Stílusosan Scary Fastnek, szóval Ijesztően Gyorsnak nevezték el azt a rendezvényt, melyen az Apple bemutatta a MacBook Pro 14, 16 és iMac 24 legújabb generációját, illetve az ezekbe kerülő M3 rendszerchipet.
Kezdve is a sort az utóbbival, ez a megszokottak szerint többféle verzióban érkezik, a 25 milliárd tranzisztoros alap M3 mellett a 37 milliárd tranzisztoros M3 Pro és a 92 milliárd tranzisztoros M3 Max elérhető lesz a notebookokban és asztali gépekben. Az alapverzió 8 magos CPU-t és 10 magos GPU-t kínál, ez a drágább változatokban a CPU-nál 12 illetve 16 magra, a GPU-nál 18 illetve 40 magra nő. Az előző generációs modellekkel összehasonlítva a gyártó állítása szerint mind a CPU, mint a GPU oldalán körülbelül 20 százalékos gyorsulásra számíthatunk átlagosan. A médiadekóder fejlődésének köszönhetően hardveres gyorsításra számíthatunk az AV1 dekódolásánál (és a H.264-nél, HEVC-nél, ProRES-nél és ProRes RAW-nál) is. Az AI számításokhoz használt Neural Engine esetében 15% lehet a javulás.
A GPU esetében az egyik fontos újdonság lehet a sugárkövetés hardveres támogatásának megjelenése, de elérhető a mesh shading (erről például a Metal 3 API megjelenésekor már írtunk) és dinamikus memóriaallokáció is. Mindezek együttesen a DX12 Ultimate L12_2-nek megfelelő szintet takarnak. A chipek a TSMC-nél készülnek, a prezentáció szerint 3 nm-en, ami valószínűleg az N3B node-ot takarja.
Áttérve akkor az új lapkákra épülő eszközökre, a legkisebb ezek közül egyelőre a 14 colos MacBook Pro lesz, mely kérhető M3-mal, M3 Próval és M3 Maxszal is, míg a nagyobb MacBook Pro 16 esetében az M3 Pro lesz az alap, és az M3 Max a csúcs. Az utóbbi változat akár 128 GB RAM-mal is kérhető lesz (a MacBook Pro 14 alapverziójába is befér 24 GB memória). Kijelzőként a HDR támogatást is biztosító Liquid Retina XDR notebookos verzióit kapjuk, mely 1600 nites csúcsfényerőt kínál. Az üzemidők a megszokott módon barátiak, legalábbis a gyári adatok alapján ez elérheti a 22 órát is. Az extrák között hat hangszórót, FaceTime-kompatibilis webkamerát és az asztroszürke (angol eredetiben Space Black) nevű nagyon sötét matt szürke színt is kapunk, bár az utóbbi csak az M3 Pro és Max SoC mellé választható.
Az asztali gépek oldalán az M3 egyelőre az új generációs 24 hüvelykes iMacben mutatkozik be. Külsőre úgy tűnik, nincs különbség a két évvel ezelőtt bemutatott iMac 24-hez képest, a frissítés tehát az új SoC-t és a Wi-Fi 6E támogatást jelenti. A számítási sebesség persze nőtt, az Apple állítása szerint az új PC kétszer olyan gyors lesz, mint elődje.
Végezetül pedig jöjjenek az árak: a MacBook Pro 14 hüvelykes változata 800 000 forintról indul, de az M3 Próval szerelt verzióért már 10 forint híján egymilliót kérnek majd el, az M3 Maxhoz pedig 1,6 milliót kell félretenni. A MacBook Pro 16-ra a belépő 1,25 millióba kerül, az M3 Max-ot hordozó változatért pedig 1,75 millió forintot kérnek majd el alapkiépítésben. Az iMac-nál 650 000 forint az induló ár, ezért 8 GB RAM-ot és 256 GB háttértárat kapunk. Valamennyi eszköz rendelhető státuszban van, a szállítás november 7-től indul.