NX Mini, a legvékonyabb cserélhető obis

Hirdetés

Menü, működés

Az NX Mini menüje négy fő pontot sorakoztat fel, ahol az első a fotózással közvetlenül kapcsolatos funkciókat foglalja össze (felbontás, minőség, ISO, fehéregyensúly, képvarázsló, intelligens szűrő, AF mód, AF terület, arcfelismerés, érintő AF, fénymérés és társaik), a második a mozgóképkészítéssel összefüggő paramétereket tárja elénk (felbontás, minőség, multi motion, áttűnés, hang), a harmadik szintén a fotózáshoz szükséges szolgáltatásokat rejti (ISO testreszabás, zajcsökkentés, színtér, torzításkorrekció, iFn, gombkiosztás, NFC-s funkciók, segédháló, AF segédfény stb.), míg végül a negyedig a masina általános beállításait mutatja (hang, gyorsnézet, képernyő beállítások, automatikus kikapcsolás, nyelv, dátum és idő, videó jel, HDMI kimenet, formázás, visszaállítás és hasonlók). A rendszer nem túl logikus, de könnyen átlátható és érthető – természetesen magyarul is tud.

Mivel a Samsung NX Mininek nincsen dedikált módválasztó tárcsája, ezért a váz hátoldalán található „mode” feliratú gombot kell megnyomni, ha P, A, S, M, WiFi, automata, illetve intelligens módok közül szeretnénk választani.

Míg az automata mód valóban azt jelenti, amit a felirat takar, addig az intelligens pontnál a sémákat (pl. szép arc, legjobb arc, sorozatfelvétel, tájkép, makró, étel, akció kimerevítése, vízesés stb.) találjuk.

Természetesen ebből a készülékből sem maradhattak ki a „képvarázsló” érdekes szűrői, így többek közt itt is elérhetőek maradtak az olyan népszerű hatások, mint például a természetes, a régies, a hűvös, a nyugodt, a klasszikus, de ha ez nem lenne elég, akár három egyénileg kreált filtert is eltárolhatunk a menüben.

Régi kedvencünk a pásztázó panoráma mód, amit itt a sémák közt találhatunk meg. A Samsung NX Mini lehetővé teszi, hogy fel/le, vagy balra/jobbra mozgassuk a gépet a panorámakép rögzítése közben. Amíg nyomva tartjuk a kioldót és mozgatjuk a masinát, addig tart a rögzítés (persze ez nem végezhető a végtelenig, kb. 360 foknál magától leáll a felvételkészítés).

Persze, az NX Mini a „kötelező körökön” kívül leginkább a közösségi hálóban élőket célozza meg: egyrészt a 180 fokban felhajtható, így az önarcképelésre remekül alkalmas kijelzővel, másrészt a fejlett vezeték nélküli szolgáltatásaival, amiben a Samsung, mint okostelefon-gyártó amúgy is hazai vizeken evez.

A „mode” gomb lenyomása után válasszuk a „Wi-Fi” módot, ahol elénk tárul a fényképezőgép teljes, vezeték nélküli funkcióinak tára. Ha röviden elidőzünk egy-egy ikonon, a készülék egy rövid, pár soros magyarázatot ad az adott szolgáltatásról:

Külön érdekesség a gyártótól már megszokott funkciók közt a „Baby Monitor”, amivel – okostelefonnal összepárosítva – egy szinte teljes értékű gyerekfelügyeleti rendszert kapunk. Nyilván megkérdőjelezhető ez a szolgáltatás egy fényképezőgépben, de „akinek nem inge, ne vegye magára”, azaz ne használjuk, ha nincs rá szükségünk. Az automatikus mentésen, a csoportos megosztáson át a felhő szolgáltatásig mindent megtalálunk, ami szem-szájnak ingere, mi azonban a „Remote Viewfinder” alkalmazásnak vettük nagy hasznát. Amint már nevéből is kiderül, ha okostelefonnal, táblagéppel összepárosítjuk a fotógépet (ami az NFC-nek hála pillanatok kérdése), távvezérelhetjük azt WiFi-n keresztül. Ehhez a módhoz csupán le kell tölteni az okoseszközre a Samsung ingyenes Smart Camra App alkalmazását, amely egyértelmű és könnyű lépésekben teszi lehetővé a két készülék összepárosítását.

Szinte hihetetlen, de az NX Mininek két gombját – bizonyos kereteken belül – egyénileg bekonfigurálhatjuk, azaz egyes szolgáltatásokat rendelhetünk hozzájuk. Az egyik a hátoldali „kuka” (törlés), a másik pedig a tetőlemezen található „Direct Link” nyomógomb. Ezeknek a menüben adhatjuk meg, hogy mit, milyen funkciót indítsanak el megnyomáskor.

Használat közben számunkra a panoráma mód, a vezeték nélküli távvezérlés lehetősége és – természetesen – az önarcképelés tetszett leginkább. Praktikus az érintőkijelző segítségével áthelyezni a fókuszmezőt, lapozgatni lejátszáskor a képek között, de ha nem akarjuk, akár ki is hagyhatjuk a készülék kezeléséből az érintőpanelt. A többi területen az NX Mini csupán a kötelezően elvártakat hozza, azaz „semmi különleges” nem lepi meg a felhasználót.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények