Hirdetés

Titan Army P27GR monitor: hogy tud ilyen olcsó lenni?

Meglepően kedvező áron rendelhető meg a kínai netes áruházakból ez a 180 Hz-es gamer monitor – megnéztük, érdemes-e lecsapni rá!

Kezelés, extrák, értékelés

Ahogy már említettük, a Titan Army P27GR kezelése egyfajta utazás a múltba: a kezelőszervekhez joystick és kontextusérzékeny gombok helyett a 2000-es évekből ismerős billentyűsort választották, a GUI pedig egy klasszikus konzoljáték grafikáját idézi fel.


[+]

Ez utóbbi egyébként igazából minősíthető aranyos húzásnak is, és ha egyszer sikerült megszokni a gombok kezelését, akkor örülhetünk annak, hogy amúgy rengeteg különböző beállítási lehetőségünk van, az élesítéstől a megjelenítési sebességtől függően dinamikusan változó túlhajtáson át a színek különböző koordinátarendszerek szerinti finomhangolásáig.

További képernyőfotók a képre kattintva a galériában [+]

Hirdetés

Üröm az örömben, hogy a felület sokszor nem túl bőbeszédű az egyes funkciók tudásával kapcsolatban, de némi próbálkozás után azért lehet látni, hogy melyik mit is csinál. Nem is térnénk ki külön ezekre, de egy érdekeset kiemelnénk. Ez a Quantization Range, amivel igazából a megjelenítésre kerülő színtér „dinamikáját” nyomhatjuk össze – ez akkor lehet például hasznos, ha egy film vagy játék sötét részei folyton egybeolvadnak, a világosak pedig kiégnek, mert a kijelzőre küldött jel dinamikatartománya túl széles a panel képességeihez képest. Figyelembe véve, hogy a képernyő papíron támogatja a HDR10-et, viszont maximális fénysűrűsége csak 327 cd/m², ez azért előfordulhat. De szintén jól jön a dinamikakompresszió akkor, ha teljesen sötétben nézünk például filmet, és szemünk kíméléséhez annyira levesszük a fényerőt, hogy az árnyékos részekből már nem látunk semmit.

Extrák

Nem lenne a Titan Army P27GR „gamer” monitor, ha nem pakolták volna tele mindenféle játékosoknak szánt extrával. Ezek között ma már kötelező a célkereszt, az fps számláló, de kapunk stoppert, visszaszámlálót, illetve a sniper-cheaterek kedvencét, a nagyítót is. Ez utóbbi nem is középre kerül, hanem az egyik kiválaszott sarokba, így egyszerre látjuk a „normál” és a nagyított képet.


[+]

A HDR tartalmak megjelenítését segíti a Dynamic Contrast (DCR), mely a háttérvilágítás állítgatásával próbálja meg kiterjeszteni a panel dinamikáját. A P27GR ezen kívül lehetővé teszi célzottan a sötétebb területek fényesítését, így az esetleg teljesen az árnyékba olvadó részletek újra láthatóvá válnak. Ezt a CR Enhancement és a Shadow Balance segítségével is elérhetjük, míg az általánosságban sötét képet kicsit világosíthatjuk a Night Vision Mode bekapcsolásával. A Super Resolution mód akkor jöhet jól, ha valamiért a natívnál kisebb felbontású jelet kap a kijelző, akkor ezt megpróbálja élesíteni – kipróbáltuk, de nem sok előnyét tapasztaltuk, inkább maradjunk a 2560x1440 pixeles beállításnál.

Mint ma minden magára adó gamer monitor, tesztalanyunk is támogatja az Adaptive-Sync-et, amit ki is próbáltunk, és nem tapasztaltunk problémát, ahogy a 180 Hz-es frissítés is tökéletesen működött. Van dedikált konzol üzemmód is sPX néven, ami a PS5/Xbox konzolokat várja VRR-rel és ALLM-mel.

Fizikai extrákat, ahogy említettük, nem kapunk, ezekről a kedvező ár miatt le kell mondanunk: nincsenek hangszórók, nincs USB hub, sem RGB-s díszkivilágítás, viszont jó hír, hogy a kezelőszervek közül két gombra kitehetünk „gyorsan elérhető” funkciókat, tehát például az egyikkel bekapcsolhatunk egy profilt, a másikkal aktiválhatjuk a HDR-t.

Értékelés

Egyértelmű, hogy a Titan Army P27GR-t elsősorban kedvező ára miatt fogják kiválasztani a potenciális vásárlók, hiszen nem rendelkezik sem ismert márkanévvel, sem különleges funkciókkal. Amikor viszont egy kijelző ennyivel olcsóbb a többinél, és még a neve sem ismert, óhatatlanul gyanút fogunk: vajon hol spórolt a gyártó? Szerencsére tesztalanyunk bizonyította, hogy jobbára ott, ahol a napi használatban kevésbé érezzük majd.

Tény, hogy a kivitel alsópolcos, a burkolat dizájnja, az anyagválasztás mind-mind a lehető legolcsóbb kategóriát idézi. Az állvány nemcsak szinte minden állítási lehetőségnek híján van, de mechanikai szempontból is elég gyenge, és ha sokat mozgatjuk, valószínűleg nem is igazán tartós. Az extrák tekintetében hardverből nem kapunk semmit, nincs USB hub és hangsugárzó, a kezelőszervek és a GUI pedig kényelmetlen.


[+]

Ennyi negatívum után joggal gondolhatnánk, hogy a P27GR egy rossz választás, ha 27”-es olcsó gamer monitort keresünk, de nem ez a helyzet, a Titan Army ugyanis gondosan odafigyelt arra, hogy a lényegi részen, tehát a panelen ne spóroljon. Ennek köszönhetően a kijelző képe egyáltalán nem rossz, a színtér mérete, a kontraszt és a maximális fénysűrűség mind-mind rendben vannak, különösen akkor, ha az árat is figyelembe vesszük. A háttérvilágítás egyenletességén mondjuk lehetne csiszolni, és van némi felhősödés is, de normál körülmények között (például játékok alatt) ezeket nem fogjuk észlelni.

Az sRGB színtér teljes egészében fedett, és a DCI-P3, illetve az AdobeRGB esetében is 80% felett járunk. Bár a fényesség a HDR tartalmakhoz nem elég, a napi használatra bőven elegendő. A 180 Hz-es frissítési frekvencia baráti, és ezt 1 ms GtG, illetve Adaptive-Sync támogatás egészíti ki. Ezeknek köszönhetően a mozgások megjelenítése tiszta, a Dynamic OD pedig némi képélesség-romlásért cserébe egész jól eltünteti a gyorsan mozgó elemek körüli szellemképet.

Mindent egybevetve tehát egyáltalán nem csalódtunk a Titan Army P27GR-ben, aki nem tart az internetes, különösen a távol-keleti áruházakból történő rendeléstől (a kérdéses készülék egyébként lengyelországi raktárból érkezik, tehát nincs vám és gyorsan meg is érkezik), és olcsó, de játékokban jól működő monitort keres, az bátran választhatja magának.


Titan Army P27GR monitor

Wombath

A Titan Army P27GR monitort a Geekbuying bocsátotta rendelkezésünkre, mely a 8RUAU2NO kuponkóddal kedvezményesen vásárolható meg.

Előzmények