Hirdetés

Raijintek processzorhűtők tesztje

Hirdetés

Raijintek Themis Evo

Annak ellenére, hogy a központi processzorok egyre kevesebbet fogyasztanak, továbbra sem haltak ki a termetes processzorhűtők, sőt akadnak olyan gyártók, akik éppen ebben az ágazatban indulnak újoncként. Ilyen a Raijintek is, melynek történelme mindössze néhány évre tekint vissza. A recept mondhatni a szokásos: hivatalosan van egy német tervezőiroda, a gyártás pedig Kínában történik. A gyakorlatban úgy tűnik nekünk, hogy a „tervezők” inkább egy OEM beszállító katalógusából válogattak, ahol legfeljebb a ventilátor színét tudták befolyásolni. Persze, ez a lényegen, vagyis a hűtők teljesítményén tulajdonképpen nem változtat.

Tesztlaborunkban két Raijintek processzorhűtő, a Themis Evo és az Ereboss járt. Előbbi sem éppen kicsike, bordája 614 grammot nyom, ventilátorral együtt pedig eléri a 800 grammot. Klasszikus, torony alakú elrendezésről van szó, ahol a borda nikkelezett alumíniumlemezeit négy hőcső tartja össze. Az U alakú, egy sorba rendezett csövek és a középen néhány hangsúlyos foggal érdekesebbé tett lemezek nincsenek egymáshoz forrasztva.

Talapzatát a legutóbbi divat szerit alakították ki, a hőcsövek közvetlenül érintkeznek a processzor kupakjával. Az ilyen megoldásokra jellemzően minimális polírozást kapott a felület, és az is látható, hogy vastagabb, 8 milliméter átmérőjű hőcsöveket használtak, melyek rendszerint hatékonyabbak a 6 millimétereseknél.

Úgy formálták a Themis Evo bordáját, hogy mindkét oldalára fel lehessen fogatni egy-egy 120 milliméteres ventilátort. A gyári csomagban egyet kapunk hivalkodó, vörös kerettel és hétágú, fehér színű lapátkerékkel. Motorereje elég nagy, 0,4 amper, csapágyazása csúszó, percenkénti fordulatszáma PWM szabályozással 1000-1500 között mozog, tehát színétől eltekintve egy átlagos megoldással van dolgunk.

Rögzítésére használhatjuk a készletben lévő két fémdrótot, de hang tekintetében jobban járunk a gumiból készült pöckökkel, mert ezek elnyelik a lamellákon esetlegesen továbbterjedő rezonancia jelentős részét. Ha két ventilátort teszünk fel, akkor a fémdrótokra és a gumipöckökre is szükségünk lesz.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Raijintek Themis Evo
Felszerelhető AMD – Socket 754/939/940/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+
Intel – LGA775/LGA1150/LGA1155/LGA1156/LGA1366/LGA2011
Mérete 122 x 82 x 165 mm
Borda anyaga nikkelezett alumíniumlamellák, négy hőcső közvetlen érintkezéssel
Borda tömege 614 gramm
Ventilátorok mérete 120 x 120 x 25 mm, kettő is felszerelhető
Ventilátor fordulatszáma 1000-1500 rpm PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása csúszó
Extrák rezgéscsillapítő ventilátorrögzítés
Gyártó honlapja www.raijintek.com
Termék honlapja Themis Evo
Fogyasztói ára 11 000 forint

Raijintek Ereboss

Igazi nehézfiú a Raijintek Ereboss. Bordája 808 grammot nyom, egy komolyabb ventilátorral lazán átlépi az egy kilogrammos álomhatárt. Hatalmas lamelláit hat darab hőcső fogja össze, a hűtő mérete azt sugallja, hogy akár passzív működéshez is elég lehet. A lamellákat és a csöveket itt sem forrasztották össze.

Alján tükrösre polírozott felület érintkezik a processzor kupakjával, majd vezeti át a hőt a szorosan egymás mellé sorakoztatott, hat darab hőcsőre, melyek 6 milliméter vastagok. Érdemes megfigyelni az alábbi képen látható lyukat a lamellákban. Azért vágták ki, hogy rajta keresztül hozzáférjünk a terebélyes borda által kitakart alaplapi rögzítés csavarjaihoz.

Elég érdekes, szintén piros-fehér ventilátor jár az Erebosshoz. A szokásos 25 helyett mindössze 13 mm vastag, tizenhárom lapátja pedig vékony és egyenes, egy virág szirmaira emlékeztet. Annak ellenére, hogy 140 x 150 milliméteres, rögzítéshez használható csavarnyílásai egybeesnek a 120 milliméteres, klasszikus ventilátorok furataival, ezt érdemes észben tartani esetleges csere vagy második ventilátor felszerelése esetére. Motorereje elég nagy, 0,35 amper, ennek ellenére PWM szabályozású fordulatszáma alacsonynak mondható, percenként 650-1400 között mozog, csapágya pedig csúszó.

