Új, a játékfejlesztés iránt érdeklődőknek szóló képzésük kapcsán egy kávé mellett beszélgettünk a Mesharray iskola vezetőjével.
Az Indie Game Maker egy új típusú képzés a Mesharray portfóliójában, bemutatnád nekünk?
A játékfejlesztő tanfolyam egy új vonal, amit már régóta dédelgettünk. Sokáig kerestük a megfelelően elkötelezett partnert, akiket az OtterWorks csapatában találtunk meg. Ők dolgozták ki a képzés alapjait, és ők adják az oktatókat is. A Unity új elem a képzésben, de tökéletesen kiegészíti a 3ds Max és Maya oktatásainkat.
Ez azt jelenti, hogy csak a Mesharray-ben végzett diákok kezdhetik el a tanfolyamot?
Szó sincs erről! Aki rendelkezik megfelelő 3D ismeretekkel, az bátran jelentkezhet.
Milyen tudást ad ez a képzés a jelentkezőknek?
Prototípus alapján a diákokat elvezetjük egy működő játék elkészítéséig. Kiemelt hangsúlyt fektetünk a platformok sajátosságaira és a vizuális teljesítmény optimalizálására, hiszen a különböző mobil eszközök más és jelentős korlátokat állítanak egy asztali konfigurációhoz képest. Ami nagyon fontos, hogy az elkészült játékot a diákok a portfóliójukban szerepeltethetik, így nem üres kézzel mennek később állásinterjúra.
Minden képzésünkön folyamatosan törekszünk a piacképes szakmai tudás átadására, ezért nagyon masszív az összes tananyag. Itt sincs ez másként, de ez egy kétoldalú dolog, mert a tudást nem lehet megvásárolni. Ahogy például egy nyelvtanfolyam esetében, úgy a diáknak nálunk is komoly erőfeszítést kell tennie a tudás elsajátítására, és nem csak a képzés során, hanem azt követően is gyakorolnia, használnia kell azt, de mindannyian ismerjük a sztorit a jó pappal... Ennek hiányában hiába ül be valaki bármilyen tanfolyamra, mert ha hiányzik az elkötelezettség, annak csalódás lesz a vége.
A Meshmag.hu-n nemrégiben elindult egy, a Mesharray diákokat bemutató cikksorozat, és jó látni, hogy milyen messzire jutottak a nálunk nevelkedett nebulók. Kevés olyan hazai stúdió van, ahol ne dolgozna öregdiákunk, de sokan külföldön találták meg szerencséjüket. Egy film végén mindig jó érzés ismerős neveket látni a stáblistán.
Milyen a kapcsolatotok a szakmával?
Úgy érzem, hogy rendkívül jó. Nem lehet minőségi képzést nyújtani a szakma támogatása nélkül. Nem csak mi keressük velük a kapcsolatot, hanem a szakma is velünk. Elsőként az oktatóinkat említeném, akik főállásban komoly stúdióknál dolgozó, tapasztalt, elismert szakemberek. A kapcsolat pedig visszahat a képzésekre, az új eljárások, technológiák és produkciós tapasztalatok megjelennek a tematikában. Van olyan oktatásunk, ami kimondottan az egyik legnagyobb hazai stúdió igényei alapján lett kidolgozva.
Nagyon fontos, hogy a stúdiók által delegált oktatók pontosan látják, hogy kik az elkötelezett, szorgalmas és szakmai alázattal bíró diákok. Ez az egyik legjobb ajánlólevél.
Most minden a virtuális valóságról szól. Terveztek elmozdulni ebbe az irányba?
A virtuális és a kiterjesztett valóság egy nagyon izgalmas terület, egyértelmű, hogy helye van az oktatásainkban. Több gyártóval is tárgyalunk ebben a kérdésben.
Jól hangzik! Más területeken is fontosnak érzitek a kiemelkedő technológiák használatát?
Természetesen. Kezdve a nagy teljesítményű munkaállomásoktól, a Vicon 8-as mocap rendszerünkön keresztül, Wacom táblákon, téregereken, a greenbox és hangstúdión, 4K Blackmagic mozi kamerán, HDSLR gépeken, a 8-800 millimétert lefedő objektívparkon, kamera rigen, steadicamen át a mozis kránig, mind az oktatást szolgálják. Úgy gondolom, hogy ezzel világszinten is megálljuk a helyünket.
Ez tényleg meggyőző. Van még valami, amit fontosnak tartasz elmondani?
Sok minden eszembe jut, de leginkább az államilag akkreditált státuszunkat emelném ki. Az új oktatási törvény nagyon megszigorította az iskolarendszeren kívüli képzések minőségi feltételeit. Ennek megszerzése nem csak azt jelenti, hogy a Mesharray képzései valóban kiemelkedőek, hanem azt is, hogy az akkreditált tanfolyamok ára magánszemélyeknek áfamentes!