Hirdetés
- Shield TV-t csinált a Shieldből az NVIDIA
- Asztrofotózás
- Kiegészítette a korábbi Arc meghajtóját az Intel
- Xiaomi Mi Box androidos médialejátszó 4K és HDR támogatással
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- VR topik
- Nyomtató topik
- Vezetékes FÜLhallgatók
- Senki sem beszél róla, de újra elérhető két 30-as sorozatú GeForce
-
50 - 1
20722 - 20001 20000 - 18001 18000 - 16001 16000 - 14001 14000 - 12001 12000 - 10001 10000 - 8001 8000 - 6001 6000 - 4001 4000 - 2001 2000 - 1901 1900 - 1801 1800 - 1701 1700 - 1601 1600 - 1501 1500 - 1401 1400 - 1301 1300 - 1201 1200 - 1101 1100 - 1001 1000 - 901 900 - 801 800 - 701 700 - 601 600 - 501 500 - 401 400 - 301 300 - 201 200 - 101 100 - 1 50 - 1
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
promagus00
tag
-
xigris
őstag
Húzzál ki minden fogyasztót, kapcsold le a lámpát különböző időpontokban. Meg kell szűnnie a fogyasztásnak.
Erre gondoltam én is de mi van akkor ha sütő vagy mosógép van rajta akkor nehéz így kiszúrni.
Villanyszerelő ezt nem tudná megmondani? -
csemberlen
őstag
-
xigris
őstag
Sziasztok, sorházban lakom ki lehet valahogy deríteniha a szomszédba is megy vezeték? Dupláját fizetem mint bárki ás a soron. (15-16000)

-
retesz147
addikt
De jó, hogy megtaláltam ezt a fórumot!

Kezdő villanyszerelőként reménykedem benne, hogy felpörög a fórum és tudjuk egymást segíteni! -
junhum
tag
Sziasztok!
Van egy 40.52 finder relém. Hogy kell bekössem, hogy egy 230v-os kapcsolóból venném le a jelet egy mikrokontrollernek, így számolnám a kapcsolások számát. Tehát hova kössem a 230at és hova kapcsol. Vagy vegyek 1 relét amihez értek és nincs ennyi kivezetése 😁
-
csemberlen
őstag
Sziasztok!
Fürdőszobai elszívót szeretnék beköttetni úgy, hogy egy nyomógombos kapcsolóm van és egy csőventilátorom. Ehhez kellene valami, ami azt szabályozza, hogy ha benyomom a kapcsolót, akkor 10 percig menjen a ventilátor, utána kapcsoljon ki. Ez az időrelé kellene hozzá? Esetleg nincs olyan megoldás, ami nem ilyen kismegszakító formájú és nem kell dobozba tenni?Köszi előre is a segítséget!
Van pici nyákos. Jobb villanyszerelési boltban van, vagy ahol kimondottan elszivókat árulnak.
-
morfondőr
addikt
Sziasztok!
Fürdőszobai elszívót szeretnék beköttetni úgy, hogy egy nyomógombos kapcsolóm van és egy csőventilátorom. Ehhez kellene valami, ami azt szabályozza, hogy ha benyomom a kapcsolót, akkor 10 percig menjen a ventilátor, utána kapcsoljon ki. Ez az időrelé kellene hozzá? Esetleg nincs olyan megoldás, ami nem ilyen kismegszakító formájú és nem kell dobozba tenni?Köszi előre is a segítséget!
-
JoceeHunt
őstag
Ha nem kell nagy sebesség elég a 4 ér is. Ha kell akkor csere.
Köszi. Akkor elvileg tud így is működni? Nem merek rádugni semmit

-
csemberlen
őstag
Sziasztok,
Tudna nekem valaki segíteni?
F/FTP kábelt (800 m) húztam el házban külső falakon minden szobába 2-2 aljzatnak.
Összesen 17 végpontom lett, ebből 2 sajnos szórakozik velem.
Az egyiknél a teszter sorrendben így villog le: 1,2,3,4,5,6,8,7
A másik hibásnál a 6,7,8 abszolút fel se villan.Az első esetében gondolom valami kötés baja lesz, a másodiknál esélyes, hogy ilyen f/ftp kábel szakadt belül?
Lassan indul a szigetelés amivel a csövek befedésre kerülnek, így szeretném időben helyrehozni, remélem újra kábeleznem nem kell
. A fali aljzatokban a kábel keménység miatt úgy ki lett centizve a dugaljba csatlakozás hogy esélyem nincs már újraszerelni.
Van ötletetek?Ha nem kell nagy sebesség elég a 4 ér is. Ha kell akkor csere.
-
JoceeHunt
őstag
Sziasztok,
Tudna nekem valaki segíteni?
F/FTP kábelt (800 m) húztam el házban külső falakon minden szobába 2-2 aljzatnak.
Összesen 17 végpontom lett, ebből 2 sajnos szórakozik velem.
Az egyiknél a teszter sorrendben így villog le: 1,2,3,4,5,6,8,7
A másik hibásnál a 6,7,8 abszolút fel se villan.Az első esetében gondolom valami kötés baja lesz, a másodiknál esélyes, hogy ilyen f/ftp kábel szakadt belül?
Lassan indul a szigetelés amivel a csövek befedésre kerülnek, így szeretném időben helyrehozni, remélem újra kábeleznem nem kell
. A fali aljzatokban a kábel keménység miatt úgy ki lett centizve a dugaljba csatlakozás hogy esélyem nincs már újraszerelni.
Van ötletetek? -
Viktor0610
MODERÁTOR
Fázis/nulla bekötése csillároknál müködés szempontjábol mindegy.
Fázis vezető elvi szinei: fekete barna szürke.
Nulla meg kék.Köszi, siker!
-
csemberlen
őstag
Köszi a választ!
A lakásban is van egy főkapcsoló vagy mi, ha jól sejtem, azt is elég lekapcsolni.
Akkor a két kábelt mindegy, hova kötöm a lámpákon? Nyilván a földet kihagyom, amelyiken ki kell.
Azt hiszem, értelek. Ha nincs fázisceruzám, akkor bekötöm őket valahogy, ha nem ég az izzó, akkor megcserélem a vezetékeket?
Fázis/nulla bekötése csillároknál müködés szempontjábol mindegy.
Fázis vezető elvi szinei: fekete barna szürke.
Nulla meg kék. -
Viktor0610
MODERÁTOR
Szia!
Az a biztos ha a villanyóránál lekapcsolsz. Mivel a 2. nál nincs föld vezeték ezért azt kihagyod, nem kötsz oda semmit. Fa van fázisceruzád akkor megállapítod, hogy melyik az, és azt az L-be kötöd, ha nincs akkor ahogy éppen kézre esik. Működni fog.
Köszi a választ!
A lakásban is van egy főkapcsoló vagy mi, ha jól sejtem, azt is elég lekapcsolni.
Akkor a két kábelt mindegy, hova kötöm a lámpákon? Nyilván a földet kihagyom, amelyiken ki kell.
Azt hiszem, értelek. Ha nincs fázisceruzám, akkor bekötöm őket valahogy, ha nem ég az izzó, akkor megcserélem a vezetékeket?
-
csemberlen
őstag
Sziasztok!
Két csillárt kötnék be kb. nulla tapasztalattal.Kérdések.
Ha az adott helyiségben le van kapcsolva a villanykapcsoló, az elég a szereléshez?
Az egyik könnyebbnek tűnik, mert a plafonnál is két kábel van, meg a lámpatesten is. Ez a cucc kettős szigetelésű. Itt az is kérdés, hogy mindegy, melyik vezetéket kötöm össze melyikkel?
A másik már level kettő, mert ott már három kábel van a lámpatesten (N, talán a földelés jele? és L), de a plafonnál csak kettő. Itt mit kötök össze mivel?Szia!
Az a biztos ha a villanyóránál lekapcsolsz. Mivel a 2. nál nincs föld vezeték ezért azt kihagyod, nem kötsz oda semmit. Fa van fázisceruzád akkor megállapítod, hogy melyik az, és azt az L-be kötöd, ha nincs akkor ahogy éppen kézre esik. Működni fog.
-
Viktor0610
MODERÁTOR
Sziasztok!
Két csillárt kötnék be kb. nulla tapasztalattal.Kérdések.
Ha az adott helyiségben le van kapcsolva a villanykapcsoló, az elég a szereléshez?
Az egyik könnyebbnek tűnik, mert a plafonnál is két kábel van, meg a lámpatesten is. Ez a cucc kettős szigetelésű. Itt az is kérdés, hogy mindegy, melyik vezetéket kötöm össze melyikkel?
A másik már level kettő, mert ott már három kábel van a lámpatesten (N, talán a földelés jele? és L), de a plafonnál csak kettő. Itt mit kötök össze mivel? -
Chal
addikt
Azzal a csavarossal. Wagó 221 sorozta az jó.
Az alatta levő fotóra gondolsz? Az nem ehhez tartozik, az egy másik termék.
Amúgy ebben is csavaros van, de egy tisztességesebb lemezes sorkapocs, és pattintós, szóval kiszedhető. Wago-nak van benne hely bőven, szóval akár ki is lehet cserélni, így is megmarad az a tulajdonsága, hogy egy kulturált doboz kerül a fali szerelődoboz elé. Egyébként lehet hogy én is kicseréltem a srokapcsot wag-okra (az rémlik hogy gondolkodtam rajta), csak annyi dolgot szereltem már az elmúlt két hónapba, hogy összefolynak a dolgok teljesen

-
csemberlen
őstag
-
Chal
addikt
Azt a fali dobozt azzal a kötőelemmel nem használnám. Nem tartom megfelelőnek a kötést.
Melyik kötőelemmel?
-
csemberlen
őstag
Én pont így csináltam meg 1 hónapja (szintén 2 fázisú ~7.5kW-s indukciós lap + 1x16A-s villanytűzhely). Azzal az eltéréssel, hogy tettem fel egy fali dobozt, van direkt ilyen, tűzhelyekhez. Én amúgy Bauhaus-ban vettem, 100-200Ft-al talán drágább volt, de van mindig és azonnal. Ebből a dobozból mentem tovább egy normál kötődobozba, abban raktam össze a wago-kkal a kötéseket a lengőaljzat felé illetve ment tovább két fázis a főzőlap felé. A kötődoboz és a fali doboz közötti, valamint a lengőaljzat vezetéke szintén 2.5mm2-es, és ezeknél a wago felőli végére nem kell érvéghüvely (a Wago sem ajánlja kifejezetten).
Arra figyeltem még, hogy a lengőaljzat is jobb minőségű legyen, gumiborítású Legrandot vettem végül, szintén a Bauh.-ban.
Ez így szerintem elég kulturált lett (bár soha nem fogja látni senki a szekrény mögött
).Azt a fali dobozt azzal a kötőelemmel nem használnám. Nem tartom megfelelőnek a kötést.
-
Chal
addikt
Köszi a választ srácok!
Én lassan törzsvendég leszek a Bauhausban, elég sokszor járok mostanában és nézegettem is, hátha van valami erre a célra szolgáló doboz, de valahogy elkerültük egymást. Köszi hogy belinkelted, így legalább pontosan tudom, mit keressek.
Én is valami jobb minőségű lengőkábel-aljzat kombót akarok, majd akkor ránézek az általad ajánlott Legrand-ra. Gondolom ezek mind a villanyszerelési cuccok környékén vannak...
Igen ott, de kicsit elbizonytalanodtam, lehet hogy az aljzatot nem ott vettem (a 3 fázishoz való fali dobozt viszont tuti). De az eladók segíteni fognak, a B. jó minőségű cuccokat tart, szerintem lesz ott is (és nem az van hogy kergeted a 2db eladót 10k m2-őn, mint máshol
). -
darksamu
csendes tag
Én pont így csináltam meg 1 hónapja (szintén 2 fázisú ~7.5kW-s indukciós lap + 1x16A-s villanytűzhely). Azzal az eltéréssel, hogy tettem fel egy fali dobozt, van direkt ilyen, tűzhelyekhez. Én amúgy Bauhaus-ban vettem, 100-200Ft-al talán drágább volt, de van mindig és azonnal. Ebből a dobozból mentem tovább egy normál kötődobozba, abban raktam össze a wago-kkal a kötéseket a lengőaljzat felé illetve ment tovább két fázis a főzőlap felé. A kötődoboz és a fali doboz közötti, valamint a lengőaljzat vezetéke szintén 2.5mm2-es, és ezeknél a wago felőli végére nem kell érvéghüvely (a Wago sem ajánlja kifejezetten).
Arra figyeltem még, hogy a lengőaljzat is jobb minőségű legyen, gumiborítású Legrandot vettem végül, szintén a Bauh.-ban.
Ez így szerintem elég kulturált lett (bár soha nem fogja látni senki a szekrény mögött
).Köszi a választ srácok!
Én lassan törzsvendég leszek a Bauhausban, elég sokszor járok mostanában és nézegettem is, hátha van valami erre a célra szolgáló doboz, de valahogy elkerültük egymást. Köszi hogy belinkelted, így legalább pontosan tudom, mit keressek.
Én is valami jobb minőségű lengőkábel-aljzat kombót akarok, majd akkor ránézek az általad ajánlott Legrand-ra. Gondolom ezek mind a villanyszerelési cuccok környékén vannak...
-
Chal
addikt
Sziasztok!
Most készülő konyhába szeretnék indukciós főzőlapot és villanysütőt bekötni. A kiállás - ahova bekötném - 3 fázisú (3x16A), csatoltam róla egy képet:
A főzőlapnak (összteljesítmény 7,4kW) két fázis kell és egy 4 eres kábele van érvéghüvelyezett végekkel, míg a villanysütőnek egy normál konnektor dugó a csatlakozása.
Arra gondoltam, hogy WAGO 221-essel csatlakoztatnám össze a főzőlap 4 érvéghüvelyezett kábelét a fali kiállás kábeleivel (2 fázis), a 3. fázisra pedig szintén WAGO-val tennék egy lengő dugaljt és abba lehetne bedugni a villanysütő dugóját.
Ez így működhet?
Szerintetek WAGO 221-es használható főzőlap bekötéshez?Én pont így csináltam meg 1 hónapja (szintén 2 fázisú ~7.5kW-s indukciós lap + 1x16A-s villanytűzhely). Azzal az eltéréssel, hogy tettem fel egy fali dobozt, van direkt ilyen, tűzhelyekhez. Én amúgy Bauhaus-ban vettem, 100-200Ft-al talán drágább volt, de van mindig és azonnal. Ebből a dobozból mentem tovább egy normál kötődobozba, abban raktam össze a wago-kkal a kötéseket a lengőaljzat felé illetve ment tovább két fázis a főzőlap felé. A kötődoboz és a fali doboz közötti, valamint a lengőaljzat vezetéke szintén 2.5mm2-es, és ezeknél a wago felőli végére nem kell érvéghüvely (a Wago sem ajánlja kifejezetten).
Arra figyeltem még, hogy a lengőaljzat is jobb minőségű legyen, gumiborítású Legrandot vettem végül, szintén a Bauh.-ban.
Ez így szerintem elég kulturált lett (bár soha nem fogja látni senki a szekrény mögött
). -
csemberlen
őstag
Sziasztok!
Most készülő konyhába szeretnék indukciós főzőlapot és villanysütőt bekötni. A kiállás - ahova bekötném - 3 fázisú (3x16A), csatoltam róla egy képet:
A főzőlapnak (összteljesítmény 7,4kW) két fázis kell és egy 4 eres kábele van érvéghüvelyezett végekkel, míg a villanysütőnek egy normál konnektor dugó a csatlakozása.
Arra gondoltam, hogy WAGO 221-essel csatlakoztatnám össze a főzőlap 4 érvéghüvelyezett kábelét a fali kiállás kábeleivel (2 fázis), a 3. fázisra pedig szintén WAGO-val tennék egy lengő dugaljt és abba lehetne bedugni a villanysütő dugóját.
Ez így működhet?
Szerintetek WAGO 221-es használható főzőlap bekötéshez?Igen, jó lesz.
-
darksamu
csendes tag
Sziasztok!
Most készülő konyhába szeretnék indukciós főzőlapot és villanysütőt bekötni. A kiállás - ahova bekötném - 3 fázisú (3x16A), csatoltam róla egy képet:
A főzőlapnak (összteljesítmény 7,4kW) két fázis kell és egy 4 eres kábele van érvéghüvelyezett végekkel, míg a villanysütőnek egy normál konnektor dugó a csatlakozása.
Arra gondoltam, hogy WAGO 221-essel csatlakoztatnám össze a főzőlap 4 érvéghüvelyezett kábelét a fali kiállás kábeleivel (2 fázis), a 3. fázisra pedig szintén WAGO-val tennék egy lengő dugaljt és abba lehetne bedugni a villanysütő dugóját.
Ez így működhet?
Szerintetek WAGO 221-es használható főzőlap bekötéshez? -
csemberlen
őstag
Üdv.
Javasolják a lefolyókat is bevonni az ETH hálózatba.
A javasolt fém közöket a kádanként a kádlefolyóba helyezni eléggé munkás és bonyolult.
Mivel az egyesített központi lefolyó a szuterén plafonja alatt fut, gondoltam ebbe a cca 12 cm-es műanyag csőbe könnyen tehetnék egy fém közt amit csatlakoztatnék az ETH hálózatba.
Ezzel a 3 lakásos házban megoldódna a lefolyók ETH-ba kötése biztonságosan.
Esetleg ha rossz helyen járok, tudnátok javasolni fórumot?
Kösz.EPH az helyesen. Ha találsz 125-ös közdaraboz az jó lesz.
-
andaman
tag
Üdv.
Javasolják a lefolyókat is bevonni az ETH hálózatba.
A javasolt fém közöket a kádanként a kádlefolyóba helyezni eléggé munkás és bonyolult.
Mivel az egyesített központi lefolyó a szuterén plafonja alatt fut, gondoltam ebbe a cca 12 cm-es műanyag csőbe könnyen tehetnék egy fém közt amit csatlakoztatnék az ETH hálózatba.
Ezzel a 3 lakásos házban megoldódna a lefolyók ETH-ba kötése biztonságosan.
Esetleg ha rossz helyen járok, tudnátok javasolni fórumot?
Kösz. -
JoceeHunt
őstag
Közben meglett a hiba! A villanyszerelők a lakáselosztó dobozból csináltak egy felállást a padlásra, aminek a csövét nem dugózták le, így a felszálló levegőből kicsapódott a pára a hideg padláson és a víz vissza csöpögött a fi relébe. Az az érdekes, hogy kint vágta le a főbiztosítokat, de ez mindegy is, mert nem kicsit voltam ideges. Ilyenek miatt szoktak leégni a házak!
A tanúság, hogy minden padlásra menő csövet le kell dugózni, ha valakinél van ilyen, nézze meg!Az igen. Jó meló lehetett megtalálni.
-
morfondőr
addikt
Közben meglett a hiba! A villanyszerelők a lakáselosztó dobozból csináltak egy felállást a padlásra, aminek a csövét nem dugózták le, így a felszálló levegőből kicsapódott a pára a hideg padláson és a víz vissza csöpögött a fi relébe. Az az érdekes, hogy kint vágta le a főbiztosítokat, de ez mindegy is, mert nem kicsit voltam ideges. Ilyenek miatt szoktak leégni a házak!
A tanúság, hogy minden padlásra menő csövet le kell dugózni, ha valakinél van ilyen, nézze meg! -
csemberlen
őstag
-
JoceeHunt
őstag
Üdv!
A villanyoszloptól kezdve teljesen új villamos hálózat van a házamban, amit 2 hónapja építettek ki, még a villanyóra szekrény is áthelyezésre került, ott is minden új. Egy olyan érdekes dolog történt, hogy a villanyóránál a fő megszakítók egyszer csak leoldottak, mind a három fázisnál és csak 3-4 próbálkozás után sikerült vissza kapcsolni őket. A házban lévő lakáselosztóban semmi nem kapcsolt le (fi relé sem). A villanyszerelőm nem nagyon tudott mit mondani rá, ezért kérdezek itt, hogy kell-e aggódnom emiatt, vagy a városi hálózatban lehetett valami zavar? (kisbaba van otthon és szinte minden árammal működik)
Az incidens idején csak a TV üzemelt, visszakapcsolás után sincs semmi baja, és eddig nem találtunk olyan fogyasztót, ami ne működne.
Előre is köszönöm a segítséget!Szia,
Földeléssel összeérés esetén is levág a biztosíték?
Nem lehet ebben a probléma? Én jártam így. -
morfondőr
addikt
Üdv!
A villanyoszloptól kezdve teljesen új villamos hálózat van a házamban, amit 2 hónapja építettek ki, még a villanyóra szekrény is áthelyezésre került, ott is minden új. Egy olyan érdekes dolog történt, hogy a villanyóránál a fő megszakítók egyszer csak leoldottak, mind a három fázisnál és csak 3-4 próbálkozás után sikerült vissza kapcsolni őket. A házban lévő lakáselosztóban semmi nem kapcsolt le (fi relé sem). A villanyszerelőm nem nagyon tudott mit mondani rá, ezért kérdezek itt, hogy kell-e aggódnom emiatt, vagy a városi hálózatban lehetett valami zavar? (kisbaba van otthon és szinte minden árammal működik)
Az incidens idején csak a TV üzemelt, visszakapcsolás után sincs semmi baja, és eddig nem találtunk olyan fogyasztót, ami ne működne.
Előre is köszönöm a segítséget! -
Chal
addikt
Akkor veszélyes a helyzet, mert ha a táblában ven gond a nullával akkor ha ott 180V van, akkor lehet máshol közel 300V. Készüléked még nem ment tönkre mostanában?
1.5 hónapja lakunk itt, nem volt semmi gond, csak ezzel a konnektorral, és ez ugye szerencsére teljesen külön körön van, amin nincs is más.
Rámértem azért még tegnap este az összesre, és sehol sem tapasztalok hasonló jelenségeket.
-
csemberlen
őstag
-
Chal
addikt
Kapcsolj le minden kismegszakitót, kivéve a a kritikus Firelét. Ha az óra forog akkor ott a gond. Apropó 3 fázis van az óránál?
Igen, három fázis van.
-
csemberlen
őstag
Tök jó hogy lett ilyen topic, kérdeznék is: vásároltam egy régebbi házat, ahol már az első hónapban gyanúsan magas volt az elektromos fogyasztásom. Ez kb. +150-170kWh/hót jelent az eddigiekhez képest, miközben a fogyasztók szinte teljesen ugyanazok, mert mindent hoztam a régi lakásból.
Elkezdetem volna keresgélni a hunyót, de eközben az egyik fürdőszobai konnektornál furcsa dolgokat tapasztaltunk. Egy 2000W-os hajszárító néha lenyomta a megszakítóját, egy elektromos hajvágó pedig be sem kapcsolt ebben a konnektorban. Ránéztem a kapcsolódobozra, egy 25A-s fi relé van ezen a körön, és hála a jó istennek más semmi (az előző tulaj egy elektromos törülközőszárítóhoz kérte dedikáltan, szóval ez a konnektor csak ehhez lett kiépítve).
A konnektorra rámérve az alábbi dolgokat tapasztalom:
- a fázisceruza világít a nullán (halványabban mint a fázison)
- a fázis és a nullla között 180V-ot mérek
- a fázis és a védőföld között 230V-ot mérek
- a nulla és a védőföld között 0-at mérekEzen kívül:
- a fi relé teszt gombja nem működik (Merlin Gerin 23423)
Amikor a fentieket tapasztaltam (4-5 napja) lekapcsoltam ezt a megszakítót (fi relét), azóta gyakran leolvasom az órát, és egyértelműen kezd beállni az elvárt fogyasztás, szóval az a napi +4-6kWh eltűnt. Az ijesztő az benne, hogy azért ez nem kicsit teljesítmény (kb. 200W, ha jól számolom), jó hogy nem történt baj. Közben meg a franc se tudja hány éve megy így, az előző tulajnak nem tűnt fel, elég sokat fogyasztott. Ehhez képest viszont sem a fi relénél, sem a konnektor felöli oldalon nem tapasztalható melegedés, sem egyéb nyom.
Nehogy félreértsétek, nem megjavítani akarom, hívok majd szakit. Viszont ettől függetlenül szeretném érteni, hogy mi lehet a gond, és mi okozza

Kapcsolj le minden kismegszakitót, kivéve a a kritikus Firelét. Ha az óra forog akkor ott a gond. Apropó 3 fázis van az óránál?
-
Chal
addikt
Tök jó hogy lett ilyen topic, kérdeznék is: vásároltam egy régebbi házat, ahol már az első hónapban gyanúsan magas volt az elektromos fogyasztásom. Ez kb. +150-170kWh/hót jelent az eddigiekhez képest, miközben a fogyasztók szinte teljesen ugyanazok, mert mindent hoztam a régi lakásból.
Elkezdetem volna keresgélni a hunyót, de eközben az egyik fürdőszobai konnektornál furcsa dolgokat tapasztaltunk. Egy 2000W-os hajszárító néha lenyomta a megszakítóját, egy elektromos hajvágó pedig be sem kapcsolt ebben a konnektorban. Ránéztem a kapcsolódobozra, egy 25A-s fi relé van ezen a körön, és hála a jó istennek más semmi (az előző tulaj egy elektromos törülközőszárítóhoz kérte dedikáltan, szóval ez a konnektor csak ehhez lett kiépítve).
A konnektorra rámérve az alábbi dolgokat tapasztalom:
- a fázisceruza világít a nullán (halványabban mint a fázison)
- a fázis és a nullla között 180V-ot mérek
- a fázis és a védőföld között 230V-ot mérek
- a nulla és a védőföld között 0-at mérekEzen kívül:
- a fi relé teszt gombja nem működik (Merlin Gerin 23423)
Amikor a fentieket tapasztaltam (4-5 napja) lekapcsoltam ezt a megszakítót (fi relét), azóta gyakran leolvasom az órát, és egyértelműen kezd beállni az elvárt fogyasztás, szóval az a napi +4-6kWh eltűnt. Az ijesztő az benne, hogy azért ez nem kicsit teljesítmény (kb. 200W, ha jól számolom), jó hogy nem történt baj. Közben meg a franc se tudja hány éve megy így, az előző tulajnak nem tűnt fel, elég sokat fogyasztott. Ehhez képest viszont sem a fi relénél, sem a konnektor felöli oldalon nem tapasztalható melegedés, sem egyéb nyom.
Nehogy félreértsétek, nem megjavítani akarom, hívok majd szakit. Viszont ettől függetlenül szeretném érteni, hogy mi lehet a gond, és mi okozza

-
Masooo
aktív tag
szia, melyik az a kapcsoló család amiben nincs 106-os váltó?
sonoff t1
-
csemberlen
őstag
Alternatív kapcsoló / kapcsolás megszüntetése.
Sziasztok
A helyzet a következő:
A házban anno kialakítottunk az ebédlő részen és a közlekedő részen alternatí kapcsolókat. Azaz az ebédlőben is két oldalról lehet fel/le kapcsolgatni a lámpát és a közlekedőben is ez a helyzet.
Ez amúgy jól is működne, néha hasznos is.
Viszont kapcsoló csere van és ennek keretében azzal a gonddal találkoztam, hogy a kapcsoló családból ami tetszik nincs még alternatív kapcsoló (106 típ).
3 lehetőséget látok:
Meg kellene szüntetni az alternatív kapcsolási lehetőséget, de nem látom a megoldást arra, hogy akkor fenntartható legyen a mostani állapot, hogy 1 lámpát 2 kapcsolóról is vezérelhessek. Nehéz lenne dönteni arról, hogy melyik oldal maradjon. Gondolom erre nincs is lehetőség a vázolt formában. tévedek??
Másik, hogy várok amíg kiadnak ehhez is alternatív fajtát addig vmi áthidalás v marad a régi.
Másik kapcsolócsalád kiválasztása.
köszi ha van ötlet v tipp.
szia, melyik az a kapcsoló család amiben nincs 106-os váltó?
-
Masooo
aktív tag
Alternatív kapcsoló / kapcsolás megszüntetése.
Sziasztok
A helyzet a következő:
A házban anno kialakítottunk az ebédlő részen és a közlekedő részen alternatí kapcsolókat. Azaz az ebédlőben is két oldalról lehet fel/le kapcsolgatni a lámpát és a közlekedőben is ez a helyzet.
Ez amúgy jól is működne, néha hasznos is.
Viszont kapcsoló csere van és ennek keretében azzal a gonddal találkoztam, hogy a kapcsoló családból ami tetszik nincs még alternatív kapcsoló (106 típ).
3 lehetőséget látok:
Meg kellene szüntetni az alternatív kapcsolási lehetőséget, de nem látom a megoldást arra, hogy akkor fenntartható legyen a mostani állapot, hogy 1 lámpát 2 kapcsolóról is vezérelhessek. Nehéz lenne dönteni arról, hogy melyik oldal maradjon. Gondolom erre nincs is lehetőség a vázolt formában. tévedek??
Másik, hogy várok amíg kiadnak ehhez is alternatív fajtát addig vmi áthidalás v marad a régi.
Másik kapcsolócsalád kiválasztása.
köszi ha van ötlet v tipp.
-
Victor Súgó
tag
Úgy látom. nem túl nagy itt a forgalom, de hátha: adott egy mennyezeti lámpa, ami nem világít.
Kiveszem az égőt, bedugom az alsó érintkezőhöz a fázisceruzát, sárgán világít.
Rendben.
Kapcsoló felkapcsolt állapotban, kismegszakító lekapcsolva.
Bedugom a fázisceruzát, fehéren(!) felvillan egyszer.
Ez mi a ...???A lámpával egy áramkörön egyéb fogyasztóról csak egy másik lámpáról tudok, az fénycsöves, de kialszik, mikor lecsapom a kismegszakítót.
-
violino
csendes tag
Üdv Mindenkinek!
Segítséget szeretnék kérni. Egy asztalos munkapadhoz szeretnék kapcsolós dugaljazatot vásárolni, ami megfelelő lenne a beszerelt elektromos szerszámok bekapcsolásához. Ugyanis , amit vettem a képeken látható. bekrepált a ledes visszajelzők nem működnek. Lehet az áramerősség felvétele nagy az induláskor, ami kinyírja a 16 A-os csatlakozó aljazatot.

-
promagus00
tag
Sziasztok!
Tavasszal kezdenek bele egy garazs + lakohaz epitesebe, és most kezdtem el tervezni a villamoshalozatot.
Jelenleg 1 fazis és 25 amper van behozva a telekre, és azon gondolkodom kell-e ezen bővítenem.
Jovotalloan szeretném megcsinálni a hálózatot, ezért kérek tőletek tanácsot.
Amik menni fognak majd a garazsba+hazba mint fogyasztók:
-1db hűtő-fűtő klíma
-1db huto
-1db 90l bojler
-1db nagyteljesitmenyu pc(800W)+monitor+projektor
-1db mosogep
-1db hegeszto trafo
+ pár db kisebb energiaigenyu lampa, vilagitas, stb alap dolgok.Előre is köszonom a tanácsokat

Illetve azt lehagytam, hogy +1 lakókocsi, amiben van 1 elektromos tűzhely+1 klima+1 bojler+1 elektormos fűtőtest.
-
promagus00
tag
Sziasztok!
Tavasszal kezdenek bele egy garazs + lakohaz epitesebe, és most kezdtem el tervezni a villamoshalozatot.
Jelenleg 1 fazis és 25 amper van behozva a telekre, és azon gondolkodom kell-e ezen bővítenem.
Jovotalloan szeretném megcsinálni a hálózatot, ezért kérek tőletek tanácsot.
Amik menni fognak majd a garazsba+hazba mint fogyasztók:
-1db hűtő-fűtő klíma
-1db huto
-1db 90l bojler
-1db nagyteljesitmenyu pc(800W)+monitor+projektor
-1db mosogep
-1db hegeszto trafo
+ pár db kisebb energiaigenyu lampa, vilagitas, stb alap dolgok.Előre is köszonom a tanácsokat

-
BB9000
senior tag
Láttam, hogy az index fórumon is feltetted a kérdést. Ott pontosabban specifikáltad az elvárásokat is. Járdavilágítás 40 méter hosszan, stb. Ami ott folyik, az vicc. Nem irigyellek. A sok "jó" tanács közül nehéz lesz kihámozni a használhatóakat. Ott az a módi, hogy vak vezet világtalant és egymást osztják az "okosok" rendesen.
-
maglew
aktív tag
Itt olvashatsz néhány tanácsot is a kerti kábelfektetésről : Link
Ebben 70 centi mélységet ír és földkábelt, amihez már nem kell külön védőcső, de én továbbra is a 80 centit javaslom és a külön védőcsőben vezetett dupla szigetelésű kábelt. Toldás nélkül !!!Az elképzelés, hogy csak itt-ott megy le a vezeték a föld alá azért felejtős, mert a fagy jól dolgozik és a víz-jég pár szezon alatt teljesen széteszi a kábel azon szakaszait, ahol nem vitted le a föld alá.
Első lépésben terevezd meg a nyomvonalat a beállóig, majd ásd is ki. Ezután mérd le, és hagyj rá 4-5 métert. Plusz amennyi a kötésekhez kell. Köv. lépés a bevásárlás. Így biztos nem kell majd toldani.
4 x 1,5 mm dupla szigetelésű kábel itt. Ár 20 400 Ft /100m
A váltókapcsolás sémarajza A védőföld a negyedik vezeték. Az nem szerepel a rajzon :

Köszi szépen a tippet.
Na ezt még átszámolom, azt hittem kijövök egy 10 ezerből
-
BB9000
senior tag
Segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban.
A kertben lévő kocsibeálló és a ház bejárata között kb 100 méteres távolság van, ahova szeretnék valamilyen elektromos világítást beépíteni házilag.
Arra gondoltam, hogy (mivel kisgyermek is van én meg kezdő barkácsoló vagyok) így nem vinnén át a 230V-ot a kerten keresztül védőcsőben, hanem 12V vagy 24V-os feszültséggel működő kültéri ledes fénycsövet / lámpát telepítenék, valami kültérre való kábellal
Melyik megoldás a jobb, a 230V vagy a 12 V vagy a 24 Voltosat javasoljátok?
Ha egyes szakaszokon a föld alá kéne vinni akkor milyen mélyre érdemes betenni a védőcsövet 24 volt esetén gondolom nem kell túl mélyre?Hogy tudnám megoldani azt hogy a garázsnál felkapcsolom a lámpát, és a ház bejáratánál le tudjam kapcsolni? Váltókapcsolóhoz van valamilyen trükk? (még sose építettem ki ilyet)
Mivel érdemes lekonvertálni a 230V-ot 24V-ra? Lehet kapni ilyen dugaljt hogy bedugom a konnektorba és a másik végén 24V jön, vagy külön kell barkácsolni valami transzformátort hozzá?

Bocsi a kérdésekért de totál kezdő vagyok....
Itt olvashatsz néhány tanácsot is a kerti kábelfektetésről : Link
Ebben 70 centi mélységet ír és földkábelt, amihez már nem kell külön védőcső, de én továbbra is a 80 centit javaslom és a külön védőcsőben vezetett dupla szigetelésű kábelt. Toldás nélkül !!!Az elképzelés, hogy csak itt-ott megy le a vezeték a föld alá azért felejtős, mert a fagy jól dolgozik és a víz-jég pár szezon alatt teljesen széteszi a kábel azon szakaszait, ahol nem vitted le a föld alá.
Első lépésben terevezd meg a nyomvonalat a beállóig, majd ásd is ki. Ezután mérd le, és hagyj rá 4-5 métert. Plusz amennyi a kötésekhez kell. Köv. lépés a bevásárlás. Így biztos nem kell majd toldani.
4 x 1,5 mm dupla szigetelésű kábel itt. Ár 20 400 Ft /100m
A váltókapcsolás sémarajza A védőföld a negyedik vezeték. Az nem szerepel a rajzon :

-
BB9000
senior tag
Segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban.
A kertben lévő kocsibeálló és a ház bejárata között kb 100 méteres távolság van, ahova szeretnék valamilyen elektromos világítást beépíteni házilag.
Arra gondoltam, hogy (mivel kisgyermek is van én meg kezdő barkácsoló vagyok) így nem vinnén át a 230V-ot a kerten keresztül védőcsőben, hanem 12V vagy 24V-os feszültséggel működő kültéri ledes fénycsövet / lámpát telepítenék, valami kültérre való kábellal
Melyik megoldás a jobb, a 230V vagy a 12 V vagy a 24 Voltosat javasoljátok?
Ha egyes szakaszokon a föld alá kéne vinni akkor milyen mélyre érdemes betenni a védőcsövet 24 volt esetén gondolom nem kell túl mélyre?Hogy tudnám megoldani azt hogy a garázsnál felkapcsolom a lámpát, és a ház bejáratánál le tudjam kapcsolni? Váltókapcsolóhoz van valamilyen trükk? (még sose építettem ki ilyet)
Mivel érdemes lekonvertálni a 230V-ot 24V-ra? Lehet kapni ilyen dugaljt hogy bedugom a konnektorba és a másik végén 24V jön, vagy külön kell barkácsolni valami transzformátort hozzá?

Bocsi a kérdésekért de totál kezdő vagyok....
A 100 méteres távolság már elég nagy. Ha csak a világítást kell megoldani a kocsibeállóban, akkor nem éri meg kivezetni az áramot. Van más megoldás is. Mozgásérzékelős led lámpa akkuval.
Ha mégis úgy döntesz, hogy ki kell vinni az áramot a kocsibeállóhoz, akkor nem jön szóba a kis feszültség, mivel ilyen távon már túl nagy a feszültségesés a vezeték ellenállása miatt.
Marad a 230V kivezetése.
Az alábbi költségekre kell számolnod:
100 méter 3x1,5 mm -es dupla szigetelésű kábel kb 16 ezer ft Pl itt: Link
100 méter 32 lpe védőcső kb 17 ezer ft Pl. itt: Link+ szerelvények pl. Vízvédett konnektor
+ lámpatest(ek) vagy reflektor
+ fi relé ha még nincs a házban
+ földmunkaNincs értelme, hogy csak egyes szakaszokon viszed le a kábelt. Kb 80 centi mélyre tedd végig a föld alatt. Egybe vedd meg a kábelt is és a védőcsövet is. Ne legyen toldás, mert az csak hibaforrás.
Ha váltókapcsolást is szeretnél, akkor 4 eres kábel kell, nem három, és mindkét végén váltókapcsolóval. Ha kültéren van, akkor esővédett legyen.
-
maglew
aktív tag
Segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban.
A kertben lévő kocsibeálló és a ház bejárata között kb 100 méteres távolság van, ahova szeretnék valamilyen elektromos világítást beépíteni házilag.
Arra gondoltam, hogy (mivel kisgyermek is van én meg kezdő barkácsoló vagyok) így nem vinnén át a 230V-ot a kerten keresztül védőcsőben, hanem 12V vagy 24V-os feszültséggel működő kültéri ledes fénycsövet / lámpát telepítenék, valami kültérre való kábellal
Melyik megoldás a jobb, a 230V vagy a 12 V vagy a 24 Voltosat javasoljátok?
Ha egyes szakaszokon a föld alá kéne vinni akkor milyen mélyre érdemes betenni a védőcsövet 24 volt esetén gondolom nem kell túl mélyre?Hogy tudnám megoldani azt hogy a garázsnál felkapcsolom a lámpát, és a ház bejáratánál le tudjam kapcsolni? Váltókapcsolóhoz van valamilyen trükk? (még sose építettem ki ilyet)
Mivel érdemes lekonvertálni a 230V-ot 24V-ra? Lehet kapni ilyen dugaljt hogy bedugom a konnektorba és a másik végén 24V jön, vagy külön kell barkácsolni valami transzformátort hozzá?

Bocsi a kérdésekért de totál kezdő vagyok....
-
maglew
aktív tag
Sziasztok!
Villanyszereléssel kapcsolatos információk, problémák megvitatására nyitottam ezt a fórumot.
Új hozzászólás Aktív témák
-
50 - 1
20722 - 20001 20000 - 18001 18000 - 16001 16000 - 14001 14000 - 12001 12000 - 10001 10000 - 8001 8000 - 6001 6000 - 4001 4000 - 2001 2000 - 1901 1900 - 1801 1800 - 1701 1700 - 1601 1600 - 1501 1500 - 1401 1400 - 1301 1300 - 1201 1200 - 1101 1100 - 1001 1000 - 901 900 - 801 800 - 701 700 - 601 600 - 501 500 - 401 400 - 301 300 - 201 200 - 101 100 - 1 50 - 1
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Ford topik
- Milyen okostelefont vegyek?
- Shield TV-t csinált a Shieldből az NVIDIA
- Tőzsde és gazdaság
- Asztrofotózás
- Kerékpárosok, bringások ide!
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Kiegészítette a korábbi Arc meghajtóját az Intel
- gban: Mentsünk meg egy 1151-es alaplapot
- Xiaomi Mi Box androidos médialejátszó 4K és HDR támogatással
- További aktív témák...
- Dobozos! Xbox Series X 1 TB + kontroller 6 hó garancia, számlával!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Nvidia Quadro és AMD FirePro kártyák - számla, 6 hó gar. - 05.14: Tesla M60, Quadro P2000
- BESZÁMÍTÁS! VALVE Steam Deck LCD 256GB SSD kézikonzol extrákkal garanciával hibátlan működéssel
- Dell Latitude 5420 - i5 1145G7, 16GB RAM, SSD, jó akku, számla, 6 hó gar
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest





