Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Kolondrum #3074 üzenetére

    Aha, értem. Mondhatni jó kis rack az a MantisTek, illetve az Orico is gondolom hasonló oldalon volt fent.

    Köszönöm az infókat!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kolondrum #3076 üzenetére

    Jobb a fémház nyilván, de ha azt nézem, akkor elég sok 2,5" gyári külső vinyó is műanyag. Ott sajnos a full fémház sok esetben extra feláras. Illetve a MantisTek kapcsán nem írták eddig a többiek, hogy különösebben melegedne benne a HDD. Egy 5400-as merevlemez vsz csak nem fog megfőni benne.

  • King Unique

    titán

    válasz margithid #3078 üzenetére

    Szia!

    A topik összefoglalót kéne megnézni, ott vannak eBay-es külső házakról is információk, tesztek, ajánlások stb. Illetve batagy topikgazdát tudom javasolni ez ügyben, ő ezen oldalakon fellelhető külső házak nagy szakértője.
    Attól, hogy a HDD 5400-as, még lehet értelme az USB 3.0-nak. Persze, akkor érdemes leginkább olyat venni, ha a gépeden is van / lesz USB 3.0 port.

  • King Unique

    titán

    válasz Ch4r0n #3084 üzenetére

    Üdv!

    Én is vsz ezt vettem volna, korábban is csak egy hajszálon múlt. Illetve eleve tetszik ez a fajta kivitelezés, szerintem külső házaknál ez az egyik legjobb. Full fémház, csavaros rögzítés kívül-belül, 55AA PID azonosító, UASP támogatás, DC Power bemenet és kábel, műbőr tok stb., csupa extra. :)) És még az ára is jó [link], mert a többi hasonló legalább dupla ennyibe kerül.
    Annyi kérdésem lenne még, hogy gyárilag működik leválasztás után a HDD leállítása, valamint alvó mód van x perc üresjárat után?

    "Az enyém már a lapos széles standard micro-B csatolóval van ellátva"

    A korábbi modellen Mini-B aljzat volt, ami ezen a videón is egyértelműen látszik. Ennél olvastam külföldi netes értékeléseknél a korábban említett panaszt. Viszont ezek szerint újabban már Micro-B aljzattal szereli a gyártó [link]?

    Köszönjük a részletes beszámolót! :R

  • King Unique

    titán

    válasz batagy #3085 üzenetére

    Ezeket a nemzetközi webáruházakban előforduló külső házakat nyilván azért sem lehet pl. itthon beszerezni, mert eleve a gyártó és márkajelzés sincs nagyon feltüntetve. Itt van ez az új üdvöske, a MantisTek Mbox, viszont gyártói oldalt, egyéb ilyen márkajelzésű külső házakat már nem nagyon találni...amúgy már kapható eBay-en is [link]. Illetve az egyik itthoni csereberés oldalon is feltűnt, de gondolom külföldről rendelte a tag.

    A Becrux valóban népszerű és jóféle külső rack, illetve szerencsére még kapható pár helyen [link]. Viszont abban lehet valami, hogy hamarosan véget érhet a forgalmazása. Tehát addig kell betárazni belőle, amíg még kapható.

  • King Unique

    titán

    válasz Ch4r0n #3091 üzenetére

    Üdv!

    Ez a 32 - 60 másodperc tétlenség utáni leállítás azért kicsit kevés. Az se jó, ha a külső rack túl gyakran állítja le és pörgeti fel a lemezt. A legtöbb külső háznál, ha működik az alvó mód, általában 10 perc szokott lenni beállítva, ami pont ideális. Persze ez a modell PID:55AA azonosítós, így szinte akármit be lehet állítani neki. :) De nem kell vele babrálni, csak megemlítettem, hogy ilyen is lehetséges!

    Igen, a kép önmagáért beszél, valóban USB 3.0 Micro-B aljzat és csatlakozó található rajta. Csak kicsit furcsállottam először, mert a gyártók általában nem szoktak ekkorát változtatni egyazon modellen belül. Jellemzően az USB 2.0 —► USB 3.0 váltás szokott hozni új dizájnt és csatlakozókat. Illetve más esetekben, ha nagyobbat módosítanak, akkor azt inkább új modellként hozzák forgalomba. De nincs azzal gond, hogy ennél a külső háznál módosítottak, mert nyilván előnyére változott.

    Ismételtem köszönöm a hasznos információkat! :R

  • King Unique

    titán

    válasz jeni #3093 üzenetére

    Az elérhetőség itthon folyamatosan változik... volt már a Becrux és más külső ház esetén is készlethiány / nem elérhető státusz, aztán x hét/ hónap múlva megint szerepelt a kínálatban. A Becrux forgalmazása egyes webáruházban lehet véget ért, de pár helyen még kapható és ki tudja mi lesz a közeljövőben? Nem tudom most mi van, de rákeresve pl. még a régi USB 2.0-ás LC-Power külső házak is beszerezhetőek.

    Amúgy no problem, mert természetesen a LogiLink UA0115 is nagyon jó választás. Annál meg vsz átálltak már az új típusra és olyan csatlakozósat + vezérlőset fogsz kapni, mint a fórumtárs. Ha mégsem, akkor majd megírhatod.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jeni #3098 üzenetére

    Üdv!

    Ezt nem tudom mi okozza, de ha minden stimmel, akkor nem szabadna ilyet csinálnia. Ha Windows lemezkezelőjével csinálsz inicializálást és gyorsformázást, akkor pár másodperc alatt el kéne végeznie. Nekem ASM1053 chipes Becrux van, de annál nem tapasztaltam ilyet. Milyen OS alatt használod, illetve lehet nem ártana egy próba másik gépen, más OS alatt is?

    Továbbá esetleg meg lehet próbálni külső programmal (pl. AOMEI), vagy még jobb lenne a diskpart segítségével újrapartícionálni. Persze csak akkor, ha nincs rámásolva fontos adat! Egy kis adalék a használatához: [link], [link]. De odafigyelve és körültekintően használd! Tehát nyitsz rendszergazda módban egy parancssort és beírod ezeket, ha disk 2 = Becrux és pl. "G" a hozzárendelni kívánt meghajtóbetűjel:

    diskpart
    list disk
    select disk 2
    list disk
    clean
    convert mbr
    create partition primary
    format fs=ntfs quick
    list part
    select part 1
    assign letter=G
    exit

    De akár lehet neki címkét is adni formázásnál, pl. legyen "Becrux".
    format fs=ntfs label="Becrux" quick

    Ha ezzel is ilyen lassan csinálja és más gépen is produkálja, akkor sanszos a Becrux a hibája. Ez esetben sok mindent nem lehet vele kezdeni, max egy firmware frissítést megejteni, ha PID:55AA. Az összefoglalóban megtalálod hozzá a leírást és a letöltési lehetőségeket. Ha ez sem oldja meg, akkor vissza kell vinni a gariba. Bár a leírásod alapján más téren meg frankón működik...

    "Ez még a Mini B csatis."

    Mindig is Mini-B aljzat volt rajta, amiről fentebb szó volt ennek kapcsán az a LogiLink UA0115.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jeni #3102 üzenetére

    Üdv!

    Hát ez érdekes...ugyanis ez normális esetben nem kellene, hog yOS-től függő legyen. Én is formáztam már több gépen Win7/8.1/10, sőt Linux alatt is ilyen külső meghajtót, de nem volt gond. Akkor úgy látszik nálad a Win10 körül nem stimmel valami...aztán, hogy azt pontosan mi okozza, esetleg egy MS update, vagy külső ház firmware frissítés megoldja-e, azt nem tudom... :F Nálam a Becrux korábban Win8.1 alatt szaggatott írásnál, illetve egy régebbi firmware volt rajta gyárilag. Viszont Win7 és Win10 alatt teljesen jól működött. Aztán miután firmware-t frissítettem, már WIn8.1 alatt is ok volt. :)

  • King Unique

    titán

    válasz joe979 #3104 üzenetére

    Szia!

    Sok külső háznál a LED valóban kicsit erős és zavaró tud lenni...a gyári kompakt kivitelű külső merevlemezekre általában szolidabb megoldások kerülnek. Az LC-25U3W-Elektra modellel az alábbi fórumtársnak van tapasztalata [link]. Ami nyilván kb. ugyanaz, mint a fekete, csak az övé fehér színű. Ezen videó alapján látszik, hogy oldalt van rajta egy kék LED, aminek gondolom sötétben azért van fénye.

    Az ajánlott LC-25U3-Becrux valóban jóféle és már többen vettek ilyet a topikban. Viszont annak ez elején van egy erős kék LED, ami szintén zavaró tud lenni. Tapasztaltam, mert nekem is van egy ilyenem.
    Ellenben, ha olyan külső rack kell, aminek tényleg minimális a fénye, akkor ez alapján a Kolink HDSUB2U3 külső házat tudnám megemlíteni. Ennek a tetején található 2 db, nagyon apró kék LED, amiknek a fénye egyáltalán nem zavaró még sötétben sem. Viszont a tesztben is említett leállítási funkciók nem működnek és a 1153 PID azonosító miatt nem is lehet vele mit kezdeni. Ha azonban ez nem fontos és nem zavar, akkor mondhatni ideális lehet számodra ez a külső rack.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Serpenthelm #3108 üzenetére

    Szia!

    Egy olyan statisztikai jellegű kérdésem lenne, hogy a tied is még ASM1053 chipes és 55AA a PID azonosítója? Előbbit szemrevételezéssel lehet lecsekkolni, mint ahogy a korábbi teszt alapján tette a fórumtárs is [link]. Utóbbit pedig a HDS | ASMedia MP Tool megmutatja [link]. Csak azért kérdezem, mert a 1053-as chipek már kifutóban vannak és egyre több külső ház gyártója átáll a 1153-as típusokra.

    Köszönjük a beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz joe979 #3111 üzenetére

    Azért a Kolink se rossz és azon a 2 db pici LED fénye valóban elég minimális. Amúgy csak 2 db felirat van rajta, de ha nem tetszik, akkor nem. Illetve természetesen a Becrux a jobb és ajánlottabb, az teljesen fém és működés terén is előnyösebb. Tehát nyilván jó választás. :K

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #3114 üzenetére

    Szia!

    Azt nem mondanám, hogy nincs normális minőségű külső ház. Szerintem a nemrég tárgyalt LogiLink UA0115 is elég jóféle [link] és ahhoz képest az ára is elfogadható. Aztán a többek is által vásárolt Becrux szintén a jobban sikerültek közé sorolható. De természetesen akad még a kínálatban néhány prémium modell, valamint van több beszámoló és teszt is az összefoglalóban, amiket érdemes átnézni. Viszont az egyéni ízléssel nehéz mit kezdeni és nyilván nem lehet mindenkinek a kedvére való egy adott termék.

    A kinézett Arctic valóban tetszetős, de én az ilyen fedél összepattintásos megoldásokat nem preferálom annyira. Ebben az árkategóriában inkább a fentebb említett LogiLink külső házat választanám. Az full alu, belül csavarosan rögzíthető a HDD és tud szinte mindent, amit kell. Persze nem muszáj erővel ezt választanod, csak egy tipp volt és lehet természetesen mást is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Serpenthelm #3113 üzenetére

    Tehát ezek szerint a Captiva még stabilan a régi vezérlővel kapható és a PID azonosítón se változtattak, ami megint pozitívum. Amúgy eddig mindenkié ilyen volt, aki ezt vette. Persze az nincs kizárva, hogy a jövőben az újabb gyártásúakba már az új chip fog kerülni.

    Köszönöm a plusz információt!

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #3117 üzenetére

    Ha valóban átnézted mindet és egyik sem tetszik, az komoly. Esetleg még az összefoglaló végén lévő jó terjedelmes gyártók listáját tudnám ajánlani, abban csak akad. :D Illetve erre mondtam, hogy nehéz az egyéni ízlést eltalálni. Milyen tetszene amúgy (szín, forma stb.)?

    Ahogyan a fórumtárs is mondta, az Y kábel mindkettő végének csatlakoztatása csak opcionális. Egyes gyártók azért mellékelnek Y kábelt, mert gondolnak az USB 2.0 portban, valamint olyan külső eszközökön való használatra is, mint TV, médialejátszó stb. Az ilyen gazdaeszközökön jöhet jól ez a megoldás és 2 db portról már mondhatni stabil lesz a tápellátás. Ha azonban USB 3.0 portban használod, akkor elég csak a fővonalat csatlakoztatni, ugyanis az még 2,5" 7200 RPM merevlemezeket is stabilan meghajt. Továbbá azt sem mondanám, hogy ez mindenképpen tárolókapacitás függvénye lenne, mert nálam a 2 TB-os ST2000LM003 vinyó is megy akár USB 2.0 portról + ezt fűzném hozzá [link].
    Tehát összegezve, az Y kábel inkább előny, mint hátrány. Ha esetleg annyira zavar a két kábelvég, akkor vehetsz hozzá másikat, bár szimpla Mini-B végűt USB 3.0 kivitelben nehezebb beszerezni. Amúgy akár a sima USB 2.0 Mini-B is használható hozzá, persze csak lassabb sebességen.

    Tehát csak ezért nyilván nem indokolt az LC-25U3-7B-ALU, illetve az amúgy is egy slim külső rack és 7 mm magas merevlemezekhez való. Ezzel kapcsolatban még nincs itteni tapasztalat és a neten sem találni nagyon teszteket róla.

    (#3119) jeni: tápellátásról infó majd a főtopik összefoglalójában lesz, ha sikerül teljesen befejezni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Serpenthelm #3122 üzenetére

    Szia!

    A tanács ezeknél annyi szokott lenni, hogy 2,5" külső merevlemezekhez mindenképpen aktív USB hub ajánlott. Aztán, hogy melyiket érdemes venni, arról már személy szerint nem tudok nyilatkozni USB 3.0 változatoknál. Egyik fórumtárs ilyet vett [link]. Tőle kérdezd, hogy mennyire vált be. Esetleg, ha találsz jobbat, akkor szólj nekem is, mert én is akarok venni egyet. ;)

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #3125 üzenetére

    Érdekes az a több 2,5" külső HDD használata közös USB hubon...Nemrég egy Hama passzív hub esetén tesztelgettem ezt. Vettem hozzá egy kb. 60 cm-es USB 2.0 Y kábelt, aminek a 2 vége a laptop 2 db USB 3.0 portjába volt csatlakoztatva. Van rajta hátul DC Power bemenet is, de ahhoz való külső tápegység nem volt kéznél. Többféle külső házzal és notebook merevlemezzel próbálgattam:

    a.) Külön-külön az ST1000LM024 | ST2000LM003 belsős is normálisan elindul és viszonylag stabilan működik. A HGST Travelstar 7K1000 merevlemezt tartalmazó csak rövidebb (< ~60 cm) USB kábellel indul el nagy nehezen. Ha a Becrux 1 méteres kábelével csatlakoztatom, akkor ugyan nyögvenyelősen felpörög, de a gép már nem ismeri fel és lemezkezelőben is inicializálni akarja...

    b.) Ha a két Seagate-Samsung belsőset csatlakoztatom, akkor az M9T nem pörög fel, hanem sűrűn "katakol" és csipog...Viszont, ha elsőnek az M9T-t, majd utána az M8 belsőset, akkor nagy nehezen elindul mind a kettő, de a Windows is jóval lassabban ismeri fel őket.

    c.) Ha először a Spinpoint M8-at, majd utána a 7200-as HGST belsőset csatlakoztatom, akkor utóbbi nem akar elindulni, csipog, kattog, néha "visító" hangot ad...Fordítva is próbáltam, úgysem akart menni.

    KONKLÚZIÓ

    Tehát, ha egyszerre több 2,5" külső merevlemezt akarunk használni egy USB hubon, akkor erősen ajánlott az aktív hub egy 2 A, vagy nagyobb áramerősségű külső táppal. A sima Y kábeles megoldás még USB 3.0 port esetén sem lesz minden helyzetben elegendő és stabil működést biztosító. Valamint csatlakoztatásnál a kábelhosszra is érdemes odafigyelni, hogy ne legyen túl hosszú.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #3128 üzenetére

    A Travelstar 5K1000 eleve 9,5 mm magas, így bele sem fér a slim LC-Power külső házba. Tehát emiatt ez a külső rack eleve kiesik. Illetve másik topikban hívta fel a figyelmemet a fórumtárs erre [link].. Valamint a Natec többi ilyen terméke is tetszetős. Konkrét tapasztalat viszont ezekkel nincs, így csak szimpla + lehetőségként vetettem fel. Bár azt nem tudom egyáltalán tetszenének-e? :D

    Szívesen!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jeni #3130 üzenetére

    Azóta visszavitted garis cserére, vagy maradt az eredeti? Igaz, csak az a formázási hiba volt, de az betudható a X-es egyik rejtélyes bugjának is akár... :D

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jeni #3132 üzenetére

    Ja, vsz ha másik gépen és oprendszer alatt ok, akkor én sem vittem volna vissza. Nálam Becrux esetén a régi firmware miatt akadozott a másolás Win8.1-en, de más OS alatt nem produkálta. Egy firmware frissítés pedig simán megoldotta.

    (#3133) hoffman_: a merevlemez témához még ezt tudnám hozzáfűzni 2,5" | 9,5 mm | 1 TB méretben: [link]. Amúgy viszonylag jó a Travelstar 5K1000 is és, ha már berendelted, akkor maradhat.

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #3134 üzenetére

    "WD-t a Samsung kábelével, Icy Boxot a WD kábelével, a Samsungot az Icy Box kábelével használom"

    Ez nálam is hasonló... :DDD Én a WD My Passport kábele helyett az IB-250StU3+BH15 Micro-B kábelét használom, azzal már nem dobálja el a kapcsolatot és a gép Type-A aljzatába is sokkal szorosabban illeszkedik. Illetve az IB-253U3 nyúlfarknyi kábelével is stabilabban működik. A WD kábele meg elmegy az elsőként említett külső házhoz, illetve annál az eredeti is ok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz adika4444 #3140 üzenetére

    Szia!

    A választék valóban elég nagy, de az összefoglaló táblázat, beszámolók és tesztek pont azért vannak, hogy lehessen bizonyos szempontok alapján szelektálni.

    A megadott feltételek szerint még mindig nem könnyű kettőt kiemelni... mondhatnám, hogy amit előtted írt a fórumtárs, az a Becrux neked is jó lenne. Újabban ráadásul megint több helyütt beszerezhető. Valamint a korábban említett egyes Natec modellek kb. ugyanúgy néznek ki, mint a Becrux, bár azokkal még nincs konkrét tapasztalat. Illetve akad azért LC-Power kínálatában más jó és kedvező árú külső ház is. Ha nem fontos a merevlemez leállítása, akkor szintén hasonló kialakítással az általam tesztelt Kolink is elmegy. Aztán ott a másik best buy, a Captiva külső rack. Ha minél olcsóbb kell, akkor azt pont ideális választás és működés terén is ok. De a Transcend külső háza se rossz és az ára szintén elfogadható [link].

    Továbbá a közepes árkategóriában ott a LogiLInk UA0115, amiről megint elég jókat írtak, ha visszaolvasol. Aztán a 8 ezres limitbe még beleférnek a Chieftec CEB-2511-U3 | CEB-7025S külső házai is, amik megint jófélék. Bár utóbbinál az USB 3.0 Micro-B aljzat érzékeny kicsit a kábel feszegetésére. Valamint a Revoltec EX207 megint a jobban sikerültek közé sorolható és, ha nem zavar pl. a firmware frissítés lehetőségének hiánya, akkor szintén szóba jöhet. Továbbá úgy tudom van már egy RaidSonic külső házad. Ha nem probléma a fedlapon lévő picit erős kék LED, hajlandó vagy akár leragasztani is, akkor az IB-250StU3+BH | IB-250StU3+BH15 | IB-273StU3 szintén jó választás lehet. Továbbá Delock háza táján a 42486 többeknél bevált és az ára is elfogadható. Vannak még jó külső házaik, de azok már drágábbak. Bár a 42475 még épphogy beleférhet a keretbe [link].

    Aztán, ha nem gond, hogy várni kell rá X hetet, akkor a nemzetközi webáruházakban szintén jó cuccokat lehet találni. Van külön eBay-es lista a táblázatban, több teszt is készült róluk [link]. Valamint újabban a tool-free MantisTek külső rack is egyre népszerűbb.

    Tovább nem fogom sorolni, pedig még lehetne... mindenképpen el kell döntened valami előrébb sorolt szempont alapján, hogy melyiket választod. Vagy sokkal részletesebben körülírod és pontosítod az igényeidet, amik után még tovább lehet szűkíteni a kört. Egy olyan tippet azért adhatok, hogy ha nekem kéne most több 2,5" külső házat vennem, akkor az egyik biztosan a fentebb említett LogiLink lenne. :))

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sanhose #3145 üzenetére

    Szia!

    Jól összeszedett írás lett, a linuxos kitérő pedig külön pozitívum. Gratulálok! :C

    Az ASMedia ASM1153 chip jónak mondható, bár 55AA PID azonosítóval lenne az igazi, az a legjobb. A 1153 esetén sajnos nem lehet firmware-t frissíteni és egyéb beállításokat sem módosítani. A S.M.A.R.T. és egyéb adatok lekérdezése Windows alatt nem probléma a megfelelő programokkal, de Linux esetén valóban bajos lehet... erről írtam is korábban egy kis összegzést [link]. Illetve azt én is tapasztaltam több ASMedia vezérlős külső háznál, hogy Linux alatt USB 3.0 portra csatlakoztatva nem lehet normálisan leválasztani... csak a sima a lecsatolást (unmount) engedi és utána lehet kihúzni a kábelt. Ez vsz valami Linux bug lehet, mert Windows alatt nem tapasztalni és OS X esetén sem panaszkodtak erre.

    Az, hogy a Device Info ablakában mindenhol X = kikapcsolt és Never = soha állapot van, az nem feltétlen jelenti azt, hogy az adott funkciók egyáltalán nem működnek. Ezt leginkább a rajta lévő firmware és az INI konfigurációs fájl beállításai határozzák meg. Nálam is több külső háznál gyárilag ilyen értékek vannak, mégis működik az alvó mód és egyéb funkciók is.
    A WD Blue vsz azért áll le gyakrabban, mert azoknál default jelenség a gyakori motorleállítás és felpörgetés. Valamint az alvó mód működésébe az operációs rendszer energiagazdálkodási beállításai [link], valamint laptopoknál a gyártó által mellékelt energiatakarékossági szoftverek is beleszólhatnak.

    Érdekesség még, hogy az ugyanilyen chipes Kolink külső ház és ezen dokkoló esetén is a logikai / fizikai blokkok mérete = 512 byte / 512 byte. Nekem van több olyan külső házam is, amelyeknél a fizikai szektorméret = 4096 byte = 4 KB.

    Disk /dev/sdd: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
    255 fej, 63 szektor, 121601 cilinder, összesen 1953525168 szektor
    Egység: szektorok 1 * 512 = 512 bájt
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 33553920 bytes
    Lemezazonosító: 0x1f451472

    Eszköz Indítás Eleje Vége Blokkok Az Rendszer
    /dev/sdd1 2048 1953521663 976759808 7 HPFS/NTFS/exFAT

    A mai merevlemezek már Advanced Format technológiára épülnek, amelyek MBR és 512 byte szektormérettel max 2 TB-ig címezhetőek. De külső házban használva, ha a fizikai szektorméret ott 4 KB, akkor elvileg az USB chip - ami SCSI vonalon csatlakozik - MBR esetén is már 16 TB-ig tudja kezelni a lemezt. Így akár olyan régebbi operációs rendszereknél (pl. Windows XP) is használható a 2 TB+ merevlemez, amelyek nem ismerik a GPT partícióstílust. Gyári külső merevlemezeknél gyakran trükköznek ezzel, így pl. egy 3 TB-os külső meghajtót is MBR-nek ismer fel az operációs rendszer [link]. Külső házaknál is nyilván a chip, illetve pontosabban a rajta lévő firmware határozza ezt meg. ASMedia chipek esetén ez a funkció akár külön is bekapcsolható a firmware frissítés során [link]. Persze manapság már kevésbé van ennek jelentősége, mivel a modern OS-ek már mind kezelik a GPT-s lemezeket.
    Apropó, nálad is látszik, hogy GPT partícióstílus van rajta. Egy 500 GB-os HDD-nél ez még nem indokolt, de ha nem direkt ilyenre lett inicializálva, akkor esetleg operációs rendszer lehetett rajta. Utóbbi esetben pl. egy UEFI telepítésnél automatikusan GPT lesz a lemez.

    A merevlemez - WD5000LPVX - sebessége üresen akár ~ 110 - 120 MB/s is lehet szekvenciális írás/ olvasás esetén. De, mivel közel félig tele van másolva, így értelemszerűen lassabb lesz és nem éri el a gyári értékeket. Egy korábbi tesztben üresen más eredményeket produkált ugyanezen típusú merevlemez [link].
    Az UASP végül is nem olyan fontos, mert úgyis csak speciális alaplapok + szoftverek [link], illetve SSD esetén használható ki a + sebesség. Utóbbival vsz ezen dokkolóból is kihozható olyan 250 MB/s környéke, legalábbis én BOT csatlakozásnál ennyit mértem SSD-vel [link].

    Összességében végül is nem rossz ez a kis dokkoló és az ára is viszonylag elfogadhatónak mondható [link]. A hasonló tudású Sharkoon QuickPort XT USB 3.0 sem olcsóbb [link]. Külsőre is tetszetős, nem volt panasz működés közben sem kapcsolateldobásra és egyéb problémákra. Az USB vezérlő esetén előnyösebb lett volna az a pár fentebb említett dolog, de persze ezek nélkül is megfelelően működik.

    Amúgy a Becrux "kinyírása", hogyan történt pontosan? Mert normál esetben USB-n azért nem kaphat akkora túlfeszültséget, ami tönkretegye, max egy hibás alaplapnál és tápegységnél esetleg. A DC Power bemenetébe csatlakoztattál nem megfelelő külső tápadaptert, ami netán 12 V-os volt?

    Köszönjük a tesztet! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bélabácsi #3151 üzenetére

    Helló!

    A magam részéről sokat nem tudok hozzáfűzni, hogy ilyen kábeleknél pontosan melyik gyártóét érdemes venni... Elsőre talán a Belkin, Delock, Hama ugrik be, ami az átlagnál valamivel minőségibb lehet. Továbbá lehetnek különbségek pl. árnyékolás (dupla) tekintetében is, van amelyiknél aranyozott érintkezők vannak stb. De szerintem max pár ezernél többet nem érdemes erre költeni.
    Illetve a kábelhosszra érdemes még odafigyelni, mert egy 2,5" külső merevlemeznél a 2 méteres már eléggé a hátárérték stabil áramellátás tekintetében.

    Amúgy elég jó kis rack (volt) az IB-268StU3-B, de sajnos már kifutott modell és itthon sem nagyon lehet beszerezni... :(

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bélabácsi #3155 üzenetére

    Helló!

    Komoly darab, ahogy olvasom, duplán árnyékolt + aranyozott érintkezők. A csatlakozók súlyára nem tudok mit mondani, de annyira azért csak nem lehet nehéz, hogy emiatt deformálódjon.

    A külső házzal kapcsolatban csavarproblémák, hiányosságok más gyártók termékeinél is előfordulhatnak. Az USB kábel Type-A végének csatlakozója nem minden Type-A aljzatban egyformán stabil és szorosan illeszkedő. Hogy ezt a csatlakoztatások miatt az érintkezők kopása, vagy méretbeli szórások és eltérések okozzák, azt nem tudom? Ilyen problémája nekem és másoknak is van. Pl. a My Passport gyári külső vinyó kábelének vége kissé lötyög a laptop USB 3.0 aljzatában. Emiatt már minimális mozdításra a kapcsolat megszakad... Ellenben másik gép USB portjában sokkal szorosabban rögzül, illetve másik kábel Type-A vége a laptop aljzatában is passzosabb.

    (#3154) sanhose: 12 V-ot ráküldeni, amikor eleve 5 V-ról működik az komoly...nem csoda, ha kinyírta. Az ilyen 2,5" rack esetén a külső adapternek is 5 V feszültséget kell tudnia. Pl. a Delock a 42488 külső házához a Navilock 41337 külső tápadaptert ajánlja.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz batagy #3153 üzenetére

    Igen, mert aminél 512 byte / 4 KB volt, az mind UASP módban (driver=uas) csatlakozott USB 2.0/ 3.0 portban egyaránt. Az 512 byte / 512 byte pedig sima BOT csatlakozású volt (driver = usb-storage). Továbbá nyilván a rajta lévő firmware beállításai határozzák meg, hogy az OS hogyan fogja kezelni.

    Kíváncsi voltam, hogy Windows parancssorban is le lehet-e ezt csekkolni? Ezt a két leírást találtam: [link], [link]. Tehát az alábbi 3 parancsot lehet bepötyögni parancssorba, elsőt az adott betűjelű partícióra vonatkoztatva (pl. G):

    a.) fsutil fsinfo ntfsinfo g:
    b.) wmic partition get BlockSize, StartingOffset, Name, Index
    c.) wmic DISKDRIVE get bytespersector, caption

    De jóformán minden külső ház esetén ugyanazt írta Win7/8.1/10 alatt is, BOT és UASP csatlakozásnál egyaránt. Nem adott olyan egyértelmű kimenetet, mint Linux alatt az fdisk -l.

    a.)
    Bytes Per Sector : 512
    Bytes Per Physical Sector : 4096
    Bytes Per Cluster : 4096
    Bytes Per FileRecord Segment: 1024

    b.)
    BlockSize Index Name StartingOffset
    512 0 Lemez: #3, partíció: #0 1048576
    512 0 Lemez: #2, partíció: #0 1048576

    c.)
    BytesPerSector Caption
    512 ASMT 2115 USB Device
    512 LC-Power ASMT1053E USB3.0 USB Device

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gyraph #3164 üzenetére

    Szia!

    Ez eleve nem a külső háztól függ... ezt a belehelyezett merevlemez áramigénye, valamint a gazdaeszköz áramleadási képessége határozza meg. Ha utóbbi elégtelen, akkor eleve USB Y kábeles | külső tápos megoldás szükséges. Tehát ilyen téren nincs kifejezetten ajánlott külső rack, mert egy Y kábellel gyakorlatilag mindegyiknél megoldható a stabil áramellátás.

    Viszont, ha a gazdaeszközön csak 1 db USB port van, akkor az Y kábel nem játszik... illetve TV esetén eleve a megnövelt áramerősségű portok ajánlottak 2,5" külső merevlemezekhez [link], [link]. Ha csak sima 5 V | 0,5 A port van rajta, akkor még inkább szükség lehet a plusz tápellátásra. ilyenkor aktív USB hub | külső tápadapter jöhet szóba. Utóbbi akkor, ha van a házon USB DC Power bemenet. Nemrég ajánlottam valakinek pár típust [link], amikből az alábbi modelleken van DC aljzat: [link], [link], [link], [link], [link]. Viszont hozzávaló kábelt már nem mindegyikhez adnak, külső tápegységet pedig pláne nem szoktak. A Delock is csak külön megvásárolható, opcionális kiegészítőként ajánlja bizonyos termékeihez a Navilock 41337 külső tápadaptert.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gyraph #3166 üzenetére

    "azt gondoltam talán már létezik olyan megoldás, amiben esetleg valamilyen „powerbank” van"

    Természetesen létezik, pl. Wi-Fi képes külső házaknál vannak ilyen megoldások: Zalman ZM-WE450. Viszont az árát is megkérik az ilyen extráknak [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gyraph #3168 üzenetére

    Hát igen... ennyi pénzből már egy 2,5" 1 TB-os is kijön, mind gyári külső, mind külső házas kivitelben. Illetve most nézem csak, hogy ez a Toshiba MK3261GSYN 7200 RPM notebook merevlemez. Na ennek tényleg kell a kraft + nem árt, ha jó hővezető képességű (full alu) a külső rack.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz adika4444 #3170 üzenetére

    Nekem van ilyen IB-250StU3+BH15, a fórumtársnak meg az IB-250StU3+BH változat [link]. Igaz ő elsőre kifogott egy selejteset, de a cseredarab már ok. Ha nem zavar az erős kék LED a tetején, akkor mondhatni jó külső rack mindkettő. Kívülről valóban (8 db) csavarral kell összefogatni, de belül csak egy sima műanyag beépítőkeret van, amibe a merevlemezt kell belehelyezni. Szerintem jobb lett volna fémből készíteni, de azon már spóroltak... A vezérlő ASMedia ASM1053 / ASM1153E lehet, amik jónak mondhatóak. Windows alatt általában jól szoktak működni ezek is, nem csupán a JMicron JMS567 lehet ok ilyen terén. Illetve előbbi további előnye, hogy a PID: 55AA azonosítónak köszönhetően frissíthető a firmware. Ha pl. az adott operációs rendszerrel valami működési, vagy más probléma lenne, akkor egy ilyen frissítés sokat javíthat a helyzeten. Továbbá, ha ezt a típust választod, akkor figyelni kell a modellszámokra, mert vegyesen fordulnak elő. Néhol alig van a kettő között árkülönbség [link].

    Egy IB-253U3 nekem is van amúgy, de szerintem a műanyag keretet beletolni az alumínium zártszelvénybe, majd a 2 patentos műanyag füllel rögzíteni, valahogy nem az igazi. :N Jobb lett volna, ha a keret fémből készül és a patentos megoldás helyett rendes furat és csavaros rögzítés van a két végén. Ezt leszámítva más problémám nincs vele, max a nyúlfarknyi USB kábele kis kontra.

    Van 9,5 mm-es merevlemezt kezelő változat is belőle IB-254U3 modelszámmall, ami vsz a méretét leszámítva kb. ugyanaz, mint a vékonyabb meghajtókat kezelő társa. Továbbá ugyanilyen belső mérettel nemrég megjelent az IB-254U3+C, igaz jelenleg még nem nagyon kapható. Ezen már USB-C / Type-C aljzat van, illetve adnak hozzá valami adaptert, aminek a másik vége Type-A. Ez lehet valamivel strapabíróbb, mint a standard Micro-B, illetve ilyen téren a Mini-B | Type-A is előnyös. Tehát, ha ez fontos szempont, akkor az utóbbi típusú aljzatok valamelyikével szerelt külső házat célszerű választani. A korábbi ajánlásban volt azokra is példa.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jeni #3172 üzenetére

    A Becrux nem hagyja magát kisöpörni a termékkínálatból. :N Mondtam én korábban, hogy idehaza nagyon hullámzik az egyes termékek elérhetősége. Nemrég már majdnem temetni akartuk, de most újra kapható néhány helyen: [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz J.varga7 #3176 üzenetére

    Szia!

    Tehát, ha jól értem, akkor neked 2 db Kolink HDSUB2U3 külső házad van, amit én is teszteltem? Nekem a leállítási hiányosságokon kívül más problémám nem volt vele. A tesztben említett laptopon és más gépen sem, illetve Windows 7/8.1/10 és Linux alatt is használtam gond nélkül. De úgy emlékszem mások sem panaszkodtak a kapcsolat eldobálására, például ő sem [link].
    Viszont az adott hardveres és szoftveres környezettől függően is előfordulhatnak egyedi problémák. Tehát azt jó lenne tudni, hogy:

    • Milyen operációs rendszer alatt használod?
    • Operációs rendszer beállításai és a driverek rendben vannak?
    • A két Kolink rack esetén pontosan milyen firmware van és mi a PID azonosítójuk (ASMedia MP Tool) ?

    A kapcsolat eldobására nagyjából az alábbi okok jöhetnek szóba:

    a.) USB kábel megtört, vagy a csatlakozó nem elég stabilan illeszkedik az aljzatba, mind eszközoldal, mind gazdaoldal felől. Ez okozhat problémákat [link]. —► Másik kábellel való kipróbálás, szükség esetén kábelcsere javasolt.

    b.) USB 3.0 specifikus probléma, mert USB 2.0 portban stabilan működik. —►Érdemes kipróbálni másik (PC-n hátlapi) USB 3.0 portban, valamint másik gépen is.

    c.) Alaplapi USB 3.0 vezérlő + külső ház USB 3.0 vezérlő + operációs rendszer nem megfelelő együttműködése okozza. —► Alaplapi chipset driver + USB 3.0 driver (Win7) frissítése, OS frissítése, külső rack firmware frissítése (PID: 1153 miatt nem lehetséges), szükség esetén a BIOS frissítése (kellő odafigyeléssel!).

    d.) Operációs rendszer helytelen beállításai (pl. energiagazdálkodás), bizonyos frissítések és / vagy külső programok okozzák a problémát. —►Másik OS alatt kéne kipróbálni ugyanazon a gépen. Például egy live Linux Mint Cinnamon kiadást pendrive-ról bebootolni.

    e.) Wi-Fi zavarja az USB 3.0-át [link],[link]. —► Wi-Fi kikapcsolása, eszközök egymástól távolabbra helyezése.

    f.) Az adott külső rack hibája okozza (fentiek kizárása után). —► Ez esetben garanciális csere javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz batagy #3184 üzenetére

    " Eszközkezelő: <HDD> USB Device" - vagyis sima BOT csatlakozású ezek szerint(?) Illetve nézegetem a dmesg értékeit, ahol a logikai 512 byte, de a fizikai az mennyi [link], [link]? Bár, ha nem UASP módban csatlakozik, akkor vsz 512 byte / 512 byte.
    Illetve, ahogy olvasom ennél és a másik topikban bemutatott típusoknál sem működnek a leállítási funkciók. Persze nem akkora probléma, illetve alkalmankénti használatnál nyilván elmegy. Gyakori és tartós használatra meg úgyis egy külső rack ajánlottabb inkább.

    Köszönjük a tesztet! :R

  • King Unique

    titán

    válasz batagy #3187 üzenetére

    Ha nem UASP csatlakozású egyik sem, akkor nyilván Linux alatt az fdisk -l is 512 byte / 512 byte kimenetet ad rájuk. Windows parancssorban pedig kicsit csalóka a dolog, ahogy az a linkemben is látszik.

    Köszönöm az infót! :R

  • King Unique

    titán

    válasz anonimus25 #3189 üzenetére

    Szia!

    OK, tehát azt már tudjuk, hogy SATA. Azonkívül viszont nem ártana a pontos típus is, hogy világos legyen a mérete (pl. 9,5 mm magas) és egyéb infók. Ha normál méretű, akkor a legtöbb 2,5" külső ház passzol hozzá. Hogy azokból pontosan melyiket érdemes venni, ahhoz ott van segítségül az összefoglaló. Azonban nem muszáj onnan választani, ha találsz árban és egyéb tekintetben számodra megfelelőbbet. Továbbá TV-s célra elég lehet egy USB 2.0 típus is, de manapság inkább USB 3.0 külső házakat érdemesebb venni. Utóbbiak nem sokkal drágábbak és technológiailag is időtállóbbak.

    TV-s használatnál továbbá nem árt odafigyelni a stabil USB tápellátásra [link]. Ha 5400 RPM a notebook merevlemez, akkor nem muszáj ilyen DC Power csatlakozós külső házat venni, lehet egy normál USB port is meghajtja. Ha nem, akkor max Y kábelt kell használni, ha van rajta több port. Viszont, ha csak 1 db port van rajta és az is 5 V | 0,5 A, akkor már érdemes lehet megfontolni az előbbit.
    Formázni meg olyan fájlrendszerre kell, amit a TV is kezel. A FAT32-t biztosan, de annál a fájlok max. mérete 4 GB-ra van korlátozva, illetve nagyobb partíciók létrehozásához (Windows alatt) eleve külső program szükséges. Tehát célszerű pl. NTFS-re formázni, amit az újabb készülékek már kezelni szoktak. Valamint, ha néha PC-re is csatlakoztatod majd, akkor Windows alatt is használható lesz, illetve a Linux, de még az OS X is kezeli (utóbbi csak olvassa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz anonimus25 #3193 üzenetére

    HGST Travelstar 5K320 —► 5400 RPM | 9,5 mm | 5 W*

    Tehát ehhez megfelel egy normál méretű 2,5" külső ház. A kiválasztáshoz pedig ott az összefoglaló táblázat, beszámolók, tesztek, illetve a legutóbbi kis összegzés [link]. A TV-vel kapcsolatos dolgokat leírtam, illetve pontos információk (pl. fájlrendszer) felől annak topikjában is lehet érdeklődni.

    *Áramfelvétel: adatlap: 5W (1A) | címke: 700mA | HDS: 900mA —► [magyarázat]

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz J.varga7 #3196 üzenetére

    Nálam notebooknál kiegyensúlyozott energiaséma van, USB szelektív felfüggesztés engedélyezve, és a merevlemez kikapcsolásánál működés telepről = 10 perc | működés hálózatról = soha. Prímán működik, nem dobálja el a kapcsolatot Win10 alatt sem a Kolink. Bár a X-es van, akinél teljesen jól működik, másoknál meg hibák tömkelegét produkálja, szóval ki tudja.

    Ha más külső HDD normálisan működik USB 3.0 porton, akkor a gép hardveres hibája vsz kizárható, bár attól még a c. pont fennállhat. Illetve PC-n az előlapi USB 3.0 portok többeknél instabilak szoktak lenni és inkább a hátlapi portok használata javasolt. Valamint érdemes lenne egy kis hibakeresést végezni és az alapján kizárni ezt-azt. Ha pl. másik gépen megfelelően működik, illetve a gépeden egy live Linux alatt is, akkor nem a külső ház hibás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Muton #3198 üzenetére

    Helló!

    Alapvetően 3 év (gyári) garancia van rá, a WD oldala is annyit fog írni jó esetben, ha lecsekkolod. Viszont az egyes itthoni boltok, webshopok esetén már kacifántosabb a helyzet —►Garancia kérdés, fogyasztóvédelem topikban nemrég én is rákérdeztem erre [link]. Illetve ezzel kapcsolatban egy fórumtárs esetét tudnám felhozni, akinél nemrég szintén érdekesen alakult ez a garancia dolog [link]...
    Tehát a lényeg, hogy célszerű olyan helyen megvenni, ahol megadják rá a 3 évet. Ha csak 2 évvel kapsz, akkor elvileg kivitelezhető a 3. évben az RMA ügyintézés is. Persze csak akkor, ha a gyártói oldalon is stimmel a garancia és a fenti linkekben említett problémák sem állnak fenn.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Muton #3201 üzenetére

    A csomagolás még hagyján, de sorozatszám alapján a WD warranty status [link] is általában 3 évet ír rá. Illetve, amelyik helyen megadják a 3 évet, érdemes lehet ott is rákérdezni, hogy ez most bolti / gyártói garancia, végig ők intézik a cserét stb.? Illetve, ha válaszolnak érdemben, akkor annak a lényegét esetleg itt, vagy a másik topikban is megoszthatod.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #3204 üzenetére

    Az ideális használat az, ha natívan vannak csatlakoztatva a gazdagéphez. Én is használok PC / notebook 2 db USB 3.0 portjához csatlakoztatva több 2,5" külső HDD-t, másolok adatokat egyikről a másikra. Viszont ilyen problémám még nem nagyon volt. Nálam a S.M.A.R.T.-ban az említett érték = 0. Nemrég passzív USB hub használatánál voltak csak gondok [link]. Egy aktív hub nyilván jobb ilyen téren, de lehet az se kellően erős ahhoz, hogy egyszerre több 2,5" eszközt stabilan meghajtson.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #3206 üzenetére

    Igen, vsz az elégtelen táp, az áramértékek ingadozása okozza. A HGST Travelstar 7K1000 szinte "visított" nálam. :D Tehát lehet jobb lenne beszerezni egy másik hubot is, mert nem érdemes megkockáztatni, hogy odavágjon a HDD-nek. Főleg, hogy nálad már a HDS adott attribútumában is van nyoma...
    Illetve ezek az USB hubok is arra vannak méretezve inkább, hogy több kis fogyasztású eszközt (pendrive, kártyaolvasó, egér, telefon stb.) kiszolgáljanak. De nem feltétlenül arra, hogy egyszerre 2-3 db 2,5" külső vinyót meghajtsanak.

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #3208 üzenetére

    OK, hogy 1 db USB 3.0 port van a gépen, de így megvariálni, 2 hubot összekötni nem tudom mennyire lesz okés? De majd kiderül. :D

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #3210 üzenetére

    Ha már a WD Elements Portable megy natívan a laptop USB 2.0 portjába, akkor az aktív USB 3.0 hubon maradhat az IB-250StU3+BH. Plusz arra még köthető néhány kisebb fogyasztású eszköz. De, ha mindkettőnél kell az USB 3.0 sebesség, akkor jobbára csak az általad említett megoldás marad.

    (#3211) joe979: gondolom a hordozótokokra célzol, amikről írtam korábban egy kis bejegyzést [link]. Amikor vettem, akkor valóban nagyon olcsó volt és a minősége is ok, de aztán itthon hirtelen eltűnt a kínálatból. Viszont újabban megint kapható és szintén nagyon kedvező áron [link]. Kösz az infót, frissítettem is. :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák