Windows 8.1 – több, mint nagyszerviz

Telepítés, Start képernyő

A Windows 8-ről, a 8.1-es frissítés körüli történésekről korábban több alkalommal részletesen beszámoltunk, így ezektől a részletektől most eltekintünk, és kizárólag az operációs rendszer frissítésének preview változatának bemutatására koncentrálunk. Akit érdekelnek az előzmények, itt megtalálja őket.

A telepítést a megjelenés napján egy virtuális gépre végeztem, de később VHD-ra (virtual hard disk) is felraktam, dual-boot konfigurációban – itt már a telepítéskor megkérdezte, hogy a korábbi beállításaimat honnan vegye át: a virtuális gépről, vagy a Surface RT-ről. A teszt során saját Microsoftos felhasználói fiókomat használtam, tehát „élő” adatokkal történt minden próba.

A fentiek mellett természetesen lehetőségünk van teljesen a nulláról is nekiállni a próbának. A telepítés minden egyéb lépése a Windows 8-ból már jól ismert, egyet kivéve, amikor a rendszer rákérdez a SkyDrive használatára. Itt rögtön kapunk is egy rövid leírást a Microsoft felhőjének működéséről.

Kezdőképernyő és megújult testreszabás

Belépést követően a Windows 8-ból ismerős csempés kezdőképernyő fogad minket, elsőre talán nem is vesszük észre, hogy két új csempeméretet is kaptunk. Bizonyos alkalmazásoknál lehetőségünk van a Wide és Medium opciókon túl a small és large méretek használatára is. Külön öröm, hogy ugyanazok a csempeelrendezések fogadtak, amiket Surface-en illetve a virtuális gépen beállítottam, a csoportok megnevezései is megmaradtak, sőt az összes alkalmazás ikonja is egyből telepítés után kint volt az asztalon. Az alábbi képen a lefelé mutató nyilak arról árulkodnak, hogy egy másik szinkronizált gépen ezek az alkalmazások fel vannak telepítve, itt viszont még folyamatban van a letöltés. Hasznos kényelmi funkció.

Ha egy adott alkalmazást épp telepít a rendszer, akkor eltűnik a lefelé mutató kis nyíl a jobb alsó sarokból, és a csempe alján egy folyamatjelző csík mutatja, hogy is áll a telepítés. Amint végigfutott, használhatjuk is az alkalmazást.

A kezdőképernyő személyre szabása egyszerűsödött, elég jobb gombbal ráklikkelni egy alkalmazásra, máris megváltoztathatjuk a méretét, sőt akár egyből elnevezhetjük vagy átnevezhetjük a csoportot. Lehetőségünk van kicsinyíteni is az egész Start képernyőn, ekkor mintegy madártávlatból szemlélve az egészet adhatunk nevet a csoportunknak, illetve mozgathatjuk őket kedvünk szerint.

Fontos újdonság, hogy ha egy alkalmazást törölni szeretnénk, akkor azt lehetőségünk van a felhasználói fiókunkkal szinkronizált összes eszközről törölni, vagy megadhatjuk, hogy csak az adott gépről törölje-e. Alapértelmezetten az összes szinkronizált gépről törlésre kerül.

Minden bizonnyal sokak számára jelent majd megváltást a következő képen látható beállítások tárháza.

Kikapcsolhatóak lettek a sarkok, lehetőségünk nyílik a bootolást követően közvetlenül az asztalra érkezni kikerülve ezzel a csempés Start képernyőt. Ha mégis a Modern (régebben Metro) felületre tévedne a felhasználó, beállítható, hogy akkor is a feltelepített alkalmazásokat listázza ki, s ezen belül is elsőnek a „hagyományos” asztali alkalmazásokat mutassa a rendszer. A Modern felület háttere teljes szimbiózisban lehet az asztalon beállított háttérképünkkel, ha úgy szimpatikusabb nekünk. Akiknek ez sem lenne elég, azok kedvéért kaptunk egy Start gombot, aminek megnyomására nem a régi Start menü ugrik elő, hanem a csempés Start képernyő. A Start gombot jelenleg nem lehet kikapcsolni, de nem kizárt, hogy a végleges verzióban lesz rá lehetőség.

Hirdetés

Windows Store, új Modern alkalmazások

A piactérre belépve teljesen új felület fogad minket, ami sokkal átláthatóbb és informatívabb lett. Ez a felhasználók és fejlesztők számára egyaránt nagy segítség. A jobb felső sarokba került egy keresősáv, sokan panaszkodtak arra ugyanis, hogy nem egyértelmű, hol és hogyan kellene keresni.

A kinézeten túl funkcionális előrelépés is történt, alapértelmezetten ugyanis az alkalmazásokhoz érkező frissítések automatikusan települnek, a felhasználónak semmi dolga nincs. Ha szeretnénk, az opció természetesen kikapcsolható.

Amennyiben viszont be van kapcsolva, akkor ne is várjuk, hogy a korábbihoz hasonlóan a piactér csempéjén számok jelennek meg, melyek a rendelkezésre álló frissítésre utalnának.

Preview verzióból adódóan hibák több helyen is előfordulhatnak az operációs rendszerben, a Store-ban lévőre viszont könnyen lehet, hogy többen is ráakadtak:  ha a “Check for updates” ikonra kattintunk és megnézzük, láthatjuk, hogy számos új apphoz van frissítés, ennek ellenére egyikhez sem sikerül a telepítés. A megoldás anyi, hogy eltávolítjuk az alkalmazást, majd újratelepítjük a Store-ból.

Új Modern alkalmazások

A végleges 8.1-es Windows-zal az összes Windows 8-ból ismert beépített alkalmazás egészen komoly frissítést fog kapni, jelenleg azonban még csak néhányból kaphatunk ízelítőt. Kezdjük az új alkalmazásokkal, névsor szerint.

Alarms

Kapunk ébresztőórát, visszaszámlálót és időmérőt is. A dizájn rendben van, funkcionálisan is működik, de jó lenne, ha Surface-en az ébresztőóra alvó üzemmódban is üzemelne, ezt azonban még nem sikerült megoldani.

Calculator

Nem hinném, hogy túl sok magyarázatra szorul. Eddig is voltak számológép alternatívák a Store-ban, most kapunk egy gyárit Modern felülettel. Van hagyományos és tudományos nézete, illetve kapott egy konvertert is. Amire kell, arra tökéletesen megfelel, és tapicskolós felületen is jól használható.

Food & Drink

Gondolom nem nehéz kitalálni, hogy táplálkozással kapcsolatos dologról van szó, magyarosan „evés-ivás”. A gasztronómia megszállottainak és háziasszonyoknak kötelező. A recepteken kívül elolvashatjuk híres séfek tanácsait, számtalan tipp és trükk áll rendelkezésünkre, sőt még minőségi borokból is ízelítőt kapunk, valamint rengeteg koktélt is megtanulhatunk elkészíteni.

Health & Fitness

A finom falatok elkészítése mellet nem árt az egészségünkre is odafigyelnünk, ezt hivatott segíteni ez az alkalmazás. A neve alapján nem számítottam túlságosan bő tartalomra, azonban az alkalmazást elindítva egyből megérzi az ember, hogy egy komolyabb, minőségi alkalmazással van dolga, ami akár igen hasznosnak is bizonyulhat. Feljegyezhetjük és nyomonkövethetjük a diétákat, az edzéseinket, kérhetünk tippeket erősítő gyakorlatokra, átfogó egészségügyi nyilvántartást vezethetünk magunkról (szinte mint egy saját digitális kórlap), leírást olvashatunk gyógyszerekről, betegségekről, sőt egy 3D-s bábun klikkelve – ha megmondjuk, milyen tünetet észlelünk magunkon – egy mini diagnózist is kapunk a programtól. (Az alkalmazás által készített diagnózisok pontatlanok lehetnek, az esetleg szükséges orvosi vizsgálatot ez semmiképp nem helyettesíti!)

Reading List

Nekem az új alkalmazások közül ez lett a kedvencem. Roppant egyszerű, mégis nagyon hasznos és tökéletesen működik. Ha rábukkanunk egy érdekes vagy hasznos, de hosszú cikkre és épp nincs időnk elolvasni, akkor ezt alapvetően (külső célprogram hiányában) eltehetjük magunknak későbbre kedvenceink közé, vagy a linket kimásolva és valamilyen dokumentumban elmentve. Ennél azonban sokkal elegánsabb és kényelmesebb megoldást nyújt a Reading List. Az adott honlapon böngészve nem kell mást tennünk, mint előcsalni a Charm bar megosztás gombját, majd kiválasztani a Reading List alkalmazást.

Ezt követően az írás bekerül az alkalmazásba, és később bármelyik Windows 8.1-es eszközön elolvashatjuk, amin a saját felhasználói fiókunkkal lépünk be. Fontos megemlíteni, hogy az alkalmazás az asztali verziós Internet Explorert nem támogatja, csak annak Modern verzióját. Remélem, hogy ez a hasznos kis alkalmazás a Windows Phone 8.1-es verziójában is visszaköszön majd.

Scan

A Scan alkalmazás segítségével szkennelni tudunk. Alapvető beállításait elérhetjük Modern felületen, majd „scan” gombra kattintva el is kezdődik a művelet, a mentés pedig az általunk megadott helyre és formátumba történik. Wi-Fis nyomtatóra is gond nélkül csatlakoztam, a szkennelés is tökéletes volt, egyedül az előnézet funkció hiányzott, pedig az alkalmazást megnyitva jobb oldalt meg is lenne a helye. Ezt leszámítva nem volt vele gond, első verziónak teljesen korrekt.

Sound Recorder

Pontosan annyit tudunk ezzel az alkalmazással csinálni, amennyit a neve is elárul: hangot rögzíteni. Alapvető vágási műveleteket végezhetünk vele, de komolyabb szerkesztésre alkalmatlan.

Ezzel ki is merítettük az új alkalmazások tárházát, nézzük, mi újság a többivel.

Megújult Modern alkalmazások

Alapvetően elmondható, hogy a motorháztető alatt mindegyik kapott hibajavításokat és picivel mintha gyorsabban is indulnának. Kinézetre az Xbox Music egy komolyabb ráncfelvarráson esett át, bár a Microsoft elmondása szerint még csak a változások fele érhető el az alkalmazásban. A Music és Video appban megjelent tartalom nagyban függ a Microsoft-fiók régiójától!

Az Xbox Music rengeteg előnyös változáson ment keresztül, régóta ráfért már egy nagy ráncfelvarrás. A bal felső sarokban kapott egy keresőmezőt, a Library-ban pedig ha megadjuk, hol találhatóak a zenéink, akkor abból az Xbox Music készít egy katalógust, amiben tudunk keresni, lejátszani, rendezni. A gyűjteményünket lehetőségünk van előadó, album és dalcím szerint is kilistázni.

Az Xbox Musicon belül a kedvenc menüpontom a Radio. Beírunk egy előadót, ami alapján készít számunkra egy saját rádióállomást, és streamelve hallgathatunk ugyanolyan stílusú zenéket. Tapasztalataim szerint egész jól eltalálja őket, de nyilván lehetnek mellényúlások.

Az utolsó lehetőségünk az Explore, amivel az Xbox Music Store-ban tudunk zenéket, albumokat vásárolni, valamint vásárlás előtt belehallgatni. Az éves előfizetés 100 dollár, ezért korlátlan streamelést és 5 eszközre lehetséges letöltést kapunk. Előfizetés nélkül 6 hónapig korlátlan streamelést kapunk, utána pedig havi 10 órányi streamelés jár, ha nem fizetünk elő a szolgáltatásra, valamint időnként a zenéket megelőzően egy 15 másodperces reklámblokkot is el kell viselnünk. Az Xbox Music hivatalosan nem érhető el Magyarországról, és sajnos várhatóan még jó ideig nem is lesz.

Az Xbox Video alkalmazás is gyorsult, valamint kapott egy kereső gombot a jobb felső sarokban. A Video Library-hez kell belinkelni a megfelelő mappákat, hogy megjelenjenek a videók az alkalmazásban. Sajnos Magyarországról az Xbox Video alkalmazás még annyira sem működik, mint a Music, ugyanis jelenleg innen semmi esély a vásárlásra. Az viszont pozitívum, hogy a Music és Video (de még a Games) alkalmazások esetében is jelentősen gyorsult a bejelentkezés.

A Photos alkalmazást valószínűleg senkinek nem kell bemutatni már a Windows 8-ból, most viszont kivették a Flickr és Facebook integrációt, így az élő csempéken nem jelennek meg onnan a képek, sőt, mi is csak a saját meghajtónkon található képek között tudunk böngészni – még a SkyDrive-ról sem húzza be a képeket. A kinézetben nem igazán történt változás, sok hasonlóság figyelhető meg a SkyDrive webes felületével.

Amit még észrevehetünk, hogy eltűnt a Preview verzióból a Messaging alkalmazás (nem sok könnycseppet morzsolok el érte), a véglegesben várhatóan a Skype veszi át a helyét, mely mélyebb szinten fog integrálódni a rendszerbe, s év végéig az ígéretek szerint számos új funkció és hibajavítás is érkezik a Modern változathoz.

Azt biztosan tudjuk, hogy a Mail, People és Calendar alkalmazások is komolyabb ráncfelvarráson esnek át, csak a Preview változatban ezek még nem elérhetőek. Az internetre viszont már kikerültek ezzel kapcsolatban is képernyőmentések, melyeket itt tekinthettek meg.

Tombstone mód, Asztal, Intéző

Most, hogy szinte minden fontosabb alkalmazásról szó esett, érdemes beszélnünk arról is, hogy a 8.1-ben a Modern alkalmazások bezárása módosult egy kicsit. Ha a Windows 8-ban megszokott módon csukjuk be az alkalmazást (vagyis a tetejénél megfogjuk és lehúzzuk), akkor valójában csak egy úgynevezett Tombstoned („dermedt”) állapotba kerül, amikor csak memóriát foglal le, CPU-t nem, amit ha kell, magától felszabadít. A feladatkezelőben ilyenkor továbbra is látszik az alkalmazás, és ha be akarjuk zárni, akkor a feladatkezelőből ki lehet lőni az alkalmazást, vagy a megszokott Alt-F4 billentyűkombinációval is „teljesen” bezáródik. További lehetőség, ha fentről lehúzzuk és lent tartjuk két másodpercig, akkor megfordul a kis kép, előjön az alkalmazás csempéjének a képe és akkor húzzuk tovább. Leírva nem annyira egyértelmű, ezért készítettem egy rövid szemléltető videót ezzel kapcsolatban.

Akik pedig az ábrákat szeretik jobban, azok se csüggednjenek: egy kis angol nyelvtudás kell ugyan, de nagyon jól szemlélteti, mi is az a Tombstoned állapot.

Változások az asztalon és az intézőben:

Az Asztalra pillantva is észrevehetünk néhány változást. A legszembetűnőbb a Start gomb, de hagyományos Start menüt senki ne keressen, a gombra kattintva pusztán a csempés Start képernyő fogad minket. A boot-to-desktop opcióról és a négy sarok kikapcsolásáról már volt szó, azokra, illetve az asztal hátterének kezdőképernyőn való alkalmazására bővebben nem érdemes kitérni.

Van viszont még egy dolog, amit fontos megemlíteni, ez pedig a Sajátgép, vagyis legújabb nevén „This PC”.

Az Intézőt megnyitva is némi változásra lehetünk figyelmesek. A mappák elsőbbségi helyet kaptak, az eszközök és meghajtók szekció pedig alulra került. Az oldalsávról eltűntek a könyvtárak (de lehetőségünk van ennek visszakapcsolására, csak alapban ez valamiért most nincs aktiválva), a szalagos menü természetesen maradt.

Jó hír azok számára, akiknek eddig esetleg fáradságos perceket okozott a kikapcsolás, hogy a Start gombra jobb egérgombbal kattintva a leállítás opció is bekerült, így onnan is le tudjuk állítani a gépünket. A jobb gombos trükkön kívül a Windows+X billentyűkombinációval is előcsalogatható a már említett menüpont.

Természetesen a Charm Baron keresztüli leállítás, valamint az Aztalon az Alt-F4 kombináció szintén rendelkezésünkre áll, és persze a kikapcsoló gombokhoz is hozzárendelhetjük a leállítást az energiagazdálkodási beállításokban.

Néhányan talán fájlalni fogják azt a másik aprócska változtatást, hogy kivették az élményindexet (Windows Experience Index), de adminisztrátorként futtatott parancssorból elérhető a WINSAT parancs megfelelő paraméterezésével. Szükségét és értelmét már jó ideje nem láttam, úgy tűnik, mostanra a Microsoft számára is feleslegessé vált.

Két megjelenítőn is teszteltem kicsit a rendszert, HDMI kábel segítségével egy 82 cm-es Full HD tv-re kötöttem. A jó hír az, hogy két monitor esetében külön állítható mindkét monitor DPI-je. A skálázás javult a korábbiakhoz képest, de tökéletesnek még most sem mondanám. Két monitor esetén viszont nagyon látványos, hogy egyiken a Start képernyő, másikon pedig az Asztal van, vagy egyiken egy Modern, míg másikon egy hagyományos alkalmazás. A kép kiterjesztése a már sokak által ismert Windows+P billentyűkombinációval oldható meg.

Megújult Vezérlőpult

A vezérlőpult óriási változáson ment át, mondhatni teljesen újat kaptunk Modern változatából. A legfontosabb dolog, hogy átstrukturálásra került, illetve jóval több (lényegében az összes) beállítás érhető el, mint a korábbi verzióban. Az ikon megnyomásakor egy kezdőoldalra kerülünk, ahol a legfontosabb beállításokat találhatjuk. A bal felső sarokban a nagyítóra kattintva könnyedén kereshetünk a teljes Vezérlőpultban.

Mint látható, nálam a záróképernyő egyik újítása, a diavetítés be van kapcsolva. SkyDrive mappából, tökéletesen teszi a dolgát és nagyon látványos, bátran merem ajánlani a kipróbálását.

A PC & Devices részben beállíthatjuk a záróképernyőnk tulajdonságait, kijelzőbeállításokat, eszközeinkről kaphatunk átfogó képet, illetve innen is kontrollálhatják a négy „varázssarok” működését.

Újdonság a SkyDrive menüpont, hiszen ilyen eddig nem volt. Megnézhetjük, mennyi szabad helyünk van még a felhőben, szükség esetén egyből vásárolhatunk is még további tárhelyet, fájlműveletekkel kapcsolatos beállításokat végezhetünk (például az alapértelmezett mentési hely a SkyDrive legyen), illetve a szinkronizálandó beállításokat is megadhatjuk. Ez azért fontos, mert egy esetleges újratelepítésnél – mint azt a cikk elején is említettem –, ha ugyanazzal a felhasználói fiókkal jelentkezünk be, akkor lehetőségünk van a beállításaink importálására. Jó hír, hogy a SkyDrive-ba mentett beállítások nem a meglévő tárhelyünkből foglalnak le területet, így csak emiatt nem érdemes kikapcsolni.

A SkyDrive Windows 8.1-es integrációja ezeken a beállításokon jócskán túlmutat, a későbbiekben részletesen kitérek rá.

A Search & Apps részen belül a Notifications funkcióra is vessünk egy pillantást, akad itt ugyanis valami, ami felett sokak szeme elsiklik: a Quiet Hours. Ez mobiltelefonos környezetből már ismerős lehet, és annyit tesz, hogy meghatározott periódusban ne csipogjon a laptop/tablet. Surface esetében például nagyon hasznos, hogy éjszaka nem pittyeg akkor sem, ha véletlenül elfelejtem lenémítani.

Kereső, Internet Explorer 11

A keresésre rá se lehet ismerni az elődhöz képest. A legegyszerűbb, ha a kezdőképernyőn elkezdünk gépelni, de a Charm Bar Search menüpontjával is elő tudjuk csalogatni. Alapértelmezetten mindenben keres.

A keresés eredménye teljes képernyőn („search hero”) tárul elénk, egészen újfajta keresési élményt nyújtva ezzel. A Budapest szóra rákeresve például a város lakosságát, időjárását, látnivalóit is kidobja, valamint a kapcsolódó webhelyeket is. Nyilván folyamatos fejlesztésre szorulnak az elénk tárt eredmények, illetve a magyar specifikus találatok nem minden esetben megfelelőek, de alapvetően nagyon jó az irány. Nyári utazás előtt érdemes lehet beírni az úticélt, világváros esetén komplett programot össze tudunk állítani a látnivalókból.

Internet Explorer 11 (Desktop + Modern)

Az operációs rendszer beépített böngészője is főverziót ugrott. Mind a Modern, mind az asztali változatban előrelépéseknek, sőt kisebb dizájnbeli újításoknak lehetünk szemtanúi. A felhő jótékony hatásai itt is megmutatkozik, ugyanis ha a beállításokban nem döntöttünk másképp, akkor az előzmények, kedvencek illetve leggyakrabban látogatott oldalak az About: Tabs oldalon szintén szinkronizálásra kerültek, sőt, az elmentett jelszavaink is. Reméljük, a közeljövőben a WP 8.1-ben is hasonlóan fog működni a böngésző. Az IE 11 frissítése alapértelmezetten automatikus, ettől eltérően a névjegyében rendelkezhetünk.

Az új technológiák közül kiemelkedik a WebGL támogatás, és további lényeges újdonság az MPEG DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) támogatása: a technológia http alapú adaptív streaminget tesz lehetővé, iparági szabvány alapokon. A böngésző a szintetikus tesztekben is jobban szerepel közvetlen elődjénél, a sebesség saját tapasztalataim szerint is nagyon rendben van. Preview állapota ellenére csak apróbb hibákkal találkoztam, leginkább különböző formoknál, beviteli mezőknél: kicsit szétesett egy-egy oldal, vagy nem lehetett a mezőbe írni.

A Modern verzióban külsőleg is történt változás. A megnyitott lapok jobb egérgombbal csalogathatóak elő (vagy érintőképernyőn fentről kicsit lehúzzuk az ujjunkat), és ezentúl nem fent, hanem lent helyezkednek el. Lehetőségünk van egy másik szinkronizált eszközről is előcsalogatni a megnyitott lapokat. Érintőkijelzőn is könnyedén bezárhatóak a már megnyitott oldalak, köszönhetően az állandóan és jól látható kis „x”-nek a miniatűrök jobb alsó sarkában.

SkyDrive, összegzés

A végére hagytam az egyik legkomolyabb újítást, a SkyDrive integrációt. Említhettem volna a frissült alkalmazásoknál vagy az Asztal esetében is, de úgy éreztem, hogy olyan volumenű dologról van szó, ami mindenképp megérdemel egy külön fejezetet.

Ahogy már volt róla szó, a beállításainkat is a SkyDrive-ba menti a rendszer, amennyiben engedélyezzük ezt. Saját tapasztalatból mondom, hogy nagyon kényelmes, amennyiben csak egy megadott gép beállításait kell importálni, és mire belépünk, minden ott van előttünk (kivétel a hagyományos desktop programok). Fontos, hogy a korábbról ismert SkyDrive alkalmazás hagyományos desktop verzióját nem lehet feltelepíteni a 8.1 Preview-ra.

Az alkalmazás Modern verziója a Windows 8.1-ben már előre fel van telepítve, s egyúttal egy Modern fájlkezelőt is kapunk vele. Alapértelmezésben a SkyDrive tárhelyünk tartalma tárul elénk, azonban a SkyDrive feliratra kattintva a legördülő menüből ki tudjuk választani a This PC opciót, s innentől kedvünkre böngészhetünk a fizikailag is helyben lévő fájlok között is, valamint alapvető fájlműveleteket is végezhetünk rajtuk.

Amikor a SkyDrive-on lévő fájljaink közt böngészünk, akkor lehetőségünk van az úgynevezett szelektív szinkronizálásra, vagyis megmondhatjuk, hogy melyek azok a mappák és/vagy fájlok, melyeket internetkapcsolat nélkül, lokálisan is el szeretnénk érni, és a rendszer csak ezeket fogja letölteni. Ha egyszer offline módban is elérhetővé teszünk valamit, akkor azt bármikor lehetőségünk van visszaállítani, vagyis újra csak a felhőből elérhetővé tenni.

A Desktop oldalon az Intéző oldalsávjában fedezhetjük fel a SkyDrive mappát, állandóan szemünk előtt van, és a jelenlegi asztali változattal ellentétben minden mappát kilistáz a Windows intézőben, nem csak azt, amit le akarunk tölteni offline elérésre. A program a teljes SkyDrive-unkról készít mappatérképet, és minden mappát, almappát és fájlt bélyegkép nézetben tölt be a gépünkre. Ha a SkyDrive mappa tulajdonságait megnézzük, láthatjuk, hogy valóban ez történik, lokális méret magáért beszél.

Az Intézőben is megadhatjuk, hogy mi legyen offline is elérhető. Egyszerűen kattintsunk az adott elemre jobb klikkel, majd a megjelenő helyi menüből válasszuk a „Make available offline” menüpontot. Ha meggondolnánk magunkat, akkor pedig a „Make available online only”-t. Ezek a menük dinamikusak, tehát csak akkor jelennek meg, ha egy online illetve offline is elérhető elemről beszélünk. Az intézőben a mappák, képek közötti böngészés nagyon folyamatos, nem érezzük azt, hogy ezek a fájlok valójában nem is a mi gépünkön vannak.

Van viszont egy elég nagy hiányossága az új SkyDrive-nak, ami sokak számára fájó lehet, ugyanis a régi desktop kliens tudta ezt: jelenleg nem tudjuk megválasztani az offline fájlok helyét, program a C:\Users\%USERNAME% mappába tölti le a dolgainkat. A fejlesztők tudnak a problémáról és az igényről, reméljük minél hamarabb érkezik a javítás. Ezen kívül viszont tényleg nem nagyon sikerült fogást találni a SkyDrive integráción, jó munkát végeztek a fiúk Redmondban.

Összegzés

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a Windows 8.1 a Microsoft operációs rendszerei közül a legnagyobb, ezidáig példátlan méretű frissítése. Nem, nem a megabájtokról beszélek, hanem az új funkciókról, új lehetőségekről és a felszín alatti fejlesztésekről. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy az operációs rendszer magja 6.2-es verziószámról 6.3-ra ugrott. De nem a magasabb verziószám miatt érezhetjük komoly előrelépésnek a 8.1-et, hanem a rengeteg új funkció miatt, az alkalmazások jobbá, gyorsabbá, használhatóbbá tétele miatt. A sebességre nem hiszem, hogy bárki panaszkodhat, bár azzal már a Windows 8 esetében sem volt gond. Jelenleg a Preview-t éles rendszerre csak a vállalkozó kedvűeknek ajánlanám, vannak még ugyanis bugok, amik kellemetlenül perceket szerezhetnek, tehát mindenki csak saját felelősségére telepítse, és csak akkor, ha tisztában van vele, mit jelent egy ilyen tesztverzió kipróbálása!

A Windows 8.1 végleges verziója OEM partnerek számára augusztus végén válik elérhetővé, arról pedig jelenleg nincs hivatalos információnk, hogy a végfelhasználók mikor frissíthetnek a Store-on keresztül az új verzióra.

Azóta történt

Előzmények