Bevezető, felépítés
Okostelefon, okostévé, okosotthon – nagy divatja van a különböző eszközöket okosnak titulálni, miközben az okosság mögött álló többletszolgáltatások elég nagy szórást mutatnak. Ami közös általában, az egyrészt az interneten keresztüli elérés, másrészt a komolyabb szoftveres háttérre épülő kényelmi funkciók sora. Konkrétan az okosotthonos megoldásoknál – ahová tesztalanyunk is szeretné sorolni magát – az otthoni intelligencia elmeivel való teljes együttműködés, és így az automatizálhatóság az, amit ezzel a szóval jellemezhetünk.
Hirdetés
Ebből a szempontból nézve pedig a Welock SECBN51 sajnos rögtön elbukik, önmagában ugyanis nem integrálható egy átlagos okosotthonos megoldásba sem: hiányzik belőle ugyanis a Wi-Fi, a Zigbee és a Z-Wave is, csak Bluetooth kapcsolattal rendelkezik, ennek internetre juttatásához pedig külön Bluetooth-WLAN csatolót kell vásárolnunk, és mellékesen egy Welock fiókot is létrehoznunk a távoli menedzsmenthez. Ezen keresztül aztán akár kézzel, akár az Amazon Alexát bevetve is vezérelhető lesz a szerkezet, de egy teljesen offline üzemben is használható, például Home Assistant alapú rendszerbe már nem tudjuk beépíteni (legalábbis mi nem találtunk erre használható HA-integrációt). Mindezt figyelembe véve tehát a SECBN51 inkább egy fejlett, elektronikus zárbetétnek tekinthető, melynek segítségével leszámolhatunk a kulcscsomóval, helyette pedig ujjunkat, NFC tageket vagy okostelefonunkat használva juthatunk be a házba.
Kialakítás
Tesztalanyunk egy euro szabványú cilinderes zárbetét, és mint ilyen, a legtöbb magyarországi bejárati ajtóba beépíthető. Amit viszont ezzel kapcsolatban még vásárlás előtt tisztáznunk kell, az az ajtó ide vonatkozó dimenziói: milyen vastag, mekkora a távolság a zár középvonalától az ajtó széléig kívül, illetve belül, valamint mekkora a hely a zárbetét tengelye és a ajtótok között. Különösen ez utóbbit mérjük le pontosan, mert míg a zárbetét méreteit viszonylag tág határok között tudjuk állítani, az utóbbiba semmilyen beleszólásunk nincs, és ha az ajánlott 40 mm-nél kisebb a rendelkezésre álló rész, akkor előfordulhat, hogy az ajtót nem tudjuk majd becsukni, mert a SECBN51 külső vaskos része egyszerűen beleakad a tokba.
A méreteket alaposan ellenőrizzük, különben nem tudjuk majd beszerelni a zárbetétet! (forrás: WeLock) [+]
A zár dobozát kibontva a kézikönyv mellett a beszereléshez szükséges alkatrészeket, szerszámokat tartalmazó kis műanyag dobozkát, illetve a tulajdonképpeni zárbetétet találjuk. Ez utóbbi külső felén van az a forgatógomb, amely az „okos” részt tartalmazza, rajta az ujjlenyomat-olvasóval, egy bekapcsológombbal és egy apró kijelzővel. A rendszer részét képezi még egy telefonos alkalmazás is, melynek használata ugyan nem kötelező, de rendkívül megkönnyíti a beállítást, és később is több hasznos extrát nyújt (például megnézhetjük, mikor volt a zár nyitva, csukva stb.), szóval érdemes telepíteni. A betét belső oldalán egy szimpla acél forgatógombot találunk, melyet megfogva kulcs nélkül üzemeltethetjük a zárat.
Ami a tartozékokat illeti, ezek között egy kis imbuszkulcs, egy kis csavarhúzó, három, a zárral használható (de előre nem párosított) RFID kártya, egy, a befelé néző tengelyt hosszabbító csonk, és az ezt rögzítő csavar a legfontosabb. Kapunk pár pótalkatrészt is az összeépítéshez, illetve két zöld gumidugót, melyekkel a külső csavarnyílásokat zárhatjuk le, növelve az alapból IP65-ös vízállóságot. Ez akkor lehet érdekes, ha ajtónkra direktben esik az eső és a hó. Amit viszont nem tartalmaz a csomag, az a működéshez szükséges energiát biztosító három darab AAA elem, melyeket így nekünk kell beszerezni.
A szerkezet működése egyébként pont olyan, mint bármilyen cilinderes zárbetété: a tulajdonképpeni zárat a betét közepén található kis „fül” mozgatja, ez a fül pedig belülről mindig, kívülről viszont csak akkor forgatható, ha a külső, elektronikát is tartalmazó forgatógomb tengelykapcsolója „ráfog” a belső tengelyvégre. Ezt egy apró szervomotor intézi, melyet az elektronika vezérel, feltéve, hogy a megfelelő ujjlenyomattal, RFID eszközzel vagy telefonnal igazoltuk magunkat.
Üzembe helyezés
A SECBN51 használatbavétele két lépcsőből áll: egyrészt üzembe kell helyezni az elektronikus részt, másrészt be kell szerelni az ajtóba a zárbetétet. Kényelmi okokból célszerű előbb az elektronikával foglalkozni, egyrészt mert könnyebb ezt az asztalon megtenni, mint egy ajtó előtt állva, másrészt mert így, ha valami nem működne megfelelően, nem zárjuk ki magukat véletlenül sem a lakásból.
Az elektronikai rész beüzemelése sem tart egyébként sokáig, különösen akkor nem, ha a telefonos appot is bevetjük ehhez. Az első feladat az lesz, hogy a zár külső felén a megfelelő hernyócsavar kihajtása után lehúzzuk az elemek helyét is rejtő fém burkolatot, majd felnyitjuk a forgatógomb elején található gumifedelet. Ez alatt egy kereszthornyú csavar lapul, ezt kioldva pedig előkerülnek a három darab AAA elem fogadására kiképzett foglalatok. Ide kell betenni az elemeket, majd zárni az ajtót. A gumifedél visszanyomkodása előtt felfedezhetünk egy microUSB portot is, ez nem töltésre vagy firmware-frissítésre szolgál, hanem arra, hogyha az elemek lemerültek volna, akkor egy powerbankkal még kinyithassuk az ajtót. A WeLock ígérete szerint egy elemkészlettel körülbelül 8000 állapotváltásra számíthatunk, tehát napi 10 nyitás/zárás esetén 800 napig nem kell ezek cseréjével foglalkoznunk – ez több mint elegendő.
Miután az elemek a helyükre kerültek, a zárbetét rögtön készen áll az első adminisztrátori ujjlenyomat tárolására. Összesen három ilyen, és 97 „felhasználói” minta tárolható – az adminisztrátori verzió extrája, hogy nemcsak nyitni-zárni lehet vele, de a különböző beállításokat is elérjük. Egy újabb ujjlenyomat beállításának a folyamata egyszerű: 5 másodpercig nyomva kell tartanunk a bekapcsológombot, mígnem az ujjlenyomat-olvasó feletti apró, kétsoros képernyőn meg nem jelenik az új lenyomat tárolására vonatkozó felirat. Ekkor igazoljuk magunkat egy admin-ujjal, majd a tárolni kívánt ujjal háromszor meg kell érinteni a leolvasót. A sikeres műveletet egy csippantás, és persze tudósító felirat is jelzi. Az egyéb beállítások elvégzése is hasonló sémát követ: 5 másodperces gombnyomás, majd tovább gombnyomásokkal lépkedés a menüpontok között. Admin-igazolás, beállítás végrehajtása, majd kis várakozás, hogy a rendszer tárolja a változtatásokat.
A telefonos alkalmazás, melyet a betéttel összelőni egyrészt az annak elején található QR kód leolvasásával, másrészt a betét testén (annak belső részén, tehát csak kiszerelt állapotban látható) látható kód beírásával lehet, ezeket a műveleteket könnyíti meg úgy, hogy például az RFID tagek párosításához elég benne egy gombot megnyomni, ahelyett, hogy magunk igazolása után még ötször kéne megnyomnunk a bekapcsológombot, mielőtt a kártyát a betéthez érintenénk.
A WeLock alkalmazással a párosított zár már kényelmesen beállítható [+]
Itt rögtön meg is jegyeznénk, hogy a telefonos app nemcsak a kényelmet növeli, de például a kártyák párosításánál időkorlátot is beállíthatunk vele, ami szálláskiadásnál lehet hasznos (már csak a kártyák átadását, leadását kell valahogy biztosítani).
Az RFID kártyák párosításakor az alkalmazásban lejárati idő is megadható [+]
Ha mindent konfiguráltunk, akkor jöhet a fizikai beszerelés. Ehhez ne tegyük még vissza a külső rész fém fedelét, hanem oldjuk ki a külső forgatógombot rögzítő második hernyócsavart, és húzzuk a gombot a tengelyen kifelé ütközésig (ez körülbelül 20-22 mm extra vastagságot ad a középvonaltól számított 27,5 mm-hez). Szereljük le a belső oldal forgatógombját, állítsuk a középen lévő fület a megfelelő állásba, és kívülről toljuk be a betétet az ajtóba. Ha megvagyunk, rögzítsük a betétet a zárban az erre szolgáló csavarral, és szereljük vissza a belső forgatógombot a megfelelő állásba. Toljuk be a szükséges mélységig a külső forgatógombot is, rögzítsük, majd szereljük vissza annak fedelét – és készen is vagyunk.
Tapasztalatok, értékelés
Egyik szemünk sír, a másik nevet a SECBN51 kapcsán, mert egy igényes kivitelű, megbízható, jól működő eszközről van szó, mely ugyanakkor alapkiépítésében nem teljesíti kivétel nélkül azokat a feltételeket, amelyekre szerintünk az „okos” jelzőhöz szükség lenne. Távoli vezérlésre, okosotthonos rendszerekbe való beépítésére nincs lehetőség, inkább csak a kulcshasználatot ússzuk meg ezzel a zárbetéttel. Ha távvezérlést szeretnénk, akkor külön kell egy Bluetooth-Wi-Fi átjárót vásárolni, ráadásul ekkor is csak WeLock-fiókon keresztül és Amazon Alexával tudjuk használni az eszközt.
Ez azt jelenti, hogy a tesztelt eszközt inkább családi, esetleg társasházi felhasználásra lehet bevetni, a 3+97 (admin és felhasználói) darab ujjlenyomat, valamint RFID kártya (ebből 20 darab párosítható) és telefon elég szabadságot biztosít ehhez, de szálláskiadásra már csak úgy használható, ha az említett RFID kártyák átadását, visszavételét valahogy biztosítani tudjuk. Ha ez lenne a fő cél, akkor jobban járunk egy PIN kódos zárral, melynél a használható kódot távolból is módosíthatjuk. A WeLock rendelkezik ilyen termékkel is, de a SECBN51-nek nem ez a fő profilja.
Ha lemerülnének az elemek, az USB portra kötött powerbankkel nyitható az ajtó [+]
Használat során a zárbetét teljes mértékben megbízhatóan működött, az ujjlenyomatot, RFID kártyákat elsőre és gyorsan elfogadta, még akkor is, ha kicsit ferdén került ujjunk az érzékelőre. Ami megszokást igényel, az a nyitás viszonylagos lassúsága. Az persze kényelmes, hogy nem kell kulcsot keresgélni, viszont ha már ott állunk az ajtónál, akkor először meg kell nyomni a bekapcsológombot, majd jöhet az ujjunk vagy a kártya, melynek azonosítása után fél-egy másodperccel később válik nyithatóvá az ajtó. Ehhez képest a kulcsot csak be kell dugnunk a betétbe, és már fordíthatjuk is – ezt a körülbelül egy másodperces „szünetet” éreztük az első napokban, de aztán gyorsan hozzászoktunk, és már inkább élveztük, hogy nem kell a táska alján kotorászni a kulcsokért. Ami talán itt jó lenne, az az, ha RFID kártya használatánál nem kéne a gombot megnyomni, elég lenne csak a kártyát odaérinteni – bár tény, hogy ezzel csökkenne az üzemidő.
Mindent egybevetve tehát a Welock SECBN51 egy jól használható, de a megcélzott kategóriában fontos funkciókkal nem rendelkező elektronikus zárbetét. Kényelmesebb, mintha kulcsot használnánk, és nagyobb családoknak, társasházaknak komoly könnyebbséget jelent, de okosotthonos felhasználásra, szálláskiadásra nem a legjobb választás. Ára alapesetben 77 400 forint, ami nem kevés, de ezt jelenleg az AHS57 kód beírásával 55 000 forint környékére csökkenthetjük, ami viszont már jobban hangzik.
Wombath
A WeLock SECBN51 zárbetétet a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.