Samsung SF-511H notebook: fekete és fehér

Bevezetés és külső

Alaposan rákapcsoltak a Samsungnál, ez jól látható a gyártó igyekezetén. Noha minden kezdet nehéz, a Samsung próbálja könnyedén venni az akadályokat, persze egy új piacon, új kihívásoknak megfelelni nem túl könnyű. Ráadásul az SF511 már a felsőkategóriába szánt termék (ami még véletlenül sem keverendő össze az üzleti notebookokkal!), tehát ezen a szinten bizony meg kell felelni bizonyos elvárásoknak.

Mindenesetre csak az adatlapot böngészve valóban impozáns belső értékeket láthatunk, kezdve az Intel Sandy Bridge processzortól az Optimus technológiát támogató NVIDIA GeForce 520M grafikus kártyáig, plusz ott a fél terabájtos merevlemez és 4 GB memória is. Ezekre már nem lehet azt mondani, hogy nem állják meg a helyüket, pláne ha hozzávesszük, hogy mindezt már 210 000 forintért magunkévá tehetjük két év garancia mellett.

Mielőtt azonban ennyire előreszaladnánk, vizsgáljuk meg kívülről is az SF511H-t, hiszen manapság ez rendkívül sokat számít (néha sajnos többet, mint a belső). Mivel egy SF szériába tartozó géppel van dolgunk, amiben az "F" a Fashion, azaz dizájnos megjelenést jelenti, felfedezhetjük ennek nyilvánvaló jeleit. A csontfehér ház ritkaságszámba megy, de jól áll neki, más kérdés, hogy sok szempontból talán kevésbé ellenálló, mint mondjuk a fekete vagy a szürke, ellenben a (tiszta kézzel felvitt) ujjlenyomatok nem látszanak meg rajta, hiába fényes a felület.

A felső kategória ellenére a ház anyaga nem magnézium vagy alumínium bevonatú, de a hardver mellé ez már nem fért bele a 210 000 forintos keretbe, ami valahol érthető. A műanyag ellenére a ház merevségével nincs gond, nyugodtan megfoghatjuk a szélénél vagy sarkánál is, recsegést-elhajlást nem tapasztaltunk.

A hűtő szellőzőrostélya hátulra került, ami jó megoldás, csak ügyelni kell rá, hogy szabadon hagyjuk, asztalon se torlaszoljuk el a hátul elvezetett kábekkel. A jobb oldalon található a DVD-író; tálcájának burkolata ívesen hajlik követve a ház vonalát, valamint egy USB kapu és az SD kártyaolvasó kapott még itt helyet. A bal oldalon a Kensington zár, töltőcsatlakozó, Ethernet, D-Sub és jack audio csatlakozók vannak szabadon, köztük pedig egy ajtó mögött elrejtve a HDMI és két további USB lapul. Az ajtócska létjogosultságát nem érezzük indokoltnak, ugyanis egy USB általában kevés, a többihez tehát mindenképpen ki kell nyitni, ami pedig nem csak körülményes, hanem még zavaró is lehet.

Hirdetés

A fedelet felemelve hasonlóan masszív felépítéssel találkozunk, a szigetes billentyűzet körüli matt fekete rész, illetve a csuklótámasz is robusztus és masszív, bár a billentyűzet már jobban hajlik, amit gépelésnél lehet észrevenni. Magával a billentyűzettel egyébként nem volt gond, használata kényelmes, gombjai csendben működnek, egyedül a kurzorgombok körüli zsúfoltság lehet szokatlan az asztali billentyűzethez szokott kezeknek. Egyébiránt jó ötletnek tartjuk, hogy Fn gomb került a kurzorgombok mellé is, így a hangerő és fényerő változtatásához nem kell két kézzel bűvészkedni.

Nyitott állapotban apró dizájnelemeket figyelhetünk meg, mint például a perforált felső rész, a bekapcsológomb vagy a touchpad körül található krómkeret, valamint az ívesen felhajlított, szintén ezüst csíkkal körbebefuttatott szélek, melyek egyébként nekünk tetszettek. Nem annyira tetszett viszont a touchpad. Bár véleményünk szerint az SF511 a kurzormozgatás terén tett már előrelépéseket sok más korábbi Samsung modellhez képest, de még mindig nem az igazi. Sajnos a dizájn, konkrétan az érintőfelületre ültetett gombpáros a használat rovására megy, talán egy hagyományos kivitelű touchpad praktikusabb lett volna, így viszont egy erős közepest tudunk neki adni.

A kijelző körül rész, azaz a káva is szép mintázatot kapott, de akárcsak a panel, ez is fényes felületű, ami növeli a zavaró visszatükröződést. Amibe még beleköthetünk, hogy a káva nem túl vastag, a két zsanér között alul bizony könnyen hajlik, de szerencsére felül ez kevésbé érezhető.

Technikai részeltek

A bevezetőben írtuk, hogy az SF511 hardverkiépítés szempontjából igen erősre sikeredett. Nos, az Intel HM65 és második generációs Core i5-2410M processzor a 4 GB, 1333 MHz-es DDR3 memóriával erős triót alkot, pláne akkor, ha figyelembe vesszük, hogy turbóval 2,9 GHz préselhető ki a központi egységből. Nálunk az SF511 "H" jelzésű változata járt, tehát dedikált NVIDIA grafikus vezérlő is rendelkezésre áll, ami támogatja az Optimus technológiát, azaz a CPU-ba integrált HD Graphics is használható, ha épp nincs számolásigényes feladat, ezzel pedig növelhetjük az akkumulátoros üzemidőt. Egyébiránt a notebook az eSATA kivételével vezetékes és vezeték nélküli eszközök tárházát kínálja, sőt még USB 3.0 is került bele, ami manapság már alapvető elvárás ebben a kategóriában.

Termék megnevezése Samsung SF511
Processzor Intel Core i5-2410M, 2,4 GHz (2,9 GHz max. turbo), 3 MB L3 cache
Lapkakészlet Intel HM65
Memória 2 x 2 GB DDR3-1333
Kijelző 15,6"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással (LTN156AT19C01)
Grafika Intel HD Graphics
NVIDIA GeForce GT 520M (1 GB GDDR3) - Optimus Technológia
Hang Realtek ALC269
Merevlemez 2,5"-os Hitachi HTS545050B9A300, 500 GB, 5400 rpm
Optikai meghajtó TSSTcorp TS-U633J DVD-író
Kommunikáció - Broadcom IEEE 802.11b/g/n
- Realtek Gigabit Ethernet
- Bluetooth 3.0
Interfész - 3 db USB 2.0,
- D-Sub és HDMI monitorkimenet,
- Gigabit Ethernet,
- analóg audio ki- és bemenet,
- SD kártyaolvasó
Extrák webkamera, kártyaolvasó
Akkumulátor 6 cellás - 65 Wh
Méret 381,3 x 257 x 27,4-33 mm
Tömeg 2,47 kg
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium (64 bit)
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja SF511
Fogyasztói ár kb. 210 000 Forint
Garancia 2 év

A gépben található processzor a legkisebb mobil Core i5, ennek ellenére rendkívül fürge, messze jobban teljesít az első generációnál, így talán nem meglepő, hogy hétköznapi használatban nemigen sikerült zavarba hozni a konfigurációt. Ami a játékokat illeti, az 1 GB memóriához illesztett GeForce 520M ugyan nem világverő, de ezzel a processzorral párosítva a játékok legalább közepes minőségben elfutnak natív felbontásban, tehát az SF511 játékra alkalmas konfiguráció, ha nem forszírozzuk az extra szűrők (pl. AA) túlzott használatát.


Sajnos a kijelző nem 180 fokban nyitható

Apropó, natív felbontás... A 15,6"-es panelt a fényes, tükröződő felületet leszámítva sok szempontból nem érheti panasz, hiszen fényereje és színei kiválóak. Sőt, még minimum fényerő mellett is kiválóan használható a kijelző, mi talán még alacsonyabb értéket is engedélyeztünk volna, ami kiváltképp sötétben lett volt hasznos. A betekintési szögek terén nem voltak nagy elvárásaink, a TN panel nem képes meghazudtolni önmagát.


A merevlemezt is lemértük, de az 5400-at pörgő egység átlagos eredménye nem okozott meglepetést

Zsínórban ez a második Samsung konfiguráció, amire azt kell mondanunk, hogy a hűtését remekül eltalálták. Már az RC510-esen is látszott, hogy lehetetlen megizzasztani, de az SF511-est még annyira sem sikerült. Hiába hajtottuk teljes terhelésen majd' 40 percen keresztül, az alapjárati hőmérsékletek alig emelkedtek, sőt bizonyos esetekben még csökkentek is a folyamatos ventilátoros üzem miatt, mely viszonylag csendben tette a dolgát, tehát nem csak hűvös, hanem halk konfigurációval volt dolgunk.


Billentyűzeten mért hőmérsékletek alapjáraton és terhelve


Alul mért hőmérsékletek alapjáraton és terhelve

A hőmérsékletek mérése után már azt hittünk, nem lesz részünk meglepetésekben, de az akkumulátoros üzemidő tesztelése is nagyon pozitív eredményeket hozott. A gyártó 9 órás üzemidővel reklámozza az SF511H-t, amit valóban képes teljesíteni: bekapcsolt Wi-Fi vezérlővel szöveges állományt 9 óra 6 percig tudunk olvasni, videózni pedig 3 óra 12 perc áll rendelkezésünkre. A teljes terhelés szokás szerint igen gyorsan fogyasztja az elektronokat, ezen a téren alig 1 órás üzemidővel számolhatunk.

Értékelés

Valószínűleg nem mindenki rajong a fehér vagy csontszínű notebookokért, de aki igen, annak biztosan tetszetni fog az SF511 annak ellenére is, hogy a portok környéke kicsit furcsára sikeredett, de összességében véve egy vállalható külsejű gépet dobott piacra a Samsung. A 2,47 kilogrammos tömeg első olvasatra nem kevés, de 15,6"-es gépről lévén szó, melyben egy 65 Wh akkumulátor és dedikált grafikus kártya is van, jónak számít a konkurenciához képest.

Az SF511 sikerét kissé beárnyékolhatja a nehezen kezelhető touchpad és a fényes kijelző, de a Samsung a fejlődés olyan szakaszában van, ahol még könnyen becsúszhatnak ilyen hibák. Mindezért kárpótol bennünket az erős hardver, a hosszú akkumulátoros üzemidő, az USB 3.0 és a dedikált grafikus vezérlő, valamint a két év garancia, ami a 210 000 forintos árral párosítva véleményünk szerint nem rossz. Mindazonáltal látni kell azt is, hogy időközben nagyon erősek lettek a versenytársak is ebben az ársávban. Például ütősebb hardverrel, de operációs rendszer nélkül már kapható a Dell Inspiron N5110, vagy operációs rendszerrel és GT540M grafikus vezérlővel az Acer TimelineX 5830TG is (három év garanciával). A döntés joga a felhasználók és a vásárlók kezében van, a Samsung SF511 a hibák ellenére is tetszett nekünk.


Samsung SF511

Daywalker

A Samsung SF511 notebookot a Samsung magyar képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés