Welock zárbetét: jobb-e a kulcs nélküli ajtónyitás?

Ez a magát okosnak tituláló eszköz ujjlenyomattal, RFID kártyával és telefonnal is nyitható, de egy fontos képesség hiányzik belőle.

Bevezető, felépítés

Okostelefon, okostévé, okosotthon – nagy divatja van a különböző eszközöket okosnak titulálni, miközben az okosság mögött álló többletszolgáltatások elég nagy szórást mutatnak. Ami közös általában, az egyrészt az interneten keresztüli elérés, másrészt a komolyabb szoftveres háttérre épülő kényelmi funkciók sora. Konkrétan az okosotthonos megoldásoknál – ahová tesztalanyunk is szeretné sorolni magát – az otthoni intelligencia elmeivel való teljes együttműködés, és így az automatizálhatóság az, amit ezzel a szóval jellemezhetünk.

Hirdetés

Ebből a szempontból nézve pedig a Welock SECBN51 sajnos rögtön elbukik, önmagában ugyanis nem integrálható egy átlagos okosotthonos megoldásba sem: hiányzik belőle ugyanis a Wi-Fi, a Zigbee és a Z-Wave is, csak Bluetooth kapcsolattal rendelkezik, ennek internetre juttatásához pedig külön Bluetooth-WLAN csatolót kell vásárolnunk, és mellékesen egy Welock fiókot is létrehoznunk a távoli menedzsmenthez. Ezen keresztül aztán akár kézzel, akár az Amazon Alexát bevetve is vezérelhető lesz a szerkezet, de egy teljesen offline üzemben is használható, például Home Assistant alapú rendszerbe már nem tudjuk beépíteni (legalábbis mi nem találtunk erre használható HA-integrációt). Mindezt figyelembe véve tehát a SECBN51 inkább egy fejlett, elektronikus zárbetétnek tekinthető, melynek segítségével leszámolhatunk a kulcscsomóval, helyette pedig ujjunkat, NFC tageket vagy okostelefonunkat használva juthatunk be a házba.

Kialakítás

Tesztalanyunk egy euro szabványú cilinderes zárbetét, és mint ilyen, a legtöbb magyarországi bejárati ajtóba beépíthető. Amit viszont ezzel kapcsolatban még vásárlás előtt tisztáznunk kell, az az ajtó ide vonatkozó dimenziói: milyen vastag, mekkora a távolság a zár középvonalától az ajtó széléig kívül, illetve belül, valamint mekkora a hely a zárbetét tengelye és a ajtótok között. Különösen ez utóbbit mérjük le pontosan, mert míg a zárbetét méreteit viszonylag tág határok között tudjuk állítani, az utóbbiba semmilyen beleszólásunk nincs, és ha az ajánlott 40 mm-nél kisebb a rendelkezésre álló rész, akkor előfordulhat, hogy az ajtót nem tudjuk majd becsukni, mert a SECBN51 külső vaskos része egyszerűen beleakad a tokba.

A méreteket alaposan ellenőrizzük, különben nem tudjuk majd beszerelni a zárbetétet!
A méreteket alaposan ellenőrizzük, különben nem tudjuk majd beszerelni a zárbetétet! (forrás: WeLock) [+]

A zár dobozát kibontva a kézikönyv mellett a beszereléshez szükséges alkatrészeket, szerszámokat tartalmazó kis műanyag dobozkát, illetve a tulajdonképpeni zárbetétet találjuk. Ez utóbbi külső felén van az a forgatógomb, amely az „okos” részt tartalmazza, rajta az ujjlenyomat-olvasóval, egy bekapcsológombbal és egy apró kijelzővel. A rendszer részét képezi még egy telefonos alkalmazás is, melynek használata ugyan nem kötelező, de rendkívül megkönnyíti a beállítást, és később is több hasznos extrát nyújt (például megnézhetjük, mikor volt a zár nyitva, csukva stb.), szóval érdemes telepíteni. A betét belső oldalán egy szimpla acél forgatógombot találunk, melyet megfogva kulcs nélkül üzemeltethetjük a zárat.


[+]

Ami a tartozékokat illeti, ezek között egy kis imbuszkulcs, egy kis csavarhúzó, három, a zárral használható (de előre nem párosított) RFID kártya, egy, a befelé néző tengelyt hosszabbító csonk, és az ezt rögzítő csavar a legfontosabb. Kapunk pár pótalkatrészt is az összeépítéshez, illetve két zöld gumidugót, melyekkel a külső csavarnyílásokat zárhatjuk le, növelve az alapból IP65-ös vízállóságot. Ez akkor lehet érdekes, ha ajtónkra direktben esik az eső és a hó. Amit viszont nem tartalmaz a csomag, az a működéshez szükséges energiát biztosító három darab AAA elem, melyeket így nekünk kell beszerezni.


[+]

A szerkezet működése egyébként pont olyan, mint bármilyen cilinderes zárbetété: a tulajdonképpeni zárat a betét közepén található kis „fül” mozgatja, ez a fül pedig belülről mindig, kívülről viszont csak akkor forgatható, ha a külső, elektronikát is tartalmazó forgatógomb tengelykapcsolója „ráfog” a belső tengelyvégre. Ezt egy apró szervomotor intézi, melyet az elektronika vezérel, feltéve, hogy a megfelelő ujjlenyomattal, RFID eszközzel vagy telefonnal igazoltuk magunkat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Wi-Fi 7: A Jövő hullámhosszán

PR Az internet, és vele együtt a vezeték nélküli kapcsolat ma már kihagyhatatlan része az életünknek, legyen szó munkáról, kapcsolattartásról, tanulásról vagy szórakozásról.

Előzmények

Hirdetés