Az Európai Parlament is elfogadta a roamingdíjak eltörlését

Az Európai Bizottság (EB) ma közleményben jelentette be, hogy Európai Parlament (EP) megszavazta a roamingdíjak eltörlését és a fogyasztói jogok kiterjesztését, valamint a távközlési piac fejlődését elősegítő intézkedéseket

Hirdetés

Az Európai Parlament a mai napon a „behálózott kontinens” elnevezésű (az egységes távközlési piacról szóló) bizottsági rendeletjavaslat általános szavazásának részeként megszavazta a roamingdíjak 2015 karácsonyától hatályba lépő eltörlését.

roaming

Neelie Kroes, az Európai Bizottság alelnöke így fogalmazott: „Döntésével az EU a polgárok mellett tette le a voksát. Felszámolni az akadályokat, könnyebbé tenni az emberek életét és csökkenteni költségeiket – voltaképpen ez az unió legfontosabb hivatása. Mindennapjainkban szinte mindannyian függünk a mobiltelefon- és internetkapcsolattól. Ezért tudnunk kell, mit vásárolunk, biztosnak kell lennünk abban, hogy nem vezetnek bennünket az orrunknál fogva, illetve lehetőséget kell kapnunk arra is, hogy adott esetben meggondoljuk magunkat. A szolgáltatóknak pedig meg kell adni a lehetőséget, hogy mindenkihez eljuthassanak, amit a most elfogadott rendelet nagyban megkönnyít számukra. Ezzel mindenki csak nyerhet.

2010-ben ígéretet tettem rá, hogy 2015 végéig felszámolom a roamingdíjakat – most egyetlen lépésre vagyunk ezen ígéret megvalósulásától. Az igencsak szembetűnő roamingdíjak mellett kézzelfogható közelségbe került számos más akadály felszámolása is, hogy az európai polgárok bárhol a kontinensen nyílt és problémamentes kommunikációs hálózathoz jussanak."

Az EB 2013 szeptemberében terjesztette elő a „behálózott kontinens” elnevezésű távközlési rendeletet. A jogszabály nagy lépést tesz a valódi egységes távközlési piac megvalósítása felé az EU-ban: megszünteti a roamingdíjakat, teljes körűen garantálja a nyílt internetet és megtiltja a tartalmak blokkolását vagy korlátozását, összehangolja a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások frekvenciakiosztását, átláthatóbb fogyasztói internet- és széles sávú szolgáltatási szerződéseket ír elő, és megkönnyíti a szolgáltatóváltást a fogyasztók számára.

Következő lépésként az EU tagállamai tanulmányozzák a rendeletet, és az EB reményei szerint 2014 végére megszülethet a végső megállapodás annak szövegéről. Fontos megjegyezni, hogy két fontos egyeztetés még hátravan: a miniszterek tanácsában a tagállamok távközlési minisztereinek is egyezségre kell jutniuk, majd, ha itt is elfogadják az irányelvet, akkor a tagállamoknak implementálniuk kell ezt, illetve végre is kell hajtatniuk – általában ez a legutolsó szakasz szokott a legproblémásabbnak bizonyulni.

Azóta történt

Előzmények