Hama blog: íme, egy nagyon fejlett digitális rádió

Az idei IFA kiállításon egy merőben új termékcsoporttal jelentkezett a Hama: digitális, sőt okos rádiókkal. Ennek a kínálatnak a csúcsán áll a DIR3100-as modell, mely ellátogatott hozzánk egy röpke ismerkedésre. Már közel félméteres doboza láttán sejteni lehetett, hogy komoly eszközről van szó, amit alá is támasztott a rádió megjelenése. Szép letisztult majdnem 30 centiméter széles előlapja, melynek közepén 2,8 hüvelykes képernyő és szimmetrikusan elhelyezett kezelőszervek csücsülnek.


[+]

Oldalra tették a hangszórókat, melyek RMS teljesítménye 10 watt, amivel egy kisebb szoba, iroda „behangosításához” éppen elég. Jó hír, hogy a műanyag előlap mögött farostlemez készülékház van, ami kellően merev és megjelenésre is kellemes; összeségében látványra igényes darab a Hama rádiója. Hátulján reflexnyílás mosolyog, és került rá jó adag csatlakozó is: fülhallgatókimenet, analóg hang be- illetve kimenet, Ethernet csatlakozó és USB. Felül a teleszkóposan kihajtható antenna kicsavarható, ha nincs rá szükségünk, helyére pedig külső Wi-Fi antenna tehető, ha a belső antenna hatósugarán szeretnénk javítani.


[+]

A készlet része egy távirányító is, amit több mint két tucat gombbal láttak el. Ugyanerre a feladatra használhatjuk iOS vagy Android operációs rendszerrel ellátott okostelefonunkat is, ha letöltjük rá a Hama appját. Ráadásul ezzel a módszerrel jobban is járunk, egyrészt mert a Wi-Fivel kapcsolódó mobil készülékkel nem kell a rádióra célozni, másrészt a kezelőszervek mellett a DIR3100 nem túl nagy, mindössze 128x64 pixeles, háttérvilágításos kijelzőjének tartalma is megjeleníthető a telefonon/tableten.


[+]

Hatalmas tudást zsúfolt a Hama csúcs rádiójába. Alapvetően FM és digitális (DAB és DAB+) rádióállomások vételére képes, de internetre kötve a világhálón fogható rádiókat is hallgathatjuk, és elérhetjük a Spotify szolgáltatást. Ehhez a vezetékes Ethernet mellett Wi-Fi áll rendelkezésre, utóbbihoz WPS-sel  könnyedén kapcsolódhatunk nem csak 2,4, hanem 5 GHz-es frekvencián is. További extra funkció a zenelejátszó. A hálózaton UPnP és Samba megosztáson keresztül vagy a hátsó USB csatlakozót használva az MP3 mellett a WMA, sőt a FLAC formátummal is megbirkózik. Az USB egyébként hordozható készülékek töltésére is használható. Természetesen az ébresztő funkcióról sem feledkeztek meg, kettőt is beállíthatunk szundi opcióval.



[+]

A mellékelt távirányító segítségével nagyon könnyedén konfigurálni tudtuk a Hama digitális rádióját. Amint WPS segítségével internetre csatlakozott, első dolga a firmware automatikus frissítése volt. A párperces folyamat után újraindult, és használhattuk tovább. Az FM és digitális rádióállomások vétele kifejezetten jó minőségű volt Budapest II. kerületében, de egy ilyen fejlett eszközt szerintünk célszerűbb internetre és helyi hálózata kötni, mert ezekből a forrásokból nagyobb kínálatot és jobb hangminőséget érhetünk el.


[+]

Beépített, 2 x 5 wattos hangszórói révén kifejezetten kellemesen szól a DIR3100, természetesen nem Hi-Fi berendezés, de munka vagy szórakozás mellé háttérzene szolgáltatására bőven jó. Sajnos ez az igazán komoly készülék nem éppen olcsó, hatvanezer forint környékén adják. Komoly tudása és igényes kivitelezése miatt nekünk határozottan tetszett.


Hama DIR3100 digitális rádió

  • Kapcsolódó cégek:
  • Hama

Azóta történt

Előzmények