A vártnál hamarabb jön az NVIDIA Maxwell?

Az NVIDIA gőzerővel dolgozik az új generációs Maxwell architektúrán, mely a Kepler kitérője után visszatér a Fermi által képviselt ösvényre, így elsődleges szempont lesz a magas compute hatékonyság biztosítása. Az előzetes adatok szerint a rendszer sok szempontból hasonlít majd az AMD GCN architektúrájára, így a vállalat alapvetően a mély integrációhoz tervezi. A készülő hardverek támogatják is az egységes virtuális memóriát ARMv8-as központi processzormagok megléte mellett.

Hirdetés

A Maxwell kapcsán a legfrissebb hír, hogy hamarabb érkezhet, mint azt az NVIDIA jelezte. Bár a vállalat csupán a 2014-es esztendőt jelölte meg, de mivel a 20 nm-et célozták meg, így leghamarabb az év közepén kerülhetett volna sor a debütálásra. Ez nem rossz időszak, de van esély rá, hogy a Kepler nem bírja majd ki addig az erős támadásokat a konkurencia oldaláról, illetve a compute shaderek komolyabb használatát, amit az új generációs konzoloknak köszönhetünk majd. Ez alól persze kivételt képeznek majd azok a szituációk, amikor a fejlesztő nem portolja PC-re az effektet vagy effekteket.

Az NVIDIA alapvetően két választás előtt áll. Ha maradnak a 20 nm-en, akkor a kísérleti gyártás fázisában is piacra dobhatnak termékeket, de ez jellemzően nem ajánlott, mivel ilyenkor az adott node még fejlődik, így gyenge szokott lenni a kihozatal, illetve a fogyasztást is nehezebb értékelhető keretek közé szorítani. Van azonban egy olyan opció is, hogy a vállalat a 28 nm-es node-okon marad, amit már jól ismernek, így a gyártással kapcsolatos problémáktól megkímélik magukat. Ráadásul a 20 nm-es gyártástechnológia nem számít lényeges előrelépésnek a 28 nm-hez képest, amiben az is közre játszik, hogy a TSMC nem kínál majd magas teljesítményre optimalizált node-ot belőle, amit a GPU-khoz jellemzően használnak a cégek. Ez persze nem jelenti azt, hogy a 20 nm nem lesz jó a grafikus processzorokhoz, de az elején van esély rá, hogy 28 nm-en maradva jobb fogyasztási karakterisztikával rendelkező chipet lehet tervezni. Ez persze nem általános dolog, így a rendszerchipek várhatóan sokat profitálnak majd a rájuk optimalizált 20 nm-es node-ból, de a GPU-k nagyobb kiterjedésű lapkák és teljesen más fogyasztási szintet ütnek meg, így ezek eltérően reagálhatnak a gyártástechnológiai fejlesztésekre.

A másik fontos tényező az ár szokott lenni a gyártástechnológiai váltásoknál, de a 20 nm-es node nagyon nem olcsó, ami azt is eredményezi, hogy 28 nm-en ugyanazt a lapkát olcsóbban lehet majd gyártani. Ez lesz az első alkalom a történelemben, amikor a normalizált tranzisztorköltség egy új node bevezetésénél nem csökken, hanem nő. Ezeket megvizsgálva lehet alapja annak a pletykának, hogy a Maxwell architektúrára épülő VGA-k akár a következő év elején megérkezhetnek, és a 28 nm-es node sem jelent hátrány, sőt.

A 20 nm-re való átállással kapcsolatban egyébként valószínűleg megosztottak lesznek a cégek. Alapvetően az új node előnyeit kell átgondolni, és feltenni a kérdést, hogy megéri-e a váltással járó kockázat. Jelen pillanatban valószínűleg több cég szavazhat a nemre, mivel az előnyök eltörpülnek a magas kockázat mellett, és a költségek is növekednének.

Azóta történt

Előzmények