Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • parandroid

    nagyúr

    válasz emiki6 #30303 üzenetére

    Elmondom neked, mi a gyakorlati tapasztalat: kimész 5 fok alatti hőmérsékleten futni, és úgy tele leszel takonnyal, hogy annak örülsz, ha egyáltalán kapsz levegőt. Hagyjátok meg ezeket az ezoterikus faszságokat az élsportolóknak, akik a laborban beállítgatott frissítőjükkel, ideális hőmérsékleten, párataratalomban, és légnyomási körülmények között, felvezetőkkel, és kísérőkkel, illetve epoval, és más szarságokkal próbálnak ezredmásodperceket lefaragni a világrekordjukból, ti meg menjetek ki futni, a rendszeres futóedzés több nagyságrenddel többet fog fejleszteni a kardio állóképességeden, a vér oxigénmegkötő-képességén, vagy a tüdőkapacitásodon, mint az, hogy levegőt gondosan kiszámítva csak a bal láb leszállóágában, 4,3 mm-re a földtől veszel, és akkor is csak pontosan 637 ml-t, miközben magadban a YMCA második versszaka után következő refrénjét dúdolgatod.

    p

    [ Szerkesztve ]

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • tomcica

    Topikgazda

    válasz emiki6 #30303 üzenetére

    En nem szoktam futas kozben "piszkalni-allitgatni" a legzest.Ha rendesen be van edzve a szervezet,akkor a pulzus es legzes kiveti egymast.Amikor meg orron keresztul is tudsz eleg levegohoz jutni,akkor aerob zonaban vagy,esetleg annak a tetejen (az mar konnyu tempo).Amikor erosen lihegsz,legszomjad van akkor anaerobban dolgozol.Aki pulzusmero nelkul futja az alapozost es tempot annak ez jo emlekzteto.Mert ha tempos napon orron tudja venni a levegot es boven van eleg akkor tul alacsony a terheles,illetve ha regeneralos/alapozos napon el-elfogy a levego,akkor tul nagy az erofeszites.
    Melyhasi legzessel az aerob tetejen par szivdobbanasnyi pulzust tudsz csokkenteni es megnyugtato,de halados iramban tudsz futni (ha van hizza alapod) ez kb maratonos tempo belepo szintje.
    Ha tuledzesre gyanakodsz,akkor a reggeli illetve nap kozveni piheno pulzusodra kell ranezni,de erdemes egy komplett periodusban nezni naponta hasonlo korulmenyek kozott.
    Ha el akarod erni a teljes potencialodat,akkor a lepcsozetes terheles/regeneralodas letrajan felmaszva a vegen mindig bele kell "nyalni" a tuledzesbe kulonben ott mar semmilyen valtozast nem tudsz elerni (max ultra tavokra a mennyiseg aerob alap miatt - hatekonysag)

    There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

  • bencze

    senior tag

    válasz emiki6 #30303 üzenetére

    Hát szerintem fordítva történik, azért lélegzel szájon mert már nem elég a cső. Az mindenesetre elég intuitívnak tűnik, hogy nem fogsz több oxigént kapni attól, hogy korlátozod a beviteli csatornát.
    Valójában én azt olvastam, hogy nem azért lélegzünk erősebben erőfeszítés alatt, mert nem kapunk elég oxigént, hanem hogy kiürítsük az egyre több CO2-t a tüdőből, tehát elvileg a lihegés pont azért van, hogy szabaduljunk a feleslegtől. Nem tudom igaz-e, a Daniels running formula-ban láttam.

    Erről jut eszembe pedig nincs köze hozzá, láttam youtube-on egy videót hogyan kell 3 óra alatti maratont futni. Vagyis levidózgatta a csávó á la Vertigó... :) hajrá...

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz emiki6 #30303 üzenetére

    "ha túl sokat lélegzel csökken a CO2 szint a vérben, így a hemoglobin nem ereszti az oxigénjét" - Ez így biztosan nem igaz. Tudnál valamit linkelni, ami mélyebben leírja ezt a jelenséget? Lehet, hogy te értettél félre valamit.

    Egyébként a mélyebb belégzéssel és kilégzéssel jobban cserélődik a levegő a tüdőben, mint a sok felszínes belégzéssel, szóval valószínűleg inkább emiatt lehet javasolt a lassabb mély belégzések használata. Kellő gyakorlással ezeket is fel lehet gyorsítani olyan szintre (hiperventilláció), hogy zsibbadni kezdesz, mert eltolódik a vér pH-ja lúgos irányba a túl kevés CO2-tól.

    Én úgy vettem észre, hogy a lassabb belégzéseknél a pulzus csökken néhány ütést, valószínűleg azért, mert nem dolgozik annyit a rekeszizom, viszont a lábaim elkezdtek besavasodni, ha határon futottam így.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák