Hirdetés
A Google súlyos kompromisszumok árán sem akar kimaradni a már most is hatalmas, de még mindig jelentős növekedés előtt álló kínai internetpiacról. A vállalat internetes keresője ugyan már évek óta beszél kínaiul, de mivel Peking rajta tartotta a szemét, az országon belülről számos szolgáltatása nem vagy csak korlátozott formában volt elérhető. Alighanem ennek köszönhető, hogy a helyi Baidu.com egyre nagyobb szeletet harapott ki Google tortájából.
A folyamatot az amerikai cég azzal reméli megfordítani, hogy Google.cn címen saját oldalt indított, melynek cenzúrázását – hogy Pekinget megnyerje – maga vállalta. Ez pedig azt jelentheti, hogy akár több ezer problémás keresőkifejezés és weboldal lesz tiltva az oldalon – beleértve az olyan kényes témákat, mint „Tajvan függetlensége”, „tüntetés” vagy „demokrácia”.
A Google szóvivője azzal érvelt az öncenzúra mellett, hogy noha a találatok szűrése ellentmond a cég küldetésének, még vállalhatatlanabb lenne, ha bojkottálnák a kínai piacot, és elzárnának minden információt a helyiektől. A vállalat egyébként nem indítja el e-mail-, chat és blogszolgáltatását az országban, hogy ne adjon alkalmat a pekingi hatóságoknak a felhasználói adatok megszerzésére. A szóvivő ígérete szerint figyelmeztetni fogják a látogatókat arra, ha a találataikat szűrik.
Nem ez az első eset, hogy a Google behódolt Pekingnek. Tavaly a tajvani külügyminisztérium azért verte az asztalt a cégnél, mert sérelmezte, hogy a Google Maps online térképen a saját parlamenttel rendelkező, de bizonytalan státuszú szigetet Kína egy tartományaként tüntették fel. Később a Google – a további vitákat elkerülendő – eltávolította az országok neve mellé fűzött rövid leírásokat, melyek szerint hazánk hivatalos megnevezése Magyar Népköztársaság volt.