BIOS frissítés
Eljutottunk a legkockázatosabb részhez, az alaplapi BIOS frissítéséhez. Ha még nem csináltunk BIOS frissítést, érdemes szakértőre hagyni. A gyártók többsége már a legtöbb érintett géphez biztosítja a számítógép BIOS frissítését, amivel a hiba részben orvosolható.
A képet árnyalja, hogy közben az új BIOS-okkal instabilitási problémát jeleztek a felhasználók. Ezért a gyártók nem javasolják ezeknek a BIOS-frissítéseknek a telepítését, hanem a majd megjelenő új verziót. A régebbi gépekhez való hibajavítás kiadása is folyamatban, de ez gyártó függő, hogy ki milyen régi processzorral szerelt ad ki javítást. Az Intel jelenleg az 5 évnél fiatalabb processzorok 90%-ához adott ki mikrokód frissítést - saját bevallása szerint. A többi érintett géphez is szándékában áll frissítést kiadni.
Ennek megfelelően a gyártók az új BIOS-ok megérkezéséig nem javasolják az első BIOS-frissítés telepítését:
Dell is advising that all customers and partners should not deploy the BIOS update for the Spectre vulnerability at this time due to Intel’s advisory acknowledging reboot issues and unpredictable system behavior. We have removed impacted BIOS updates from our support pages and are working with Intel on a new BIOS update that will address the Spectre vulnerability.
Hirdetés
We are working with Intel on a new BIOS update and will inform customers of next steps as soon as possible. Detailed instructions for Dell client and server customers can be found in the respective support articles linked below.
A BIOS frissítése során figyeljünk arra, hogy a gépet ne kapcsoljuk ki, ne indítsuk újra, és számítógép megbízható, szünetmentes tápellátással rendelkezzen. Ha laptopról van szó, az legyen feltöltve és a villamos hálózathoz csatlakoztatva.
A BIOS fájlokat a gyártó oldaláról kell (és ajánlatos) letölteni.
A folyamatban lévő frissítést nem szabad megszakítani!
Csak a megfelelő, a számítógéphez késztett BIOS fájllal próbáljuk a BIOS frissítést elvégezni!
Mindig kövessük a gyártói utasítást, ami a BIOS frissítés menetét írja le.
- az alaplapok egy része már a BIOS-ból/UEFI-ből biztosítja a frissítési lehetőséget, így ott BIOS-ból indítható az eljárás
- a BIOS fájlokat a gyártó oldaláról kell letölteni. Manapság a legtöbb alaplapi BIOS-t lehet frissíteni Windows vagy Linux alól. Ezt vagy egy letölthető külön programmal lehet végrehajtani – megadva a letöltött BIOS képfájlt, vagy maga a letöltött fájl futtatható, és tartalmazza a BIOS-t író Flash alkalmazást
- a BIOS fájlokat a gyártó oldaláról kell letölteni. A letöltött fájlt egy USB pendrive-ra kell kimásolni, amely FAT16/32-es partícióval rendelkezik. A BIOS megfelelő indításával, például F2, DEL, F10, F12 billentyűk valamelyikének leütésével, majd az Update Flash BIOS nevű lehetőség választásával lehet a USB pendive-ról betöltve telepíteni a BIOS frissítést
Például egy Lenovo asztali gépnél a BIOS frissítés egy telepítőben érkezik, amelyet lefuttatva egy mappába kerül a BIOS frissítő alkalmazás. A frissítést a "Flash.cmd" programmal indítható.
HP esetén is hasonló lehet az eljárás:
Nagyon fontos, hogy a gyártó oldalán mindenképpen nézzük meg, hogy a BIOS frissítés miképpen telepíthető.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!