A ventilátor rögzítéséhez ezúttal is kapunk rezgéscsillapító gumipöcköket, de ismét csak egy adagot. Fémdrótból viszont két garnitúra van, és úgy alakították ki őket, hogy ne csak vékony, hanem hagyományos, 25 milliméter vastag ventilátorral is használhatóak legyenek. Ráadásul a fémdrótos felfogatásnál bevetetjük a csomagban található, öntapadós gumicsíkokat is, így fel tudunk tenni két ventilátort zajcsillapítással.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Raijintek Ereboss
Felszerelhető AMD – Socket 754/939/940/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+
Intel – LGA775/LGA1150/LGA1155/LGA1156/LGA1366/LGA2011
Mérete 140 x 110,5 x 160 mm
Borda anyaga alumíniumlamellák, hat hőcső, nikkelezett réztalp
Borda tömege 808 gramm
Ventilátorok mérete 140 x 150 x 13 mm, kettő is felszerelhető
Ventilátor fordulatszáma 650-1400 rpm PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása csúszó
Extrák rezgéscsillapítő ventilátorrögzítés
Gyártó honlapja www.raijintek.com
Termék honlapja Ereboss
Fogyasztói ára 11 500 forint

Felszerelés

Ahogy illik, azonos rögzítési rendszerrel érkezett a két Raijintek processzorhűtő, melynek segítségével felszerelhetőek minden lényeges Intel és AMD processzorfoglalatra. A készletnek sok eleme van, jó adag csavarozást igényel. Elég egyszerű, ezüstös zacskóban adják a hővezető pasztát, az Erebosshoz pedig egy hosszú csavarhúzó is jár, amivel benyúlhatunk a lamellák nyílásai képezte alagútba, hogy elérjük az alaplapi rögzítés csavarjait.


Azonos a két Raijintek processzorhűtő felfogatója

Mivel elég súlyos darabok a hűtők, az alaplap fonákjára támasztót kaptak. Ebbe négy csavart kell beleilleszteni annak függvényében, hogy milyen processzorfoglalathoz használnánk. Mi AMD-s AM3+ rendszerrel próbáltuk, ott a következő lépés négy műanyag távtartó felhelyezése volt. Erre került két rövidebb keresztirányú elem, amit négy darab, kézzel is elég szorosra húzható csavar tart. Célszerű odafigyelni a két újabb csavarmenet tájolására, mert a távtartókat fordítva is fel lehet tenni.

Végül a keresztpánt átnyúlva a hőcsövek között, a talprész fölött tartja helyén a bordát. Aki hozzánk hasonlóan AMD rendszerre próbálja feltenni a Raijintek processzorhűtőit, csak a felfelé és lefelé fújó ventilátoros megoldás közül választhat, ami nem éppen szerencsés. Az Intel foglalatai jó ideje 90 fokonként szimmetrikusak, ott az előnyösebb, elölről hátra (vagy fordítva) fújó beállítást is választhatjuk.


Raijintek Ereboss

Jó magasan van a Raijintek Ereboss alsó lamellája, csak a legmagasabb bordával felszerelt memóriamodulok nem férnek majd el alatta. Ha viszont a memóriamodulok oldalára tennénk a ventilátort (rendszerit ide szokás), akkor bajban leszünk, mert az alaposan lelóg. A ventilátor rögzítése sem lesz egyszerű menet, mert a fémdrótokat nagyon meg kell feszíteni, a gumipöckök pedig éppen hogy csak két-három lamellába kapaszkodnak bele. Ráadásul AMD-s rendszerünknél az északi híd bordája is útban volt. A borda egyébként csak 160 mm magas, de a picivel fölé magasodó ventilátor nem biztos, hogy elfér a keskenyebb házakban.


Raijintek Themis Evo

Ha AMD foglalatot használunk, a Themis Evóval sem lesz sokkal jobb a helyzet. Fölfelé fordított állásban ugyanis elég széles, alsó bordája pedig alacsonyan van, így csak az alacsonyabb memóriamodulok férnek majd alá. Inteles alaplappal sokkal jobb a helyzet, ott felszerelt ventilátorral sem lóg a hűtő a memóriamodulok fölé, mert csak 82 mm mély. Keskenyebb házakban viszont a 165 mm-es magasság problémát jelenthet..

Tesztelés

Teszteléshez egy AMD FX-8150 processzorra alapozó rendszert vetettünk be, amelynek pontos részletei alább olvashatóak. Kétféle beállítást használtunk, az elsőben automatán hagytuk a CPU szabályozását, tehát így az AMD specifikációja szerint 125 watt volt a CPU fogyasztása. A második esetben kicsit megemeltük a processzor feszültségét, amitől 50 wattal, 175 wattra nőtt az energiaigénye.

Tesztkörnyezet

  • AMD FX-8150 processzor
  • Asus Sabertooth 990FX alaplap
  • 2 x 4 GB Kingston HyperX Predator DDR3-2400 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Antec GX700 ház elöl és felül 120 mm-es ventilátorral

A Raijintek hűtőit felfelé fújó ventilátorral tettük be a gépházba. Az első körben arra voltunk kíváncsiak, hogy halkan mire képesek a hűtők bordái, ezért a gyári ventilátorokat a Themis Evón percenként 1100-at pörgő, 120 mm-es, az Ereboss esetében percenként 1000-et pörgő, 140 mm-es Noctua modellekre cseréltük. A második körben azt néztük, hogy gyárilag milyen a hűtők maximális teljesítménye, így visszakerültek az eredeti ventilátorok és csúcsfordulaton járattuk őket. Az első esetben halk, a másodikban hangos állásba tettük a felhasznált Antec GX700 ház első és felső, 120 mm-es ventilátorát. Viszonyításképpen a Raijintek hűtői mellé bevetettünk egy elég komoly Noctua NH-U14S-t is.

Maximális processzorhőmérséklet
AMD FX-8150 alapon (125 watt), csendes házhűtéssel
°C
Raijintek Ereboss – 1 x 1100 rpm 48
Noctua NH-U14S – 1 x 1000 rpm 52
Raijintek Themis Evo – 1 x 1100 rpm 52

Az első menetben, nagyjából hasonló légszállítás mellett papírforma szerint a hatalmas Raijintek Ereboss lett a győztes. A kisebb Themis Evo is szépen teljesített, hozta a Noctua NH-U14S szintjét, pedig nagyjából harmadannyiba kerül csak. A Noctua ventilátorok alapból sem rezonálnak túlzottan, de a maximális halkság érdekében célszerű a gumis felfogatást használni.

Maximális processzorhőmérséklet
AMD FX-8150 tuningolva (~175 watt), erős házszellőzéssel
°C
Raijintek Themis Evo – 1 x 1500 rpm 48
Noctua NH-U14S – 1 x 1500 rpm 52
Raijintek Ereboss – 1 x 1500 rpm 52

Még szebben szerepelt a Themis Evo a második körben, ahol ventilátora már percenként 1500-at pörgött. Az Ereboss nagyobb, 140 milliméteres ventilátora is percenként 1500-at fordult, mégis határozottan gyengébben szerepelt kisebb társánál. Úgy tűnik, hogy a vékonyítás nem tett jót a légszállításnak, és bizony a hangnak sem, mert az Ereboss nem volt halkabb a Themis Evónál.

Értékelés

A Raijintek Themis Evo nem tartozik az abszolút legnagyobb processzorhűtők közé, teljesítményben mégis felveszi velük a versenyt. Ebben valószínűleg a közvetlen érintkezésű hőcsövekkel felszerelt talapzata játszik fontos szerepet. Igazán érdekes alternatívává viszont akkor válik, amikor megnézzük az árcéduláját is, amin 11 000 forint körüli összeg szerepel, miközben tudása a gyakran kétszert olyan drága modellek szintjén mozog. Egyetlen említést érdemlő hátránya, hogy AMD foglalatokra csak felfelé vagy lefelé fújó irányban szerelhető fel, Intel platformoknál viszont jár neki az ajánlott cím.

Méretéhez képest a Raijintek Ereboss is kifejezetten olcsónak mondható, hiszen már 11 500 forint környékén megvehető. Bordája hatalmas, jól szellőző környezetben akár közvetlenül rászerelt ventilátor nélkül is üzemi hőfokon tarthatja a takarékosabb processzorokat. Vékonyka ventilátorával viszont nem voltunk elégedettek, ráadásul a 140 milliméteres lapátkerék a memóriamodulokra is rálóghat. Szerintünk egy jó, 120 milliméteres ventilátorral lenne igazán érdekes az Ereboss, de kedvező ára miatt nekünk így is tetszett. Sajnos itt is érvényes, ami a Themis Evo – és sok más hűtő – esetében: AMD processzorfoglalatra elég nehézkesen és korlátozottan tehető csk fel.

Raijintek Themis Evo processzorhűtő Raijintek Ereboss processzorhűtő

rudi

A Raijintek processzorhűtőket a Caseking Kellytech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés