Razer Copperhead egér

Bemutatkozás

A Razer mindig úttőrőnek számított az egerek terén, hiszen mind technológiában, mind külsőben tudtak valami újat mutatni. Így történt ez anno az első golyós egereknél (pl. Razer Boomslang) és közel 1 éve az optikai egerek új generációjánál, amit Razer Diamondback-kel értek el. Ám az optikai egereknek is egyszer tovább kell fejlődnie. A profi játékosoknak egyre gyorsabb és precízebb egerekre van igényük. Itt jön képbe a lézeres technológia, ami lehetővé teszi ezt a szintlépést. Az összes nagyobb gyártó harcba indult ezen a piacon, a Razer Copperhead egerével, a Logitech G5 és G7 egereivel, míg a Microsoft Laser Mouse 6000 egerével indul a csatába.

Vajon szükség van erre? Miért is ne, hiszen az ember naívan azt gondohatná, hogy az új csak jobb és szebb lehet. Az eddigi tapasztalatok alapján nem mindig igaz ez, de a kezünkben van a döntés, senki nem kényszerít rá, hogy fejlesszünk. Cikkünkből kiderül, hogy most mekkorát dobbant a Razer Copperhead, vagy esetleg egy kicsit elkapkodott volt-e a váltás.

Doboz és csomagolás

A doboz és a csomagolás a Razertől megszokott minőséget nyújtja. Egy kis ízelítőt kapunk az egér külsejéről, és mindemelett megkapjuk az összes fontos információt tulajdonságairól. Több szót nem érdemes fecsérelni a dobozra, szabaduljunk meg tőle és lássuk a tartalmat. Az egéren kívül kapunk egy driver CD-t, egy leírást és egy lapot, hogy tulajdonosai vagyunk az első 10 000 Copperhead egyikének (mi a 8215-ös sorszámút kaptuk meg). A kis táska ezúttal elmaradt, de ne sajnálkozzunk, nézzük magát az egeret.


A doboz elölről,


hátulról,


és a felszerelés.

Tulajdonságok

Külső tulajdonságok

Méretre és formára szinte megegyezik a Diamondback-kel, de egy lehelletnyivel magasabb és gömbölyűbb lett az új modell.. Fogásra ez is egyaránt bal- és jobbkezes, tehát nem egyoldalú a választási lehetőség. Ez előnyt jelenthet a konkurenciával szemben, vagyis a csak jobbkezes egerekkel szemben (gondolunk itt az új Logitech G szériára). Akinek kicsit lapos volt a Diamondback, de szerette annak kézenfekvőségét és szimmetriáját, akkor a Copperheadet talán még jobban megkedveli majd.


Copperhead - First Edition

A Razer plasztikai sebészei kitettek magukért, mert a Copperhead ráncai kisimultabbak lettek és sokkal jobb összhatást kelt az egér elődjéhez képest. Háromféle verzió létezik belőle: vörös, zöld és kék (nálunk ez utóbbi járt). Az egér matt fekete borítást kapott, közepén egy céglogóval, ami nem csak világít a sötétben, hanem időközönként az adott színnek megfelelően pulzál is. Az oldalsó gumiborítás és a görgő is világít, ezáltal igen feltűnő hatást kelt digitális rágcsálónk az éjszakában.

 

Copperhead (éjszakai üzemmód)

A felső két gomb nem változott, hatalmas méretű gumis felülettel vannak bevonva, hogy a kritikusabb helyzetekben se csússzon le róluk az ujjunk. Ezen tulajdonságok mellett igen érzékenyek, a legkisebb nyomásra is reagálnak. A középső görgő sem változott, amely most is csak vertikális irányba képes scrollozni. Az oldalsó gombok (jobb-bal) lejjebb kerültek, a gumi borítás alá, így jobban kézre esnek és könnyebb őket használni.

Kattints a képre!
Az egér alja - teflon talpak és "reset" gomb

Megfordítva az egeret láthatjuk, hogy a talpak dizájnja is maradt, így nem kell új skatezt vásárolnunk a későbbiekben egerünkhöz. A talpak anyaga szintén teflon, ami rendkívül jó csúszást biztosít bármely felületen (de leginkább a műanyag egérpadokon). Az újdonság itt a lézeres optika és egy kis apró gomb (ami majd az egér firmware frissítésénél fog szerepet játszani). Most már tetőtől-talpig kiveséztük digitális rágcsálónkat, de még a "farkáról", vagyis a vezetékről nem tettünk említést. A kb. 2,5 méter hosszú kábel ultrakönnyű és -vékony, szinte mintha ott sem lenne. Rendkívül jól formálható és hajlékony, így biztosak lehetünk benne, hogy nem fog minket akadályozni játék közben. A végén egy aranyozott USB csatlakozó található, ez már csak hab a tortán.

Specifikáció és a technikai újdonságok

Következzenek a technológiai újdonságok; a fontosabb adatokat összefoglaltuk egy táblázatban:

 

Termék megnevezése Razer Copperhead
Technológia Lézeres érzékelő (Powered by Razer Precision™)
2000 DPI felbontás
1000 Hz-es frissítés 1 ms-os válaszidővel
32 kbyte memória az egérben
16 bites adatsáv
gyors mozgásdetektálás
frame rate 7080 fps felett
mindig bekapcsolt állapot
Gombok 7 db programozható,
1 db görgő (függőleges irány),
nagy gombok, csúszásmentes tervezés
Vezeték 2,5 m hosszú, ultrakönnyű és -vékony kábel
Csatlakozás USB (aranyozott csatlakozó)
Talp Zero acoustic teflon talpak
Méret 128 x 63,5 x 39,1 mm
Forgalmazó Pixel Kft.
Bruttó fogyasztói ára 18 625 Ft

Mint láthatjuk, a technika, amit ebbe a lézeres motorba préselt a Razer fejlesztőgárdája, az megint lenyűgőző. A 2000 DPI-s felbontás biztosít minket arról, hogy az egérmutató nem fog megugrani használat közben. Több, mint 7080 frame-et képes másodpercenként feldolgozni az egerentyű. Az átlagos egerek 8 bites és 12 bites adatsávon kommunikálnak számítogépünkkel, ezt is sikerült feltornázni közel a duplájára, de itt nincs változás a Diamondback-hez képest. Képes felfogni a leggyorsabb mozdulatokat is, akár folyamatosan is, nem áll meg a kurzor, elvileg nincs lag jelenség. A folyamatos üzemmód azt jelenti, hogy az optika sosem kapcsol le, mindig készenlétben áll, ha nem mozgatjuk játék közben "fegyverünket" egy óráig, akkor is. A 32 kbyte-os belső memória képes tárolni egerünk beállításait. Az 1000 Hz-es frissítés és az 1 ms-os válaszidő lehetővé teszi, hogy az egérkurzor tükörsimán mozogjon a képernyőn bármilyen szituációban. Papíron tehát minden adott ahhoz, hogy mostmár egy magasabb szintre lépjen digitális jobb- vagy balkezünk.

Driver telepítése

Driver

Első körben a kapott CD-ről feltelepítettük a drivert, majd a hivatalos oldalról letöltöttük a legfrissebb, 6.07-es verziót. A rendszeres update-elést mindenkinek javasoljuk, hisz az apróbb bugok kiszűréséhez ez elengedhetetlen (később kiderült, itt többről is van szó). A kezelőfelület neve mostantól Synapse Configurator lett, sőt még grafikailag is felturbózták elődjéhez képest. Véleményünk szerint tetszetősebb, de egyben egy picit bonyolultabb is lett. A beállításokkal nem szerénykedtek, szinte minden apró részletet finomhangolhatunk az egéren. Az új menüpontok is fontos szerepet kaptak, ezeket külön-külön is kivesézzük.

Advanced Driver Control: a taskbar ikonra kettőt kattintva ez az ablak jön be. Mondhatjuk azt, hogy ez a főmenü, ugyanis a legfontosabb beállítási lehetőségeket és információkat itt kapjuk meg, innen juthatunk el a további beállításokhoz, valamint leolvashatjuk driverünk és egerünk firmware verziószámát is.

Button Assigment: az egér 7 gombját programozhatjuk be személyre szabottan.

Config: Save/Load Settings: eljuthatunk az Advanced Config Settings menüponthoz, amit részletesen kielemzünk lejjebb.

Polling Rate: az USB port frissítésének beállítása. Három opció közül választhatunk: 125 Hz, 500 Hz és 1000 Hz.

DPI Switcher: felbontásváltó, célszerű a legjobbra rakni, hisz elvileg ezért veszünk új egeret. 400/800/1600 és 2000 DPI közül választhatunk.

Profile: rágcsálónk 32 kbyte-os mini agya 5 db profilt képes megjegyezni, ezek között váltogathatunk.

Sensitivity Options: az egér érzékenysége állítható egy 10-es skálán.

Scroll Speed: a görgetési sebesség állítható egy csúszkán.

Universal Scroll: az univerzális scrollozást kapcsolhatjuk ki és be.

On-The-Fly: az egér használata közben is állítható az egérérzékenység egy arra beprogramozott gombbal, ezt ki is jelzi a monitoron (Show-On-Screen), persze csak ha kijelöljük.

Double Click Speed: dupla kattintás sebessége állítható egy csúszkán, majd ez le is tesztelhető.

Advanced: ennél a fülnél finomhangolható tovább az egér érzékenysége vízszintes és függőleges irányban egyaránt. Van rá mód, hogy a két sebesség eltérő legyen, de az "Enable X-Y Master Sensitivity" beállítást kijelölve elérhetjük, hogy a két érték megegyező legyen.

Windows Pointer Speed: a Windows egérsebességének értékét állíthatjuk.

Acceleration: az egérgyorsítás is állítható 1-től 10-ig terjedő skálán, de ha nem akarjuk használni, ki is kapcsolhatjuk.


A Synapse Configurator főmenüje


...kitárulkozva

Advanced Config Settings: megnyitva ezt a menüpontot számos újdonságot fedezhetünk fel, amellyel még nem találkoztunk az előző Razer driverekben. Nézzük is akkor sorjában:

Load Config: az elmentett beállítások betöltése.

Save Config: elmenthető az összes beállítás egy .conf kiterjesztésű fájlba.

Auto Save Config: automatikusan mentés.

Reset To Default Configuration!: gyári beállítások visszaállítása.

Update Firmware: frissíthetjük a Copperhead-ünk firmware-jét (Ez egy nagyon fontos procedúra lesz, később visszatérünk rá részletesen).

Tesztelés

Tesztelés

Tesztkonfiguráció:

  • Processzor: AMD Athlon64 3200+ (Winchester)
  • Alaplap: Gigabyte GA-K8NF-9 (nForce4 Ultra chipset)
  • Memória: 2 x 512 MB Kingmax 433 MHz DDR
  • VGA: Gigabyte 6600GT 128 MB PCI-E
  • Egérpad: Steelpad S&S

Nézzük meg, mit is tud gyakorlatban a Copperhead! Az egeret csatlakoztattuk az USB portra és még semmilyen drivert nem telepítettünk fel, kíváncsiak voltunk, milyen frissítést produkál alaphelyzetben. Ebben a Mouse Rate Checker v1.1b nevezetű program volt segítségünkre. Az átlag kb. 333 Hz volt, ami nem tűnik rossznak így első neki futásra ahhoz képest, hogy az áltag USB-s egerek maximum 125 Hz-et képesek kisajtolni magukból.

Telepítettük a korábban kivesézett, 6.07 verziójú drivert, majd bekonfigoltuk az egeret saját ízlésünknek megfelelően. Feltornáztuk az összes technikai értéket a maximumra, hisz a leírtak alapján tudnia kell mindent, tehát a felbontást 2000 DPI-re, a frissítést pedig 1000 Hz-re állítottuk. Nekünk az 1000 Hz nem nagyon jött össze, mert átlagban 500 Hz-es frissítést mértünk. Megnéztük egy különálló USB portba bedugva is, úgy, hogy nem volt csatlakoztatva semmilyen más USB eszköz a gépre. Sajnos az eredmény ugyanaz lett. Ez egy picit visszavetett minket a lelkesedéből, de nem adtuk fel. Hiszen ez lehet a meglévő driver hibája is, vagy majd egy új firmware frissítés esetleg orvosolhatja ezt a problémát.

Vártunk egy jópár napot, hátha lesz megoldás, és jól is tettük; a 6.16 verzióval még nem, de a frissen megjelent 6.17c béta firmware letöltése után már végre a kívánt 1000 Hz-es értékeket kaptuk.

Miután beállítottuk az egér érzékenységet, az egérgyorsítást pedig természetesen kikapcsoltuk, megnéztük, mit tud az egér éles bevetésben, mindenki kedvence, a Counter-Strike során! Itt ért az első trauma minket, hiszen a játékban érdekesen működött az egér. Nagyobb fordulások végénél megállt, majd folytatta ezt egy nagyon rövid ideig lassan. Mondhatjuk azt, hogy az egér laggolt, folyamatos gyors mozgásra képtelen volt. Ez így elsőre igen kiábrándító volt számunkra, és mint kiderült, mások számára is. Utánaolvastunk a témának külföldi fórumokon, és többen is panaszkodtak az alap 6.13-as firmware-re. Úgy nézett ki, hogy a megoldást a 6.16 verziójú firmware orvosolja.

Firmware frissítés

Firmware update!

Akkor most jöjjön a firmware frissítés procedúrája. Erre a folyamatra később 100%, hogy szükség lesz még, ezért érdemes figyelmesen végigolvasni. (Részletesebb angol leírás itt).

1. Nyissuk meg a Synapse Configurator főmenüjét, majd kattintsunk a CONFIG | SAVE / LOAD SETTING opcióra.

2. A következő felnyíló ablakban kattintsunk a UPDATE FIRMWARE pontra.

3. Ezután meg kell adnunk a firmware elérését a merevlemezen. Ez egy .s19 kiterjesztésű fájl, válasszuk ki, majd nyomjuk meg az OPEN gombot.

4. A következő ablaknál kövessük az instrukciókat.

a. Húzzuk ki az USB portból az egér csatlakozóját.

b. Keressük meg az egér alján lévő gombot. Tartsuk nyomva folyamatosan, anélkül hogy felengednénk, ezalatt dugjuk vissza a csatlakozót az USB portba, majd elengedhetjük a gombot. (Most az egerünket úgynevezett firmware módban használjuk. Ez idő alatt nem világít és nem is tudjuk mozgatni, használjuk a billentyűzetet vagy egy másik egeret.)

5. A Windows XP egy új eszközt fog találni, és felbukkan Hardver varázsló ablak. Válasszuk ki az "Install from a list or specific location (Advanced)" menüpontot, majd nyomjuk meg a NEXT gombot

6. A következő ablaknál adjuk meg a driver elérését. Ezt ott találhatjuk meg, ahova feltelepítettük a Razer meghajtócsomagot (C:\Program Files\Razer\Copperhead\Driver\). Adjuk meg neki ezt az útvonalat, és nyomjunk egy NEXT-et.

7. Installáljuk fel a drivert, és ha felbukkan a következő ablak, akkor kattintsunk a "Continue Anyway" gombra.

8. Végezetül kattintsunk a "Finish" gombra.

9. Térjünk vissza Razer firmware update ablakához és nyomjuk meg az OK-t.

10. Várjunk türelmesen, amíg végigmegy a csík. A művelet közben lehetőleg ne csináljunk semmit.

11. Ezt az ablakot kapjuk, ha sikeresen lezajlott a művelet. Gratulálunk! A következő teendők közé tartozik, hogy kihúzzuk a Copperhead-et az USB portból, majd újra csatlakoztatjuk. Kattintsunk az OK gombra. Indítsuk újra a Synapse Configurator programot is, vagy, ha nagyon alaposak akarunk lenni, nyomjunk egy Windows restart-ot.

12. Ezt az ablakot akkor kapjuk, ha valamit elrontottunk. Nem gratulálunk!

Értékelés

További tesztek, értékelés:

A firmware update után futottunk még egy kört a Copperhead-del, reménykedve a pozitív változásban. A 6.16 verzió telepítése után a "lag" hibát többé nem észleltük. Összegezve tapasztalatainkat a Copperhead nagyobb fordulásoknál és rántásoknál még mindig nem működött megfelelően a játékokban. Megpróbáltuk különböző felületeken, műanyag, üveg és szövet egérpadokon, de az összesnél hasonlóak voltak a tapasztalatok. Így próbálkozásaink kudarcot vallottak és kénytelenek vagyunk feladni addig, amíg a Razer programozói nem léptek ez ügyben. Az egeret 1000 Hz-en működtetni 2000 DPI-s felbontás mellett is csak a 6.17c béta firmware telepítése után sikerült. Azonban a gyártó nem ült a babérjain, hanem cselekedett, és már letölthető egy még újabb, 6.08 verziószámú driver, továbbá a 6.17e béta firmware, ez a maradék hibákat is orvosolja. Ha kicsit nehezen és soká is jutottunk el idáig, végül sikerült kihozni az egérből a benne szunnyadó lehetőségeket.

Más lézeres egerekkel is tapasztaltunk problémákat, pl. a Logitech G szériája az egérpadok többségén nem hajlandó működni, a Copperhead ugyanakor egész jól veszi az akadályokat e téren. A "Rézfej" rendkívül dizájnosra és formásra sikerült elődjéhez képest, és játékosok számára szinte tökéletes technikai adatokkal rendelkezik, de ami igazán kiemeli társai közül, az a firmware frissítésének lehetősége, mivel így még utólag is lehetett korrigálni a kisebb hiányosságokat. Minden adott a sikerhez, csak a termék bevezetését érzésünk szerint kicsit elkapkodták a vezetőségnél. Azt tudjuk mondani, hogy a Copperhead egy rendkívül jól megtervezett egér, és egy szinttel feljebb léptünk ebben a technológiában is (csak egy kis hiba csúszott a számításba). Mindent összevetve, driver és firmware frissítések után már ajánlott.

Ami tetszett:

  • jobb- és balkezes,
  • lézeres optika,
  • 1000 Hz/1ms,
  • rendkívül jó technikai adatok,
  • játékosoknak tervezve,
  • könnyű váz és zsinór,
  • aranyozott USB csatlakozó,
  • tetszetős design,
  • belső memória,
  • frissíthető az egér firmware-je.

Ami nem tetszett:

  • az ára,
  • csak a frissítések után kezd jól működni,
  • egyelőre nem hozta minden téren azt az elvárást, amit ígértek.
Razer Copperhead

qLa

A Razer Copperhead egeret a Pixel Kft-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Razer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés