Az Apple a tegnap esti bejelentése a Metal API mellett más érdekességet is tartogatott, mint például az OS X asztali operációs rendszer frissített változatának bemutatása, ami a Mavericks után most a Yosemite nevet viseli. Az OS X Mavericks és a Mac-ek egyébként meglehetősen jól teljesítettek az Apple elmondása szerint. Az operációs rendszer igazi sikersztori, ha azt nézzük, hogy 40 millió példányt telepítettek belőle, és így 51%-os részesedéssel bír az OS X rendszerek között, ráadásul mindezt rekord idő alatt. Persze ezzel kapcsolatban nem voltak restek odaszúrni a Microsoftnak és a Windows 8-nak, ami előbb jelent meg, mint a Mavericks, de a mai napig csak 14%-on áll a részesedése a Windows rendszerek között. Jó évet zártak az almások hardvereladásban is, a Mac-ek 12%-ot növekedtek, míg a PC eladások 5%-ot estek.
Külsőségekre is ad az új OS X
Hirdetés
Az OS X 10.10 "Yosemite" ezeket a sikereket fogja tovább vinni reményeik szerint, aminek fejlesztésénél számos dolgon változtattak és finomítottak. Például az egyik ilyen kulcsfontosságú előrelépés a felhasználói felületen figyelhető meg, lényegében a tavaly újradizájnolt iOS interfészre hajazó, sokkal letisztultabb, tisztább felületet kapunk. Megjelent az átlátszóság, az üvegszerű felületek, így a háttér színe többet nyom majd a latban (ennek egy része a Windows Aero Glass-ből ismerős lehet) újrarajzolták az ikonokat és a kezelőszerveket, egyszóval szinte mindent, ami látható.
Sokat reszelt appok
A másik fontos sarokkő a Yosemite esetében az alkalmazások, pontosabban azok frissítései, amelyek kinézetben és funkcióban is bővültek. A vállalat kiemelte ezek közülük a Mailt, ami 5 GB-os állományokat is képes lesz átküldeni a szolgáltatói korlátokat megkerülve. Emellett itt az új Spotligth kereső, ami a képernyő közepén felbukkanva a saját gépen, az interneten és már a kontaktok információi, megosztott dolgai között (állományok, naptárbejegyzések, stb.) is tud keresni.
Ezenkívül lehetőség adódik különféle kiegészítők, beépülő modulok használatára az értesítési területen, azaz a Notification Centerben, ami egyébként szintén nem maradt érintetlen, innen akár a népszerű közösségi oldalakon érkező értesítéseket is láthatjuk, és akár válaszolhatunk rájuk.
De említhető még az új kinézetű, Tab View-val és a Spotlight keresővel bővített, teljesítményben jelentősen optimalizált, plugin nélkül is WebGL és HTML5 Premium Video kompatibilis Safari böngésző, ami megkapta az egyesek számára nagyon fontos pornó módot privát böngészést.
Mobil integráció az asztalon
Nagyon érdekes a HandOff is, ami szinkronizálja tevékenységünket az Apple eszközök között, tehát amit elkezdünk az egyik gépen, azt befejezhetjük egy másikon (például e-mail írása, szövegszerkesztés, stb). Az új OS X-re egyébként jellemző, hogy egyre inkább összeforr a mobil eszközökkel, azaz az eddiginél egy sokkal mélyebb integrációt valósít meg. Erre számos példa van, mint például az AirDrop, ami immáron iOS és Mac OS között is működik, de például a notebook képes a telefont automatikusan a háttérbe hotspot módba helyezni, ha a Mac elvesztette a Wi-Fi kapcsolatot, de akár SMS-t is írhatunk a Mac-ről, sőt akár hívást is fogadhatunk vagy kezdeményezhetünk segítségével anélkül, hogy a telefonunkhoz egy ujjal is hozzá kéne érnünk, elég ha csak egy weboldalon egy telefonszámra klikkelünk.
Felhőbe megy az Apple is
Még egy fontos bejelentés elhangzott, ami bár nem szorosan az OS X-hez kapcsolódik, hiszen külön szolgáltatás, de ez is mélyen integrálásra került az új verzióba. Ez lenne az iCloud Drive, ami lényegében a Microsoft OneDrive (ex SkyDrive) és a Google Drive, valamint a DropBox "másolata". Természetesen az ide feltöltött és automatikusan szinkronizált állományok a Finderből elérhetőek, illetve böngésző és Windows alól is hozzáférhetőek. A tervek szerint 5 GB ingyenes lesz, 20 GB-ért havi egy, 200 GB-ért pedig havi négy dollárt kell majd fizetni.
Az OS X Yosemite ingyenes frissítés keretén belül lesz elérhető még idén ősszel, de a fejlesztők már a tegnapi bejelentéssel párhuzamosan hozzáférhetnek, illetve a nyílt béta program keretén belül a földi halandók közül is kipróbálhatják a rendszert nyáron, az őszi rajt előtt.