Bevezetés, hardver
Az otthoni felhasználásra szánt NAS meghajtók legtöbbször 1, 2 vagy 4 fiókos kivitelben kaphatók. Az egyfiókos NAS-ok az olyanok körében népszerű, akik számára a szolgáltatások, például a világ bármely pontjáról elérhetőség fontosabb, mint adataik biztonsági mentése. A kétrekeszes modelleknél már három lehetőségünk is van a lemezek működtetésére. Az első, hogy szimplán csak „összeadjuk” a két behelyezett meghajtó kapacitását, mintha egy nagyobb lemez lenne, ennek hátránya, hogy az adatok csak egy példányban vannak meg a különböző meghajtókra szétszórva, így egy esetleges meghibásodás következtében ezeket elveszítjük, előnye viszont a gyors adatelérés. Ezt a megoldást RAID 0 néven ismerjük.
Hirdetés
A második opció nagyon hasonlít a RAID 0-hoz, bár a neve már nem ezt tükrözi, a JBOD elnevezés a „Just a Bunch Of Disks” rövidítése, szó szerinti fordításban csak egy köteg lemez. Itt annyi a varázslat, hogy az összekapcsolt meghajtókat – a RAID 0-hoz hasonlóan – egy kötetként kezeli a rendszer, így a fájlok nem szóródnak szét, vagyis az egyik lemez meghibásodása esetén a többi adat megmarad, cserébe nem gyorsabb, mint egy különálló meghajtó. A harmadik lehetőség pedig a RAID 1, ami a két meghajtót egymás másolataként használja, vagyis az adataink két példányban is mentésre kerülnek, ezzel elkerülve az adatvesztést, de feláldozva a sebességet.
A RAID 5 már egy magasabb szintű összekapcsolási mód, ez a legelterjedtebb azok között, akik nagy sebességet és magas szintű megbízhatóságot szeretnének, ehhez viszont már legalább három merevlemez szükséges. Kissé érthetetlen módon a háromlemezes NAS-ok nem túl elterjedtek, a legtöbb gyártó a két slot utáni következő lépcsőfoknak a négy meghajtóhelyet tekinti, ami árban is egy nagy ugrás, ennyi pénzt pedig sokan nem kívánnak kifizetni. Az ő imáikat hallgatta meg a QNAP, mikor piacra dobta a háromfiókos TS-328 modellt, ezzel az alacsonyabb árkategóriába is elhozva a RAID 5 lehetőségét.
Tartozékok, hardver
A TS-328 NAS egy barna kartondobozban érkezett, amin a megnevezésen kívül semmi nincs. Ezt kibontva már megnyugodhatunk, nem csak téglákat kaptunk. Középen helyezkedik el maga a NAS, a tartozékokat pedig a két oldalsó rekeszben találjuk – ezek a következőek: 65 wattos hálózati adapter és a hozzá tartozó tápkábel, Ethernet kábel, a szokásos papírok, egy 3,5 hüvelykes slotba illeszkedő, de 2,5 hüvelykes meghajtót fogadó tálca, valamint tartalék rögzítőelemek a merevlemezekhez.
A dizájnt nem gondolták túl a tervezők, egy 142 mm x 150 mm x 260,1 mm kiterjedésű fektetett, fehér színű hasábról van szó, aminek az elején helyezték el a bekapcsológombot, egy USB 3.0 csatlakozót és az állapotjelző LED-eket. A hátoldalon találunk még egy 3.0 és egy 2.0 verziójú USB portot, két darab Gigabit Ethernet csatlakozót, egy 3,5 milliméteres jack kimenetet, egy Kensington zárat, a táp bemenetét, és itt kapott helyet a ventilátor szellőzője és a hangszóró is. Más érdekesség nincs, a meghajtókat a hátsó három csavar eltávolítása után az eszköz burkolatát levéve tudjuk behelyezni a számukra kialakított tálcákba.
A NAS lelke egy négy ARM Cortex-A53 magos, 64-bites, 1,4 GHz-es órajelen ketyegő Realtek RTD1296 processzor, ebben található a Mali-T820 MP3 grafikus gyorsító, ami lehetővé teszi a H.265 kódolású videófájlok lejátszását. A processzort 2 GB, tovább nem bővíthető DDR4 memória és 4 GB beépített eMMC flash tároló egészíti ki.
Termék megnevezése | QNAP TS-328 NAS |
---|---|
Processzor | Realtek RTD 1296 (4 mag, 1,4 GHz, ARM Cortex-A53) |
Memória | 2 GB DDR4 |
Használható adattárolók | max. három darab 2,5 vagy 3,5”-es SATA HDD/SSD |
Támogatott RAID szintek | JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5 |
Csatlakozók | - 2 db Gigabit Ethernet - 2 db USB 3.0 - 1 db USB 2.0 - 3,5 mm-es jack audiokimenet |
Méret, tömeg | 142 x 150 x 260,1 mm, 1,64 kg |
Gyártó honlapja | www.qnap.com |
Termék honlapja | QNAP TS-328 |
Fogyasztói ár | 88 000 forint |
Gyártói garancia | 1 év |
Üzembe helyezés, teljesítmény
A NAS-on a QNAP saját, Linux-alapú operációs rendszere, a QTS 4.3.4 teljesít szolgálatot. A kezdő lépéseket a gyártói weboldalról letölthető Qfinder Pro nevű programmal végeztük el, itt tudjuk többek között formázni az eddig használt meghajtóinkat, valamint ezekre felépíteni a RAID tömböt és beállítani a NAS-ba történő belépéshez szükséges felhasználónevet és jelszót. Ezt követően böngészőből érhetjük el az eszköz grafikus kezelőfelületét, ami egy átlagos, hálózati kérdésekben nem jártas felhasználónak is azonnal érthető. Belépéskor kapunk néhány parancsikont, amikkel a beállításokat, a fájlkezelőt, a QNAP saját felhőszolgáltatását, vagyis a myQNAPcloud-ot, az App Centert és a súgót indíthatjuk el.
Találunk még egy oldalt megjeleníthető menüt, ahol többek között ellenőrizhetjük a tárhely állapotát, snapshotokat készíthetünk a rendszerről, menedzselhetjük a felhasználókat vagy módosíthatjuk a hálózati beállításokat. A kezelőfelület utolsó eleme egy fent elhelyezett menüsáv, itt láthatjuk az éppen bejelentkezett felhasználót, szabályozhatjuk a média hangerejét és kezelhetjük a biztonsági mentéseket. Az operációs rendszer része még egy erőforrás-kezelő, ahol a nevéből is sejthetően figyelemmel kísérhetjük a hardver állapotát, ide értve a processzor kihasználtságát és a memória telítettségét. Ez utóbbit a Qboost appon belül is tudjuk optimalizálni, vagyis a bezárhatjuk vele a beragadt szoftvereket, és a felesleges fájlokat is törölhetjük a merevlemezekről.
A megnyitott programok ablakokban nyílnak meg, így akár több app egyidejű futtatására és figyelemmel kísérésére is van lehetőség. Továbbiakat is beszerezhetünk az App Center segítségével, használhatjuk a NAS-t Plex médiaszerverként, telepíthetünk WordPress vagy VPN szolgáltatásokat, de a gyári fájlkezelőt is lecserélhetjük egy külső fejlesztőtől származó alkalmazásra.
Teljesítmény
A méréseket egy dedikált, azaz kizárólag a NAS-t, a tesztprogramokat futtató PC-(ke)t és egy routert tartalmazó hálózatban végeztük. Természetesen minden komponens megfelelt a GbE követelményeinek, a NAS-ban pedig három darab 10 TB-os Seagate Exos X10 merevlemez dolgozott.
A teszt főszereplője a szokásos Intel NAS Performance Toolkit (NASPT) szoftver volt, amely különböző felhasználási szokásokat szimulálva terheli a tárolóeszközt, a kapott eredmények így megbízhatónak tekinthetők. A NASPT adatait az alábbi grafikonon foglaltuk össze.
Az általunk is tesztelt ZyXEL NAS542-vel összevetve az eredményeket látszik, hogy hogy még egy négylemezes NAS-t is képes megszorongatni a TS-328. A legszembetűnőbb különbség a kis fájlok esetében és a nagy fájlok írásának sebességében vehető észre – két-háromszoros különbségről beszélhetünk. Videólejátszás közben megközelítette a Gigabit Ethernet hálózat felső sebességhatárát, amit felvétel közben is sikerült tartania, ezt az említett ZyXEL már nem mondhatja el magáról.
Szolgáltatások, értékelés
A QNAP az otthoni felhasználóknak szánja a TS-328 NAS-t, gyárilag is ehhez kapcsolódó programokat kapunk: fotó- és zenemegosztási lehetőséget, a tárolt videófájlokat lejátszhatjuk a valós idejű transzkódolás segítségével, de otthoni IP kameráinkat is kezelhetjük a NAS-on keresztül, amire menteni is tudnak. Ezekhez mind kapunk mobil applikációt iOS és Android rendszerekre, ezek segítségével okoseszközeink biztonsági mentéseit is tárolhatjuk a hálózaton, az IFTTT szabvány segítségével pedig ez mind automatizálható is lehet, vagyis megadhatjuk a rendszernek, hogy ha készítünk egy fotót a telefonunkkal, azt automatikusan töltse fel a NAS-ra.
Qmanager, Qphoto és Qvideo iOS alkalmazás [+]
A biztonsági mentés lehetőségét is kimaxolta a gyártó, az USB portba helyezett cserélhető meghajtónkról egy gombnyomással felmásolhatjuk az adatokat, lehetőségünk van snapshotokat készíteni, vagyis egy, az aktuális állapotot teljes mértékben megőrző fájlt létrehozni, de az Apple Time Machine mentéseinket is tárolhatjuk hálózati meghajtókon. Telepíthetünk WordPress és Joomla tartalomkezelő rendszereket, de a megfelelő kliens használatával a torrentezés is megoldható.
Értékelés
A QNAP TS-328 NAS egy régóta tátongó rést tömött be a piacon: a négyfiókos modellek legnagyobb előnyét, a RAID 5-öt hozta el az alacsonyabb árkategóriába, ezzel elérve a nagy kapacitás melletti biztonságot és nagy sebességet. Alkalmazások és szolgáltatások szempontjából nem panaszkodhatunk, nem hagytak ki semmit, amire egy otthoni felhasználónak szüksége lehet.
A mobilos applikációknak köszönhetően útközben is elérhetjük a legfontosabb funkciókat, a fiatalabbak valószínűleg jobban preferálják ezt a megoldást, mint a klasszikus, böngészőből történő vezérlést. 88 000 forintos ára azonban első pillantásra soknak tűnhet, hiszen ennyiért már négylemezes modellek is kaphatóak, akár még olcsóbban is, ugyanakkor ezek az olcsóbb NAS-ok szolgáltatásaikban kevesebbet tudnak, elmaradnak sebességben és a telepíthető alkalmazások tekintetében a QNAP TS-328-tól. Mindezt összevetve nekünk tetszett a háromrekeszes hálózati meghajtó, mindenképpen érdemes elgondolkodnia rajta annak, aki választás előtt áll.
QNAP TS-328 NAS
SidCorKy