Az elmúlt néhány évben a mobil számtógépek egyre vékonyabbak és könnyebbek lettek, aminek okán a hardvergyártóknak újabbnál újabb kihívásokkal kellett szembenézniük. Felbukkantak a tabletek, illetve a különféle hibrid masinák, melyekbe egy néhány wattos processzor (lenne) az optimális választás.
A piackutatások alapján manapság a vásárlók nagy része örömmel kiváltaná notebookját egy könnyű, kisebb tablettel, ugyanakkor sokan nem szeretnének vagy nem tudnak lemondani a relatíve nagy számítási teljesítményről, illetve az x86-alapú rendszerekről.
Az Intel már régóta tisztában van az igényekkel, ugyanakkor egy szinte minden szempontnak megfelelő, viszonylag nagy számítási teljesítménnyel rendelkező, de mégis alacsony fogyasztású központi egység megalkotása nem egyszerű feladat. A Silvermont-alapú, Bay Trail Atom processzorok fogyasztás tekintetében már megfelelnek a jelen kor elvárásainak, ugyanakkor a számítási teljesítményről már nem minden esetben mondható el ugyanez.
A mai napon bejelentett Core M termékcsalád megpróbál leszámolni a kompromisszumokkal, hisz rendkívül alacsony, mindössze 4,5 wattos TDP érték mellett kínál viszonylag nagy CPU- illetve grafikus teljesítményt.
Az első generációs Core M alapja a rendkívül kicsi, hiszen mindössze 82 mm²-es a Broadwell-Y elnevezésű lapka, mely már az Intel vadonatúj, 14 nanométeres gyártástechnológiáján készül. A szóban forgó fejlesztés két darab teljes értékű, a Haswell továbbfejlesztéséből született Broadwell CPU-magot tartalmaz, melyekhez darabonként 256 kB L2, illetve összesen 4 MB L3 cache társul. A magok természetesen a Hyper-Threading technológiát sem nélkülözik, így azok 2-2 szálon képesek az utasítások végrehajtására. A lapka jelentős részét elfoglaló IGP-ről az Intel egyelőre nem árult el minden apró részletet, ugyanakkor azt már hivatalosan is tudni lehet, hogy a HD Graphics 5300 névre hallgató grafikus vezérlő a DirectX 11.2 mellett az OpenGL 4.3-t és az OpenCL 2.0-t is támogatja. Ezen felül az Intel Quick Sync Video, Clear Video HD és a Wireless Display technológia működése is biztosított, illetve az UltraHD (4K) felbontás sem jelent akadályt. A memóriavezérlő kétcsatornás, és LPDDR3-1600 szabványú modulokat kezel.
Az első generáció Core M a Bay Trail Atom családdal ellentétben nem a SoC irányelv alapján épült, hisz a vezérlőhíd (PCH) nem a processzorlapkában, hanem amellett, egy közös NYÁK-on kapott helyet. A PCH gyakorlatilag mindent tud, amire ma szükség lehet, hisz az összesen 4 darab SATA 6 Gb/s port mellett 12 darab 2.0-s szabványú PCI Express sávot, 10 darab USB 2.0-t, illetve 4 darab USB 3.0 portot is képes biztosítani. Az integrált SD kártya kontroller, a gigabites LAN és az Intel Smart Sound, valamint vPro technológia már csak hab a tortán, és természetesen a legújabb, PCI Express sávokon kommunikáló háttértárolók támogatása is megoldott.
A Core M család három taggal rajtol, melyek az első olvasatra kissé furcsa, 5Y70, 5Y10a, illetve 5Y10 elnevezést kapták. Bár a 4,5 wattos TDP révén ezek elég alacsony, 800-1100 MHz-es CPU alapórajelekkel rendelkeznek, ugyanakkor modelltől függően – a Turbo Boost hathatós közreműködésével – akár 2-2,6 GHz-ig is felugorhat majd a magfrekvencia.
A Core M érkezésével talán még sosem látott termékek eljövetelére számíthatunk. A 4,5 wattos TDP-nek hála, bizonyos konfigurációknál többé nem utópia a 24 órás üzemidő megközelítése, miközben a tabletek sok esetben már valóban kompromisszumok nélkül válthatják ki a notebookokat.
A mai nappal bejelentett processzorokra épülő különféle termékek az utolsó negyedévben, a vállalat ígérete szerint októbertől válnak elérhetővé.