Az OnLive kilép a játékok árnyékából

Hirdetés

Az elmúlt évben már beszámoltunk a felhős játék lehetőségéről, melytől nem voltunk elragadtatva, de alapvetően működő szolgáltatásokról van szó. A rendszer egyik élharcosa az OnLive, de most alapvetően nem játékról lesz szó, így vonatkoztassunk is el ettől. Az OnLive maga nagyon egyszerűen működik. A telepített kliensprogram az interneten keresztül kapcsolódik egy kiszolgálóhoz, melyhez eljuttatja a beviteli egységek információját, és a szerver a számítások után a végső képkockát visszaküldi, amit az otthoni masina kijelzője megjelenít. Tulajdonképpen rögtön látszik, hogy a modell eléggé általános ahhoz, hogy ne csak a játékok futtatására legyen alkalmas, hanem akár operációs rendszer is futhasson a felhőből.

Az OnLive Desktop pontosan ezt valósítja meg méghozzá a Windows 7 betöltésével. Alapvetően az elv ugyanaz, csak az operációs rendszer a felhőből fut. Persze a kliensen futó változathoz képest a felhős Windows 7 némileg butított lesz, így teljesen hiányzik belőle a vezérlőpult, illetve az egyéb beállításokat lehetővé tevő alkalmazás. Ez azért van, mert a szerver oldalán a paraméterekről az OnLive gondoskodik, így a letiltott funkciókra úgy sincs szükség. Az egyelőre nem tisztázott, hogy a felhőben futó Windows pontosan milyen programokat kap, de az Office 2010 programcsomag Word, Excel és PowerPoint alkalmazása biztosítva lesz, illetve még pár Microsoft program, valamint a Surface interfész, ami az érintésérzékeny felülettel felszerelt termékekhez jön jól.

Az OnLive Desktop több szintre lesz osztva. Az ingyenes verzió csak egy regisztrációt követel, és bárki használhatja a rendszert, de gyakorlatilag semmi több. Ebben a módban a felhős Windows 7 2 GB tárhelyet kínál majd, amit bármire fel lehet használni, de nem lehet majd programokat telepíteni, továbbá a webböngésző is hiányzik. A Pro verzió használatáért már fizetni kell, méghozzá havi 10 dollárt. Itt azonban már 50 GB tárhely áll rendelkezésre előtelepített webböngészővel, továbbá kisebb korlátozások mellett lehetőség lesz alkalmazások telepítésére is. Lesz még egy vállalati szférába szánt OnLive Desktop modell, mely jóval drágább lesz, de cserébe a felhős Windows 7 az igényekhez igazítható.

Az OnLive Desktop tulajdonképpen bárhol elérhető, azaz ha egy interneteléréssel rendelkező termékre telepíthető a kliensprogram, ott a felhős Windows 7-et is be lehet tölteni a kívánt módban. Ennek megfelelően akár oksotelefonról is el lehet érni a rendszert. A vállalat elmondása szerint egyelőre az iOS-re telepíthető kliens van kész, de a Mac OS X, illetve az Android támogatása is meg lesz oldva a későbbiekben, sőt a PC-s operációs rendszerek, illetve az okostévék sem maradnak ki a buliból.

Az OnLive Desktop tehát érdekes koncepció. Első hallásra mindenképpen több értelme van, mint a felhős játéknak, de egyelőre nehéz lenne megjósolni, hogy sikeres lesz-e a termék. Tekintve azonban, hogy ingyen kipróbálható, lényegében mindenki eldöntheti, hogy lát-e benne fantáziát, így később elő lehet fizetni a Pro verzióra, vagy a vállalatok számára az egyedi változatok is igényelhetők.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés