Külső és felépítés
A Xerox nemrég jelentette be, hogy új irodai nyomtatóit és multifunkciós gépeit a WorkCenter és Phaser családból idehaza is elérhetővé teszi. Ezekből most a Phaser 3320-as modellt kaptuk meg tesztelésre, mely ennek értelmében egy teljesen új termék, mindamellett rendkívül egyszerű is, hiszen "csak" monokróm nyomtatásra képes. A kor követelményeinek megfelelően a Phaser 3320 lézernyomtató alapkiszerelésben is olyan funkciókkal érkezik, melyek nélkül manapság nincs is igazán értelme irodai gépet piacra dobni.
Ez lényegében az automata kétoldalas nyomtatást, a gigabites átvitelre képes vezetékes, valamint az IEEE 802.11b/g/n szabványú, vezeték nélküli hálózati csatlakozást jelenti. Igaz, gyorsan hozzátennénk, hogy a duplex nyomtatóegység sajnos nem teljes sebességű, amit azt jelenti, hogy a kétoldalas nyomtatás valamivel több időt vesz igénybe, mintha a két oldalt külön-külön lapra nyomtatnánk. Ezzel viszont a kiegészítők sorának nincs vége! A szóban forgó termék tovább bővíthető 520 ív befogadására képes másodlagos papírtálcával, valamint a fedélzeti memória is növelhető 128 MB-ról 384 MB-ra.
A nyomtató felépítésén különösebb extrát nem találunk. Alul kapott helyet az elsődleges papírtálca, míg a másodlagos adagoló az előlapról hajtogatható le. A kész nyomat alapesetben a felül elhelyezett 150 lapos kimeneti tálcára érkezik, amellett találhatóak a kezelőszervek, a kétsoros monokróm kijelző, valamint az állapotjelző LED-ek is. Az apró kijelzőn ugyan van lehetőség a beállítások megváltoztatására, de kényelmesnek azért ezt a módszert nem neveznénk, érdemesebb inkább a CentreWare webböngészőben elérhető felületét használni – erről később még lesz szó.
Maradva az előlapnál, ennek további lefejtésével jutunk el a fényhengerrel egybeépített tonerhez, mely könnyedén, egy mozdulattal kicserélhető; komolyabb megbontást a Phaser 3320 nem igényel. Ez már csak azért is kiemelendő, mert ha papírelakadással kapcsolatos problémánk támad, akkor a toner kivételével a papírt is könnyebb kihalászni.
A beégetőmű és a duplex egység egyaránt hátulról érhető el. Mindkettő könnyen hozzáférhető, így ha elölről nem érjük el az elakadt papírt, akkor a hátsó ajtót lenyitva innen is próbálkozhatunk. Másik funkciója a lenyitható hátsó ajtónak, hogy kinyitásával biztosítjuk a papír egyenes útját. Ha így nyomtatunk, akkor a papír kevésbé gyűrődik és nem kunkorodik, cserébe ez esetben a nyomat nem a felső kimeneti tálcára érkezik, valamint a duplex nyomtatás sem érhető el.
A gép hátoldalán a tápkábel, RJ-45 hálózati kábel, illetve az USB csatlakozó, míg az oldalán lévő nyílás mögött a memóriabővítéshez szükséges SO-DIMM foglalat található. Sajnos USB kulcsról vagy hasonló tárolóról nem lehet nyomtatni, az USB port csak és kizárólag a számítógéppel való összeköttetést szolgálja.
Specifikáció, teljesítmény
Termék megnevezése | Xerox Phaser 3320 |
---|---|
Nyomtatási technológia | lézer |
Nyomtatási sebesség | monokróm: 35 oldal/perc A4, első nyomat: 6,41 mp készenlétből; 9,5 mp alvó állapotból |
Nyomtatási felbontás | 600x600 dpi |
Nyomtatónyelv | PostScript 3, PCL 6, PCL 5c, PDF |
Processzor sebessége | 600 MHz |
Bemeneti papíradagoló kapacitása | 250 lapos papírkazetta, 50 lapos (vagy 5 ív, vagy 5 fólia) többcélú tálca |
Kimeneti papíradagoló kapacitása | 150 lap |
Havi terhelhetőség | maximum 80 000 oldal (ajánlott: átlagosan 6000 oldal) |
Üzemi zajszint | 52 / 26 dB(A) |
Papírtömeg | 60-163 g/m² fő tálca, 60-220 g/m² kézi adagoló |
Memória mérete | 128 MB, bővíthető 384 MB-ig |
Csatlakozók | USB 2.0, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi |
Méret | 366 x 368 x 257 mm |
Tömeg | 9,89 kg |
Gyártó weboldala | www.xerox.hu |
Termék weboldala | Xerox Phaser 3320 |
Fogyasztói ár | 98 000 Ft |
Garancia | 1 év |
Lapköltség
A Phaser 3320 már alapból 5000 oldal kinyomtatására képes tonerrel érkezik (ISO/IEC 19752 szabvány szerint), ami megegyezik az utólag is megvásárolható, normál töltetű toner kapacitásával. Szükség esetén és költségcsökkentési célzattal nagyobb, 11 000 oldal kinyomtatására elegendő, nagykapacitású toner is vásárolható a készülékhez. A nyomtató karbantartása egyébként nagyjából kimerül a toner (és az ezzel egybeépített fényhenger) cseréjével, a többi alkatrészre nem ad meg élettartamot a gyártó – valószínűleg mire ezt elérik, a készülék már egyébként is csereérett lesz.
A havi ajánlott terhelhetőség 6000 oldal, ami már egész jó értéknek tekinthető a konkurens gépekhez képest. A maximális terhelhetőségre 80 000 oldalt ad meg a gyártó, de ezt érdemes fenntartásokkal kezelni, inkább maradjunk az ajánlott 6000 közelében. Szót kell még ejtenünk a gyári kellékanyagok áráról is, hiszen lényegében ezek befolyásolják a fajlagos (egy oldalra eső) költségeket – ha a papír árát nem számoljuk. Az 5000 oldalas toner ára 33 880 Ft, a 11 000 oldalra elég változatért pedig 49 000 Ft-ot kérnek. Előbbivel számolva egy oldal 6,776 forintba kerül, míg a nagykapacitású változattal mindössze 4,45 forintra jön ki a lapköltség. Ezek alapján nem kérdés, hogy egyértelműen a nagytöltetű variánst érdemes beszerezni, miután a gyári töltet kifogyott.
Teljesítmény
Hirdetés
Ahogy azt megszokhattuk, a gyártók a szigorú szabványok és ellenőrzés miatt már nem igazán tudnak játszani az adatokkal, így kénytelenek valós értékeket megadni. Nekünk tehát nem marad más, mint ezeket ellenőrizni és megerősíteni. A Phaser 3320-ra a Xerox 35 lap/perc teljesítményt ad meg, az első oldal kinyomtatása pedig 6,5 mp-et vesz igénybe.
A teszt igazolta a megadott értékeket, normál minőség mellett valóban 35 lap/perc teljesítményt kaptunk, ha az első oldalt nem számoltuk, mely pontosan 6,41 mp alatt készült el készenléti üzemmódból indulva. Alvó állapotból felébresztve ez valamivel több időt igényel, pontosan 9,5 mp-et, ha komolyabb bemelegítésre nincs szükség. A nyomtatási sebességgel kapcsolatban még két dolgot kell megemlíteni. Az egyik a duplex nyomtatás, aminél 16 oldal/perc lapteljesítményt kaptunk, tehát a kétoldalas nyomtatás 55%-kal lassabb.
A másik említést érdemlő tapasztalat a legjobb minőségű nyomtatás során mért eredmények. Ha ugyanazt az oldalt nyomtattuk egymás után több példányban, akkor a legjobb minőségben is 35 lap/perc teljesítményt mértünk, de amint egy nagyobb állományból különböző tartalommal bíró oldalakat küldtünk a nyomtatóra, a teljesítmény 20 lap/percre esett vissza. Ez annak köszönhető, hogy folyamatos nyomtatás során két lap után meg-megállt 2-3 mp-re, amíg az adatok beérkeztek és feldolgozásra kerültek. Az eredményen nem változtatott az adatkapcsolat típusa (a teszteléshez Gigabit Ethernetet használtunk), tehát nem ez volt a hátráltató tényező.
Zaj és fogyasztás
A gyártó által megadott zajszinteket rendben találtuk, a Xerox Phaser 3320 kulturált hangszín és orgánum mellett teszi a dolgát, ami irodai környezetben egyáltalán nem zavaró. Ami a fogyasztást illeti, energiatakarékos/alvó üzemmódban 3,6 W teljesítményfelvételt mértünk, míg nyomtatásra kész/éber állapotban 5,4 wattot mutatott a fogyasztásmérő. Ezek alacsonyabbak, mint a gyártó által megadott értékek. Nyomtatás közben ingadozó értékeket kaptunk, a legmagasabb a bemelegítés során mért 860 W volt, de jellemzően ennél jóval alacsonyabb értékeket olvastunk le. A gyártó 420 wattos átlagfogyasztást ad meg, ami reálisnak tűnik.
Nyomatminőség, szoftver
Nyomatminőség
Toner save / Normal / Best minőség
A betűkből álló nyomatot vizsgálva nem voltunk maradéktalanul elégedettek, ha a legjobb minőségű verziót vizsgáltunk. Ennél a beállításnál a készülék túlnyomja a betűket, amitől rajzolatuk kevésbé szép, a normálisnál vastagabbak, testesebbek lesznek. Normál és tonerkímélő üzemmódban ez a jelenség szerencsére nem látható, de láttunk már ennél finomabb betűnyomtatást. Gyorsan hozzátennénk, hogy nagyító nélkül, normális olvasási távolságból nem nagyon fogunk különbséget észrevenni az egyes beállítások között, sőt, szövegnyomtatásra a Phaser minősége bőven megfelelő!
Toner save / Normal / Best minőség
A legjobb minőséget választva a vonalak nyomtatásával is megküzdött picit a Phaser, a betűknél tapasztalt vastagabb nyomás itt is látható volt: az egymáshoz közelítő vékony vonalak sokkal jobban összefolytak, mint normál minőségű nyomtatás során. Ebből már érdemes azt a konklúziót levonni, hogy a mindennapi használatban a normál nyomtatási minőség alkalmazása minden téren jó választás. A vonalak esetében a lézertechnológiára jellemző lépcsősödés észrevehető (ahogyan például a LED-es nyomtatóknál a fonalszerű minta), de a képeknél a szürkeárnyalatokban, gradiensekben nem találtunk hibát. Általánosságban nézve a Phaser apróbb hibákkal ugyan, de teljesen vállalható, szép, kontrasztos nyomattal örvendeztet meg bennünket.
Szoftver
A Xerox irodai termékein elérhető a CentreWare Internet Services névre hallgató kezelőfelület, amit a webböngészőn keresztül érhetünk el a nyomtató saját IP-címén keresztül. Adminisztrátor jogosultság nélkül ezen a címen, vagyis felületen informálódhatunk a nyomtató aktuális állapotáról, a soron lévő nyomtatási feladatokról, a toner becsült élettartamáról, valamint egy részletes statisztika is lekérhető. A lehetőségek tárháza az adminisztrátori bejelentkezés után nyílik meg, hiszen ekkor minden egyes beállítási lehetőséghez hozzáférhetünk, olyanokhoz is, amihez a kijelzőn keresztül nem. Például széleskörű hálózati és ennek biztonságával kapcsolatos opciókhoz, mint IP-szűrés, protokollok engedélyezése/tiltása vagy éppen az e-mail értesítés hiba vagy figyelmeztetés (pl. kifogyóban lévő toner) esetén. A CentreWare tehát több mint egy kijelzőt helyettesítő eszköz, ez jelenti a valódi kezelőfelületet a Phaser 3320 esetében.
A másik szoftveres jellegű téma az operációs rendszeren belül elérhető felület, ahol a nyomtatással kapcsolatos beállításokat módosíthatjuk igény szerint. Természetesen az olyan alapbeállítások, mint a papír mérete, típusa, orientációja, leválogatás, méretezés, egy lapra több oldal nyomtatása vagy a kétoldalas nyomtatás és a nyomtatási minőség innen érhető el a legegyszerűbben. Ezenfelül vízjelezés, üres oldalak kihagyása, kézi margó, overlay is beállítható. A Xerox egyik újítása, az Earth Smart, ide is bekerült, amivel nem csak a nyomtatási költségek, hanem a környezet terhelése is csökkenthető. Persze nagy trükk nincs az Earth Smartban, csupán azokat a funkciókat fogja össze, amelyekkel megvalósítható az olcsóbb, környezetbarát nyomtatás: tonerkímélő üzemmód, kétoldalas nyomtatás stb.
Szerencsére a Xeroxnál nem csak egy átlátható menürendszert terveztek, hanem okosat is: minden egyes változtatás megjelenik a jobb oldalon alul található "Presets" dobozban, így ezeket nemcsak figyelemmel tudjuk kísérni, hanem különböző profilokba el is menthetjük és visszatölthetjük, majd egy másik alkalommal újra előcsalogathatjuk, és nem kell minden beállítást az elejéről kezdeni.
Értékelés
A Xerox Phaser 3320-nak kétségkívül vannak előnyös tulajdonságai, azon kívül, hogy könnyű beüzemelni és használni, vagy hogy a szoftveres körítés rendben van. Előnyei között van egyértelműen a gyorsaság és a költséghatékony üzemeltetés, hiszen a 4-4,5 forintos lapköltség már a jobbak között tartható számon. Ugyanígy a 6000 oldalas terhelhetőség is abba a kategóriába repíti, aminél már megéri róla beszélni. Az alapkiépítésben található lapfordító, a Gigabit Ethernet és a kategóriájában még mindig ritkaságszámba menő Wi-Fi vezérlő mind-mind pozitívum ebben a kategóriában, ám ezeknek sajnos igencsak megkérik az árát, ami egyben a legnagyobb hátránya is a készüléknek (ugyanezt a tudást Wi-Fi nélkül, más márkanévvel tízezrekkel olcsóbban is megkaphatjuk).
A készülék hátrányaként talán az előlapi USB hiányát felhozni, de ismerve a formátumok beépített támogatásának nehézségeit, talán jobb is így. Tekintettel arra, hogy nem egy MFP készülékkel van dolgunk, ennek hiánya lényegében normálisnak tekinthető. Mindent összevetve elégedettek voltunk a készülékkel. Terhelhetősége, teljesítménye, a gyári toner kapacitása és az üzemeltetési költségek is igen vonzóak, noha nem kifejezetten olcsó darabbal van dolgunk, de ha minden előnyét számításba vesszük, akkor ez utóbbi és egyéb apró hátrányai mind eltörpülnek. A Xerox Phaser 3320 mindenképpen ajánlott egy olyan környezetben, ahol a felsorolt képességekben rejlő potenciál kihasználható – ami egyértelműen nem otthoni, hanem masszív irodai bevetést jelent.
Xerox Phaser 3320 nyomtató
Daywalker
A Xerox Phaser 3320 készüléket a Xerox Magyarország Kft.-től kaptuk tesztelésre.