A kompresszor
A PROHARDVER! hasábjain találkozhattunk már extrém léghűtésekkel, válogatott vízhűtésekkel és különleges hőcsöves megoldásokkal, de mai tesztalanyunk túltesz mindegyiken; külön kategóriát képvisel. Az Asetek VapoChill kompresszora a ma megvásárolható legextrémebb processzorhűtő.
Mielőtt nekilátnánk a csodamasina vizsgálatának, térjünk ki néhány mondatban a technológiára, ami a fagypont alatti hőmérsékletet produkálja. A VapoChill a hűtőgép elvén működik. Motorja, a tényleges kompresszor, összenyomja a hűtőközeget, mely gáz halmazállapotúból cseppfolyóssá válik (kondenzálódik). Az összenyomás közben hő keletkezik, amit egy borda és esetünkben egy ventilátor távolít el. A hűtőgépnél a hátoldalon található nagy felületű borda adja le a hőt. A hűtőközeg kitágulásával (nyomásának csökkenésével) újból gázzá válik és jelentősen lehűl. Hasonló jelenséget figyelhetünk meg a sűrített levegős patron kiürítésekor is. A hideg gáz vékony csöveken jut a célterületre, jelen esetben a processzort hűtő fejegységhez. Áramlási irányát és a körforgást a kompresszor szívóhatása biztosítja.
Az Asetek kétféle kompresszoros megoldást is kínál. A VapoChill XE család speciális kialakítású minitorony ház tetejében lakik. Nálunk a különálló dobozban használatos LightSpeed változat járt, mely erősebb házas társánál.
A fehér kartondobozból egy 21 x 21 x 49 centiméteres, 15 kilós fémdoboz került elő, amiből néhány vezeték társaságában majdnem csuklónyi cső meredt ki, végén egy réztömbbel. A lyukacsos frontoldalon kétsoros kijelzőt is találtunk.
Tesztpéldányunk szürke színben pompázott, de létezik fekete, piros és kék változat is. A színes gúnyák külön készletben is megvásárolhatóak.
A külső formát a Lian Li alumínium házaihoz igazították. A kompresszort alulra kell rakni, a ház aljára a mellékelt „szabásminta” szerint lyukakat kell vágni, és máris kész az emeletes csúcshűtés. Ugyan formában nem biztos, hogy harmonizál, de a VapoChill LS minden hagyományos felépítésű számítógépes toronyházzal használható. Mi azért sejtjük, hogy aki ilyen extrém hűtés mellett dönt, az konfigurációjával házon kívül döntögeti majd a sebességrekordokat.
A készüléket hátuljában található a ventilátoros hűtésű kondenzáló egység. Első látásra nagyon kompakt jószágnak tűnik a VapoChill.
A réztömbös fejegységet többrétegű biztonsági csomagolás védi. A külső műanyagból szőtt réteg végén neoprén szigetelőgallér van, így a mínuszok csak ott hatnak, ahova szántuk őket, nincs jegesedés. A hűtés csövét masszív rugós burkolat védi. Az egész szerelvény nagyon biztosnak tűnt, a vezeték jól bírta a nehéz rézfejet.
Szerelem
Hogy alaplapra tudjuk szerelni, a fejre megfelelő adaptert kell húzni. Jelenleg kétféle csomag létezik. Az egyik Socket 478-as Intelekhez és Socket 754/939/940-es AMD processzorokhoz való, a másik LGA775-ös. A felszerelés alapja egy műanyag harang, mely egyben a leszorító is.
Ha a külső borítás túlságosan lehűlne, a levegőből pára csapódhatna ki rá. A számítógépben szabadon csordogáló folyadék katasztrofális hatását sem hagyták figyelmen kívül az Asetek tervezői. A műanyag burkolatba fűtőszálat kell hajtogatni, mely üzem közben melegen tartja a külsőt. Az öntapadós lapra szerelt melegítő beépítése egyszerű.
A fűtőszálra két réteg habosított műanyag került. A szigeteléssel együtt pár percnyi szereléssel készen is voltunk a fejrésszel.
Következhetett az alaplap preparálása. A foglalattípusoknak megfelelően ismét kétféle készlettel találkoztunk. Az alaplap hátuljára egy fémlemez és neoprén szigetelés került. Hogy a hideg itt se okozzon galibát, fűtőszál is került a szendvicsbe. A felfogatáshoz a WaterChill vízhűtéseknél megismert csavarokat kaptuk. Ki kell emelni, hogy a Stack Cooling hűtésű Asus alaplapok vastag hátsó lemezét a csavarok nem érik át!
A processzor felől szintén két szigetelőréteget kell felszerelni. Az egyiket a processzorfoglalat köré, a másikat a tetejére. A szerelési útmutatóban meghökkenve láttuk az interneten poénból köröző rémképet, melyen telepasztázott processzorfoglalat látható. A gyártó szerint hagyományos pasztázással is kifogástalanuk működik a VapoChill, de ajánlott a processzor lábait is alaposan bekenni. Mi ezt a „merényletet” inkább kihagytuk.
Az utolsó mozzanat a vezérlőelektronika összeszerelése volt. A kis nyomtatott áramkörre a kompresszor két szalagkábelét, a két fűtőszálat, négytűs tápcsatlakozót, és az alaplap bekapcsoló tűit kellett csatlakoztatni. Alaplapi USB konnektort is bekötve még két fűtőelemet, négy hőérzékelőt – ezeket külön kell megvenni – és két ventillátort szabályozhatunk. A kis nyomtatott áramkörhöz négy öntapadós lábat is mellékeltek, melyekkel stabilan rögzíthetjük a házunkban. Tanácsos a bekapcsoló gomb mellé telepíteni, mert azt is rá kell kötni, így a számítógép a kompresszoron keresztül indul majd.
Az Asetek VapoChill LS kompresszor felszerelése nem tartott sokkal tovább, mint egy összetettebb léghűtés telepítése. A beépítés szerelésigényét és biztonságát össze sem lehet hasonlítani egy vízhűtésével. Amikor elkészült a fejegység és felkerültek az alaplapra a rögzítők, már csak négy, kézzel betekerhető csavart kellett megszorítani.
Főbb paraméterek:
Termék megnevezése | Asetek VapoChill LightSpeed |
Felszerelhető | Intel Socket 478 és AMD Socket 754/939/940 vagy LGA775 |
Mérete | 210 x 210 x 490 mm |
Tömege | 15 kg |
Hűtőközeg | R507 |
Gyártó weboldala | www.asetek.com |
Termék weboldala | VapoChill LightSpeed |
Forgalmazó | RRC Hungary Kft. |
Bruttó fogyasztói ára | 190 300 Ft |
Kiegészítő alaplapi készlet ára | 22 800 Ft |
Fagyasztás
Egy ilyen speciális berendezés teszteléséhez speciális hardverre volt szükség, amihez partnereink és fórumozóink révén jutottunk hozzá. AMD Athlon 64 platformunkhoz a TTS Kft. biztosított tuningos DFI nF4 SLI-D alaplapot, end73 fórumtagunk egy leválogatott, nagyszerűen húzható Athlon 64 3000+ processszort és OCZ Platinum 600 memóriát hozott, és kipróbáltuk a korábbi tesztünkben szereplő Athlon 64 X2 3800+ processszort is. Intel oldalon Petya25 fórumtagunk Abit AW8-MAX alaplapját és Ati007 forumtagunk Pentium 4 660 processzorát fogtuk vallatóra.
Először az AMD processzorok kerültek terítékre. Tulajdonosánál a Venice magos Athlon 64 3000+ extrém léghűtéssel 2772 MHz-ig (9 x 308 MHz) bírta a tempót. Szellőztetését akkor egy 16 fokos szoba és közvetlenül a processzorra irányított mobil klíma biztosította, ami lássuk be, se nem halk, se nem kényelmes megoldás.
A kompresszor első bekapcsolásakor feszülten vártuk, hogy történjen valami. Először a hűtőgépekre jellemző rántással és mormogással életre kelt a VapoChill, majd miután a szobában uralkodó 25 fokról üzemhőmérsékletre – nagyjából -30 fokra – hűlt, bekapcsolta az alaplapot is. Működés közben a kisebb hűtőkéhez hasonló, mély tónusú morgást hallatott a gépezet, ami mellé a 12 centiméteres Panaflo ventilátor halk duruzsolása társult. Miután a kompresszor elérte a megfelelő hőmérsékletet, lekapcsolt, és csak akkor indult újra, amikor kissé felmelegedett.
3133 MHz-en még elindult ...
... 3065 MHz-en stabilan működött a válogatott Athlon 64 3000+
A kis Athlon szuflája a varázslatos 3133 MHz-en (9 x 348 MHz) fogyott el, ekkor már hibázott. Az ütemet kissé visszavettük, így 3060 MHz-en (9 x 340 MHz) még teljesen stabilan működött a rendszer. A hőmérsékletet fölösleges is megemlíteni vagy összehasonlítgatni, hiszen a 17 fokot még pluszban sem tudja eddig semmilyen általunk tesztelt hűtő, de a VapoChill mínuszban hozta! Eközben a kompresszor -38 fokos hideget produkált.
3003 MHz-en még elindult...
... 2976 MHz-en stabilan működött az Athlon 64 X2 3800+
Következett a kétmagos Athlon. Az átszerelés nem tartott tovább pár percnél, és ismét nekilendültünk. Ezúttal egy teljesen átlagos processzorról volt szó, mely korábbi tesztünkben léghűtéssel 2570 MHz-ig bírta. A kompresszorral még picivel 3 GHz fölött is életet tudtunk lehelni az X2-be, 2970 MHz-en (9 x 330 MHz) pedig stabilan működött.
Az Intel processzor kihajtásával némileg gondban voltunk, ugyanis az igazán tuningra termett Asus P5WD2 alaplapunk hátlapi hűtése miatt nem tudtuk rászerelni a VapoChillt. Az Abit AW8-MAX hátulütője, hogy az FSB nem független a PCI Express órajelétől, így csak 280 MHz-ig volt stabil. Ezen az FSB-n a Pentium 4 660 14-es szorzóval még csak 4 GHz alatt járt, 18-as szorzóval pedig nem indult el 5 GHz fölött.
4716 MHz-en még elindult ...
...4668 MHz-en stabilan működött a Pentium 4 660
Maradt hát a magasabb szorzó, és az alacsonyabb FSB, amivel 4716 MHz-es (18 x 262 MHz) maximumot értünk el, és 4668 MHz-en (18 x 259,3 MHz) tudtunk stabilan tesztelni. Sajnos a relatíve alacsony FSB miatt sebességtesztünkben nem szerepelt túl fényesen a Pentium 4 660. Az Intel üdvöskéje valamivel tovább melegedett, de hőmérséklete fagypont alatt maradt. Teljes terhelésnél a kompresszor még mindig -31 fokot továbbított a CPU felé.
Végszó
A MHz-eket végül Cinebench 2003 eredményekre fordítottuk le.
A kétmagos Athlon 64 X2 hozta az általunk valaha mért legjobb eredményt, a léghűtéses tuningra 400 MHz-et és majdnem száz pontot vert, ráadásul egy teljesen átlagos példányt hajtottunk. A gondosan válogatott Athlon 64 3000+ esetében több, mint 1200 MHz-s növekedést értünk el az alap 1800 MHz-es órajelhez képest, ez 70 százalékos tuningot jelent. Így a kis egymagos a leggyorsabb szóló AMD processzorrá avanzsált, az FX-55-öt is lehagyta. A Pentium 4 esetében elért stabil 4,66 GHz ugyan nem egetrengető eredmény, azért az egymagos elsőséghez elegendő volt. Ismét ki kell emelni, hogy egy átlagos példányról van szó, ilyen sebességre sem léghűtéssel, sem vízhűtéssel nem lett volna képes. Tulajdonosánál az utóbbival 4,3 GHz-ig volt stabil.
Nem egyszerű az Asetek VapoChill kompresszort értékelni. Az igazat megvallva nem is tudtunk neki optimális körülményeket teremteni, úgy, ahogyan az egyszeri autós újságíró sem tudja a közúton megvillantani egy Formula 1-es autó teljes tudását. A versenysportos hasonlat illik a VapoChill teljesítményére is.
Az Asetek VapoChill LightSpeed kompresszor a léghűtéseket természetesen állva hagyja, de egy jól megkomponált vízhűtésnél olybá tűnhet, nem sokkal nyújt többet. Mégis a célközönségnél, a legelszántabb tuningosoknál, ez a picike többlet a mindent jelenti, amiért a majd kétszázezer forintos vételár elfogadható. Hiszen a csúcsprocesszorok, a szupererős videokártyák vagy a leggyorsabb memóriák is ebben az árkategóriában mozognak. Ráadásul a kemény mínuszokat produkáló masina üzemeltetése gyerekjáték, nem kell csöveket kötögetni, folyadékot utántölteni, és a hangja is elfogadható. Nem célunk meggyőzni mindenkit, hogy Asetek VapoChill kompresszort vegyen, de aki szeretne a hazai vagy esetleg nemzetközi tuningos listák elején szerepelni, vegye alaposan fontolóra a dolgot!
rudi
Az Asetek VapoChill LightSpeed kompresszort az RRC Hungary Kft., az AMD Athlon 64 X2 3800+ processzort az Expert Computer Kft., a DFI alaplapot a TTS Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönet end73-nak, Petya25-nek és Ati007-nek a processzorokért, a memóriáért és az alaplapért.