Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Márton111

    aktív tag

    válasz fm! #7854 üzenetére

    A körfűrésszel csak egyenes anyagot lehet vágni különben (kanyarodni akar a girbe görbe anyag ahogy tolod a steller mellett, a lap meg megszorul , mert ő nem tud kanyarban alkalmazkodni....) Tehát az első hogy létre kell hozni egy egyenes síkot ami megfekszik a körfűrész asztalodon (ha billeg akkor vissza tudja vágni, dobni az anyagot a körfűrész a füled közé) és kell egy rá merőleges sík a stellerhez hogy hozzá feküdjön,és az megvezesse.
    (ha beégett a vídiás lap nem biztos hogy tönkrement de nem árt éles vagy sarkos keményfa darabbal (nem vasdarabbal)a fogait megpucolni oldalt, és elől egy kis nitrohigító vagy petróleum segedelmével.A hagyományos nem vídiás lap ha régi, lehet hogy élezésre szorul, nem biztos hogy megéri foglalkozni vele, a vídiás tovább bírja 2 élezés között, és nem nagyon drága (pilana 6-8000Ft méret és fogszámtól függ, nem mindegy hogy milyet veszel fához hosszvágáshoz ritka , kevés fog,és váltófog kell pozitív homlokszöggel).
    Tehát ha egyenesen akarsz vágni de girbegörbe a fád akkor kell egy erős egyenes vonalzófa aminek a másik fele enyhén íves befele (homorú) és ezt a gerenda fele teszed.Csak a 2 végét éri .olyan erős legyen hogy ne hajladozzon vágás alatt miközben tolod a gerendával együtt a vezető mellett.Rá is csavarozhatod a két végén 2-2 csavarral , úgy hogy egyenes maradjon azért ,(csak a csavart el ne vágd!!) (a másik az egyenes fele megy a körfűrész vonalzó fele.Beállítod a stellert hogy a vonalzó+a fa amit vágsz éppen a fából csak annyit vigyen hogy tiszta felületed legyen magyarán hogy majdnem mindenhol érje a lap .Ekkor már van egy egyenes oldalad ami mentén szeletelhetsz.
    Nyilván ha a körfűrészed nem éri át egyszerre akkor az íves vonalzót olyan szélesre csinálod mint a gerenda vastagsága és átfordítod vágás után a gerendád (a másik oldalra) Ha már van egy nagyjából egyenes oldalad így akkor 90fok forgatás hossztengely mentén és megcsinálod a következő egyenes oldalt és mivel forgatnod kell nem árt a 3. oldalt is levágni vezető mellett párhuzamosra.
    A 2 párhuzamos oldalból az egyik fekszik az asztalon és a rá merőleges sík oldal megy a körfűrész vezető vonalzónak , és ekkor már tudsz szeletelni (forgatva mert vastag)

    (Nyilván szalagfűrésszel annyival egyszerűbb hogy rárögzíted egy egyenes szánkóra és vele együtt eltolod a vezetővonalzó mellett , levágod a minimális szükséges hulladékot a rönkről , és kész egy sík lap ami ezáltal tényleg sík, mivel a kalodád alulról is egyenesen vezette meg a gerendát + oldalról is)

    Körfűrésznél ez azért nem igazán megy mert a szánkó vastagsága (15-20mm) miatt nem tudod kétszerre se átvágni a gerendádat (goindolom én , mert méreteket max lapkiállás és anyagvastagság még nem adtál meg) Föltételezem hogy ez elsőre bonyolultnak tűnik, én meg különösen komplikáltan tudom csak leírni , azért próbáld meg elképzelni a dolgot magadnak.Ezt egy asztali körfűrészgépen történő vágáshoz írtam ha kézi géppel vágod akkor megint kissé módosítani kell a dolgon nyilván .

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz fm! #7854 üzenetére

    Szia! Légy üdvözölve itt köztünk!

    Nem is tudom, mivel kezdjem.
    Talán azzal, hogy sajnálom, h nem vagy tisztában a vörösfenyő értékével. Mivel laikus vagy, első információként talán ennyit: Úgy fogalmaztál, hogy az új építésű tetőhöz aranyárban kaptál vizes gerendákat. Ha ezt tekintjük bázis-értéknek, akkor nem tudom, hogyan fogalmazzam meg a vörösfenyő árát, értékét. Léptékkel drágább, mint amit Te aranyáron vettél. Kb 3 éve vettem 8m-es 150x150-es vörösfenyő gerendát. 1 db áfásan úgy 40 ezer forint volt. (Lucfenyőből nemigen lehet hozzájutni 6 m-nél hosszabb példányhoz.) A bontott anyagod igen száraz, ami növeli az értékét. A vörösfenyőt kis jóindulattal nevezhetjük keményfának. Sajog a szívem, hogy abból ilyen kültéri dolgokat fogsz készíteni. Bár a fenyőfélék közül a vörösfenyő bírja leginkább a kültér viszontagságait, számomra ahhoz hasonlatos oda használni ilyen anyagot, mint ha a kerti hintaágyat bronz rúdból készítenénk. (Szóval, ha azt írtad volna, hogy szeretnél belőle valami klassz franciaágyat, v íróasztalt készíteni, most irigykedve és lelkesen próbálnék asszisztálni hozzá.)

    Azt gondolom, hogy akkor jársz legjobban, ha mesterre bízod az alapanyag elkészítését elképzeléseidhez, ugyanis meglehetősen drága eszközökkel lehet az általad jelölt dolgokat korrektül megvalósítani.

    "két irányból kellett vágnom, de akkor meg nem pontosan ért össze"

    Ez látod járható út. Pontosan nem fog összeérni, de megvalósítható, hogy 1mm-nél ne legyen nagyobb differencia. Kicsit türelemjáték, de ha felerősítel a gerendád oldalára egy épp olyan széles deszkát, ami majd pontosabban vezeti meg a körfűrészedet, egész kicsit elég lesz legyalulnod.
    Na, ja! Legyalulás. Ilyen feladathoz széles, erős gerendagyalut használnak az iparosok - ára nagyságrendileg félmisi. Valószínűleg 8cm széles kis kézi gyaluval próbálod cserpákolni több sávban. Ehhez óriási biztos kéz, és mégnagyobb gyakorlat kellene, hogy utána egy szalagcsiszolóval el lehessen simítani. Kevés ács brillírozik így.

    Deszkák készítése:
    Megvalósítható ez is a kézi körfűrészeddel, ha utána egy asztalosműhelyben átgyalultatod.

    "az életben nincs Visszavonás gomb"

    :DDD Nézőpont kérdése.
    (Ifjúkoromban magam is a klaviatúra mellett kerestem a megélhetést.) Régi vesszőparipám: Ha egy orvos, vagy egy kamionsofőr elcseszi a munkáját, akkor nincs cancel, nincs ctrl+z. Ha egy asztalos teszi ezt, kihúz egy másik lecet, és megcsinálja mostmár jól.
    Bíztatásképp: Amíg egy fogpiszkálóra való anyag megmaradt az elszabott munkádból, sose mondd, hogy elb@sztad! Ha már annyi se maradt, ott a sok forgács, kitűnő forgácslap készíthető belőle.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz fm! #7864 üzenetére

    Körfűrészen tilos kesztyűben dolgozni. Védőkesztyű - lánckesztyű nem használ mert a körfűrész átvágja az csak a kárpitosipari szivacsvágó fog nélküli szalagfűrészgéphez jó.
    A védangyalhoz való ima nem segít a munkavédelmi tankönyv alapos ismerete inkább (javaslom olvasd el sokszor belinkeltem akörfűrész munkavédelmet korábban ezen oldalakon[körfűrész munkavédelem])az ipari gyakorlat a tapasztalt lelkiismeretes mester vezetése mellett még inkább.
    Csakugyan igaz hogy akik már azt hiszik mindent tudnak és őket nem éri baleset azok közt megint fokozódik a balesetveszély, mert már nem figyelnek igazán .A sziklamászás az is egy hasonló veszélyes dolog, sokan meghalnak, gondolom nem egy imával vágtál bele hanem tapasztalt segítővel, és alapos felkészülés előzte meg.
    Tehát a bramac aszem 4x2,5 és szőrös léc ez nem túl stabil de ha erősen összecsvarozol 2-3db db -ot talán erősebb lesz.vagy fordítsd élére úgy kevésbé hajlik. Dekopírban csak az a nehézség hogy nehéz vele egyenesen vágni de egy egyenes vonal mentén nincs kizárva , hogy sikerül.
    Ha mégis lapjára felcsavarozod akkor eztán tegyél mellé egy egyenes vonalzót ami végigéri, és 2-3 kis lemez darabot tegyél alá hosszában elosztva kitámasztani amíg tényleg egyenes lesz, és egy -egy szeggel megfogathatod ( a gerendád másik felét vágod) ez sokkal macerásabb mint egy erős és 1 oldalán egyenes vonalzósablont ráerősíteni .Ha a körfűrész vezető vonalzód elég magas akkor a gerendád középmagasságára felerősítve a bramac lécet (átfordítva is tudsz majd vágni) Egyenes vágáshoz nem árt ha a körfűrész vonalzó elég hosszú, és egyenes mondjuk 1,5m (és nem tud hajlani ha megpróbálod kézzel hajlitgani erőből)
    Nem muszáj egyszerre 15 cm-ket át vágni hanem jobban jársz ha 3-4 cm-es magassági lépésekben mész neki.Lehet hogy kevésbé égeti mert nem melegszik a lap annyira .De ezt úgyis látod majd hogy hogyan viszi könnyebben egyszerre nekirohanva vagy kisebb lépésekben tudod könnyebben megvezetni az anyagot, mert úgy sokkal kissebb az ellenállása.Érdemes a körfűrész asztal lefutó részét egy alátámasztott lapanyaggal síkban megghosszabbítani(elég ha 15cm széles hogy ne billenjen le a fád elvételkor)

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz fm! #7866 üzenetére

    Én a külföldre szökdöséstől nem várom hogy sokkal boldogabbá válnának az emberek hiszen itt a hazájuk itt nőttek fel örökké hiányozni fog nekik.Aki itt nem boldog ott sem lesz az...Max néhány dollárral többet keres, nem ezen múlik.A többi őshonos külföldi másfélszerannyit fog keresni ,tehát ő ott szegény, lenézett megtűrt idegen ember lesz...
    Akkor már inkább itthon legyen ugyanaz...Esetleg tenni is lehet valamit a saját érdekünkben.

    Ismertem egypár menekült amerikás magyart (meg ausztráliást ) örökké honvágyuk maradt.A gyerekeik viszont már ott születtek, nekik nyilván jó vagy esetleg jobb.Megjegyzem ezért megint nem érdemes kiszökdösni mert ha itt megteszünk mindent a mi gyerekeinknek is van egy esélye hogy ők már jobban boldoguljanak mire felnőnek .Akkor most miért jobb kinn?Mert más?(Hoszzútávra érdemes tervezni, nem néhány évre,és egy ( jobb) autó megszerzése miatt nem érdemes kivándorolni...)

    [ Szerkesztve ]

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz fm! #21945 üzenetére

    Elég a ragasztó.Ha nútolod nem csúsznak el a síkok. Vannak vízálló ragacsok avval csináld.

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

  • #22145024

    törölt tag

    válasz fm! #23293 üzenetére

    Én maradnék a "viasznál". Pl milesiben is van wax, nekem jó tapasztalatom van vele, csak rettenet büdös az elején. A kemény olajok nem tudom mennyire jók használati tárgynál, ha fenyőre kenik fel. Nemrég próbáltam OSMO-t, "C"-kategóriás fenyőre. Elég jól bírja...
    De pl. sokan használnak ikeában árult Behandlát

    BTW, a nagy előnye ezeknek a lakkokkal szemben, hogy lényegesen könyebb felújítani :K

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz fm! #23293 üzenetére

    Mi a garancia rá hogy nincs már benne semmilyen farontó élőlény, ha látod neki a helyét?

  • thomgrande

    tag

    válasz fm! #30938 üzenetére

    Talán ez a legolcsóbb negyed colos szárral és 22 mm vastagságig.
    Itthon 8-as szárral kb. dupla ár.

    [ Szerkesztve ]

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thomgrande

    tag

    válasz fm! #30940 üzenetére

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thomgrande

    tag

    válasz fm! #30940 üzenetére

    Sajnos ez csak 15 mm-ig jó. 3. oldal.
    Itthon nincs tippem több.
    Ez 25 mm-ig jó de úgy 20-30 ezer közé saccolom.

    [ Szerkesztve ]

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thomgrande

    tag

    válasz fm! #30938 üzenetére

    Megoldás még sima falc maróval félbe.

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thyeby

    őstag

    válasz fm! #30938 üzenetére

    Van asztali körfűrészed stellerrel?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz fm! #30957 üzenetére

    Nem is kell annak hajszálpontosnak lenni! Akár 1 mm luft is belefér a nútba. Padlónál nem annyira, mert fújni fogja a port, ha rálépsz, de fal burkolásnál mi történik? Semmise.
    Hulladék deszkán, aminek a mérete egyezik az éles anyaggal, beállítgatod a gépet. Egy beállítással végigtolsz minden egyes darabot, mert az a nehéz, hogy a gépet kétszer pont ugyanoda állítsd vissza.
    Ne félj, sikerülni fog, ha türelmes vagy.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz fm! #37899 üzenetére

    Én tartok attól, hogy ezt még gatteron áttolva sem nagyon érné meg. Nem véletlenül tüzifa. Szőlőkarónak jó lenne, de mire bútorkészítéshez alkalmas anyagot nyersz ki belőle... Nem az a baj, hogy nagyon sok lesz a hulladék, hiszen azt eltüzeled, de maga a munka, amivel előállítod! És hát ehhez minimum egy erős szalagfűrész kellene. A láncfűrész elsősorban arra jó, hogy keresztbe feldarabold.
    Természetesen vannak mindenféle trükkök a láncfűrészes hosszvágásra, de ahhoz kell egy nagy adag elszántság :)

    Nem kizárt, hogy más mást tanácsol neked. A 20cm-es darabokkal már érdemes kezdeni valami ha egyenesek, épek.

    Az akác egyébként szép, tartós, nagyon kemény faanyag, egyetlen rossz tulajdonsága, hogy vetemedésre igen hajlamos.

    szerk.
    a bútort is szélezetlen anyagból gondolod?

    [ Szerkesztve ]

  • talla

    csendes újonc

    válasz fm! #37899 üzenetére

    én szeretem az akácot, ha ismersz vkit akinek ilyen /ilyesmi gatterja van azzal nagyon gyorsan lehet dolgozni.
    látod csúszóasztal van a szalagfűrésznek ezért lehet rá rönköket tenni, mindig egy oldalát vágja majd derékszögben fordul az anyag.
    a vágást érdemesebb kisfogú kisebb terpesztésű szalaggal végezni akácnál, nagyon szép lesz a vágáskép, és csak csiszolni kell utána, mennyire fontos hogy pont olyan vastag legyen ? mert van ezek közt olyan toló asztal is amivrel tudod párhuzamosan tolni az anyagot és egbízható rajta a beosztás. gyalulni érdemes e az akácot? ha feltétlenül muszály akkor igen, de kikaphatja a szálát , nem beszélve arról mennyire koptatja a szerszámot az akác. semmilyen láncfűrésszel nem állnék neki az akác hosszirnyú vágásának az életben nem végeznél csak 1 db rönk vágással sem és az sem lenne egyenes, és hatalmas lenne az anyagveszteség ami faforgácsnak megy.
    sztem keress egy gatterost és vágasd vele bérben, egy ilyen szalagfűrésszel egy vágás akácban ilyen asztallal stabil rögzítéssel nem lenne több mint 30 másodperc és akkor nem nagyon toltad neki csak módjával.
    szeretem az akácot én is nagyon tartós nagyon kemény anyag szépen munkálható, de valóban sztem gyalulásra kicsit kényes, vagy jobb gyalulás kell nem tudom.

  • mdk01

    addikt

    válasz fm! #37904 üzenetére

    Meg fogod bánni miután nekiálltál úgy gondolom. Arányaiba kevés anyagot tudsz kinyerni az ilyen kis rönkökből. Ha még elkezded cipelni gatteroshoz, meg felvágatni, meg leszáríttatni ott fogsz járni árban mintha.megvetted volna deszkába. Arról nem is beszélve, hogy majd a gatterosnál derül.ki, hogy milyen a belseje, ő pedig elkéri a vágásért a pénzt. Házilag felvágni láncfűrésszel meg megint nem.olcsó dolog és nem erre való egy láncfűrész. Sztem keresd meg a szakmáddal a deszkár való pénzt és vegyél rendes deszkát. Utána még.mindig lehet élvezni a szakmát amíg elkészül az ágy.

  • pbujna

    aktív tag

    válasz fm! #37899 üzenetére

    Kíváncsi leszek a végére. Nem szeretnélek megbántani, de úgy érzem, hogy egy ilyen ötlethez hozzá kell szólnom.

    A hozzászólásom: :Y

Új hozzászólás Aktív témák