Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zhagyma

    őstag

    válasz Rick4 #3832 üzenetére

    " ... A társasház tetején, vagy az erkélyen miért nem lehet szerelni? ..."

    Mert tilos, amelyet helyi rendelet szabályoz, vagy műemlék épület, amit meg a felügyelet tilt meg. Egyébként "jobb" helyeken eleve tilos az antenna stb kihelyezése. Amit meg is értek, mert ronda: sok évvel ezelőtt a mi városunkban a tetőt antennaerdő borította és szalagkábelekkel ment le a jel a lakásokba. "Ázsiai" látvány volt. Mióta kábeltv van úgye ez megszűnt. Tapasztalatom szerint a DVB-S/S2 igazán a családi házas környezetben hódít. Nem véletlenül ...

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Rick4 #3835 üzenetére

    A tömbházak esetén a "kultúrált lakókörnyezet" fogalmába nem fér bele a lakásonként 1 db parabola antenna a lapostetőre kihelyezve. Nálunk például 16 db kellene. Erre a jóisten se adna engedélyt. Nem beszélve a 16 db felhasználóhoz kihúzandó koax vezetékútjáról, mivel a rendelkezésre álló helyet elfoglalja a UPC, DIGI, INVITEL. Hidd el nem arról szól a "történet", mint egy családi ház esetén. Személy szerint engem is érdekelne a Sat, csak Nálam meg takarásban van az összes "érdekes" műhold. A betelefonálos játék, sex, TVShop, ezeréves hollywoodi "B" szériás filmek, brazil sorozatok, "arab karattyolás" tömkelege meg nem motivál ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz Toshy #3861 üzenetére

    A neotion gyárt NPX processzorokat és CI modulokat. Ezek csak az MPEG4 SD adást képesek MPEG2 SD adásra konvertálni, így a m1HD, m2HD, dunaHD nem fog menni. A processzorok között szerepel NP6+, amely képes lenne rá, de azt csak STB-be raknak. A gyártott modulokról itt tájékozódhatsz: [link] Elvileg létezik egy Neotion Pocket HD modul, ahol megemelték az ARM CPU órajelét és így képes dekódolni az MPEG4 HD adást, amit viszont HDMI kábelen kell a TV-be juttatni. Azt nem tudom, hogy melyik TV képes fogadni ... Megjegyzem, aki eddig megpróbálta és fórumon is nyilatkozott, annak nem működött az inkompatibilítások miatt.

    Ez a modul sajnos nem pótolja az antennát.

  • zhagyma

    őstag

    válasz Geri89 #3898 üzenetére

    Szerintem a Microsoft DTV-DVD codec-t ne vátoztatsd meg (DXVA, stb.). Egyes vélemények szerint jelenleg a legjobb elérhető codec teljesítményben és minőségben. Én is ezt használom míg a többit "kihajítottam" ...

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz netboy #3940 üzenetére

    A DVB-T és a DVB-C között a legfontosabb eltérés a modulációs módban (CODFM / QAM ) és a hibajavító kódolásban van (RS + Viterbi / RS).

  • zhagyma

    őstag

    válasz gabx76 #3986 üzenetére

    Szia!

    Gondolom ez lehet. Ilyen hibaüzenet több okból is előfordulhat. Némi segítség:

    A "triple-mode" tunerek esetén a BDA driver 3 szeparált interface-t biztosít (Analóg / DVB-T / DVB-C) a programok számára a vevővel való kommunikációra. Az újabb driverek ezt a megoldást támogatják, de létezik egy régebbi metódus is, amikor a vevő DVB-C része a DVB-T interface-n keresztül érhető el. Ebben az esetben 2 interface-t biztosít a driver (Analóg / DVB ). Ezek az interface-k a DVBViewer -> Settings -> Options -> Hardware -> Device listbox-ban kerülnek kilistázásra. Amennyiben az interface nevéből nem derül ki a támogatott DVB szabvány, akkor rákattintasz egyre és a tuner type mezőben megjelenik az interface által támogatott szabvány (Terrestrial = DVB-T / Cable = DVB-C). Az Én esetemben a régi típusú interface-t támogató driverrel tudtam a DVB-C-t elérni. A 3 interface-s driver esetén hasonló anomáliákat tapasztaltam, mint Te, de gondolom ez gyártó / driver függő.

    Nekem a "direct tuning" bejelölése / törlése semmilyen változást sem okoz az eszköz kezelésében.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz gabx76 #3988 üzenetére

    Nálam így néz ki a DVBViewer -> Settings -> Options -> Hardware -> Device listbox

    1. A DVBViewer ugyanazt a BDA driver interface-t használja a DVB-T és a DVB-C eléréséhez is ("régi").

    2. A DVBViewer a BDA driver által biztosított DVB-C interface-t használja a DVB-C eléréséhez("új"). Az látható, hogy az új driver egyúttal a "régi" típusú elérést is tánogatja.

    Az egyes inteface-k letilthatók, akkor a DVBViewer nem használja őket. Így eldönthető mit használjon. A képek alapján kitalálhatod, hogy a DVBViewer hogyan kezeli a tuneredet. Minden esetre az alábbi linkeken találhatsz drivereket a pinnacle oldalán, talán segít.

    Pinnacle driverek
    Pinnacle driverek window 7 beta

  • zhagyma

    őstag

    válasz gabx76 #3990 üzenetére

    Nyomd meg a Scan device-t és próbáld megváltoztatni a tuner type-t Cable-ra és próba ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz gabx76 #3992 üzenetére

    Értem.

    Megnéztem a korábban linkelt driverek "xxxx.inf" file-jait. Ez alapján úgy néz ki tényleg csak egy interface-t mutat a programok felé ez a Pinnacle driver. :F Mivel azt mondod, hogy most a keresés működik és így sem talál semmit, ezért térjünk rá a keresésre a DIGI kábel esetén. A DIGI a DVB-C "sugárzás" során a következő paramétereket használja

    1. DVB-C frekvenciák: DIGI ASZF 61. oldal városonként
    2. Szimbólum sebesség: 6900 Msym/sec
    3. Moduláció: 256-QAM

    A DVBViewer ezeket a paramétereket a következő beállítások mellett használja. Mivel most emlékezetből írok, így lehet más felíratokat találsz a valóságban. A fenti DVB-C paraméterek alapján a "Channel scan" dialógus ablakban a következőket kell beállítani:

    1. Adsz egy nevet a legelső mezőben a csatorna listának. Például: "digi".
    2. Beállítod a digitális vétel típusát a "Reception type" mezőben: "Cable". Ez akkor fog működni, ha a DVBViewer -> Settings -> Options -> Hardware -> Device listbox-ban felelhető interface-k között létezik egy, amelyhez a hozzárendelt "Tuner type = Cable". Ez az automatikus hardware keresés (scan device) során beállítódik.
    3. Transporder list: "Kabel (QAM 256)". Ez fontos, mivel kihagyja a keresés során a többi szabványos QAM modulációt és a digi által nem használt szimbólumsebességeket. Így sokkal gyorsabb lesz a keresés ( 1-2 perc ).
    4. Beállítasz az ASZF-ből kiovasott DVB-C frekvenciák közül egyet, vagy egy "tól-ig" tartományt. A csatorna sorszámokat szabad csak a nyilak segítségével változtatni, mivel a frekvencia érték közvetlen beírása hatástalan. Ezután kipipálod az "Update" jelölőnégyzetet és így nemcsak megkeresi, hanem a digi listába be is fogja írni a megtalált csatornákat. Végül a megfelelő gomb megnyomásával elindítod a keresést (scan frequency - csak a "tól" frekvenciára keres/ scan range..."tól - ig" frekvenciákra keres).

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz ronson #4002 üzenetére

    Van DigiSportHD a DIGI kábelen (DVB-C). Most a DigiSport éppen azt adja.

  • zhagyma

    őstag

    válasz pandemonius #4014 üzenetére

    Minden DVB-T hardware a digitális földfelszíni adás vételére képes, függetlenül a videó- és audió kódolástól. Ezeket a tunerhez mellékelt szoftver fogja dekódolni. Így bármely alternatív szoftverrel működnie kell. A Pinnacle tuner részlegét felvásárolta a Hauppauge. Kérdés mi lesz a későbbi driver / software támogatással. Én bekukkantanék a pinnacle topicba: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz krapulax7 #4017 üzenetére

    Szia!

    A Panasonic TX-P42G10E gyári honlapja szerint szerint Analóg/DVB-T/DVB-C szabványú adások vételére alkalmas tuner van benne.Tartalmaz MPEG2/MPEG4 videódekódert és tartalmaz CI interface-t is. Ezért egy megfelelő CAM modul és előfizetői kártya esetén nézhetők lennének a kódolt csatornák is. Úgy tudom a T-Kábel összerendelte az STB-t és az előfizetői kártyát. Korábban így lehetett azért használni. Minden esetre hívd fel az ÜFSZ-t, hátha azóta változtak a feltételek és osztanak STB nélkül is előfizetői kártyát ...

    Ui: TV vásárlás esetén azért érdemes odafigyelni a CI / CI+ interface különbségére. A jővőben a CI+ interface-t fogják használni, amellyel a TV hivatalosan is átveheti az STB szerepét.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Areinon #4023 üzenetére

    Szia!

    Ha leírnád a notebook típusát talán könyebb lenne. A BDA drivernek a "Controll panel -> Device Manager -> Sound, video and game controllers" alatt kellene látszódnia windows 7 alatt. Viszont van olyan notebook gyártó, amelyik default-ból engedélyezett vagy tiltott állapotban tart bizonyos eszközöket (bluetooth, wifi, ...) például energiatakarékossági megfontolásokból. Így a windows 7 sem installál hozzá drivert.

    Én még ugyan nem gondoltam rá, de az MPC/MPC-HC szerintem nem tud beállítani egy tunert a vételi frekvenciára. A driver nem szokott "beállító/hangoló" dialógusablakot tartalmazni és az MPC/MPC-HC-ban sem tudok ilyen beállítási lehetőségről.

    A chipset megállapítása elvileg lehetséges valamilyen programmal (everest), de ilyen "mindent a tunerről" alkalmazás engem is érdekelne (megjegyzem a linux-s driver fejlesztők is fizikailag megnézik, mi van rajta/benne).

    #4024 looser Analóg tuneres TV-vel semmilyen antenna segítségével sem lehet digitális adást fogni. Ehhez STB-re van szülség.

  • zhagyma

    őstag

    válasz Netrat #4058 üzenetére

    Én erre a programra gondoltam: Média Player Classic Home Cinema. Nálam ebben a tuner capture device-t lehet csak elérni, a tuner részt nem. Ha jól értelmeztem a hozzászólásodban a Windows 7 Media Center és Windows Media Player programjairól írtál. A Media Center természetesen használható a tunerekhez. Mondjuk a tunerem DVB-C része pont nem támogatott ...

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4062 üzenetére

    Itt van hasonló: [link]

    Hát a DVB-T szabványnak semmi köze sincs az antennákhoz. Viszont a sugrázási frekvenciának annál inkább. Tény, hogy sok adó esetén az UHF frekvenciák végére kerültek a multiplexek és Magyarországon ezeket a frekvenciákat nem műsorszórásra használták korábban. Így a használatos antennák nem biztosítottak elég jelet a vevőknek ezen a frekvencián.

    A lakáson belül azért nincs elég térerő a vételhez, mivel a falak "leárnyékolják" a jelet. A beltéri vételhez nagyobb sugárzási teljesítményre lenne szükség. Analóg esetben ez sokszor teljesül, míg digitális esetben 2011.12.31 után, az analóg sugárzás lekapcsolása utáni sem fog. Sajnos "kültéri hordozható" vételnek megfelelő sugárzási teljesítményre lett tervezre a rendszer.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz klepto #4070 üzenetére

    " ... visszacsatolás is legyen a rendszerben, mint a SIM kártyáknál ..."

    A DVB-CI rendszer egyirányú (adó -> vevő), mivel egyirányú műsorterjesztésre lett kitalálva. Most is van olyan szolgáltató, amelyik ad a TV-be CAM modult és előfizetői kártyát is (például: TVNetwrok, Tarr). A UPC nem ilyen és nem is akar. A digitális adásuk minősége sokak szerint tényleg jó.

    " ... És miért biztonságosabb, ha a szolgáltatótól adott, szintén lemásolható, vagy megvásárolható beltéri egységben használom? ..."

    Azért gondolják biztonságosabb mert, a STB sorozatszám + Ügyfélkód + Kártyasorszám együttese összerendelésre kerül. A kisugárzott stream csak akkor "megfejthető" a CAM modul számára, ha mindhárom adott sorozatszámú eszköz együttműködik.

  • zhagyma

    őstag

    válasz wlantal #4085 üzenetére

    Ausztriában azért jobb a DVB-T vétel, mivel 16-QAM modulációt használnak, amely kevésbé zavarérzékeny, mint a nálunk használt 64-QAM moduláció. Cserébe nálunk nagyobb a multiplexeken átvihető bitstream sebessége és több adó is lehetne. No meg tisztességes adóteljesítménnyel adnak ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz wlantal #4093 üzenetére

    Ha nincs közvetlen rálátásod az adótoronyra, akkor tényleg kevés az esélye a vételnek. Mivel a botantenna a talpára állítva függőlegesen polarizált földszimmetrukus körsugárzó, azért érdemes víszintesen eldönteni. Ekkor alkalmas lesz a víszintesen polarizált elektromágneses hullámok vételére, amilyen a Magyarországon sugározott DVB-T adás. A maximumot úgy hozhatod ki belőle, ha egy nagy fémdarabot (nullpotenciál) teszel a talpához. Az erősítős mobilantennád kívűl tartalmaz egy VHF botantennát, belül meg lehet egy "drótkeret" megtámogatva egy RF erősítővel. Ha az erősítés nem állítható, akkor valószínűleg túlvezérli az analóg sugárzásból származó "erős" jel és a DVB-T jel is erősen "torzul" a keletkező fel- és alharmonikusok szuperpozíciója révén. Így a DVB-T vevő OFDM demodulátora semmit sem tud kezdeni vele. Erősítős szobaantennára és annak beállításaira nrc fórumtárs halmozott fel méretes tudásanyagot az elmúlt évben: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4097 üzenetére

    :) Az antenna merőleges legyen a sugárzás irányára. Korábban "hobbiból" botantennával próbálkoztam a Széchenyi hegyi adóval. Az első próbánál egy fémlábú asztal lábára cuppantottam rá a botantennát. Viszont az erkély fémkorlátján jobb és stabilabb jelet kaptam.

    10 km-s kísérlet: [link]
    50 km-s kísérlet: [link]

    Az antenna beállítást célszerű a TSReaderLite verzíójával végezni. Ez aprogram folyamatosan fogja mutatja a térerő és bithibaarány változását (Strength, Quality). Értelemszerűen a maximum a cél. Ha lehelyzed a tér bármely pontjába az antennát, akkor kb. egy félméter sugarú körben az adott frekvencián térerő maximumnak kell lennie az UHF sáv hullámhosszát figyelembe véve. A keresést lassan kell végezni, mivel a DVB-T vevő előszőr a DVB-T sugárzásból a TPS vivőt fogja keresni. A TPS vivő tartalmazza a sugárzási paramétereket, amely alapján a vevő OFDM demodulátora beállítja önmagát a 64 lehetséges kombináció közül egyre. Emiatt a DVB-T jel keresésnél elegendő megadni a sávközép frekvenciáját és max a sávraszter széleségét (8 MHz). Jó próbálkozást.

  • zhagyma

    őstag

    válasz tacpeter #4100 üzenetére

    Egyes TV/STB tuner bemenetek képesek kibocsátani +5/+12V feszültséget a földfelszíni RF fejerősítők számára. Nyilván ezt csak földfelszíni esetben teszik meg (setup-ból bekapcsolható). Kábel vétel esetén erre nincs szükség. Ha ilyen a TV, akkor fel lehetne használni a kapcsolóhoz ezt a képességet.

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4105 üzenetére

    Gratula! Az tudod, hogy az a 60% strength kb. a "határeset" a jelerősség szempontjából. Esős időben, amikor a párás / ködös levegő erősen csillapítja az elektromágneses hullámok terjedését ez kevés lehet (ez különösen az UHF sáv tetején okoz problémát). Különben sokkal fontosabb a Quality maximalizálása kb 90% körüli értékre. Próbáld meg növelni a Quality értékét és értelmezd az előző hozzászólásomban a "kört" gömbnek.

    Amennyiben az alufólia tányér segítségével a parabola antennákhoz hasonló antennanyereség növelő hatást szeretnél elérni, akkor semmi értelme. Saccra 6 méter átmérőre lenne szükség. Mivel a geometriai méretei hullámhoszzfüggőek, azok extrapolálhatók egy műholdas parabola méreteiből. Amúgy a fémdarabbal ("ellensúly") kihozhatod az elméleti maximumot, amelyet még megdobhatsz kb. +5dBi nyereséggel a botantenna mögé közvetlenül, merőlegesen elhelyezett kb 20x20 cm-s fémlappal is (reflektor). A botentannának megvan az az előnye, hogy közvetlenül ráforrasztható egy 75 ohm-s koax kábel az alacsony talpponti ellenállása miatt.

    A legjobb erősítő az antenna, mivel az antenna erősítő saját termikus zaja rontja az erősített jel jel/zaj viszonyát. Ha lehet, ne erősíts! Ha minden kötél szakad és antennaerősítőt szeretnél építeni, akkor kis termikus zajú IC/tranzisztor alkalmazása ajánlott, A munkaponti áramok a zajminimumra legyenek beállítva. Fontos a magas kivezérelhetőség (<115 dBuV). A magas kivezérelhetőség első indoka, hogy a jelenlegi analóg sugárzás adóteljesítménye többszöröse a DVB-T sugárzásnak, ami az erősítőt túlvezérelheti. A magas kivezérelhetőség másik fontos indoka az, hogy a DVB-T többvivős moduláció (x ezer). A sok modulált vivő amplitudójának összege a feszültség - idő karakterisztákában magas csúcsokat eredményezhet, amelyet a moduláció során igyekeznek elkerülni. De ez nem mindíg sikerül.

  • zhagyma

    őstag

    válasz tacpeter #4106 üzenetére

    " ... És azt honnan tudnám meg hogy a tv kiad 5V-ot. Lehet ezt mérni a kábelen? ..."

    Ha tudja, akkor a készülék adatlapján feltüntetik. Ha mérni szeretnéd, akkor a készüléket beállítod földfelszíni vételre (Analóg/DVB-T) és rámérsz egy multiméterrel egyenfeszültség mérés beállítással.

    A kábel / földfelszíni jelek közösítése során sok probléma adódik, az általad is említett egyszerű "frekvencia ütközésen" kívűl is:

    1. A kábelszolgáltató általában az analóg csatornák mellett, digitális DVB-C frekvenciákon is szolgáltat digitális adást. Ezt is illik megnézni.

    2. A kábelszolgáltató internet szolgáltatása általában EURO DOCSIS rendszer valamelyik verzíójával történik. Mivel ez kétirányú forgalom, ezért kell egy frekvencia a "bejövőre" és van a szabványosított "visszirány" is: 5-65 MHz

    A kábeltv rendszerekben ezek a jelek visszaverődnek / összeadódnak és "zavart" keltenek. A kábeltv rendszereket úgy tervezik, hogy ezen "zavarjelek" mellett az előfizetőnél olyan jelszint legyen, amely kifogástalan szolgáltatást eredményez optimális esetben (tervezett zavar és az ehhez szükséges hasznos jelszint kompromisszuma). Ha "beküldesz" rá DVB-T jelet sávszűrten, vagy natúr, akkor biztosan megnöveled a zavarszintet. Az eredmény kiszámíthatatlan. Hasonló kérdés korábban volt, bár nem tudom mi lett a vége. Úgy emlékszem a "lyukszűrős" és "szelektív hangolt erősítős" (DVB-T mux frekvenciáját megerősítem és csak azt közösítem a kábeltv-vel) megoldás nem hozott teljes sikert. A "-5V kapcsolgatás" / spliterre dugdosás biztosan működhet ebből a szempontból.

  • zhagyma

    őstag

    válasz GBogyó #4108 üzenetére

    Jó kérdés ... Ha szétszeded megtudod. :) A mérete alapján a kerülete pont "ráhajaz" az UHF sáv tetejének hullámhosszaira. Ezért lehet benne egyszerű négyszögeltű "drótdarab". Lehet egy NYÁK, amelyen kimarattak egy antenna geometriát, vagy annak a negatívját, ami ugyanúgy megfelel egy antennának.

    Gondolom, ha lapjával az adó felé fordítod, akkor a legjobb. Sejtésem szerint az mindegy, hogy az elejével, vagy hátuljával néz az adó felé. Ha "keret" antenna van benne és az alsó oldalán van a betáplálás (talpa), akkor érdemes az oldalára döntve az adó irányába fordítani a lapot (víszintes polarítás, maximum kivehető jelszint). A lap mögé célszerű közvetlkenül vagy maximum pár centire, a "keksz" terülténél kicsit nagyobb fémlapot tenni (reflektor hatás kb. +5dBi és hátulról nem fog venni zavarjeleket). Hát látatlanban ennyi jut eszembe ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz GBogyó #4111 üzenetére

    Nem használ. Az antenna geometriai méretei meghatározzák azt a hullámhosszat (rezonancia frekvencia), ahol az antenna a legnagyobb kimenőjelet szolgáltatja. Ennek előfeltétele, hogy a polarítás, irány, stb. és a helyi térerőmaximum rendben legyen. Gondolom legalább két mux vétele eltérő frekvencián a cél, ezért célszerű a rezonancia frekvenciát a két mux frekvenciáinak közepére választani, illetve kicsit a madasabb frekvenciájú felé eltolni. Ezzel némileg kompenzálható a magasabb frekvencián rosszabb terjedés esete. A legegyszerűbb botantenna az árnyékolástól és dielektrikumtól megtisztított koax belső ér, kb 9 cm hosszan (Budapest). Ezzel megtakarítható egy csatlakozás is.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz GBogyó #4113 üzenetére

    A botantenna geometriai méretei az antenne rezonanacia frekvenciáját határozzák meg. Ekkor lehet kivenni az antennából a legnagyobb jelszintet, amennyiben illesztett tápvonalon összekötjük a vevővel (talpponti ellenállás = hullámimpedancia = vevő bemeneti impedancia). Az antenna tervezésnél a hullámhossz törtrészeinek megfelelő geometriai méretek jöhetnek szóba (botantenna 1/4 hullámhossz). Tény, ha ennél rövidebb, vagy hosszabb egy botantenna, akkor kisebb jelet fog szolgáltatni. Ez független az antenna helyétől.

    A gömb. A földfelszíni sugárzás során legalább két komponensből tevődik össze az antennán keletkező jel egy adott frekvencián. Az egyik az adótól jön, a másik (több) valamilyen tereptárgyon viszavert jel. Ezek a periódikusan ismétlődő jelek a DVB-T sugárzás szimbólumideje alatt periódikusan (vivőfrekvencia ütemében) összegződnek amplitúdóban, fázisban, irányban (szuperponálódnak) a térben. Ennek következménye, hogy a tér bizononyos helyein gyengítik, máshol erősítik egymást. Mivel periódikusan ismétlődő jelenségről van szó, azért a jelenség a frekvencia függvényében időben, míg a hullámhossz fügvényében helyfüggően folyamatosan ismétlődik. Ez azt eredményezi, hogy a vételi helyen a tér egyes pontjain térerő maximumok / minimumok keletkeznek. Ebből kiindulva a hullámhossznak megfelelő sugarú gömbben biztosan található térerőmaximum, amennyiben elégendő a térerősség a vételi helyen. A 0,5 méter egy hullámhossz alapján kialakított becslés UHF sávú DVB-T esetében.

    Minden esetre a térerőmaximum léte "antennafüggetlen", viszont csak antennával lehet érzékelni / megkeresni. A bonyolultabb antennák (yagi) méretüknél fogva nagyobbak a hullámhossznál, több eltérő frekvenciára hangolt elemet is tartalmazhatnak. Egy ilyen antenna esetén nem biztos, hogy pontosan a térerőmaximumpontban lesz az antenna által leadott maximális jelszint.

    Nem csak irányba kell állítani egy antennát. Antennaszerelés előtt térerősségmérést is illik csinálni (térőmaximum keresés, zavarforrások meghatározása) a vételi helyen. A kiválasztott "legjobb" vételi pontok közül az kerül kiválasztásra, amely legjobban megfelel az árbóc / irány / magasság / zavarmentesség / szerelhetőség stb.. kritériumainak.

    Ui: Bocs, hogy ismerős dolgokat is írok, de úgy gondolom így kerek.

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4115 üzenetére

    Jó! A botantenna egy 1/4 hullámhosszú drótdarab, amelynek a talpponti ellenállása a rezinanciafrekvencián kb 50 ohm. Elméletben egy adott frekvencián az antenna talpponti ellenállásának, a koax vezeték hullámellenállásának, a vevő bemeneti impedanciájának azonosnak kell lennie. Ebben az esetben a vevő bemenetén az elméleti optimális jelszint keletkezik. Ha a botantennára ráforrasztom egy 75-ohmos koax kábel melegerét és a kábel másik végét feldugózva bedugom egy 75 ohmos tuner bemenetére, akkor nem keletkezik túl nagy veszteség. Ha egy koaxkábel végét 1/4 hullámhosszaban lecsúpaszítom, akkor ezt a hibát már ki is küszöböltem. :)

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Corsa02 #4124 üzenetére

    " ... Mi a különbség egyébként az analóg és digitális között? ..."

    A földfelszíni és a kábeles műrosszórás ugyanarra az alapelvre épül. Mindkét esetben egy (vagy több) vivőfrekvenciára modulálják az átvinni kívánt információt. Az analóg esetben analóg informácíót (a képtartalomnak megfelelő időben folytonos jel), a digitális esetben digitalizált információt (a képtartalomnak megfelelő időben kvantált jelállapotok számértéke).

    A fő különbség tehát a modulációban van, amely a demodulátor chipekben realizálódik. Analóg esetben a kép amplitúdó, a hang frekvencia modulált. A digitális földfelszíni DVB-T sugárázás esetén OFDM-t (több vivős QAM moduláció), a kábeles esetben sima QAM modulációt alkalmaznak.

    Az analóg esetén egy adó, egy 8 MHz-s csatorna. A digitális esetben 4-5 SD vagy 2-3 HD adó fér el egy 8 MHz-s csatornában.

  • zhagyma

    őstag

    válasz Capella #4114 üzenetére

    Ha linux nem fontos, akkor a HD-t venném mivel olcsóbb ... Nagy különbség DVB-T esetben nem lehet köztük, az analóg/AV meg olyan-amilyen egy ilyen USB tuner esetén. Ha van DVB-C-d, akkor nézz egy "triple-mode" tunert a Terratec/Pinnacle/Hauppauge márkák közül (~20k = Volar HX + DVB-C).

  • zhagyma

    őstag

    válasz Corsa02 #4130 üzenetére

    Nem. A Gigabyte GT-7000-RH egy DVB-T vevő, ami földfelszíni digitális sugárzáshoz jó.

    Földfelszíni adás vételére Analóg + DVB-T tuner kell ("hibrid"). Ezzel tudod venni az analóg kábelttv adást is. Ha a kábeltv-n digitális adást is szeretnél nézni, akkor DVB-C tunerre van szülkséged. Létezik triple mode tuner (Analog / DVB-T / DVB-C), amely mindenre jó, kivéve a műholdat. Felhívom a figyelmed, hogy a digitális kábeltv adások kódoltak. Úgy tudom, hogy egy DVB-C tuner csak DIGIkábel esetén használható kódolás nélkül (nekem ez van).

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4128 üzenetére

    Az időjárás (eső, köd) sokat csökkent a vételi helyen a térerőn. Nálad az épületen belül nincs akkora térerő, hogy ezt kompenzálja (napsütésban jobb lesz). Ezt semmilyen programmal nem tudod "megjavítani/beállítani": ebből kültéri antenna lesz, vagy digitális kábeltv, vagy műhold. A DVB-T sugárzás úgy lett tervezve (a majdani végleges is), hogy épületen belül nem biztosítotják a megfelelő térerőt a vételhez, maximum adóközelben (1-10 km), ablakban adótoronyra zavartalan ráláts mellett lehet szerencséd. Sajnos ritka és átlagos teljesítményű gerincadóhálózat van/lesz, ami ehhez kevés ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz GBogyó #4136 üzenetére

    Szia!

    Jó kérdés. :) A "csokornyakkendő" a dipólnak felel meg. A dipól előtt az a sok pálcika direktorok, amelyek az antenna iránykarakterisztikáját "szűkítik" a nyereséget meg "növelik" és annál kisebbek minél távolabb vannak a dipóltól (mondjuk 15 direktor elem fölött már nem javulnak drasztikusan a paraméterek). A reflektor az előre / hátra viszonyt és a nyereséget befolyásolja kedvezően. Az EM (elektromágneses hullám) elektromos komponenense minden antenna elemben megmozgatja az elektronokat. A mozgó elektronok újabb EM-t bocsátank ki. Így az elemek "együttes hatása" (csatolás) ként állnak elő a kedvező tulajdonságok: nagyobb antennanyereség, irányfüggőség, előre/hátra viszony javulás. Így lehet egy egyszerű dipólusból irányított antennát csinálni.

    Az egyes antenna elemeket bizonyos ponton elektromosan össze lehet kötni/ el lehet darabolni az antenna működésének "megváltozása" nélkül. Ez azon a tényen alapul, hogy egy rezonancia frekvencián gerjesztett drótdarabban az "árameloszlás" szinuszhullámnak gondoljuk (ez jól modellezi a valóságot). Ahol nulla az áram a drótdarabokban, ott azok összeköthetők fémesen, minden következmény nélkül. Egy ilyen antenna pontos analízisére szoftvert szoktak használni (elemekre bontás, számított hatások összegzése).

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4142 üzenetére

    " ... Érdekes, hogy a most nem azt írja ki, hogy nincs megfelelő jel, hanem simán csak fekete a képernyő. Olyan, mintha "fekete adás" lenne rajta..."

    MPEG4 AVC/H264 dekóder beállítva? ATV / HIRTV Conax kódolt, így nem is látható. Windows 7 alatt van "beépített" MPEG4 dekóder szoftver .... Hibaszám: TEI és continuity error együtt vagy egymástól függetlenül változik? Ha TEI változik, de continuity nem, akkor a vett jelben van a hiba (kevés a jelszint). A Quality pillanatnyi értéke nem "mérvadó", csak hoszabb távon érvényes.

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4149 üzenetére

    Mivel akét mux eltérő frekvencián ad, ezért általában mindegyiket más antennapozícióban lehet optimálisan fogni (irány, hely). Általában találni lehet találni egy kompromisszumos pontot.

    " ... valamennyiszer rákerestetek a csatornákra, szinte mindig más sorrendben jelennek meg! Véletlenszerű sorrendben tapogatná le a frekvenciákat? ..."

    Ezt nem értem. A TSReader-ben egyszerre egy mux frekvenciát állíthatok be. A muxon belül a transport stream-ben az egyes adók program PID-jei nem változhatanak, mert akkor nem lehetne tudni, melyik "adatcsomag", melyik adóhoz tartozna. :F

    Az rendben van, hogy windows 7 alatt nem kell MPEG4 kódeket installálni, de a tuner drivert csak kell. Egyébként HE-AAC hangkódek mégis csak kell ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4151 üzenetére

    Értem. Windows Média Center-t nem használok, ezért nem is tudok rá mit mondani (Én DVB-C-t használok és a tunerem ezen része a WMC-ben hivatalosan nem támogatott). Mondjuk az AAC hang támogatásra Nekem külön kellett kódeket feltenni, gondolom a WMC is letöltött valamit valahonnan (régebben ezt szokta csinálni). Én Windows 7 x64 RTM Enterprise verziót használok. Ezen a TSReader normálisan működik a DVB-T tuneremmel.

    A TSReader screen capture elemzése egyszerű. A tunered drivere, vagy a TSReader Lite BDA kompatibilis forrás drivere nem passzol egymáshoz. A windows 7 alatt a Microsoft "megreformálta" a BDA interface-t a vissszamenőleges kompatibilítás mellett.Emellett 32 bites TSReaderLite verzió fut 64 bites rendszeren. Van bőven hibalehetőség. Emlékeim szerint a TSReaderLite dll-k közé be kell másolni a BDA 2.0 kompatibilis forrás dll-t, hátha lesz jelerősség / minőség. Mivel 01:27 percnyi idő alatt nem jött TEI error / continuity error (szép), ezért mondhatjuk, hogy 100% a Quality-d és "megfelelő" a Strength. A 810 MHz / UHF63 alapján Tokaj C mux lehet ...

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Laca0 #4158 üzenetére

    Az 30% jelerősség elég "soványka". Szinte biztos, hogy kevés lesz ott a térerő és komolyabb nyereségű antennára lesz szükséged. Paneltengerben, hegyvidéken előfordul hogy visszavert jeleket fogsz különböző frekvenciákon, különböző irányból. Esetleg a polarítás is megfordulhat.

    A "derékszögű antenna" érdekes elgondolás, valamit biztosan tudsz vele fogni. Hasonlóan a botantennához, ennek is igen kicsi lesz a a nyeresége (2.15 dBi). Ez nem fogja felvenni a versenyt egy ~15 dBi nyereségű, az UHF sáv tetejére méretezett yagi típusú antennával. Így ez jó dolog a kísérletezésre, a legkedvezőbb antennapozíció megkeresésére, de üzemszerű, időjárásfüggetlen stabil vételed nem valószínű, hogy lesz. Például az esős időjárásra -6 dBi veszteséget szoktak számolni, amit az antennanyereséggel "illik" kompenzálni.

  • zhagyma

    őstag

    válasz tacpeter #4167 üzenetére

    Ez kábelhibának tűnik. A magasabb frekvenciákon eleve jobban csillapít a koax, ráadásul a 15 m-s koax rosszabb minőségűnek is tűnik és 3x olyan hosszú. Javaslom vegyél 15 m RG6 "tri-shilded" (háromszors árnyékolás) koax-t. Lehetőleg a vastagabbat válaszd, mivel a 75 ohmos hullámimpedancia elsősorban a kábel átmérőitől függ, másodsorban a dielektrikum minőségétől. Válaszad a merevebbet, mivel az mérettrató és így nem változik jelentősen a hullámimpedancia a "kábelhúzkodás" után.. A tri-shielded koax három árnyékolórétege közül a középső egy drótharisnya. Azt válaszd, amelyiknek a legsűrűbb a szövése ( ez akkor megfelelő, ha olyan sok drótszálból áll, hogy nem látod az alatta lévő alufóliát ). Lehetőleg ne "csavaros" csatlakozókat használj, hanem "krimpelőst" (kisebb lesz a jelveszteség a jobb kontakt miatt). Sok sikert ...

  • zhagyma

    őstag

    válasz Zirowe #4169 üzenetére

    " ... Minden,kívéve az m1 és m2. Azokat sehogy se akarja találni! Miért nem? ..."

    Az m1HD, m2HD az UHF55(746Mhz) alacsonyabb frekvencián van, mint a "többi" UHF62(802 MHz). Ha a magasabb frekvenciát tudod venni, akkor az alacsonyabbnak is menni kell. Mivel előtted 5. emeletes háztömb tornyosul valószínűleg visszavert jelet fogsz és gondolom nem látod "optikailag" az adótornyot. Visszavert jelek esetén egészen extrém antenna pozíciók és polarításváltások is lehetnek eltérő frekvenciákon. Lehetőleg ne a TV automatikus keresését használd egy antenna pozícióban, hanem a manuálisat. Add meg a frekvenciát és figyeld a TV jelerrősség / jelminőség információit, amennyiben van ilyen lehetőség. Az enyémben például van ilyen.

    " ... az mtv nem fogja közvetíteni a vb-t,ez igaz lenne? ..."

    Erre szerintem senki nem tudja a választ. Annyi biztos, hogy a köztv-nek várhatóan nem lesz rá pénze. Az is biztos, hogy Orbán Viktor szereti a focit. Gondolom, amennyiben nyernek a választásokon, megveszi a közvetítési jogot az MTV-nek. Már a rómaiak is tudták, hogy cirkusz kell a népnek és "ingyen" kaja / pia. Egy darabig biztos csönd lenne ...

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Zirowe #4181 üzenetére

    A "mechanikus átkapcsoló" a legegyszerűbb megoldás a kábel és földfelszíni adás közösítésére (olcsó). Amennyiben "automatikus" rendszert akarsz korrekt módon, akkor több nagyságrenddel megnő a beruházási költség az általad is említett és még több másik probléma miatt.

    Ha a parabola antennát szeretnél felhasználni, akkor az LNB-t le kell szerelni és a helyére egy koax-t kell behúzni víszintesen elhelyezett ,10cm-re lecsupaszított melegérrel. A parabola méretei hullámhosszfüggőek (x méter átmérőjű tükör kellene az UHF sáv tetején). Ezért a "parabolahatás" és annak nyereségnövekedése elmarad (+20-30 dBi). Helyette lesz egy reflektor hatásod (+5dBi), amit elérhetsz az egyszerű antenna mögé helyezett (pár centire), az antenna méreteinél 20%-l nagyobb méretű fémlappal is.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz Zirowe #4183 üzenetére

    Ez a lepke a "jobbik fajta", mivel az UHF sáv végére hangolt. Kicsit összeszedi a jeleket jobbról-balról, de így legalább nem fontos "halálpontosan" a toronyra fordítani. Adóközelben, optikai rálátással az adótoronyra semmi szükség az erősítőre. Ha lenne benne erősítő és nem sikerül a vétel, akkor érdemes kiszerelni. Az analóg csatornák a DVB-T-hez képest magas jelszintje az erősítőt úgyis túlvezérelnék és így a DVB-T jelet végzetesen eltorzítaná aminek akadozás, kockásodás lenne a következménye. Az antenna tartalmazza a szimmetrizálót (75 ohm), ezért csak a koax-t kell bekötni.

    A Széchenyi-hegyi adó teljesítménye a kezdetektől fogva csökkentett, akár a kabhegyié. A többi adó tudomásom szerint a maximális ERP-vel sugároz: 50 KW, horizontális polarizáció, körsugárzás. Az országhatár menti adók sugárzása korlátozva van több helyen a határ felé, mivel a szomszédos országok rendszereit zavarná. A jelek szerint ez az orosz gyártmányú haditechnikai eszközök frekvenciaigényei miatt van. A korlátozás érvényessége 2015 a frekvenciagazdálkodásról szóló NHH hivatalos és nyilvánosan elérhető dokumentumai szerint. Az ennél korábbi dátumok csak szerencsés csillagállás mellett következhetnek be.

  • zhagyma

    őstag

    válasz dolbyman #4186 üzenetére

    Szia!

    Egyszer már kigyűjtöttem számodra az általam ismert DVB-C-s tunereket (túlnyomó többsége USB-s): [link] Igaz azóta nem keresgettem újabbakat. Ebben a fórumban visszakeresve a többségük terítékre került: beszerzés, installálás, használat, tapasztalatok ...

    A digitális adások vétele során a "bármilyen" rendszerű tuner (DVB-T/C/S) egy digitális stream-t szolgáltat (transport stream). A transport stream-ben több csatorna műsora megtalálható. Amelyiket kiválasztod azt fogja lementeni az alkalmazott program egy fileformátumba (konténer). Ezen folyamat alatt sem a tuner típusa, sem a szoftver nem befolyásolja a felvétel minőségét (azonos lesz az adóoldalon betömörített változattal).

    vegyszer A T-Home szabványos DVB-C adást ad. A TV CI csatlakozójába kell venni a kódolási rendszernek (Conax, Nagra :F ) megfelelő CAM modult (~20eFT). A szolgáltató által adott előfizetői kártyát (Conax, Nagra?) ebbe kell bedugni. Arról mostanában megoszlanak a vélemények, hogy havonta aktíválni kell-e a kártyát az STB-be visszadugva vagy sem. A napokban itt volt szó róla, ha visszaolvasol: [link]

    RAZZI9 Ennyi információ alapján csak annyit tudok mondani: jelet kell keresni!

  • zhagyma

    őstag

    válasz RAZZI9 #4194 üzenetére

    Remélem erről. van szó. Valóban képes a DVB-T jel fogadására, de csak a MPEG2 videótömörítést képes feldolgozni. Magyaroszágon MPEG4 AVC/H264 videókódolás van, ami elég erőforrásigényes lenne ennek az MP3 masinának.

  • zhagyma

    őstag

    válasz cigam #4197 üzenetére

    Ezen Én is gondolkodtam. Szerintem azért nem "furi", mivel az MPEG4 alatt a hagyományos MPEG4 videókat értik (talán divx/xvid). Ezek nem azonosak a később specifikált MPEG4 AVC part 10-el (H264) és ennek a Microsoft féle reinkarnációjával (VC-1). Ezek jóval erőforrásigényesebbek.

  • zhagyma

    őstag

    válasz RAZZI9 #4196 üzenetére

    A jelet megtalálhatod vele. A transport stream-t elemezni fogjai és mutatja a csatornákat is, csak nem lesz kép (MPEG4 AVC/H264) és esetleg hang sem (HE-AAC). Amennyiben kevés a jel, akkor menj ablakhoz, erkélyre és próbáld meg adó irányba fordítani a botantennát (párhuzamosa a föld síkjával forgatni szép lassan).

  • zhagyma

    őstag

    válasz attuska #4210 üzenetére

    Szia!

    Hát szövevényes történet. Az biztos, hogy bármilyen DVB-T/C/S tuner jelerősség / jelminőség értéke független az alkalmazott számítógép hardware konfigurációtól, mivel a tuner a működése során automatikusan képezi ezeket az értékekeket.

    Az is biztos, hogy a tunerek nem egyformán "érzékenyek", ami egy problémás vételi helyen, határeset jelszintek esetén okozhat vételi különbségeteket. Ezt a "határeset" érzést erősíti az antennáid által keltett "jelerősség" értékek: ~35%. Ez túl magas bithibaarányhoz vezet az OFDM demodulátorban, amit a jelminőség értékeid is mutatnak: ~60% - 70%. Az látszik, hogy a TRIAX-nak nagyobb az antennanyeresége a lepkénél, emiatt nagyobb jelet szolgáltat a "nagyerejű" analóg adók esetén is. Ez viszont "túlvezérli" a DVB-T tuner RF chipjét és így a DVB-T adás jelalakja is több torzítást szenved az elviselhetőnél. Ezért rosszab a TRIAX esetén a jelminőség, mint a "kislepke" esetben. (Ez persze csak akkor igaz, ha TRIAX antenna analóg adó, vagy attól származó visszavert jel felé "néz").

    Az értékek / leírásod alapján az antennád (TRIAX) legkedvezőbb pozícióját kellene megtalálni. Amennyiben a Száva utcai adóra optikailag van közvetlen rálátásod Én azt céloznám "halálpontosan" a TRIAX-al és addig keresném az irányba állított antenna legkedvezőbb víszintes / függőleges / előre - hátra pozícióját, amíg a TSReader a maximumot mutatná. Ha a Száva utcai adóra sincs rálátás, akkor a visszavert jel gyakorlatilag 360 fokban bármilyen irányból jöhet (ahogy írtad a repülőgép zavarja a vételt) és ingadozhat is az "jelerősség" / "jelminőség". Ez hosszadalmas, türelmet igénylő folyamat. A DVB-T tuner / TSReader párossal való jelkeresés esetén figyelembe kell venni, hogy N x 100 msec, amíg egy tuner ráhangolódik egy adótól származó jelre és megjelenhetnek a jelerősség / jelminőség értékek.

    Ui: Ha ezzel nem boldogulnál, keresd meg hoffmanng fórumtársat a sat.hu-n. Mérőműszerrel talán hamarabb végez ... Amíg nincs stabil jeled, szerintem addíg ne vegyél semmit. Különben sem kéne, hiszen mindened megvan a DVB-T vételhez, a stabil jóminőségű jelet kivéve.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz attuska #4215 üzenetére

    Ezek szerint - a google maps szerint is - a budapesti "bermuda háromszögben" laksz DVB-T vétel szempontjából. :) Mint a sat.hu-n is nyilatkozta part_wish kollega, fogalmuk sincs mikor lesz teljesítmény emelés. A DVB-T adás adóteljesítménye 3 esetben biztosan okoz zavarást:

    1. Budapesti analóg adások zavarása, amelynek 2011.12.31-én lehet vége.
    2. HM katonai léginavigációs rendszerek, HM / NHH (2015) .
    3. Szlovákiával való megegyezés (NHH?).

    Ezek alapján biztosan "tetőmászás" lesz a vége a legkedvezőbb antennapozíció megkeresése érdekében. Én azért megpróbálnám a TRIAX-al a Hármashatárhegy tövét megcélozni (difrakció). Igaz ez erősen időjárásfüggő lehet ...

    Az érdekes, hogy a DVB-T vétel jelszintje csökken (<1 GHz), míg a DVB-S/S2-é nő (> 1 GHz) az újabb számítógéppel. A tápfeszültség eltérő szintje helyett inkább gyanakodnék az alaplapon / házban kialakuló földelés vezetékeire / nyákvezetékeire (hosszab / rövidebb és vastagabb / vékonyabb). Talán az ezen kialakuló frekvencifüggő feszültségesés okozhat egy hullámimedanciában annyi változást, hogy a tuner bemenetére kevesebb jelfeszültség essen. Mondjuk ez erős tipp kategória ...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák