W) mérték. Érdekes eredmények jöttek ki, mivel az 1 TB-os My Passport Ultra esetén 2,7 W, míg a 2 TB-osnál 2,1 W (!) volt a működési energiafelvétel. Azaz, a P = U * I —► I = P / U általános képletek alapján ez esetben I = 2.7 W / 5 V = 0,54 A és I = 2.1 W / 5 V = 0,42 A. Viszont a többi 2 TB-os típus már 3,1 - 3,7 W, azaz 0,62 - 0,74 A értékeket produkált. Illetve a 7200 RPM-es 1 TB-os modelleknél 3,8 W volt az energiafelvétel, ami 0,76 A-nek felel meg.

    Persze a számításnál feltételezzük azt, hogy U = állandó = 5 V és működés közben nem ingadozik. Bár erre lehet példa, mert amúgy az USB szabvány +/- 5%-ot enged meg, tehát 4,75 V - 5,25 V között lehet a feszültségérték. Továbbá az alábbi két hozzászólást fűzném még a témához —► [link], [link]. Előbbiben van egy teszt is.

    Utóbbi tesztben egyébként látszik, hogy a 2,5" WD külső merevlemez alkalmazkodik az USB 2.0 port gyengébb áramához és lassabban, fokozatosan pörög fel. Aztán, hogy ez mennyire tesz jót neki, azt nem tudom, de vsz nem feltétlen okoz problémát. Illetve ezen gyártó 5400-as notebook merevlemezei általában amúgy is kisebb áramfelvételi értékekkel rendelkeznek a konkurencia termékeihez képest. Ez mind az adatlapokon, mind a meghajtókon lévő címkék értekein látszik.

    Az USB 2.0 névleges áramértékei 5 V | 0,5 A | 2,5 W, vagyis a fenti eredmények alapján látszik, hogy eléggé a határértéken táncol a dolog...Nem biztos, hogy ebből egy 2,5" | 5400 RPM külső meghajtónál kötelező jelleggel és minden esetben tényleges probléma lesz, de akadt már rá nem egy példa. Ilyen téren nyilván kedvezőbb az USB 3.0 port, amely 5 V | 0,9 A | 4,5 W leadására képes.

    "Akkor ártottam vele a többi külső HDD-nek is,hogy nem használtam Y-kábelt?"

    Ha nem tapasztalsz a működésénél semmi rendellenességet és a meghajtó állapota is rendben van a HDS szerint, akkor nem valószínű.

    Viszont az a biztos megoldás, ha megfelelő tápellátást biztosítunk a 2,5" külső HDD-k számára:

    a.) 1 db USB 3.0/3.1 port
    b.) 2 db USB 2.0 port (Y-kábel)
    c.) 1 db megnövelt áramerősségű (≥ 1 A) USB 2.0 port
    d.) 1 db hátlapi (PC) USB 2.0 port
    e.) aktív USB 2.0/3.0 hub | passzív / aktív USB 3.1 hub

    A 2,5" 5400-as típusoknál ok lehet mind az öt megoldás, viszont a 7200-as fordulatszámú modellek esetén az a./b./c./e. opció használata javasolt.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák