Hirdetés

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt

Három az egyben

Nathan Drake-et is utolérte az elkerülhetetlen felújítási hullám. Mondjuk ez valahol várható volt, hiszen tavasszal lezárul a kalandor története a negyedik Uncharted epizóddal, és addig is fenn kell tartani az érdeklődést. A trilógia ráncba szedésével a Bluepoint Games csapatát bízták meg, természetesen a Naughty Dog felügyelete alatt, akik már gőzerővel a negyedik rész utómunkálatait végzik. A srácok lassan egy évtizedes múlttal rendelkeznek, ezalatt az idő alatt pedig már bizonyítottak (God of War Collection, Metal Gear Solid HD Collection), remélhetőleg az Uncharted játékokból is kihozták a maximumot. Az írott teszt mellé néhány felvételt is rögzítettünk a felújításból, így az érdeklődőknek érdemes lehet rábökni a lejátszás gombra.

Mielőtt kicsit megismerkednénk Nathan Drake, azaz a modernkori Indiana Jones történeteivel, foglalkozzunk kicsit a gyűjteményes kiadással. Az Uncharted: The Nathan Drake Collection esetében nem csak az egybecsomagolt három játéknak örülhet az aktuális tesztelő, hanem a Sony stílusos és különleges csomagolású sajtópéldányának is. Ez egy olyan játékgyűjtemény, melyben nincs szükség a tesztelő szívének meglágyítására, azonban a mezei gesztus mindenképpen értékelendő. A karizmatikus papírdoboz a korong mellett egy mini művészeti albumot és egy lövedéknek álcázott pendrive-ot rejt magában. Előbbi mindhárom részből tartalmaz pár gyönyörű koncepciórajzot, míg utóbbin a játék nagyfelbontású trailere foglal helyet. Ilyenkor érzi magát csak igazán szerencsésnek és megtisztelve a videojáték szaksajtó alkalmazottja.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

2007-ben ismerkedhettünk meg először Nathan Drake-el, aki egy igazi tökös, jóképű, humoros kalandor, nem mellesleg Sir Francis Drake, a nagy kincsvadász leszármazottja. Az ő naplóját megtalálva indul útnak El Doradóba felkutatni a titokzatos kincset, útja során pedig elkíséri mentora Victor Sullivan és egy dögös újságírónő, Elena Fisher is. A drámát, romantikát sem nélkülöző platformozós harmadik személyű akciókaland fokozatosan Tomb Raider gyilkos státuszba emelkedett. A második epizód 2009-ben érkezett, melyben hősünk összefut egy régi ismerősével, aki megfűzi, hogy kerítsék elő Marco Polo értékes kavicsát, a Cintamanit. A főhős és társai kapcsolatát tovább bonyolította egy újabb hölgyemény, Chloe Frazer feltűnése, ami természetesen még élvezetesebbé tette az Among Thieves eseményeit. Ezen epizóddal hatalmasat léptek előre a fejlesztők, minden szinten tökéletesedett az amúgy is zamatos recept. A történetvezetés, dramaturgia mellett a játékélmény és a harcrendszer is lenyűgözte a világot.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

2011-et írtunk, mikor a harmadik Uncharted felvonás berobbant PlayStation 3-ra. A Drake's Deceptionben hőseink a Rub' al Khali sivatagba utaztak a misztikus és elveszett Iram of the Pillars városka felkutatására. Az epizód tartani tudta a színvonalat komolyabb újítások bevezetése nélkül is. Látványos, akcióorientált hangulatban lendültünk eseményről eseményre. Az utolsó két részt már többjátékos móddal is felvértezték, de a kollekcióból totálisan kihagyták. Ez valakinek hiányozhat, azonban az Uncharted lényegét mindig az egyjátékos résztől kaptuk meg.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

Na, de mi is az az Uncharted eszencia? Mitől lett ennyire sikeres egy videojátékosított Indiana Jones alkotás? A válasz egyszerű: a stílusok tökéletes keverésétől és a fantasztikusan eltalált atmoszférától. A fedezékrendszeres lövöldözéseket kiélezett és sokszor lehetetlen platform szituációk váltották tökéletesre hangolt ritmusban, közben pedig különleges kincsekre is vadászhattunk. A cselekmény fokozatosan újabb helyszínekre kalauzolt a világ minden táján, megtámogatva dögös átvezető mozikkal és minden kalandhoz társult valamilyen pikáns szerelmi szál is. Egyértelmű, hogy a második és harmadik rész esetében sokat nyomott még a latba, hogy az aktuális generáción a Naughty Dog szinte már túlzásnak tűnő részletességgel alkotta meg a helyszíneket. Az Uncharted játékok kétévente le tudták nyűgözni a világot.

Hirdetés

Drake halálos és dögös

A grafikai felújítás esetében a 1080p felbontás és a 60 fps sebesség szinte a leglényegtelenebb információ, ugyanis ez volt a minimum. Az ebből fakadó folyamatosabb élmény kifejezetten kellemes, de igazán a látótávolság megnövelése, a robbanások, a részecskeeffektek, a víz és köd megvalósítása, a karakterek, a környezeti bevilágítás és árnyékolás, a tereptárgyak részletesebb modelljei, valamint a textúrák javított minősége az, ami indokolttá teszi az Uncharted: The Nathan Drake Collection megvásárlását minden PlayStation 4 tulajdonos számára. Hangok és zenék kapcsán elmondható, hogy az audio anyagokat újrakeverték, így akinek lehetősége van rá, az akár 7.1-es hangzás mellett is élvezheti.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

Az első rész vállát nyomó nyolc év bizony nagymértékben érződik. A Drake's Fortune kicsit sutább, kicsit puritánabb, azonban tipikus újkonzolokra jellemző bizonytalansága (a PlayStation 3 első akkori igazi next-gen címe volt), azonban ez ne tántorítson el senkit. A Bluepoint Games szabad kezet kapott még a játékmenet babrálásában is. A második és harmadik rész tovább finomított harcrendszerével és irányíthatóságával próbálták felruházni az első felvonást, ami kifejezetten kellemessé teszi a trilógia végigjátszását. Kisebb, idegesítő momentumokba ugyan így is bele lehet botlani a platformrészeknél, mikor karakterünk egy váratlan kameramozgást követően csúnyán mellé ugrik a peremnek. Még szerencse, hogy a remek checkpoint rendszer ezeket kiküszöböli.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

A Sony és a Naughty Dog kincset érő kincskeresős akciójátéka a vizuális tuning mellett bizony játékmenet terén is kapott újító megoldásokat. A fotó mód integrálása annyira talán nem nevezhető nagy számnak, lassan alap tartozék lesz, a Sony utóbbi címeiben rendre helyt kapott, viszont részletessége és lehetőségei még mindig lenyűgözőek. Amíg ki nem próbálja az ember, hogy mikre képes és miket lehet vele létrehozni, addig jelentéktelen funkciónak minősítheti. Olyan széles keretek között játszhatunk a különböző funkciókkal és effektekkel, hogy egy teljesen más perspektívát is kihozhatunk az adott szituációból. A kamera helyzete, szöge mellett bütykölhetünk a mélységélességgel, színtartományokkal, különböző szűrőket használhatunk, és a kész beállításokat akár a legcifrább keretekkel is elmenthetjük.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

Az Uncharted: The Nathan Drake Collectiont kisebb finomságokkal igyekezték azért még felruházni, ilyen a ruházkodáshoz illeszkedő 80 kosztüm, amivel egy csomó különböző karakter bőrébe is belebújhatunk, ha aktiváltuk a render módot. Többek között akár Sully-val vagy Elenaval is bóklászhatunk, akciózhatunk. Ezúttal még szélesebb közönséget igyekeznek megszólítani az frissen bevezetett nehézségi szintekkel, hiszem a profik egy kegyetlenül nehéz Brutal Difficult nehézségi szinttel kínozhatják magukat, míg a tojáshéjseggű kíváncsi kalandorok az Explorer Mode-al fedezhetik fel a kincseket rejtő extrém helyszíneket. Játékmódok között még feltűnt a Speed Run opció is, mellyel időre teljesíthetjük az epizódokat és így versenyezhetünk a különböző ranglistákon. Szót érdemelhet még a kollekcióhoz társuló új trófearendszer, azaz mindhárom rész meglévő trófeáit kicsit megigazgatták és eddig ismeretlenekkel is megtoldották a felhozatalt.

Uncharted: The Nathan Drake Collection teszt
[+]

Befejezésként közhelyparádéval és nyáladzós ömlengéssel szolgálhatnánk az Uncharted: The Nathan Drake Collection kapcsán, de ezúttal elkerüljük az elkerülhetetlent, mondván a Sony-tól az a minimum, amit elvárhatunk, hogy a legértékesebb sorozatát csakis minőségi kiadásban hozza el a PlayStation 4 tulajdonosok számára. Nem panaszkodhatunk az ár / érték arányra, elvégre három teljes értékű (igaz multitlanított) remek játékot kapunk egy áráért, de nem hisszük, hogy dokumentumfilmek, fejlesztői videók, koncepciórajzok nem lapultak meg a Naughty Dog sufnijában. A maximumra törekvő elégedetlenkedő pofámat egy Uncharted 4 béta kulccsal tömték be, az ígéretes folytatás többjátékos módját még idén lehetőségünk lesz kipróbálni. Az idei felhozatalból a Sony exkluzív gyűjteménye az egyik legjobb választás PlayStation 4-re.

Pro:

  • Három remek játék egy áráért;
  • kellemes grafikai felújítás;
  • új nehézségi szintek, Speed Run és fotó mód.

Kontra:

  • Kihagyott multiplayer;
  • az Uncharted: Drake's Fortune már kopottas;
  • kevés extra tartalom.

Értékelés: 90

Az Uncharted: The Nathan Drake Collection csak PlayStation 4-re jelent meg október 7-én.

Rage23

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények