A Hewlett-Packard a jövőben nem készít Itanium processzorokra épülő munkaállomásokat. A döntés hátterében az áll, hogy a piacon jóval nagyobb a kereslet az olyan platformokra, amelyeken egyaránt lehet futtatni 32 bites és 64 bites kódokat – ennek a követelménynek az AMD Opteron processzorai és az Intel újabb Xeonjai felelnek meg, míg az Itaniumok megkövetelik az alkalmazások portolását.
Hirdetés
A lépés szimbolikus értékű is, hiszen a HP maga is közreműködött az Itanium architektúra kidolgozásában, és számos termékében elsőként kínálta azt. A váltás ugyanakkor csupán a munkaállomásokra vonatkozik, a HP Itanium-szervereinek kínálata nem lesz szegényebb az eddigieknél. Az érintett, Itanium2 CPU köré épülő zx2000 és zx6000 sorozatú munkaállomásokat már szeptember 1. óta nem gyártja a vállalat, és október 31-ével szállításukat is felfüggeszti.
Az Intel kommentárja szerint az Itanium számára sohasem a workstationök jelentették a fő felhasználási területet, a high-end szerverek piacán azonban további térhódításra számítanak. A két vállalat egyébként 1989 óta dolgozik az Itaniumon, amelynek első változata többszöri csúszás után 2001-ben jelent meg. Teljesítménye azonban alulmúlva a várakozásokat csak közepes volt, így 2002-ben és 2003-ban javított kiadások jelentek meg, amelyek immár valóban az elsők között szerepelnek a tesztekben.
Az értékesítési adatok azonban egyelőre nem tükrözik a processzor képességeit, a tavalyi évben a gyártó alig több mint 100 ezer darabot tudott szállítani belőle. Mindeközben az IBM saját Power processzoraira igyekszik felhívni a figyelmet, a HP pedig bizonyos kategóriákban az Opteron-szerverekre helyezi a hangsúlyt.