Swiftech MCX478-V hűtő

Tesztek és konklúzió

Következzenek a tesztek. A tesztkonfiguráció a következő volt:

Hirdetés

Tesztkonfiguráció:

  • Processzor: Intel Pentium 4 3,2E GHz (szorzólock-mentes Prescott)
  • Alaplap: Abit IC7 BIOS rev. 21
  • Videokártya: Gecube ATI Radeon 9800 Pro
  • Memória: 2 x 256 MB PC3500 Corsair XMS CMX256A-3500C2 - CL 2-2-2-5
  • Merevlemez: Seagate Barracuda ATA IV 60 GB

OS és szoftverek:

  • Windows XP Professional Service Pack 1
  • DirectX 9.0b SE
  • Intel Chipset Installation Utility 5.1.1.1002
  • Speedfan 4.11
  • Windows Media Encoder 9

A processzort első körben – hála szorzólock-mentességének – 14 x 200 MHz-en, 1,3625 voltos magfeszültséggel járattuk, így 90 W-os hőt idéztünk elő (Prescott magos Pentium 4-ről van szó). Második körben a procit kicsit "megrángattuk", a hűtők egy 16 x 200 MHz-en 1,4875 V magfeszültség mellett 123 W-ot fűtő processzort voltak kénytelenek elviselni. Ez megfelel egy 1,6 V-os feszültség mellett 4 GHz-en zakatoló Northwoodnak, tehát gyengébb hűtésekkel ne próbálkozzunk meg hasonló wattokat "előállítani". A tesztelést egy asztalon végeztük el, az alkatrészeket nem szereltük házba. A grafikonokon minden esetben a DeltaT, azaz a processzor maghőmérséklete és a környezeti hőmérséklet különbsége szerepel (a tesztelés ideje alatt 20-21 fokos volt a hőmérséklet a szobában).

A processzor beizzításáért a Windows Media Encoder 9 a felelős, mellyel egy szép nagy MPG fájt konvertáltunk át a WMV formátumra. Lássuk hát a grafikonokat!

Szerencsére van viszonyítási alapunk, hiszen a korábbi tesztjeinkben szereplő hűtőket is ugyanilyen körülmények között teszteltük le. A Swiftech alacsony fordulatszámon a Gigabyte alumíniumhűtésével veszi csak fel a versenyt, míg magas fordulatszámon az 1400 rpm-en forgó Zalmannal, amiről tudjuk, hogy sokkal halkabb. Ezek még csak a terheletlen hőmérsékletek, ezért lássuk az értékeket extra terhelés mellett:

A terhelt értékek alapján úgy néz ki, hogy azért nem olyan rossz ez a Swiftech+Zalman kombináció. A Swiftech magas fordulatszámon a Zalman szintén magas fordulatszámon járatott hűtését már veri, alacsony fordulatszámon azonban elmarad tőle, noha 200 rpm-mel gyorsabb nála. Jöjjön a tuning:

A grafikon kissé megcsappant, köszönhetően a Prescottnak. Az alacsony fordulatszámon járatott ventilátorral felszerelt Swiftech is kihullott a sorból, nem bírta a tempót. Üresjáratban 2600-as rpm-en a Swiftech+Zalman kombó a Zalman rendkívül népszerű, alumínium alapú hűtésével van pariban, míg...

...leterhelve szintén a Zalmannal küzd, de ez már csak az utolsó előtti helyre elég, hiszen a 92 mm-es ventilátor jóval hangosabban jár.

Konklúzió

Világhír ide, világhír oda, a Swiftech MCX478-V-ben némileg csalódtunk. Az eredmények alapján ugyan tényleg egy ígéretes megoldásról van szó, azonban a "lassan járatott ventilátorral is mehet a tuning" reklámszlogen nem teljesen igaz. Mit is láttunk a tesztek során? A Swiftech+Zalman kombináció a túlhajtott Prescott processzorunkat alacsony fordulatszámon már nem volt képes lehűteni, ezen felül magas fordulatszámon is csak annyira, mint a Zalman CNPS7000A-Alcu, amelyről már tudjuk, hogy kapható Magyarországon, ráadásul néhány ezressel olcsóbb is ennél a kombinációnál. Emellett még nem beszéltünk a Coolink NPH-1-ről, amely még a Zalmannál 7000A-Alcunál is jobban hűt (igaz, gyárilag magasabb zajszintet produkál, mint a 92 mm-es Zalman ventilátor alacsony fordulatszámon). Persze illik megemlíteni a hűtés azon sajátosságát, hogy az alaplap kiszerelése nélkül is beszerelhető.

Mindezek fényében egyértelműen azt tudjuk tanácsolni, hogy a Swiftech hűtését csak az elvakult rajongók vagy a mindenképpen valamilyen kuriózumot magukénak tudni akaró felhasználók vásárolják meg. Egyébként ha halk hűtésre vágyunk, akkor a Zalman 7000A-Alcut válasszuk, illetve ha nagyon jó hűtőteljesítményt szeretnénk, akkor továbbra is a Coolink NPH-1 a nyerő.

fLeSs

A Swiftech-hűtőbordát és a Zalman-hűtőventilátort erdoke bocsátotta a rendelkezésünkre. Köszönjük!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés