Bemutatta e-papírját a Plastic Logic

Az utóbbi egy évben megsűrűsödtek az elektronikus papír különféle formáival kapcsolatos bejelentések, ezzel együtt a technológia jövőjével kapcsolatban messze nincs egyetértés a szakmában. Elsősorban a kéziszámítógépek és a mobiltelefonok fejlődési útját szem előtt tartva sokan azt mondják, a további miniatürizálódás és legkésőbb a nagyobb méretű, de energiatakarékos OLED kijelzők piacra kerülése meg fogja kérdőjelezni a korlátozottabb felhasználhatóságú e-papír létjogosultságát. Szerintük a papíralapú újságokat és könyveket helyettesítő (bizonyos esetekben leváltó) eszközök nem fogják megvetni a lábukat a fogyasztói piacon, esetleg csak a nagyméretű, kevés energiát és karbantartást igénylő hirdetési felületek kereskedelmi célú alkalmazása teremt perspektívát az elektronikus papír számára. Példaként a Xerox egykor szebb jövőt ígérő Gyricon technológiáját szokták emlegetni, amely végül távolról vezérelhető információs táblák formájában találta meg felhasználási területét.

Hirdetés

A támogató tábor érvei között azonban nem csak az áll, hogy az e-papír minden más megjelenítőnél kisebb fogyasztású, és léteznek igen strapabíró, hajtogatható, kis helyre összecsavarható változatai is. Bizonyos esetekben az is a (kézi)számítógépeket mintának tekintő érvelés ellen szól, hogy lehetnek olyan alkalmazások, amikor egy bonyolult, számos más funkciót is kínáló elektronika nemcsak felesleges (pl. újságoknál), de egyenesen nemkívánatos lehet (pl. iskolai tankönyveknél) – itt az e-papír megjelenítő mellett egy tárolóegység és a szövegek kezelését, a keresést megkönnyítő funkciók bőven elegendőek, egyúttal a költségeket is nagyságrendekkel mérsékelhetik. A kérdés nyitott, mi sem akarjuk eldönteni, ezzel együtt igyekszünk beszámolni a fejleményekről – épp most a Plastic Logic legfrissebb bejelentéséről.

Az e-papír-alapú prototípusok többségéhez hasonlóan a Plastic Logic újdonsága is az E Ink technológiáját használja fel. A két vállalat a tavalyi év végén kötött együttműködési megállapodást, és a mostani prototípus azt jelzi, hogy eddig sikerült tartani az akkor lefektetett ütemtervet. A nyilvánosan ma bemutatott eszköz egy 10 hüvelyk képátlójú, SVGA (600x800 pixel) felbontású megjelenítő, amely egy hüvelyken 100 képpontot ábrázol és négy szürkeárnyalatot tud megkülönböztetni.

A kijelzőfelület hordozója műanyag, amely hajlékonyabb és könnyebb, mint a mások által használt vékony acélfólia. A képi tartalom létrehozásáért felelős aktív mátrix réteg a Plastic Logic saját fejlesztésű technológiáján alapul. A vállalat képviselői elmondták, hogy a prototípusok előállítására szolgáló gyártósor telepítése nem sok időt vett igénybe, ami a technológia gyors és viszonylag olcsó implementálását vetíti előre – ha akadnak rá vevők. Az új kijelző alá akár nyomásérzékelő szenzorok is beépíthetők, így újfajta érintőképernyők létrehozására is lehetőség nyílik.

Azóta történt

Előzmények